*

Αποστολέας Θέμα: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.  (Αναγνώστηκε 8868 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:07:44 μμ »
Η κυρία Χριστοφιλοπουλου προφανως δεν γνωριζει ουτε τα του οικου της. Ακομα και στις ειδικοτητες που αναφερθηκε, ειδικα για Γυμναστες και Ξενες γλωσσες, τα κενα στην πρωτοβαθμια ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Στην περιοχη μου, δωδεκαθεσια και δεκαθεσια σχολεια ειναι ακομα χωρις γυμναστη και αγγλικων. Η γυναικα ειναι εκτος τοπου και χρονου. Παρακαλανε οι διευθυντες να στειλουν γυμναστη να καλυψει τα κενα σε τουλαχιστον 3 γειτονικα σχολεια και αυτη λεει να στειλουν τους ανθρωπους στους δημους.  Περυσι στα περισσοτερα σχολεια κανανε γυμναστικη οι δασκαλοι και δευτερη ξενη γλωσσα δεν εκαναν ποτε. Τι να πω με αυτους..Εχουμε χασει την μπαλα! Καλα η προισταμενη της δεν μπορει να την μαζεψει.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2011, 06:11:39 μμ από melo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:50 »

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:10:18 μμ »
Όσοι υπεράριθμοι εκπ/κοί διατεθούν στους δήμους και είναι κάτοχοι επαγγελματικού διπλώματος οδήγησης μπορούν να εργαστούν ως οδηγοί απορριμματοφόρων...
δεν ειναι και ασχημα, εαν διοριστηκαν πριν απο 20 χρονια και εμειναν με ενα πτυχιο χωρις μεταπτυχιακα, ξενες γλωσσες και χρηση υπόλογιστη.......το καλυτερο να περνουν δρομο αυτοι και ο καθε τσομπανος που για χρονια κρατουσε θεση στο δημοσιο ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Eνώ ο χθεσινός επειδή έκανε ένα μεταπτυχιακό (που όλοι γνωρίζουμε τις διαδικασίες εισαγωγής-βλέπε συνέντευξη) ή το αγόρασε από τη Βουλγαρία,ούτε έγλειψε ούτε είναι "τσοπάνος",αλλά απαραίτητα είναι ικανότερος.Λίγος σεβασμός στους καθηγητές μας και δασκαλους μας που μας έμαθαν γράμματα και σίγουρα κάποιοι από αυτούς δεν ήταν και οι καταλληλότεροι,δεν θα έβλαπτε.Επίσης αν δεν το ξέρεις η κατοχή του μεταπτυχιακού δεν είναι απαραίτητη προϋπόθεση διορισμού(σύμφωνα με το νόμο) ούτε προωθεί την αξιοκρατία,αλλά αντίθετα προωθεί την αδιοριστία, ένας ακόμη τρόπος για λιγότερους διορισμούς.Αντί να τα βάζουμε με τους πολιτικούς που άνοιξαν από μία σχολή σε κάθε χωριό, ο καθένας είναι κάτοχος ενός πτυχίου και όλοι ψάχνουμε για δουλειά,τα βάζουμε με τους παλιότερους που οι περισσότεροι από αυτούς "πέρασαν " στο πανεπιστήμιο με πολύ καλούς βαθμούς και όχι με τα 8-14 που περνάνε τώρα.Συνάντησα πολλούς τέτοιους στο ΕΠΠΑΙΚ που ήμουν,και αναρωτιέμαι πως απόφοιτοι Τει(με πολύ χαμηλους βαθμούς εισαγωγής)κατάφεραν και έκαναν μεταπτυχιακό.Αυτοί είναι πραγματικά πολύ ικανοί.

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:26:26 μμ »
Αν η κάθε ειδικότητα "ανοίγει" το δικό της "μαγαζάκι" και κοιτάει να δουλέψει μόνη της (δανείζομαι τα λόγια συναδέλφου ) τότε το έργο των Κυβερνώντων γίνεται ευκολότερο: κλείνει ένα ένα όλα τα "μαγαζάκια"!
"Διαίρει και βασίλευε" είναι η λογική τους. Έχουν πάρει φόρα, ανέβηκαν στον κοινωνικό οδοστρωτήρα τους και έχουν αρχίσει την απόλυτη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας. Δε θα γλυτώσει κανείς μας, μην αυταπατάσθε ότι κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή!
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να τους σταματήσουμε!

