*

Αποστολέας Θέμα: Η άποψη σας για τις μεγαλύτερες ενημερωτικές ιστοσελίδες εκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 8046 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sensible

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους. Επειδή εδώ και καιρό έχω σχηματίσει μία άποψη για κάποιες ιστοσελίδες-Forum-Blogs σχετικά με εκπαιδευτικά θέματα, θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις. Θα ήθελα να μοιραστούμε ειλικρινείς και αυθόρμητες απόψεις και κριτικές.

Π.χ.

www.pde.gr : Ειλικρινές Forum που με βοήθησε αρκετά στην επίλυση διοικητικών και εκπαιδευτικών θεμάτων αφού ουσιαστικά είναι  ένας διάλογος με άλλους εκπαιδευτικούς. Στο κομμάτι της ενημέρωσης είναι άμεσο και δε παρατήρησα υποκειμενικότητα στο σχολιασμό των ειδήσεων(Να σημειώσω ότι ουδεμία σχέση έχω με τους διαχειριστές κτλ του site)

www.alfavita.gr: Συνεχής ροή ειδήσεων και βήμα για όλους τους εκπαιδευτικούς. Ακόμα και άρθρα από μεμονωμένους εκπαιδευτικούς δημοσιεύονται χωρίς λογοκρισία. Δε μπορώ να πω ότι με έχει απογοητεύσει.

www.esos.gr: Εδώ έχω να πω πολλά αλλά ας είμαι ήπιος στους χαρακτηρισμούς μου. Η ενημέρωση είναι μονόπλευρη...κυβερνητική. Έχω την εντύπωση ότι παίζει παιχνίδια το συγκεκριμένο site και ουκ ολίγες φορές νομίζω ότι είχε προσβάλει τη νοημοσύνη μου. Να πω "εκπρόσωπος τύπου της Αννούλας"...θα το πω! Έχει μερικά άρθρα τα οποία προσπαθώντας να ρίξουν στάχτη στα μάτια κάνουν κριτική στην υπουργό αλλά πάντα αφήνουν να εννοηθεί ότι κάνει προσπάθειες!!! Να μη θυμηθώ τα προ εβδομάδας ανεκδιήγητα "τάση μείωσης στις καταλήψεις".... και μετά από κράξιμο αφού τα πράγματα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα την επομένη...τα γύρισαν. Επιστημονική στήριξη στην κυβέρνηση τις πιο πολλές φορές και άλλες φορές πιο εξόφθαλμη.

Εσείς παρακολουθείτε άλλα site και ποια η άποψη σας για αυτά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
[quote ]


www.μησωσει.gr: Εδώ έχω να πω πολλά αλλά ας είμαι ήπιος στους χαρακτηρισμούς μου. Η ενημέρωση είναι μονόπλευρη...κυβερνητική. Έχω την εντύπωση ότι παίζει παιχνίδια το συγκεκριμένο site και ουκ ολίγες φορές νομίζω ότι είχε προσβάλει τη νοημοσύνη μου. Να πω "εκπρόσωπος τύπου της Αννούλας"...θα το πω! Έχει μερικά άρθρα τα οποία προσπαθώντας να ρίξουν στάχτη στα μάτια κάνουν κριτική στην υπουργό αλλά πάντα αφήνουν να εννοηθεί ότι κάνει προσπάθειες!!! Να μη θυμηθώ τα προ εβδομάδας ανεκδιήγητα "τάση μείωσης στις καταλήψεις".... και μετά από κράξιμο αφού τα πράγματα ήταν εκ διαμέτρου αντίθετα την επομένη...τα γύρισαν. Επιστημονική στήριξη στην κυβέρνηση τις πιο πολλές φορές και άλλες φορές πιο εξόφθαλμη.
[/quote]

++++

Παιδία μην μπαίνετε σε αυτό το site, αν γίνεται επίσης μην το αναφέρετε και καθόλου.
Γιατί να βγάζουν λεφτά από τις διαφημίσεις με τα κλικ που του κάνουμε;
Aπεργία διαρκείας δεν σημαίνει απεργώ διαρκώς. Σημαίνει δεν δίνω αναφορά στον προϊστάμενο ούτε στον συνδικαλιστή ούτε σε κανένα για το πότε έρχομαι και πότε φεύγω.
Ασπίδες

