*

Αποστολέας Θέμα: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 176178 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #448 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:17:20 πμ »
Οι συμπληρωματικές αποσπάσεις β/θμιας στα τελευταία νέα είναι η γ' φάση αποσπάσεων που αναμενόταν αρχές Νοέμβρη ή όχι; Για να παίρνει σειρά και η γ΄φάση αναπληρωτών, γι' αυτό ρωτάω...
TONIK δεν ξερω σιγουρα αλλα στο εγγραφο γραφει ημερομηνια 13.10.2011...εχει μια βδομαδα δηλαδή που γινανε... τωρα δεν ξερω αν αυτα θεωρουνται επομενη φαση αποσπασεων..
οποιος ξερει ας μας ενημερωσει!!

πριν τις 17 Νοεμβρη χλωμο το κοβω, αν κρινουμε αναλογικα με το ποτε εγινε η β φαση...αρκει να ειναι ικανοποιητικη σε αριθμο και περιοχες...

Μας ενημερώνω εγώ, γιατί φαίνεται ότι μεταμεσονύκτιες ώρες έχω μεγαλύτερη διαύγεια πνεύματος... ;D
Τώρα πρόσεξα ότι αυτές που έχουν δημοσιευτεί (και πρόκειται για ανακοινοποίηση στο ορθό, πράγματι δεν είναι σημερινές) είναι αποσπάσεις σε φορείς (στις περιφέρειες και στις διευθύνσεις, στα γραφεία δηλαδή).
Εμείς περιμένουμε γ΄φάση αποσπάσεων από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Και είχα αρχίσει να ελπίζω σε φάση αναπληρωτών για αρχές του Νοέμβρη... :(

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:46 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #449 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:24:09 πμ »
17 Νοέμβρη;;; Τώρα, καρντάσι μου, με αποτελείωσες... πώς θα περάσουμε ένα μήνα ακόμα;

Καλά είπε μια συνάδελφος ότι σ' αυτό το τόπικ θα ανταλλάξουμε και συνταγές για μελομακάρονα...
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #450 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:31:41 πμ »
17 Νοέμβρη;;; Τώρα, καρντάσι μου, με αποτελείωσες... πώς θα περάσουμε ένα μήνα ακόμα;

Καλά είπε μια συνάδελφος ότι σ' αυτό το τόπικ θα ανταλλάξουμε και συνταγές για μελομακάρονα...
μην ανταλλαξουμε και για πασχαλινα τσουρεκια...και τα μελομακαρονα δεν ειναι μακρυα...

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #451 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:35:19 πμ »
17 Νοέμβρη;;; Τώρα, καρντάσι μου, με αποτελείωσες... πώς θα περάσουμε ένα μήνα ακόμα;

Καλά είπε μια συνάδελφος ότι σ' αυτό το τόπικ θα ανταλλάξουμε και συνταγές για μελομακάρονα...
μην ανταλλαξουμε και για πασχαλινα τσουρεκια...και τα μελομακαρονα δεν ειναι μακρυα...
με φώναξε κανείς;;;;;;;;;; ;D ;D ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:46 »

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #452 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:39:14 πμ »
17 Νοέμβρη;;; Τώρα, καρντάσι μου, με αποτελείωσες... πώς θα περάσουμε ένα μήνα ακόμα;

Καλά είπε μια συνάδελφος ότι σ' αυτό το τόπικ θα ανταλλάξουμε και συνταγές για μελομακάρονα...
μην ανταλλαξουμε και για πασχαλινα τσουρεκια...και τα μελομακαρονα δεν ειναι μακρυα...
με φώναξε κανείς;;;;;;;;;; ;D ;D ;D ;D ;D



Κι άλλη ξενύχτισσα! Καλώς τηνα και ας άργησε! ;D
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #453 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 12:43:19 πμ »
Για τα τσουρέκια τα πασχαλινά, καρντάσι, κάνω πως δεν άκουσα... ή πιο σωστά πως δεν είδα...
Εσύ θα με στείλεις πριν την ώρα μου, πριν καν με στείλει η φράου... φτου, φτου...

