*

Αποστολέας Θέμα: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο  (Αναγνώστηκε 22682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« στις: Οκτώβριος 02, 2011, 01:16:46 μμ »
Καλησπέρα σας!

Είναι η πρώτη φορά που δουλεύω ως αναπληρώτρια ειδικής αγωγής σε τμήμα ένταξης σε νηπιαγωγείο. Στο νηπιαγωγείο αυτό υπάρχουν δυο παιδιά με βεβαιώσεις από ΚΕΔΔΥ, τα οποία φοιτούν σε δύο διαφορετικά τμήματα του νηπιαγωγείου. Το θέμα μου είναι ότι η μια εκ των δυο νηπιαγωγών γενικής, η οποία είναι και η προϊσταμένη του σχολείου, θεωρεί ότι είναι υποχρέωσή μου να κάνω στην ουσία παράλληλη στήριξη μόνο στο παιδί που έχει στη δική της τάξη και να ασχολούμαι με το άλλο, όταν το δικό της τμήμα βρίσκεται σε διάλειμμα ή τρώει το πρωινό.

Θα ήθελα, αν γνωρίζει κάποιος, να μου στείλει κάποιο link όπου θα περιγράφεται η ακριβής λειτουργία του ΤΕ σε νηπιαγωγείο και τα δικά μου καθήκοντα, ή να μου πει έστω που μπορώ να απευθυνθώ ώστε να πάρω κάποιο σχετικό επίσημο έγγραφο και να κατοχυρωθώ απέναντί της, καθότι με απορρίπτει σε ο,τι και να της πω και δε μπορώ να κάνω σωστά τη δουλειά μου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 01:47:17 μμ »
Χωρίς να γνωρίζω ακριβώς, θεωρώ ότι πρέπει ν'ασχολήσε ισάξια με τα δύο παιδιά. Δες όμως καλύτερα το νόμο 3699/2008.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 02:05:41 μμ »
Φυσικά κι εγώ το ίδιο πιστεύω! Το θέμα είναι ότι το τμήμα ένταξης έχει την έννοια του να παίρνεις για κάποια ώρα τα παιδιά αυτά έξω από τις τάξεις τους και να εφαρμόζεις ένα πρόγραμμά που είναι φτιαγμένο και ραμμένο πάνω τους. Τουλάχιστον έτσι νομίζω. Για το λόγο αυτό ήθελα να βρω ακριβώς τη λειτουργία του ΤΕ. Θα κοιτάξω όμως και το νόμο που μου λες. Σε ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 02, 2011, 07:52:54 μμ »
Το ΤΕ είναι διαφορετικό από την παράλληλη στήριξη.
Αν σε προσέλαβαν για ΠΣ, θα σου έχουν αναθέσει και ένα παιδί (ή δύο στα οποία διατείθεσαι εξίσου ή όπως ορίζεται στη σύμβαση σου).
Αν σε προσέλαβαν για ΤΕ, το οποίο θα πρέπει να υπάρχει στο νηπιαγωγείο με ΦΕΚ ίδρυσης (ή να "φιλοξενείται" το ΤΕ κάποιου άλλου νηπιαγωγείου) τότε παίρνεις τα παιδιά όποτε κρίνεις εσύ σε άλλη αίθουσα και δουλέυεις με βάση το ΕΕΠ του καθενός.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:46 »

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:15:56 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και για τη δική σου απάντηση Emmaki.

Με προσέλαβαν για ΤΕ, το οποίο έχει ιδρυθεί εδώ και χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που επανδρώνεται. Ίσως για το λόγο αυτό και η προϊσταμένη έχει κάποια άγνοια. Εγώ θα παλέψω όπως μπορώ και ελπίζω ότι αυτά τα προβληματάκια θα λυθούν με τον καιρό. Είναι ακόμα αρχή μάλλον κι εγώ ίσως βιάζομαι λιγάκι...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 03:49:52 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και για τη δική σου απάντηση Emmaki.

Με προσέλαβαν για ΤΕ, το οποίο έχει ιδρυθεί εδώ και χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που επανδρώνεται. Ίσως για το λόγο αυτό και η προϊσταμένη έχει κάποια άγνοια. Εγώ θα παλέψω όπως μπορώ και ελπίζω ότι αυτά τα προβληματάκια θα λυθούν με τον καιρό. Είναι ακόμα αρχή μάλλον κι εγώ ίσως βιάζομαι λιγάκι...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!

