*

Αποστολέας Θέμα: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 176938 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fwteinoula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1340
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #574 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:12:13 πμ »
http://www.paideia-ergasia.gr/odigos-ekpaideytikou/395-%CE%94%CE%95-%CE%94%CE%99%CE%94%CE%91%CE%A3%CE%9A%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%91%CE%99-%CE%91%CE%A1%CE%A7%CE%91%CE%99%CE%912c-%CE%9D%CE%95%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-%CE%9B%CE%A5%CE%9A%CE%95%CE%99%CE%9F%CE%A5-%CE%9C%CE%91%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%94%CE%99%CE%9F%CE%A5-%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%A9-%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%99%CE%A8%CE%97%CE%A3-%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%9F%CE%9B%CE%9F%CE%93%CE%A9%CE%9D

Στην Πάτμο οι δυο Θεολόγοι του γυμνασίου δεν καλύπτουν ωράριο και έτσι τους δίνονται ως β ανάθεση 12 ώρες ιστορίας. Αυτο έχει ως αποτέλεσμα οι φιλόλογοι να χάνουν 12 ώρες και έτσι να βρίσκονται με πλεόνασμα 17 ωρών αντί για 5 ώρες. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να καλύπτεται πλήρως το κενό του λυκείου με τη μετακίνηση φιλολόγου απο το γυμνάσιο. Έτσι ενω χωρίς τις ιστορίες θα είχαμε ένα κενό αμω τελικά χάνεται.

Για δειτε αυτα τα δυο απτο παιδεια-εργασια..Νομιζω σας αφορουν πολυ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #575 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:21:25 πμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια. 

Μπράβο Αρίστο! Να το στείλουμε ταχυδρομικά? Ή να το καταθέσουμε οι ίδιοι?

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #576 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 10:24:19 πμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια.   

 Αρίστο στέλε ξανά και τις δύο εγκυκλίους... Σε ευχαριστώ... Νομίζω είμαστε σε καλό δρόμο... Τα αστεία τελείωσαν...

Αποσυνδεδεμένος θάνος73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 265
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #577 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:17:49 πμ »
Στη Ν. Σμύρνη μαθαίνω ότι τα φιλολογικά σε αρκετά σχολεία διδάσκονται ελλειπώς. π.χ.: αρχαία γενικής παιδείας Β' έχουν κάνει τρία μαθήματα, άγνωστο μία δύο φορές, κλπ. Ας μη μιλήσουμε για φιλοσοφία κλπ. Στο μεταξύ μπαίνει Νοέμβριος...
πιστεύω ότι αυτό γίνεται γενικά στη χώρα: ελλιπές πρόγραμμα, λιγότερες ώρες, κενά, και κατάχρηση του μέτρου των β' αναθέσεων...
Μας άφησαν ξεκρέμαστους, τόσες οικογένειες
γι'αυτό και δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις όσοι θα παίρνουμε μαύρα λεφτά στην "παραπαιδεία"...
σα δαχτυλίδια του Κρόνου κρέμονται πάνω απ' το κεφάλι τα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος στο σκοτάδι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:51:31 »

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #578 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 11:57:19 πμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια.   



Πολύ καλό Αρίστο.... πρέπει οι συντονιστές να ενημερώσουν έναν ή δυο από τον κάθε νομό της περιφέρειας τους και να προβούν άμεσα στην κατάθεση του εν λόγω κειμένου στη δευτεροβάθμια του κάθε νομού.

Πού θα βρούμε τις συγκεκριμένες παραγράφους του φεκ;
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος Ελένη Ο2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02..........
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #579 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 12:37:33 μμ »
Στη Ν. Σμύρνη μαθαίνω ότι τα φιλολογικά σε αρκετά σχολεία διδάσκονται ελλειπώς. π.χ.: αρχαία γενικής παιδείας Β' έχουν κάνει τρία μαθήματα, άγνωστο μία δύο φορές, κλπ. Ας μη μιλήσουμε για φιλοσοφία κλπ. Στο μεταξύ μπαίνει Νοέμβριος...
πιστεύω ότι αυτό γίνεται γενικά στη χώρα: ελλιπές πρόγραμμα, λιγότερες ώρες, κενά, και κατάχρηση του μέτρου των β' αναθέσεων...
Μας άφησαν ξεκρέμαστους, τόσες οικογένειες
γι'αυτό και δεν πρέπει να νιώθουμε τύψεις όσοι θα παίρνουμε μαύρα λεφτά στην "παραπαιδεία"...

Είναι απαράδεκτοι..Τόσους πλεονάζοντες φιλολόγους έχουν στην Αθήνα..ακόμα δεν τους τοποθέτησαν;;;;

