*

Ψηφοφορία

Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις σήμερα;

Συμφωνώ ως τρόπος διαμαρτυρίας, αλλά διαφωνώ με τον τρόπο που γίνονται
Συμφωνώ έτσι όπως γίνονται σήμερα
Διαφωνώ με αυτόν τον τρόπο διαμαρτυρίας

Αποστολέας Θέμα: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;  (Αναγνώστηκε 7068 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« στις: Οκτώβριος 10, 2011, 04:51:43 μμ »
Οι καταλήψεις έχουν προβληματίσει πολύ, και έχουν περάσει από διάφορα στάδια.
Κάποτε, κέρδιζαν την συμπάθεια και την συμπαράσταση του κόσμου
Μετά έγινε μόδα.... για να χάνεται μάθημα και να γίνεται χαβαλές...
Σχολεία κλείνουν και για ψίλου πήδημα!

Το αποτέλεσμα; : καταστροφές, βανδαλισμοί, χαβαλές με κανένα αποτέλεσμα. Ίσα ίσα πάμε ένα βήμα πίσω. Γυρνάμε στα σχολεία μετά τη λήξη των καταλήψεων και χρειάζονται πολλά χρήματα για να επανέλθει το σχολείο στα.... χάλια που ήταν και πριν την κατάληψη....

Τα ερωτήματα πολλά:
Κατά πόσο αυτό το μέτρο αντίδρασης φέρει αποτελέσματα;
Γιατί αφού τα αιτήματα είναι για μια καλύτερη παιδεία, γίνονται τόσες καταστροφές;
Γιατί μένουν 1-2 άτομα ή και κανένα να κρατάνε το σχολείο;
Γιατί τόσα χρόνια δεν έχει σταματήσει το φαινόμενο τουλάχιστον των βανδαλισμών;

Εγώ ειλικρινα αν ήμουν μαθητής και επέλεγα την κατάληψη ως μέσο διαμαρτυρίας θα έκανα το εξής:
1. Θα έβαζα ένα πανό που θα έλεγε "ΚΛΕΙΣΤΟ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ"
και θα προωθούσα την ιδέα του εθελοντισμού! όλοι οι μαθητές, με 1€ ο καθένας θα αγοράζαμε χρώματα, σκούπες κλπ για να κάνουμε αυτό που δεν μπορεί να κάνει η πολιτεία!
2. Θα πηγαίναμε αντιπροσωπείες μαθητών να κάνουμε έρανο από τους απλούς πολίτες να μαζέψουμε χρήματα για να αγοράσουμε  τα βιβλία μας (ας πουμε για σήμερα)
3. Θα επιστράτευα συμβολικά ακόμα και γονείς τεχνίτες ότι μπορεί ο καθένας να κάνει. Να βάψει μισό τοίχο, να βάλει δύο τζάμια κλπ

έτσι σίγουρα η κοινωνία θα εκτιμούσε τις κινητοποιήσεις αυτές, και θα τους έπερναν όλοι στα σοβαρά. Δεν νομίζετε; και θα ήταν μεγάλη ξεφτίλα για το Υπουργείο μια τέτοια κίνηση που θα έκανε τον γύρο του κόσμου!

Θα σας αναφέρω πραγματικό περιστατικό:
Πριν πολλά πολλά χρόνια (πριν ξεκινήσει ο θεσμός των καταλήψεων) όταν είμουν μαθητής ακόμα, θυμάμαι ότι είχε φτάσει Δεκέμβρης και ακόμα δεν είχε έρθει φιλόλογος στο σχολείο, και κάναμε 2-3 κενά κάθε μέρα.
Τότε ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων ύστερα από συνέλευση, έστειλε επιστολή (σε Βθμια, Νομάρχη, Υπουργείο κλπ) ότι οι γονείς είναι σύμφωνοι να δώσουν από 1000δρχ ο καθένας τον μήνα και να φέρουν με το έτσι θέλω έναν καθηγητή απέξω προκειμένου να λυθεί το πρόβλημα, και ότι αυτό θα έπερνε διαστάσεις στα κανάλια κλπ
Σας πληροφορώ ότι σε 2 μέρες ήρθε καθηγητής από το Υπουργείο!

Θέλω να πω ότι τα παιδιά έχουν μεγάλη δύναμη στα χέρια τους αλλά δεν ξέρουν να κινηθούν σωστά.
Ειδικά όσοι έιναι Γ  Λυκείου θέλουν τις καταλήψεις για να κάτσουν να διαβάσουν σπίτι τους!
Οι υπόλοιποι για να πάνε για καφέ.