Άντε καληνύχτα, καλό ΣΚ και Δευτέρα με κανένα καλό νέο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2011, 12:47:43 πμ από tonik »
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #454 στις: Οκτώβριος 23, 2011, 04:13:33 μμ »
 Αγαπητοί συνάδελφοι όλες αυτές τις ημέρες μπήκα πολλές φορές στον πειρασμό να καταγγείλω με έγγραφη ένσταση συναδέλφους θεολόγους, ξενόγλωσσους οι οποίοι υπερβαίνουν το όριο των 7 ωρών... Όμως τα όρια της ηθικής μου δεν μου το επιτρέπουν... Πολλοί από εσάς θα με κατηγορήσετε ότι τα όρια ηθικής μου μου επιτρέπουν ότι όλοι εμείς φέτος είμαστε άνεργοι... Πολύ σωστά. Και μία από εσάς είμαι και εγώ... άνεργη φιλόλογος μετά από τόσες προσπάθειες και τόσες θυσίες.. όπως όλοι εσείς.. βέβαια...
  Από την άλλη δεν είμαι εγώ η αρμόδια, η υπεύθυνη να επιβάλλω την τάξη... Δεν είμαι συνδικαλίστρια, δεν επιθυμώ να ηγηθώ κανέναν σύλλογο... αλλά είμαι μία φιλόλογος που έχει βαθειά επιθυμία να εργαστεί... όχι μόνο για οικονομικούς λόγους αλλά γιατί με το επάγγελμα που ασκώ είμαι ευτυχισμένη... (τα ίδια νιώθετε και εσεις... )
  Δεν είμαι λοιπόν εγώ η αρμόδια να επιβάλλω την τάξη... καταγγέλοντας τους συναδέλφους και διώχνοντάς τους από το σχολείο.... γιατί και εκείνοι έχουν οικογένεια και προσωπική ζωή...
  Αυτοί όμως που πρέπει να επιβάλλουν την τάξη είναι το Υπουργείο Παιδείας, οι προιστάμενοι... Για αυτό άλλωστε και αμείβονται με περισσότερα χρήματα... αμείβονται για να επιβάλλουν την τάξη..
  Έτσι αποφάσισα να γράψω μία ανθρώπινη επιστολή η οποία δεν θέλει να επιδείξει το συγγραφικό μου ταλέντο ούτε το γλωσσολογικό μου πλούτο αλλά να θίξει το καίριο θέμα που μας ταλανίζει όλες αυτές τις ημέρες... Καταστρατήγηση του ορίου των 7 ωρών... Διαβάστε την επιστολή μου... και όποιος θέλει να γραφτεί το όνομά του στην επιστολή με μεγάλη χαρά... Αν αποφασίστε να συμμετέχετε στην επιστολή στείλτε μου σε προσωπικό μήνυμα... όνομα, σειρά στον Ενιαίο, ειδικότητα (φαντάζομαι ότι θα είστε φιλόλογοι)... δεν ξέρω...
 

 ΌΝΟΜΑ……
Σειρά
Τηλ. Επικοινωνίας………….
Διεύθυνση Κατοικίας:…………………..
Τ.Κ. …………….
                                                                                       Προς: Υπουργό Παιδείας κ. Άννα Διαμαντοπούλου
                                                                                               
Θέμα: Καταστρατήγηση του ορίου των 7 διδακτικών ωρών σε μαθήματα β΄ ανάθεσης σύμφωνα με την εγκύκλιο (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
 Παρά τις διευκρινήσεις που δώσατε σχετικά με την προαναφερόμενη εγκύκλιο οι αυθαιρεσίες εκ μέρους των διευθυντών αλλά και των προϊσταμένων των δευτεροβάθμιων συνεχίζονται. Σε όλα σχεδόν τα σχολεία της Ελλάδας παρατηρείται το φαινόμενο ξενόγλωσσοι, θεολόγοι, νομικοί να διδάσκουν 10 -18 ώρες ιστορίας παραβιάζοντας το όριο που θέτει η εγκύκλιος (Α.Π. 111528/Δ2 του Σεπτεμβρίου 2011)
     Όταν επικοινωνούμε με τα γραφεία της δευτεροβάθμιας μας παραπέμπουν στη λύση της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ. Όλος ο εκπαιδευτικός κόσμος έχει βρεθεί σε πολύ δύσκολη θέση γιατί προκειμένου να υπερασπιστούμε τα εργασιακά μας δικαιώματα ο ένας εναντιώνεται στον άλλον.
 Θα παρακαλούσα να διασαφηνίσετε σε όλες τις δευτεροβάθμιες ή να τις ενημερώσετε με δεύτερη διευκρινιστική εγκύκλιο διότι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή  ή αγνοούν τη διευκρινιστική εγκύκλιο ή την παρερμηνεύουν επικαλούμενοι την εγκύκλιο 17-9-2008.
 Επίσης θα ήθελα να με ενημερώσετε πώς πρέπει να αντιδρώ εγώ αλλά και οι συνάδελφοι μου κάθε φορά που διαπιστώνουμε ότι καταστρατηγείται το όριο των 7 ωρών στα μαθήματα Β΄ ανάθεσης. Η μέθοδος της ένστασης στο αντίστοιχο ΠΥΣΔΕ την κρίνω άδικη μεταξύ των συναδέλφων, η οποία δημιουργεί αντιπαλότητα και εχθρικό κλίμα σε μία περίοδο που η συνεργασία και η συναδελφικότητα είναι αναγκαίες για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου.
                                                Με εκτίμηση
                                               "Όνομα………….φιλόλογος,  μέλος του προς σύσταση συλλόγου «Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστοι Φιλόλογοι»