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Καλά δεν θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να αντιληφθεί κανείς ότι μπαίνοντας στο site του esos
στην ουσία μπαίνει στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας.
Πληροφόρηση εκ των έσω όταν πρόκειται για κυβερνητική προπαγάνδα.
Δεν θα εκπλαγώ αν μάθω ότι οι διαχειριστές του esos
σχετίζονται καθ' οιονδήποτε τρόπο με το υπουργείο προσφέροντας τη σχετική εκδούλευση.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Καλά δεν θέλει ιδιαίτερη προσπάθεια για να αντιληφθεί κανείς ότι μπαίνοντας στο site του esos
στην ουσία μπαίνει στην ιστοσελίδα του υπουργείου παιδείας.
Πληροφόρηση εκ των έσω όταν πρόκειται για κυβερνητική προπαγάνδα.
Δεν θα εκπλαγώ αν μάθω ότι οι διαχειριστές του esos
σχετίζονται καθ' οιονδήποτε τρόπο με το υπουργείο προσφέροντας τη σχετική εκδούλευση.

Το θέμα με το εν λόγω site είναι πολύ σοβαρό, διότι όχι μόνο είναι εμφανές ότι σχετίζεται με το Υπουργείο, αλλά έχει κάποια ρεπορτάζ μέσα από το Υπουργείο, που μόνο άτομα ευρισκόμενα εντός του κτηρίου θα μπορούσαν να έχουν (π.χ. τι έγινε στον 3ο όροφο, το "έλα να δεις" κτλ.)

Παρεμπιπτόντως, το "έλα να δεις" είναι η κλασσική ατάκα στα ρεπορτάζ τους (ψάξτε στο google για "έλα να δεις" site:esos.gr).

Το θέμα γίνεται ακόμα πιο σοβαρό, διότι αποσπασμένοι στην Κεντρική Υπηρεσία υποψιάζονται ότι ενδεχομένως (Σ.Σ. είδατε τι διακριτικός που είμαι...) πίσω από αυτό υπάρχουν στελέχη της ΚΥ σε θέσεις ευθύνης. Δε θα μου έκανε εντύπωση, αν το συνδυάσουμε και με το γενικότερο διοικητικό ξεχαρβάλωμα του Υπουργείου τον τελευταίο χρόνο.

Και φυσικά (μην ξεχνάμε και τις διαφημίσεις) κάτι τέτοια (όποιοι και να είναι από πίσω) γίνονται με το αζημίωτο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14798:περιφ-δ-ντησ-αττικησ-στο-esos-δεν-έχουν-χρήματα-τα-σχολεία-για-θέρμανση-με-ευθύνη-των-δήμων–aμοιβές-600-800-ευρώ-κοινη-καταγγελια-διευθυντων-σχ

Η XtraLarge φωτογραφία έχει στο όνομα _XL, μήπως υπάρχει και version XXL ? Έλεος...

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Το alfavita είναι επιεικώς ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ σαν σχεδίαση. Απορώ ποιος επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του παρέδωσε τέτοια δουλειά. Πολύ διαφήμιση. Κάτι παρόμοιο με το να συναντάς το γύφτο με τα χαϊμαλιά στο δρόμο. Τώρα που έχουν καταργήσει και τη δυνατότητα να κάνεις back έγινε ακόμη χειρότερο. Άσε που βλέπω ότι ακόμη είναι στημένο με πίνακες  :-\

Το pde είναι απλό και λιτό. Μετρημένα πράγματα.

Το esos είναι για πέταμα για παρόμοιους λόγους με το ΑΒ αλλά μου τη δίνει και λόγω περιεχομένου.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ

Το θέμα με το εν λόγω site είναι πολύ σοβαρό, διότι όχι μόνο είναι εμφανές ότι σχετίζεται με το Υπουργείο, αλλά έχει κάποια ρεπορτάζ μέσα από το Υπουργείο, που μόνο άτομα ευρισκόμενα εντός του κτηρίου θα μπορούσαν να έχουν (π.χ. τι έγινε στον 3ο όροφο, το "έλα να δεις" κτλ.)

Παρεμπιπτόντως, το "έλα να δεις" είναι η κλασσική ατάκα στα ρεπορτάζ τους (ψάξτε στο google για "έλα να δεις" site:esos.gr).


http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14851:απ-κακλαμανησ-δεν-μπορεί-να-λειτουργείτε-ταυτόχρονα-ως-υπουργοί-και-ως-μέλη-του-τεχνικού-επιμελητηρίου-το-έλα-να-δεις-στη-βουλή&Itemid=7

Πάλι το "έλα να δεις". Πού να πρωτοπάμε ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Το Αλφαβήτα με κουράζει λόγω του σχεδιασμού της σελίδας , στο Εσσος όταν μπήκα πρώτη φορά νόμιζα πως έκανα λάθος και μπήκα στην παλιά σελίδα του Υπουργείου Παιδείας,  οπότε αρκετά χρόνια , αν και χωρίς ενεργή συμμετοχή , παρακολουθώ το ΠΔΕ. Ο σχεδιασμός της σελίδας είναι απλός , καθόλου κουραστικός και η πληροφορίες άμεσες και αντικειμενικές .