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:41:36 μμ »
Αν η κάθε ειδικότητα "ανοίγει" το δικό της "μαγαζάκι" και κοιτάει να δουλέψει μόνη της (δανείζομαι τα λόγια συναδέλφου ) τότε το έργο των Κυβερνώντων γίνεται ευκολότερο: κλείνει ένα ένα όλα τα "μαγαζάκια"!
"Διαίρει και βασίλευε" είναι η λογική τους. Έχουν πάρει φόρα, ανέβηκαν στον κοινωνικό οδοστρωτήρα τους και έχουν αρχίσει την απόλυτη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας. Δε θα γλυτώσει κανείς μας, μην αυταπατάσθε ότι κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή!
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να τους σταματήσουμε!
Συνάδελφε αν το μαγαζάκι είναι παλιοί-νέοι,όσο αφορά εμένα είμαι νέα και αδιόριστη.Διαμαρτύρομαι (με το προηγούμενο μήνυμα) υπερ των παλαιότερων διορισμένων συναδέλφων απέναντι σε ισοπεδωτικές απόψεις τύπου "τσοπάνος"κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:41:50 »

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:45:01 μμ »
Αν η κάθε ειδικότητα "ανοίγει" το δικό της "μαγαζάκι" και κοιτάει να δουλέψει μόνη της (δανείζομαι τα λόγια συναδέλφου ) τότε το έργο των Κυβερνώντων γίνεται ευκολότερο: κλείνει ένα ένα όλα τα "μαγαζάκια"!
"Διαίρει και βασίλευε" είναι η λογική τους. Έχουν πάρει φόρα, ανέβηκαν στον κοινωνικό οδοστρωτήρα τους και έχουν αρχίσει την απόλυτη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας. Δε θα γλυτώσει κανείς μας, μην αυταπατάσθε ότι κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή!
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να τους σταματήσουμε!
Συνάδελφε αν το μαγαζάκι είναι παλιοί-νέοι,όσο αφορά εμένα είμαι νέα και αδιόριστη.Διαμαρτύρομαι (με το προηγούμενο μήνυμα) υπερ των παλαιότερων διορισμένων συναδέλφων απέναντι σε ισοπεδωτικές απόψεις τύπου "τσοπάνος"κ.λ.π.

Στην αρχή ήταν ένας Εβραίος και τον έψαχναν, τον βρήκαν, ζήταγε βοήθεια αλλά δεν ήμουν Εβραίος.
Μετά έψαχναν ένα μαύρο, τον βρήκαν, ζήταγε βοήθεια αλλά δεν ήμουν μάυρος.
Μετά έψαχναν έναν κομμουνιστή, τον βρήκαν,ζήταγε βοήθεια αλλά δεν ήμουν κομμουνιστής.
Μετά έψαχναν έναν αναρχικό, έναν παλαιστίνιο και έναν φοιτητή αλλά δεν ήμουν τίποτα από αυτά...

Τέλος, ήρθαν οι μπάτσοι να με μαζέψουν και άρχισα να ουρλιάζω... αλλά δεν είχε μείνει κανείς τριγύρω για να μου σταθεί.

Αποσυνδεδεμένος vpdt

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 108
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 06:58:57 μμ »
Αν η κάθε ειδικότητα "ανοίγει" το δικό της "μαγαζάκι" και κοιτάει να δουλέψει μόνη της (δανείζομαι τα λόγια συναδέλφου ) τότε το έργο των Κυβερνώντων γίνεται ευκολότερο: κλείνει ένα ένα όλα τα "μαγαζάκια"!
"Διαίρει και βασίλευε" είναι η λογική τους. Έχουν πάρει φόρα, ανέβηκαν στον κοινωνικό οδοστρωτήρα τους και έχουν αρχίσει την απόλυτη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας. Δε θα γλυτώσει κανείς μας, μην αυταπατάσθε ότι κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή!
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να τους σταματήσουμε!

