*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #126 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 11:05:52 μμ »
Σήμερα είχα συνάντηση με πρόσωπο με άμεση πρόσβαση και γνώσεις από ΠΟΛΥ πρώτο χέρι  στα της λειτουργίας του συστήματος κλήσης αναπληρωτών και καταρτισμού του προγράμματος των σχολείων με αφορμή την πρόθεσή μας να επισκεφτούμε τις δδε Θεσ/κης.Τα όσα μου είπε ήταν σχετικά κατατοπιστικά και ίσως ενθαρρυντικά για τη συνέχεια των κλήσεων αναπληρωτών.
Συγκεκριμένα,επιβεβαίωσε ότι οι δδε δεν έχουν ακόμη καμία γνώση των ωρών ανάθεσης και πως τα σχολεία έχουν καταστρώσει ωρολόγιο πρόγραμμα με στόχο να "τσουλάει" η χρονιά μέχρι την ολοκλήρωση και της γ φάσης αποσπάσεων που θα γίνει αφού τακτοποιηθούν οι εκκρεμότητες της β φάσης.Έτσι,οι δ/ντες έχουν ανάγκη να καλύπτουν τις ώρες με όσους καθηγητές έχουν διαθέσιμους ακόμη κι αν παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών.Όταν γίνει η επόμενη φάση αποσπάσεων θα πρέπει να καταρτισθεί το οριστικό πρόγραμμα των σχολικών μονάδων που θα κατατεθεί στα πυσδε και θα έχει προηγουμένως περάσει από το ηλεκτρονικό πρόγραμμα που έχει δημιουργηθεί ειδικά για το σκοπό αυτό και που έχει προγραμματισθεί να μη δέχεται πάνω από 7 ώρες β ανάθεσης.Τότε μόνο θα μπορούμε να παρέμβουμε στις δδε για να διαπιστώσουμε αν έχουν γίνει παρατυπίες,στην παρούσα φάση δεν είναι σε θέση οι υπάλληλοι να μας πουν απολύτως τίποτα.Και οι ίδιοι είναι σε κατάσταση εξαιρετικά δύσκολη διότι τα γραφεία έχουν αποδυναμωθεί και πνέουν μένεα ενάντια στις μεθοδεύσεις του υπουργείου που χωρίζει οικογένειες και δε  δίνει αποσπάσεις,αναγνωρίζουν όμως ότι το σύστημα αυτό είναι δικαιότερο ως προς τη μοριοδότηση (άσχετο αλλά ας πω και κάτι καλό που άκουσα για το υπουργείο).Αποτέλεσμα αυτών των μεθοδεύσεων είναι η δυτική Θεσσαλονίκη που πέρυσι είχε 75 υπεράριθμους γυμναστές φέτος να έχει 15 κενά!Ως προς τους φιλολόγους όμως η εικόνα είναι αντιστρόφως ανάλογη,εξαιτίας του τεράστιου αριθμού αποσπασμένων που επέστρεψαν.
Εν τούτοις,ειδικά για εμάς,οι προοπτικές είναι καλές και οι προβλέψεις είναι να γίνει γ κλήση αναπληρωτών,όμως χρονικά τοποθετήθηκε στα τέλη Νοεμβρίου,χωρίς να είναι κατηγορηματική αυτή η πρόβλεψη,και τέταρτη φάση μετά τις γιορτές.Κενά ήδη υπάρχουν αλλά συγκαλύπτονται με τις β αναθέσεις που όμως,όπως προαναφέρθηκε,δε θα γίνουν δεκτές από το σύστημα και οι ανάγκες θα είναι φανερές.Σε εκείνη τη φάση καλό είναι να πιέσουμε κι εμείς,προς το παρόν όμως το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να "υπενθυμίζουμε" ότι είμαστε ενήμεροι της κατάστασης και να τονίζουμε ότι σε περίπτωση που πέσει στην αντίληψή μας παρατυπία θα κάνουμε αμέσως ένσταση που θα υποχρεωθούν να αποδεχθούν.
  Το καλύτερο νέο που θα μπορούσες να μας μεταφέρεις... Σε ευχαριστούμε... Συνάδελφοι, μην σταματάμε να πληροφορούμε τους προισταμένους για το πλαφόν (γνωρίζουν ...αλλά κάνουν πως δεν ξέρουν)... κάποιοι διευθυντές βέβαια δεν γνωρίζουν... Έχουμε πολύ αγώνα ακόμη ως την γ φάση αναπληρωτών... αλλά και την δ' ... Αύριο πρωί... έχουμε πάλι δουλειά... Ότι μπορεί ο καθένας....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:17 »