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #580 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:20:34 μμ »
ΕΠΕΙΓΟΝ !!!!Σας παρακαλώ συντάσσεται από στέλεχος της αντιπολίτευσης ,επερώτηση στη Βουλή σχετικά με το θέμα μας .Σας παρακαλώ να μου δώσετε στοιχεία από όλη την Ελλάδα για σχολεία που παραβιάζουν το πλαφόν του 7ώρου .Για παράδειγμα ,5ο λύκειο Ορχομενού ,η γαλλικού έχει 12 ώρες ιστορία .Σας παρακαλώ αυτό να γίνει άμεσα μέχρι την Τετάρτη .Όσο πιο πολλά στοιχεία έχω τόσο το καλύτερο για την επερώτηση .Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #581 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:54:27 μμ »
ΕΠΕΙΓΟΝ !!!!Σας παρακαλώ συντάσσεται από στέλεχος της αντιπολίτευσης ,επερώτηση στη Βουλή σχετικά με το θέμα μας .Σας παρακαλώ να μου δώσετε στοιχεία από όλη την Ελλάδα για σχολεία που παραβιάζουν το πλαφόν του 7ώρου .Για παράδειγμα ,5ο λύκειο Ορχομενού ,η γαλλικού έχει 12 ώρες ιστορία .Σας παρακαλώ αυτό να γίνει άμεσα μέχρι την Τετάρτη .Όσο πιο πολλά στοιχεία έχω τόσο το καλύτερο για την επερώτηση .Ευχαριστώ

Όποιος έχει συγκεκριμένα στοιχεία, ας τα στείλει, διαφορετικά ,και προφανώς, η επερώτηση δε θα έχει αντικείμενο.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #582 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:56:09 μμ »
dina 94 στο εσπερινό γυμνάσιο-λύκειο Αγρινίου η νομικός έχει 16 ώρες ιστορία και έδωσαν και στη γαλλικού να διδάξει νέα ελληνικά. Ευχαριστούμε θερμά!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #583 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:57:22 μμ »
dina, ό,τι ήξερα στο έστειλα σε π.μ.... Καλή επιτυχία!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #584 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 01:57:43 μμ »
dina 94 στο εσπερινό γυμνάσιο-λύκειο Αγρινίου η νομικός έχει 16 ώρες ιστορία και έδωσαν και στη γαλλικού να διδάξει νέα ελληνικά. Ευχαριστούμε θερμά!

Στείλε τα στην ίδια, με όσα περισσότερα στοιχεία μπορείς.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #585 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:02:23 μμ »
Εντάξει aristos2 το έγραψα εδώ για βα λάβουν γνώση και οι άλλοι συνάδελφοι. Θα στείλω και π.μ. στη dina

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #586 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:03:45 μμ »
ΕΠΕΙΓΟΝ !!!!Σας παρακαλώ συντάσσεται από στέλεχος της αντιπολίτευσης ,επερώτηση στη Βουλή σχετικά με το θέμα μας .Σας παρακαλώ να μου δώσετε στοιχεία από όλη την Ελλάδα για σχολεία που παραβιάζουν το πλαφόν του 7ώρου .Για παράδειγμα ,5ο λύκειο Ορχομενού ,η γαλλικού έχει 12 ώρες ιστορία .Σας παρακαλώ αυτό να γίνει άμεσα μέχρι την Τετάρτη .Όσο πιο πολλά στοιχεία έχω τόσο το καλύτερο για την επερώτηση .Ευχαριστώ

μπραβο Ντινα!!! μπορούμε αραγε να προσθέσουμε το οτι βαζουν μονιμους φιλολογους να κανουν υπερωρειες; ;  ή το οτι πήραν ξενογλωσσους αναπληρωτες στα δημοτικ ενω ειχαν ηδη ξενογλωσσους που τους εδωσαν β αναθεση και δε πηραν φιλολογους; ;

Αποσυνδεδεμένος Ναστια

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #587 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 02:05:42 μμ »
Προς: Δ/νση Β/θμιας Εκπαίδευσης ...

Ο κάτωθι υπογεγραμμένος, .................., καθηγητής Φιλόλογος (ΠΕ 02), παρακαλώ να μου γνωστοποιήσετε εγγράφως τις περιπτώσεις που μαθήματα Ιστορίας διδάσκονται, ως β’ ανάθεση, από συναδέλφους καθηγητές ξένων γλωσσών ή Θεολόγους, σε σχολεία του Νομού σας, κατά παρέκκλιση  του ορίου των επτά (7) διδακτικών ωρών, όπως σαφώς ορίζεται με την υπουργική απόφαση 81504/Δ2/19-7-2011 (ΦΕΚ 1811 τ.Β’/ 11-8-2011), καθώς και  με τη διευκρινιστική εγκύκλιο 111528/Δ2/27-9-2011 του γεν. γραμματέα του Υπουργείου Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, τις οποίες κι επισυνάπτω. Επιπλέον, παρακαλώ να μου εξηγήσετε, επίσης εγγράφως, την αιτία της όποιας παραβίασης και άμεσα να προβείτε σε διόρθωσή της. Διαφορετικά, επιφυλάσσομαι να προβώ – με τη σειρά μου - σε κάθε νόμιμη ενέργεια, προκειμένου να προασπίσω τα νόμιμα συμφέροντα μου, ως μη κληθείς - για την ώρα – αναπληρωτής. Τέλος, παρακαλώ να κοινοποιήσετε την απάντησή σας και προς το  Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων.         
....,       31 – 10 – 2011                     

Ο Αιτών:     
   

   

Nα το κείμενο αίτησης που θα μπορούσε να κατατεθεί, άμεσα, σε κάθε Βθμια.   


Αυτή την αίτηση έχει δικαίωμα οποιοσδήποτε από εμάς να τη στείλει, ακόμα κι αν δεν έχει συγκεκριμένα στοιχεία?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 678
Σύνολο: 681

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.