"Μαγαζάκια" κάθε είδους, παλιοί- νέοι, ειδικότητες, διορισμένοι- αδιόριστοι, δημόσιο- ιδιωτικός τομέας κλπ.
Ο "τυφώνας" πλησιάζει και θα μας παρασύρει όλους!
Συνάδελφε αν το μαγαζάκι είναι παλιοί-νέοι,όσο αφορά εμένα είμαι νέα και αδιόριστη.Διαμαρτύρομαι (με το προηγούμενο μήνυμα) υπερ των παλαιότερων διορισμένων συναδέλφων απέναντι σε ισοπεδωτικές απόψεις τύπου "τσοπάνος"κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:07:31 μμ »
Στηρίζω όλους τους συναδέλφους μου είτε παλιούς είτε νέους,γιατί έμεσα στηρίζω,και τον εαυτό μου.Αντιτίθεμαι σε διχαστικές απόψεις που προανέφερα.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:20:19 μμ »
Αν η κάθε ειδικότητα "ανοίγει" το δικό της "μαγαζάκι" και κοιτάει να δουλέψει μόνη της (δανείζομαι τα λόγια συναδέλφου ) τότε το έργο των Κυβερνώντων γίνεται ευκολότερο: κλείνει ένα ένα όλα τα "μαγαζάκια"!
"Διαίρει και βασίλευε" είναι η λογική τους. Έχουν πάρει φόρα, ανέβηκαν στον κοινωνικό οδοστρωτήρα τους και έχουν αρχίσει την απόλυτη ισοπέδωση της ελληνικής κοινωνίας. Δε θα γλυτώσει κανείς μας, μην αυταπατάσθε ότι κάποιοι θα τη βγάλουν καθαρή!
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να τους σταματήσουμε!

"Μαγαζάκια" κάθε είδους, παλιοί- νέοι, ειδικότητες, διορισμένοι- αδιόριστοι, δημόσιο- ιδιωτικός τομέας κλπ.
Ο "τυφώνας" πλησιάζει και θα μας παρασύρει όλους!
Συνάδελφε αν το μαγαζάκι είναι παλιοί-νέοι,όσο αφορά εμένα είμαι νέα και αδιόριστη.Διαμαρτύρομαι (με το προηγούμενο μήνυμα) υπερ των παλαιότερων διορισμένων συναδέλφων απέναντι σε ισοπεδωτικές απόψεις τύπου "τσοπάνος"κ.λ.π.
με επανω απο 20 χρονια στην εκπαιδευση , κυρίως στον ιδιωτικο τομεα και αρκετα χρονια ως ωρομισθιος και αναπληρωτής σε διαβεβαιώνω οτι πολλοι διευθυντάδες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης απόφοιτοι διετών ακαδημιών με εξομοίωση της πλακας χωρίς μεταπτυχιακα, ξενες γλώσσες και χωρίς την γνώση χρήσης ηλεκτονικου υπολογιστη...........για να μην αναφερω και το γεγονος οτι πολλοι ηταν εναντιον της χρησης..............πραγματικα πολλοι διευθυντάδες δεν απέχουν πολύ απο τους τσομπάνηδες τοσο ατην κατοχή γνώσεων οσο και στην ασκηση εξουσίας . Ειναι υποχρεωση των νεων συναδελφων να αλλαξουν αυτο το καταστημένο και να καταφερουν κατι καλυτερο για αυτους και για τα παιδια μας

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:23:15 μμ »
Προς το υπουργείο:

Ο κατ' εξοχήν κλάδος που μπορεί να διατεθεί εύκολα στον Δήμο και στις ΟΤΑ είναι ο ΠΕ04.0χ γιατί:

1. Έχει κατα κανόνα γνώσεις στην διαχείριση απορριμάτων, και αν όχι, μπορεί εύκολα να επιμορφωθεί.  ::)
2. Οι περισσότεροι έχουν γνώσεις πληροφορικής, πολλοί δε φυσικοί  πληροφορική σε Α' ανάθεση...
 (καλό είναι τελευταίοι να διατεθούν, πριν αρχίσουν να συμπληρώνουν με φυσική και θα διοριστώ έτσι λίγο πριν την συνταξιοδότηση...)

