*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 147013 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #154 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:02:53 μμ »
εμεις στα Ιωαννινα ειμαστε 6 -7 που εχουμε ενδιαφερθει και την Τεταρτη θα βρεθουμε κι απο κοντα να ειδωθούμε, να συζητησουμε, να δουμε τι μπορουμε να κανουμε ... ακομη κι αυτο ειναι πολυ σημαντικο (το να βρισκονται ανθρωποι με κοινες αγωνιες και να ανταλλασσουν ιδεες, να ενημερωνονται και να ενημερωνουν αν χρειαστει να διεκδικησουν και οτι αλλο που  πιο δυσκολα θα εκαναν μονοι.) Υπηρξε μια σπιθα που πυροδότησε μια διαδικασία καλη.. ας μην απογοητευομαστε κι ας κανουμε οτι καλυτερο μπορουμε...ας ειμαστε λιγοι στην αρχη, αργοτερα μπορει να γινουμε περισσοτεροι...
ειναι σημαντικο να βρισκομαστε, ειναι σημαντικο να μιλαμε...
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #155 στις: Οκτώβριος 24, 2011, 10:24:53 μμ »
συναδελφοι δε σας ξεχναμε.εδω στην ηλεια ο συλλογος φιλολογων ειναι πολυ δραστηριος και εχει δραστηριοποιηθει για την εφαρμογη του πλαφον των 7 ωρων.αυριο το απογευμα εχουμε ραντεβου για ενημερωση.
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος άρης

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #156 στις: Οκτώβριος 25, 2011, 01:15:00 πμ »
Ο σύλλογος για να συσταθεί χρειάζεται ανθρώπους, πρωτίστως, στην πρωτεύουσα, με χρόνο και αντοχές.
Εγώ και άλλοι, απ' την επαρχία και το διαδίκτυο, δεν αρκούμε, δυστυχώς.
Είχα μιαν ιδέα, τη διάθεση να γράψω ένα κείμενο (ο καθένας κρίνεται άρη ..., γράψε κι εσύ κάτι προκειμένου να κριθείς γι' αυτό), να συντονίσω κάποιες αρχικές κινήσεις.
Πέραν αυτών, η διαλυμένη μου - όπως πολλών, υποθέτω - ψυχολογία, η παράταση της ανεργίας, οι πλείστες όσες υποχρεώσεις δε μου επιτρέπουν να συνεχίσω μόνος ή μ' ελάχιστους κάτι που - άλλωστε - για να έχει νόημα οφείλει να είναι μαζικό.