Μπορείς να ζητσεις τη βοήθεια του συμβούλου ειδικής αγωγής ή του ΚΕΔΔΥ. Θα ζητήσεις να έρθουν στο σχολείο και να ενημερώσουν όλους για τη λειτουργία του ΤΕ.
Μπορείτε να κανονίσετε εκέινη τη μέρα να γίνει συνέλευση γονέων, και να ενημερωθούν και οι γονείς για το ΤΕ...
Μόνη σου, χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, είναι λίγο δύσκολο (όχι, όμως, αδύνατο!)....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος klio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 06:39:32 μμ »
Ευχαριστώ πολύ και για τη δική σου απάντηση Emmaki.

Με προσέλαβαν για ΤΕ, το οποίο έχει ιδρυθεί εδώ και χρόνια αλλά είναι η πρώτη φορά που επανδρώνεται. Ίσως για το λόγο αυτό και η προϊσταμένη έχει κάποια άγνοια. Εγώ θα παλέψω όπως μπορώ και ελπίζω ότι αυτά τα προβληματάκια θα λυθούν με τον καιρό. Είναι ακόμα αρχή μάλλον κι εγώ ίσως βιάζομαι λιγάκι...

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις!
να το κοιτάξεις άμεσα με τη σχολική σύμβουλο γιατί από προσωπική εμπειρία ΟΧΙ δεν θα καταλάβουν ότι κι αν τους πεις. τι μου θυμίζεις τώρα! την περσινή συμπαθεστάτη προισταμένη!!! θα σε "πατήσει" και δεν θα την νοιάξει καθόλου για τις ανάγκες των παιδιών!!!! το έζησα και της έδινα χρόνο κι εγώ αλλά κατάλαβα ότι αν δεν γίνουν κάποια πράγματα στην αρχή ΔΥΣΤΥΧΩς ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ! νομίζουν ότι το νηπιαγωγείο είναι τσιφλίκι τους! πρόσεχε!

Αποσυνδεδεμένος stratios

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 12:30:50 πμ »
Να απευθυνθείς στην Πρωτοβάθμια της περιοχής σου και να ζητήσεις πρωσοπική συνάντηση με το σύμβουλο ειδικής αγωγής.

Για τη λειτουργία και το πρόγραμμα του τμήματος ένταξης είναι αποκλειστικά υπεύθυνος ο σύμβουλος ειδικής αγωγής. Οι προιστάμενοι και οι διευθυντές σε σχολεία και νηπιαγωγεία είναι κατά πλειοψηφία παντελώς άσχετοι και το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να κάνουν τη δουλειά τους όσο το δυνατόν πιο εύκολα για εκείνους.

Παρατηρείται πολλές φορές το φαινόμενο οι Διευθυντές να ζητάνε απο τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής παράλογα πράγματα, όπως αυτό που παραθέτεις ή ακριβώς το αντίθετο, να ζητάνε δηλαδή να αναλάβουν περισσότερα παιδιά ή να τους ενσωματώνουν στη γενική τάξη...

Επίσης, τα ΚΕΔΔΥ δεν έχουν καμία σχέση με τα τμήματα ένταξης και τη λειτουργία τους.
Είναι υπεύθυνα για την διάγνωση/έγκριση/πιστοποίηση των παιδιών που έχουν ανάγκη να παρακολουθήσουν το τμήμα ένταξης και μόνο.

Υπο κανονικές συνθήκες, το τμήμα ένταξης πρέπει να λειτουργεί σε ξεχωριστό χώρο αποκλειστικά με τα παιδιά που έχουν διάγνωση από τα ΚΕΔΔΥ και ΠΑΝΤΑ κατόπιν συνεννόησης με τους γονείς και τη συγκατάθεσή τους. Βέβαια σε αρκετές περιπτώσης όταν παρατηρείται κάποια συγκεκριμένη δυσκολία σε κάποιο από τα παιδάκια μπορούν με τη σύμφωνη γνώμη των γονιών να παρακολουθήσουν το τμήμα ένταξης.

Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμα κάποια από τα παραπάνω... Πάντως δεν είναι τόσο ιδανικά τα πράγματα σε κανένα ΤΕ οπότε μη σου κακοφαίνεται αν δε βρίσκεις τίποτα κοινό...

Μην το εγκαταλείψεις πάντως, να μην υποκύψεις στις παλιές αντιλήψεις και στον κάθε άσχετο φελλό που επιπλέει στην κορυφή και το παίζει διευθυντής..