Το μόνο παραπονάκι μου είναι οι παρατηρήσεις, ενίοτε και κλείδωμα θεμάτων ;),  όταν γίνονται χωρίς ουσιαστικό λόγο.
 Είναι σπουδαίο πράγμα να μπορεί κανείς , με πολιτισμένο τρόπο φυσικά,  να εκφράσει τις σκέψεις του,  η και να κάνει διάλογο με τα άλλα μέλη. Νομίζω πως αυτό αποτελεί την ωραιότερη πλευρά ενός φόρουμ,  διότι αν θέλαμε σκέτες πληροφορίες και τίποτα άλλο,  θα ....αγοράζαμε εφημερίδες  :P

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14798:περιφ-δ-ντησ-αττικησ-στο-esos-δεν-έχουν-χρήματα-τα-σχολεία-για-θέρμανση-με-ευθύνη-των-δήμων–aμοιβές-600-800-ευρώ-κοινη-καταγγελια-διευθυντων-σχ

Η XtraLarge φωτογραφία έχει στο όνομα _XL, μήπως υπάρχει και version XXL ? Έλεος...

http://esos.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=14886:τα-ολιγομελή-τμήματα-των-επαλ-και-επασ-κατά-διεύθυνση-δευτεροβάθμιας-εκπαίδευσης&Itemid=6

Τα ίδια Παντελάκη μου...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Θα παρακαλούσα πολύ να προσέχετε τις εκφράσεις σας όταν κάνετε κριτική σε άλλες εκπαιδευτικές σελίδες.

Ευχαριστώ!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Καλά να το πούμε πιο καλά. Νομίζω ότι οποιοδήποτε εκπαιδευτικό πόρταλ θα είναι σίγουρα καλύτερο στο σχεδιασμό από το ΑΒ. Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι χειρότερο. Και σκοπεύω επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με ιστοσελίδες να σχεδιάσω ένα με κύριο σκοπό να περάσω το ΑΒ. Δεν το έχω βάλει μπροστά γιατί έχω άλλες δουλειές που πληρώνουν (ενώ αυτό θα το κάνω για μένα) και αυτή τη στιγμή προηγούνται.

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Στην πολυφωνία λέμε ΝΑΙ.
Προσωπικά τις παρακολουθώ και τις τρεις και θεωρώ πως κάθε μία κάτι έχει να προσφέρει στο χώρο της εκπαίδευσης.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος nmavro73

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 562
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Anastasiadesigns, κατασκευή και προώθηση ιστοσελίδων
Το πρόβλημα δεν είναι αν προσφέρει ή όχι. Αλλά η ΕΜΦΑΝΙΣΗ. Το ΑΒ έχει απαράδεκτη εμφάνιση. Το πρότυπο είναι με τους συνδέσμους υπογραμμισμένους. Το blink είναι πραγματικά κουραστικό,το πάνω μενού δεν έχει καμία μα καμία μορφοποίηση. Προσωπικά, θα ντρεπόμουν να παραδώσω τέτοια δουλειά σε πελάτη. Θα ένιωθα ότι δεν αξίζει τα χρήματα που συμφώνησα
Η Xpert διαφημίζει ότι προγραμματίζει από το μηδέν (αμφίβολλο-ΣΤΑΝΤΑΡ έχει κάποια έτοιμα κομμάτια κώδικα), αλλά για τον τελικό χρήστη και τον πελάτη μετράει η εμφάνιση. Είτε το site είναι joomla-wordpress είτε κώδικας από το μηδέν, αν δεν μπορεί ο πελάτης να το χειριστεί και αν ο χρήστης δεν το βρει ελκυστικό, αποτέλεσμα μηδέν. Υπάρχουν πολύ καλύτερα στημένα sites σε έτοιμο cms.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 16, 2011, 03:50:31 μμ από nmavro73 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Όντως είναι κουραστικά γεμάτη φωτογραφίες, διαφημίσεις, πολύχρωμα μηνύματα κλπ αλλά δεν παύει να είναι ένας χώρος που προσφέρει ενημέρωση στους εκπαιδευτικούς και όπου ο καθένας μπορεί να δει δημοσιευμένη την άποψή του. Και αυτό εγώ (ως πελάτης-καταναλωτής) το θεωρώ σημαντικότερο.






 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 399
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 357
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.