   

Αποσυνδεδεμένος GR

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 576
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #455 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:09:33 πμ »
Μπηκα πρωινη να διαβασω κανενα νεο και βρηκα το μαγαζι αδειο.Να δειτε που θα καταφερει να μας διαλυσει η ακατανομαστη.Το αισθημα της ματαιωσης...οδυνηρο.Τελοσπαντων ηθελα να πω στη germanos οτι συμφωνω με την επιστολη και οτι οι διαμαρτυριες για τις β αναθεσεις πρεπει να εχουν αμεσο αποδεκτη το Υπουργειο και λιγοτερο τις Βθμιες και τα Πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #456 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:22:42 πμ »
Μπηκα πρωινη να διαβασω κανενα νεο και βρηκα το μαγαζι αδειο.Να δειτε που θα καταφερει να μας διαλυσει η ακατανομαστη.Το αισθημα της ματαιωσης...οδυνηρο.Τελοσπαντων ηθελα να πω στη germanos οτι συμφωνω με την επιστολη και οτι οι διαμαρτυριες για τις β αναθεσεις πρεπει να εχουν αμεσο αποδεκτη το Υπουργειο και λιγοτερο τις Βθμιες και τα Πυσδε.
Kαλημέρα συνάδελφοι.Μόλις έστειλα επιστολή στον Κουλαiδή με θέμα την καταστρατήγηση των 7 ωρών στις β' αναθέσεις.Τώρα θα ξαναπάρω τον προιστάμενο Αιτωλοακαρνανίας και τη σχολική σύμβουλο.Πάρτε και εσείς όπου μπορείτε.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #457 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:00:16 πμ »

Θα συμφωνήσω και εγώ με το ότι η επιστολή θα πρέπει να έχει άμεσο αποδέκτη τη συγκεκριμένη κυρία ( :P), αλλά θεωρώ ότι το ύφος της,απλώς, θα της "χαϊδέψει τα αυτιά".
Πολύ φοβάμαι,ότι  θα της δώσει το δικαίωμα να απαντήσει (αν απαντήσει) πως ένας κλάδος (ΠΕ02) με τόση ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ (!) θα δείξει τη δέουσα λογική και σύνεση και θα υποχωρήσει για τη σωτηρία του κράτους από την επικείμενη κατάρρευση.!

Μήπως θα ήταν πιο αποτελεσματικό να τη "στολίσουμε", λίγο περισσότερο, καθώς της αρμόζει? >:( >:( >:(   

Αποσυνδεδεμένος vasia98

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #458 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 11:59:28 πμ »

Θα συμφωνήσω και εγώ με το ότι η επιστολή θα πρέπει να έχει άμεσο αποδέκτη τη συγκεκριμένη κυρία ( :P), αλλά θεωρώ ότι το ύφος της,απλώς, θα της "χαϊδέψει τα αυτιά".
Πολύ φοβάμαι,ότι  θα της δώσει το δικαίωμα να απαντήσει (αν απαντήσει) πως ένας κλάδος (ΠΕ02) με τόση ΠΕΡΙΣΣΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ (!) θα δείξει τη δέουσα λογική και σύνεση και θα υποχωρήσει για τη σωτηρία του κράτους από την επικείμενη κατάρρευση.!

Μήπως θα ήταν πιο αποτελεσματικό να τη "στολίσουμε", λίγο περισσότερο, καθώς της αρμόζει? >:( >:( >:(

ναι.....και αυτή θα συγκινηθεί και δε θα της στρώνει η φράντζα......... 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #459 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 12:03:44 μμ »
Δε χρειάζεται να τη στολίσουμε,μία επιστολή σε ουδέτερο και επίσημο ύφος είναι αρκετή.Επειδή ακόμη δεν έχει συσταθεί ο σύλλογος ας βάλουμε τα ονόματά μας.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος df

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #460 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:31:41 μμ »
καλή βδομάδα,
προσλήψεις αναπληρωτών μ.ω στην ειδική . . .
μόλις 2 οι φιλόλογοι :'(

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #461 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 01:55:11 μμ »
δειγμα φασης ειναι αυτο....εδω γελαμε!!!!!!!!!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161192
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 725
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 699
Σύνολο: 717

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.