Ας βάλουμε μια τάξη σε ότι μπορούμε και σε ότι μας αφορά και το πιο σημαντικό για σένα να μην εκτεθείς και απογοητευτείς, μιας που είναι η πρώτη φόρα που αναλαμβάνεις!!!

Καλή αρχή σου εύχομαι και ενημερωσέ μας για τη συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος evip6

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 04, 2011, 02:51:49 μμ »
Πραγματικά σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας!

Δυστυχώς στο συγκεκριμένο σχολείο δεν επικρατούν καλές συνθήκες... Οι μόνιμες έρχονται συνέχεια σε αντιπαράθεση με τις αναπληρώτριες της γενικής... εγώ βρίσκομαι στη μέση των πυρών και δεν έχω καν συμπληρώσει 2 εβδομάδες που είμαι εκεί....

Συνάντηση γονέων έγινε την προηγούμενη εβδομάδα, για την οποία εγώ ενημερώθηκα την επόμενη μέρα, και η προϊσταμένη μου ξεκαθάρισε ότι, ενώ πολλοί γονείς είχαν απορία σχετικά με το ποια είμαι εγώ και τι κάνω, εκείνη τους ξεκαθάρισε ότι δεν είναι δουλειά τους και δε τους είπε καν ότι λειτουργεί ΤΕ στο σχολείο για να μη βάλουν ταμπέλες. Για τις ταμπέλες συμφωνώ αλλά υπάρχει κ άλλος τρόπος να χειριστείς το συγκεκριμένο θέμα.

Ούτε και ο χώρος του σχολείου ευνοεί την κατάσταση γιατί υπάρχουν οι 2 αίθουσες που στεγάζονται τα 2 τμήματα και άλλη μια αίθουσα η οποία βρίσκεται ακριβώς στη μέση και λειτουργεί ως χώρος υποδοχής των παιδιών, τραπεζαρία και ο μοναδικός δρόμος για την τουαλέτα, την κουζίνα και το γραφείο των συναδέλφων. Όποτε καταφέρνω να πάρω τα παιδιά, είτε κάποια τάξη βγαίνει για πρωινό είτε κάποιος πάει στην τουαλέτα είτε χτυπάει το τηλ. με αποτέλεσμα να διακόπτονται συνέχεια οι δραστηριότητες και φυσικά η προσοχή των παιδιών αυτών να αποσπάται και άντε πάλι από την αρχή. Να προσθέσω πως υλικό δεν υπάρχει στο σχολείο και μου απαγορεύτηκε να φέρω ξανά δικά μου υλικά για δραστηριότητες που είχα σχεδιάσει...

Πέρασα πολλά για να φτάσω ως εδώ, και μιλάω φυσικά για διάφορα εκπαιδευτικά περιβάλλοντα και συναδέλφους και στην Ελλάδα και έξω. Έφτασα να κάνω μέχρι και λάντζα και συνοδός με σχολικό και γραμματέας, ενώ είχα προσληφθεί είτε σαν νηπιαγωγός είτε σαν ειδική παιδαγωγός, χωρίς να έχω καμία επαφή με παιδιά, έχω υποστεί ρατσισμό και μάλιστα από άτομα που δεν είχαν καν πτυχίο στα Παιδαγωγικά και εξασκούσαν το επάγγελμα και πολλά άλλα που δεν είναι της παρούσης. Για το λόγο αυτό, και κυρίως για το καλό των παιδιών, δεν είμαι διατεθιμένη να αφήσω κανέναν να σταθεί εμπόδιο στη δουλειά μου και έχω μάθει να μην απογοητεύομαι εύκολα...

Απλώς ήθελα κάποιο επίσημο έγγραφο, για παράδειγμα, που να περιγράφει τη λειτουργία του ΤΕ, ώστε να έχω έναν τρόπο να κατοχυρώσω τη θέση μου γιατί φαίνεται ότι μόνο έτσι έχει μάθει αυτή. Θα απευθυνθώ και στο σύμβουλο ΕΑ και  στα ΚΕΔΔΥ, τα οποία στις διαγνώσεις τους συστήνουν τμήμα ένταξης για τα παιδιά αυτά και σύμφωνα με το νόμο έπρεπε να έχουν προτείνει κάποιο πρόγραμμα. Από εκεί και πέρα εγώ θα κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ και ακόμη παραπάνω δεδομένων των συνθηκών.

Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και τους 4!!! Σας εύχομαι ο,τι καλύτερο ολόψυχα!!!

Αποσυνδεδεμένος vasp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1638
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60, ΠΕ 60.50
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 08:12:11 μμ »

Απλώς ήθελα κάποιο επίσημο έγγραφο, για παράδειγμα, που να περιγράφει τη λειτουργία του ΤΕ, ώστε να έχω έναν τρόπο να κατοχυρώσω τη θέση μου γιατί φαίνεται ότι μόνο έτσι έχει μάθει αυτή. Θα απευθυνθώ και στο σύμβουλο ΕΑ και  στα ΚΕΔΔΥ, τα οποία στις διαγνώσεις τους συστήνουν τμήμα ένταξης για τα παιδιά αυτά και σύμφωνα με το νόμο έπρεπε να έχουν προτείνει κάποιο πρόγραμμα. Από εκεί και πέρα εγώ θα κάνω ο,τι καλύτερο μπορώ και ακόμη παραπάνω δεδομένων των συνθηκών.




Καλησπέρα σε όλους. Αντιμετωπίζω φέτος για πρώτη φορά μετά απο χρόνια στην Ε.Α θέμα με τις συναδέλφους και την αντιμετωπιση τους απέναντι στο Τ.Ε. Απο επίσημα έγγραφα έχω βρει μόνο το καθηκοντολόγιο των εκπαιδευτικών των Τ.Ε στην πρωτοβάθμια. Υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να έχω απο επίσημα έγγραφα;;

Αποσυνδεδεμένος marcha

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 10:28:03 πμ »
Καλημέρα σε ολους! Ειμαι καινούργια στο φόρουμ και ενδιαφερομαι να μάθω και εγω κάποια πράγματα για τμημα ένταξης σε Νηπιαγωγειο η για τα ειδικα νηπιαγωγεία όσον αφορά την νομοθεσία γιατι αντιμετωπίζω και εγω κάποια προβλήματα που θέλω να πιστεύω οτι οφείλονται σε άγνοια και οχι σε εμπάθεια εκ μέρους της προϊσταμένης.vasp ανέφερες κάποιο νομο για τα καθήκοντα σε ενα τ.ε.μπορεις να μου πεις ποιος ειναι αυτος ο νόμος;σας ευχαριστω εκ των προτερων

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:24:15 μμ »
Γεια σας!
Είμαι προπτυχιακη φοιτητρια στο Μητροπολιτικό Κολεγιο Αθηνών. Διεξάγω μια έρευνα για την πτυχικαη μου εργασία, σχετικα με τις αποψεις των νηπιαγωγών για την ένταξη των παιδιών με ειδικές αναγκες, στη τυπική ταξη. Πιο κατω σας παραθέτω το link του ερωτηματολογίου, το οποίο αποτελείται απο 15 ερωτήσεις.
Η βοηθεια σας ειναι πολυτιμη!
Ευχαριστώ!

https://docs.google.com/forms/d/1hwksfU0AJNjaAsFrC8fi-PTdn-4qRe_J5JiKmgY8WdU/viewform

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτα

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 22, 2014, 05:13:42 μμ »
Γεια σας!!!!
Είμαι προπτυχιακη φοιτήτρια στο τμήμα προσχολικής αγωγής!
 Για την εκπόνηση της πτυχιακής μου εργασίας θα σας παρακαλούσα να με βοηθήσετε στο ερωτηματολόγιο! Αποτελείται απο 15 ερωτήσεις και θα το βρείτε στο παρακάτω link.

https://docs.google.com/forms/d/1hwksfU0AJNjaAsFrC8fi-PTdn-4qRe_J5JiKmgY8WdU/viewform

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Τμήμα Ένταξης σε νηπιαγωγείο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 07:56:32 μμ »
Καλησπέρα! Μήπως γνωρίζει κάποιος με ποια διαδικασία ένα παιδάκι που ξεκίνησε να φοιτά σε κανονικό νηπιαγωγείο μπορεί να μεταφερθεί σε τμήμα ένταξης; Δεν μπορώ να βρω πουθενά αυτή την διαδικασία. Σημειωτέον ότι οι γονείς του παιδιού δεν επιθυμούν κάτι τέτοιο. Συνέβη σε μαμά μαθητή μου και θα ήθελα να την ενημερώσω!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 532
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.