Οι ΠΕ04.0χ μπορούν να κάνουν τα πάντα και κυρίως να καλύψουν ανάγκες που θα προκύψουν μετά την απόλυση των όποιων υπαλλήλων του ΟΤΑ αορίστου χρόνου...   Φυσικά και λυπόμαστε για αυτές τις απολύσεις... :'(  :'( :'(
Αναγκαία δυστυχώς ανθρωποθυσία,  :o για να μετακινηθούν εκπαιδευτικοί προς τους ΟΤΑ και να ξεμπλοκάρουν επιτέλους κάποιες ειδικότητες, ώστε με τα από 4 χρόνια (βλέπε μεσοπρόθεσμο...) να διοριστεί ικανός αριθμός ΠΕ04 και ΠΕ19 και έτσι να διοριστώ και εγώ...  ::)
Κάπως να βολευτούμε όλοι βρε παιδιά, γιατί βλέπω με τις συγχωνεύσεις να μην πηγαίνουμε ούτε αναπληρωτές...
 
ΥΓ. Σατανικό σχέδιο...  Και κλασική περίπτωση όπου φαίνεται πως από την ζημιά ενός τμήματος της κοινωνίας "φαίνεται" πως θα ωφελήθεί κάποιο άλλο...  :( :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 01, 2011, 07:24:47 μμ »
Προς το υπουργείο:

Ο κατ' εξοχήν κλάδος που μπορεί να διατεθεί εύκολα στον Δήμο και στις ΟΤΑ είναι ο ΠΕ04.0χ γιατί:

1. Έχει κατα κανόνα γνώσεις στην διαχείριση απορριμάτων, και αν όχι, μπορεί εύκολα να επιμορφωθεί.  ::)
2. Οι περισσότεροι έχουν γνώσεις πληροφορικής, πολλοί δε φυσικοί  πληροφορική σε Α' ανάθεση...
 (καλό είναι τελευταίοι να διατεθούν, πριν αρχίσουν να συμπληρώνουν με φυσική και θα διοριστώ έτσι λίγο πριν την συνταξιοδότηση...)

Οι ΠΕ04.0χ μπορούν να κάνουν τα πάντα και κυρίως να καλύψουν ανάγκες που θα προκύψουν μετά την απόλυση των όποιων υπαλλήλων του ΟΤΑ αορίστου χρόνου...   Φυσικά και λυπόμαστε για αυτές τις απολύσεις... :'(  :'( :'(
Αναγκαία δυστυχώς ανθρωποθυσία,  :o για να μετακινηθούν εκπαιδευτικοί προς τους ΟΤΑ και να ξεμπλοκάρουν επιτέλους κάποιες ειδικότητες, ώστε με τα από 4 χρόνια (βλέπε μεσοπρόθεσμο...) να διοριστεί ικανός αριθμός ΠΕ04 και ΠΕ19 και έτσι να διοριστώ και εγώ...  ::)
Κάπως να βολευτούμε όλοι βρε παιδιά, γιατί βλέπω με τις συγχωνεύσεις να μην πηγαίνουμε ούτε αναπληρωτές...
 
ΥΓ. Σατανικό σχέδιο...  Και κλασική περίπτωση όπου φαίνεται πως από την ζημιά ενός τμήματος της κοινωνίας "φαίνεται" πως θα ωφελήθεί κάποιο άλλο...  :( :( :( :( :( :( :(
πολύ καλό για να είναι αληθινό ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 07:04:24 μμ »
Βλέπω ότι ο κοινωνικός αυτοματισμός και το να σώσω το τομάρι μου έπιασε μια χαρά...
Θλίβομαι διαβάζοντας μερικά από τα παραπάνω σχόλια.
Δεν ελπίζω σε τίποτα πια.
Στην ίδια θέση θα βρεθούμε όλοι. Πάρτε το χαμπάρι ψάχνουν για "νέους" εργαζόμενους των 400€

Αποσυνδεδεμένος black21

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Διάθεση υπεράριθμων εκπαιδευτικών στους Δήμους.
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 07:06:22 μμ »
Τώρα μόλις είδα την πρόταση του Panos (και αν και "θιγόμενος" πληροφορικός από τους διορισμούς των ΠΕ04) χαμογελάω και κουνάω το κεφάλι...
Θλίψη... τίποτε άλλο...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160929
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 611
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.