Απόδειξη, το γεγονός ότι όταν ψηφίστηκε ΥΠΕΡ της κατάληψης, έπεσε ξύλο στην είσοδο του σχολείου γιατί όλοι οι μαθητές ήθελαν να φύγουν να πάνε σπίτια τους να αράξουν, και δεν τους άφηναν κάποιοι άλλοι.

Καταλαβαίνετε ότι το πράγμα έχει μπερδευτεί πολύ...

Τι γνώμη έχετε;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 05:01:14 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:32 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:04:42 μμ »
Η κατάληψη είναι ένας τρόπος διαμαρτυρίας των μαθητών.
Από εκεί και πέρα η κουβέντα είναι τεράστια.
Ως προς το ιθέμα που έθεσες με την εθελοντική εργασία....είμαι εναντίον του να αναλαμβάνει ο φορολογούμενος πολίτης τη δουλειά του κράτους!
Άρα όχι! Δεν θεωρώ ότι σε μια κατάληψη οι μαθητές πρέπει να αναλάβουν να "σουπουπώσουν" το σχολείο....Άλλωστε τα αιτήματα μιας κατάληψης (και μιλάω πάντα για σοβαρές καταλήψεις και όχι του στυλ θέλουμε στρόγγυλες και όχι τρίγωνες τυρόπιτες) είναι πολύ πιο σημαντικά, βλ. βιβλία, καθηγητές, κτήριο, θέρμανση....
Αντίθετα, πιστεύω ότι οι μαθητές έχουν τη δύναμη να κάνουν στον κόσμο γνωστές τις αιτίες κατάληψης και να τραβήξουν την κοινή γνώμη με το μέρος τους....
Όσο για τους βανδαλισμούς...πρόσφατα σε σχολείο υπό κατάληψη οι μαθητές βγήκαν από το σχολείο και ενημέρωσαν το διευθυντή δευτεροβάθμιας και το διευθυντή του σχολείου που βρισκόταν στο χώρο ότι κουκουλοφόροι εξωσχολικοί σπάζουν το σχολείο. Η αστυνομία που ειδοποιήθηκε δήλωσε ότι χρειάζεται έγγραφη καταγγελία για να επέμβει. Η καταγγελία δεν έγινε ποτέ, γιατί (ίσως) κάποιος βαρέθηκε να πάει στο τμήμα. Αποτέλεσμα; Ζημιές χιλιάδων ευρώ....
Δεν φταίνε οι μαθητές, όμως!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:11:51 μμ »
1. η κίνηση που πρότεινα παραπάνω των μαθητών είναι συμβολική

2. σίγουρα κοστίζει πολύ λιγότερο στον φορολογούμενο πολίτη από αυτά που χρειάζονται σήμερα με τον τρόπο που γίνονται οι καταλήψεις όπου καταστρέφουν γραφεία, υπολογιστές, αίθουσες.

και πως μπήκαν οι εξωσχολικοί μέσα αν τα παιδιά κρατάνε το σχολείο και έχουν κλειδώσει με λουκέτα την είσοδο;
εγώ πάντως που είμαι και καθηγητής δεν με άφησαν να μπω μέσα! οι εξωσχολικοί πως τα κατάφεραν;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 05:13:52 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:17:24 μμ »

και πως μπήκαν οι εξωσχολικοί μέσα αν τα παιδιά κρατάνε το σχολείο και έχουν κλειδώσει με λουκέτα την είσοδο;
εγώ πάντως που είμαι και καθηγητής δεν με άφησαν να μπω μέσα! οι εξωσχολικοί πως τα κατάφεραν;

Δεν γνωρίζω να σου πω....
Το αποτέλεσμα ήταν αυτό....Και από τη στιγμή που οι "αρμόδιοι" είχαν ενημερωθεί, την ευθύνη τη φέρουν αποκλειστικά αυτοί....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:18:32 »

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 05:27:04 μμ »
Εμένα μου άρεσαν αυτά που διάβασα στο πρώτο μήνυμα. Δείχνουν μία υπεύθυνη στάση με πρωτοβουλίες και έμπρακτο ενδιαφέρον για τη σχολική ζωή. Ίσως δεν ταιριάζουν όμως με την ελληνική νοοτροπία...