Αποσυνδεδεμένος άρης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #127 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 02:07:17 πμ »
Σίγουρα η προσπάθεια πρέπει να συνεχιστεί με πραγματική αγωνιστικότητα απ' όλους μας... αλλά δεν ξέρω κατά πόσο αυτή η πληροφορία είναι πραγματικά αισιόδοξη, δεδομένου ότι πολλοί από μας θ αναγκαστούν να ξεσπιτωθούν για 6-7 μήνες, με μισθό γύρω στα 700 ε, χωρίς επίδομα ανεργίας στη συνέχεια και πιθανότατα χωρίς να ξανακληθούν την επόμενη χρονιά... Δεν τα θυμίζω αυτά για να απογοητευθούμε, αλλά για να συνειδητοποιήσουμε πόσο απαραίτητη είναι η προσπάθειά μας και πως μόνο απ' αυτήν περνάει η πιθανότητα επιτυχίας μας...

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #128 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 08:00:44 πμ »
Καλημέρα.
Έχω μιλήσει με δικηγόρο, Για επίσημη λειτουργία συλλόγου, χρειαζόμαστε καταστατικό, 20 υπογραφές και κάποιο - ανάλογο του δικηγόρου, υποθέτω - χρηματικό ποσό.
Θα ήταν σκόπιμο να συνεννοηθούμε οι συντονιστές, άμεσα, αν θα συνεχίσουμε προς αυτή την κατεύθυνση ή άτυπα ή με όποιον τρόπο.
Περιμένω.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #129 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 09:57:46 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Οπωσδήποτε θα συνεννοηθούμε για το σύλλογο ,αλλά και εσείς μην κάθεστε με τα χέρια σταυρωμένα.Πάρτε τηλέφωνο όπου γνωρίζετε ότι γίνονται ατασθαλίες και πείτε ότι θα κάνετε καταγγελία.Ίσως φοβηθούν ,όταν ξέρουν πως υπάρχουμε.Πάρτε στο υπουργείο και στους σχολικούς συμβούλους.Δεν μπορώ να παίρνω μόνη μου απ΄το πρωί ως το βράδυ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:04:17 »

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #130 στις: Οκτώβριος 21, 2011, 11:18:36 πμ »
καλημερα.σημερα θα επικοινωνησψ με τους συντονιστες αττικης για να δουμε τι μπορουμε να κανουμε απο εδψ.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #131 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:34:47 πμ »
H γνώμη μου είναι πως, αν ο σύλλογος ιδρυθεί, ο δικηγόρος, η διαδικασία και οι συναντήσεις πρέπει να γίνουν στην Αθήνα, όπου - άλλωστε - βρίσκεται και το Υπουργείο.
Επομένως, οι Αθηναίοι που ενδιαφέρονται πρέπει να συνεννοηθούν για να τρέξουν τις διαδικασίες. Εννοείτε πως κι εμείς, απ' την επαρχία, θα βοηθήσουμε. 
Έως να ιδρυθεί πάντως, μπορούμε να λειτουργούμε ως κίνηση και να εκφράζουμε άποψη και διεκδικήσεις.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #132 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 10:17:41 πμ »
Καλημέρα.
Έχω μιλήσει με δικηγόρο, Για επίσημη λειτουργία συλλόγου, χρειαζόμαστε καταστατικό, 20 υπογραφές και κάποιο - ανάλογο του δικηγόρου, υποθέτω - χρηματικό ποσό.
Θα ήταν σκόπιμο να συνεννοηθούμε οι συντονιστές, άμεσα, αν θα συνεχίσουμε προς αυτή την κατεύθυνση ή άτυπα ή με όποιον τρόπο.
Περιμένω.

Προϋποθεσεις:
1. Είκοσι μέλη

2.Σύνταξη καταστατικού υπογεγραμμένο από όλα τα μέλη εις 3πλούν

3.Σύνταξη ιδρυτικής πράξης σωματείου >> >> >> , η οποία θα αναφέρει ότι συνεστήθη σωματείο αποτελούμενο από Χ άρθρα, εις τριπλούν.

4.Πρακτικό εκλογής Πενταμελούς (το λιγότερο) προσωρινής διοίκησης σωματείου , η οποία θα αναλάβει τις απαραίτητες ενέργειες για την δημοσίευση του καταστατικού εις τριπλούν.