Αναφέρομαι κυρίως σε αυτά

Παράθεση
Εγώ ειλικρινα αν ήμουν μαθητής και επέλεγα την κατάληψη ως μέσο διαμαρτυρίας θα έκανα το εξής:
1. Θα έβαζα ένα πανό που θα έλεγε "ΚΛΕΙΣΤΟ ΛΟΓΩ ΕΡΓΑΣΙΩΝ. ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΟΝΤΑ ΣΑΣ"
και θα προωθούσα την ιδέα του εθελοντισμού! όλοι οι μαθητές, με 1€ ο καθένας θα αγοράζαμε χρώματα, σκούπες κλπ για να κάνουμε αυτό που δεν μπορεί να κάνει η πολιτεία!
2. Θα πηγαίναμε αντιπροσωπείες μαθητών να κάνουμε έρανο από τους απλούς πολίτες να μαζέψουμε χρήματα για να αγοράσουμε  τα βιβλία μας (ας πουμε για σήμερα)
3. Θα επιστράτευα συμβολικά ακόμα και γονείς τεχνίτες ότι μπορεί ο καθένας να κάνει. Να βάψει μισό τοίχο, να βάλει δύο τζάμια κλπ

έτσι σίγουρα η κοινωνία θα εκτιμούσε τις κινητοποιήσεις αυτές, και θα τους έπερναν όλοι στα σοβαρά. Δεν νομίζετε; και θα ήταν μεγάλη ξεφτίλα για το Υπουργείο μια τέτοια κίνηση που θα έκανε τον γύρο του κόσμου!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 10, 2011, 05:29:21 μμ από syrrahm »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 10, 2011, 11:37:38 μμ »
ας αφήσουμε στην άκρη το αν ειναι σωστός τρόπος διαμαρτυρίας οι καταλήψεις και ας εστιάσουμε στο τι πετυχαίνουν.

Πετύχανε τίποτα;

έγιναν φέτος, έγιναν και πέρυσι και πρόπερσι. Τι άλλαξε; ΤΙΠΟΤΑ!

το μόνο που βλέπω να πετυχαίνουν είναι οι παρακάτω εικόνες: εσείς βλέπετε τίποτα άλλο;







τα σχόλια πιστεύω είναι περιττά...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:22:49 μμ »
Διαβάσατε τα περι αναπλήρωσης ωρών; (http://www.pde.gr/index.php?page=3254)

Αυτό πάντα ίσχυε, το θέμα είναι ότι ίσχυε με την λογική του "ναι μεν αλλά", δηλαδή ΑΝ δεν βγαίνει η ύλη τότε να γίνει αναπλήρωση. Που σημαίνει ότι ποτέ δεν γινόταν αναπλήρωση αφού η ύλη βγαίνει (όπως βγαίνει τέλος πάντων γρήγορα και με ελαφρά πηδηματάκια) και 3 μήνες κατάληψη να γίνει.

Αν έχω καταλάβει καλά, η αναπλήρωση έγινε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ακόμα και αν χάθηκαν μόνο 2-3 μέρες;

Τέλος κατάλαβε κανείς τίποτα περί του καθηκοντολογίου των στελεχών Εκπαίδευσης; (http://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/ypenthymish_armodiothtwn_stelexwn_ekpshs_111011.doc)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 12:52:46 μμ »
Παράθεση
Διαβάσατε τα περι αναπλήρωσης ωρών; (http://www.pde.gr/index.php?page=3254)


Μήπως ακούστηκε ότι θα γίνει και αναπλήρωση των χαμένων ωρών επειδή ακόμη δεν έχουν τοποθετηθεί οι εκπαιδευτικοί στα σχολεία τους ή επειδή εκκρεμούν ακόμη προσλήψεις αναπληρωτών να συμπληρώσουν τα κενά που υπάρχουν;
Ή επειδή δεν έχουν έρθει ακόμη τα βιβλία και σε πολλά μαθήματα προχωρούν με αργούς ρυθμούς;

Αποσυνδεδεμένος melina_deu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ07
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 01:05:46 μμ »
Γνώμη μου: οι καταλήψεις κάθε είδους γίνονται επειδή δεν έχουμε μάθει να μιλάμε. Και σε περιβάλλον όπως του σχολείου, αυτό καταντά καταστροφικό. Γι' αυτό και οι παραπάνω φωτογραφίες, που μόνο θλίψη μου προκαλούν και τίποτε άλλο...
Η καλύτερη διδακτική μέθοδος είναι η αγάπη.

Αποσυνδεδεμένος kostasMath

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1471
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ: Ποιά η γνώμη σας για τις καταλήψεις;
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 23, 2015, 01:48:36 μμ »
Καταργείται ο νόμος 2811/2000
https://nomoi.info/%CE%A6%CE%95%CE%9A-%CE%91-62-2000-%CF%83%CE%B5%CE%BB-1.html

46 διατάξεις καταργούνται!!! Ποιος ξέρει τι να περιέχουν όλες αυτές,  ό,τι τους βολεύει το καταργούν   με τα υπόλοιπα τι θα γίνει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.