5.Αίτηση ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου της έδρας του Σωματείου, υπογεγραμμένη από την προσωρινή διοίκηση και από τον πληρεξούσιο Δικηγόρο

6.Κοινοποίηση της αιτήσεως με τον προσδιορισμό δικασίμου στον Εισαγγελέα και τον αρμόδιο Νομάρχη, εφ' όσον πρόκειται για επαγγελματικό σωματείο.

7.Δημοσίευση της αποφάσεως που εγκρίνει την ίδρυση του Σωματείου και του καταστατικού του σε μία ή όσες ημερήσιες εφημερίδες διατάσσει η απόφαση.

8.Πιστοποιητικό τελεσιδικίας της αποφάσεως μετά την πάροδο είκοσι ημερών από την δημοσίευσή της.

9.Αίτηση μαζί με αντίγραφο της αποφάσεως, πιστοποιητικό τελεσιδικίας της, και ένα τεύχος της εφημερίδος όπου δημσιέυθηκε προς την Γραμματεία του Δικαστηρίου ώστε να καταχωρηθεί στα βιβλία σωματείων και συλλόγων του Πρωτοδικείου..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #133 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 03:43:56 μμ »
'Ακρα του τάφου σιωπή
στην Ήπειρο βασιλεύει...
καλεί σύλλογος, παίρνει σιωπή, κανείς δεν τον χαλεύει...
τα μάτια η ανεργία μαύρισε, στην ανεργία μας η Αννα μνέει
στέκει ο φιλόλογος ο καλός παράμερα στο pde και κλαίει:

"Ερμο πτυχίο ταπεινό τι σ'εχω γω στο χέρι;;
όπου εσυ μου 'γινες καπνός απ'της Αννιως το ασκέρι..."

σχώρα με Σολωμέ
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 22, 2011, 03:54:57 μμ από momo »
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #134 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 03:58:59 μμ »
'Ακρα του τάφου σιωπή
στην Ήπειρο βασιλεύει...
καλεί σύλλογος, παίρνει σιωπή, κανείς δεν τον χαλεύει...
τα μάτια η ανεργία μαύρισε, στην ανεργία μας η Αννα μνέει
στέκει ο φιλόλογος ο καλός παράμερα στο pde και κλαίει:

"Ερμο πτυχίο ταπεινό τι σ'εχω γω στο χέρι;;
όπου εσυ μου 'γινες καπνός απ'της Αννιως το ασκέρι..."

σχώρα με Σολωμέ

Εγραψες !!! τελειο και στην ελευθερη μεταφρααση του ! ;) Τελικά, οι μεγάλοι ποιητες ειναι διαχρονικοί, γιαυτο ειναι αθανατοι!
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος alek81

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 04:22:43 μμ »
Ευτυχώς που υπάρχετε μερικοί και γελάει το χειλάκι μας. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ξεκαρδίζεται... Μπράβοοοο!

Αποσυνδεδεμένος anikifor

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 07:05:43 μμ »
'Ακρα του τάφου σιωπή
στην Ήπειρο βασιλεύει...
καλεί σύλλογος, παίρνει σιωπή, κανείς δεν τον χαλεύει...
τα μάτια η ανεργία μαύρισε, στην ανεργία μας η Αννα μνέει
στέκει ο φιλόλογος ο καλός παράμερα στο pde και κλαίει:

"Ερμο πτυχίο ταπεινό τι σ'εχω γω στο χέρι;;
όπου εσυ μου 'γινες καπνός απ'της Αννιως το ασκέρι..."

σχώρα με Σολωμέ



momo super!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αφού έχουμε ακόμη τη διάθεση να κάνουμε χιούμορ τότε σημαίνει ότι "δεν πεθάναμε ακόμη"

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:22:06 μμ »
εδω που βρισκομαστε, ειμαστε για γελια και για κλαματα...
ας γελασουμε για να μην κλαψουμε...
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:36:23 μμ »
Έγραψες φίλε ! Μπράβο. ;)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #139 στις: Οκτώβριος 22, 2011, 08:47:18 μμ »
άιντε καλοι μου συναδελφοι, δηλωστε συμμετοχη στο σύλλογο κι εγω θα σας διασκευασω και "στων Ψαρων την ολομαυρη ραχη"...  ;D ;D
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 630
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.