Φίλε Αρίστο2, δεν καταλαβαίνω την προσωπική αναφορά και "παρότρυνση" για να κριθώ, παρόλα αυτά σ' ενημερώνω πως το αρχικό σου κείμενο όπως και οι στόχοι με βρίσκουν σύμφωνο, γι' αυτό και επικοινώνησα από την αρχή με τους συντονιστές της περιφέρειάς μου. Η ένστασή μου αφορούσε το χαρακτήρα άλλης επιστολής που προηγήθηκε, η οποία έκρινα πως δε συνάδει με τους στόχους της κοινής προσπάθειάς μας. Εγώ ζω στην Αττική (όχι Αθήνα), χρόνο και αντοχές ούτε εγώ έχω, ωστόσο εξακολουθώ να υποστηρίζω την προσπάθεια και θα συμμετέχω αν οριστεί από τους συντονιστές συνάντηση στην Αττική είτε στο πλαίσιο μιας τοπικής κίνησης είτε στην κοινή προοπτική του συλλόγου μας.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #157 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 03:04:45 μμ »
Πάντως μου κάνει και μένα εντύπωση. Στην υπάρχει Κρήτη που υπάρχει αρκετός κόσμος της ειδικότητάς μας, κανείς δεν έχει ενδιαφερθεί. Απορώ δηλαδή τι έχουμε πάθει!! Είναι απλά αδιαφορία ή έχουμε υποστεί σοκ; Πάντως ξαναλέω ότι είναι υπόθεση όλων μας να κινηθούμε καθώς με τις β αναθέσεις από του χρόνου οδεύουμε προς ανεργία ακόμα και εμείς που εργαζόμαστε φέτος. Προτείνω πάντως να οργανώσουμε και στην Κρήτη κάποια συνάντηση να συζητήσουμε κι από κοντά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος momo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 263
  • γηράσκω αεί διδασκόμενη..
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #158 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 08:36:11 μμ »
συναδελφοι καλησπερα,
σημερα στα Ιωαννινα πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας συνάντηση, όπου τελικα ηταν πιο μαζική απ'οτι αρχικα ειχαμε υπολογισει.. ηταν μια καλη αρχη. Ειδωθήκαμε, συζητήσαμε και αποφασίσαμε άμεσα να κάνουμε τα εξης:
- Να επικοινωνήσουμε με τους σχολικούς συμβούλους του νομού μας τόσο για να ενημερωθούμε για το τι ακριβώς συμβαίνει με τις β' αναθέσεις, όσο και για να τους επισημανουμε το πρόβλημα της ενδεχόμενης ανάθεσης και αλλων μαθηματων μελλοντικα (π.χ λογοτεχνία) και να μαθουμε ποια είναι η δική τους σταση απεναντι στο θέμα και τι μπορούν κι εκείνοι απο την πλευράτους να κανουν.
- Να επικοινωνήσουμε με τις τοπικές ΕΛΜΕ για διεκδικηση ενημέρωσης και γνωστοποίηση των προβλημάτων μας και ενημερωση μας για τη θέση που εχουν απέναντι σε αυτα.
- Ανταλλαξαμε τηλέφωνα, email για να έχουμε αμεση επικοινωνία και ενημερωση για οτιδηποτε γνωρίζουμε, ανέλαβε ο καθένας οτι θα μπορουσε να κανει και χωρισαμε ...προσωρινά μεχρι την επόμενη συνάντηση μας.
Γιατι φάνηκε πως μας αρεσε και λέμε να το ξανακανουμε.  :)
Θεέ μου, δώσε μου εγκράτεια και υπομονή... ΤΩΡΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #159 στις: Οκτώβριος 26, 2011, 09:04:56 μμ »
Συνάδελφοι από τα Ιωάννινα(σπούδασα στα Γιάννενα και τ' αγαπάω)πολύ καλή η πρώτη κίνηση μου φαίνεται.Να μας μεταφέρετε το κλίμα των σχολικών συμβούλων και των ΕΛΜΕ για να κινηθούμε αντίστοιχα στη Θεσσαλία.Μπράβο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #160 στις: Οκτώβριος 27, 2011, 04:29:46 μμ »
συναδελφοι καλησπερα,
σημερα στα Ιωαννινα πραγματοποιήσαμε την πρώτη μας συνάντηση, όπου τελικα ηταν πιο μαζική απ'οτι αρχικα ειχαμε υπολογισει.. ηταν μια καλη αρχη. Ειδωθήκαμε, συζητήσαμε και αποφασίσαμε άμεσα να κάνουμε τα εξης:
- Να επικοινωνήσουμε με τους σχολικούς συμβούλους του νομού μας τόσο για να ενημερωθούμε για το τι ακριβώς συμβαίνει με τις β' αναθέσεις, όσο και για να τους επισημανουμε το πρόβλημα της ενδεχόμενης ανάθεσης και αλλων μαθηματων μελλοντικα (π.χ λογοτεχνία) και να μαθουμε ποια είναι η δική τους σταση απεναντι στο θέμα και τι μπορούν κι εκείνοι απο την πλευράτους να κανουν.
- Να επικοινωνήσουμε με τις τοπικές ΕΛΜΕ για διεκδικηση ενημέρωσης και γνωστοποίηση των προβλημάτων μας και ενημερωση μας για τη θέση που εχουν απέναντι σε αυτα.
- Ανταλλαξαμε τηλέφωνα, email για να έχουμε αμεση επικοινωνία και ενημερωση για οτιδηποτε γνωρίζουμε, ανέλαβε ο καθένας οτι θα μπορουσε να κανει και χωρισαμε ...προσωρινά μεχρι την επόμενη συνάντηση μας.
Γιατι φάνηκε πως μας αρεσε και λέμε να το ξανακανουμε.  :)

Μπράβο στα Ιωάννινα...Αγρίνιο νέκρα..Ιόνια νέκρα..Επίσης έστειλα mail σε σύμβουλο του νομού μου και δεν έλαβα ποτέ απάντηση. Αφορούσε τις β' αναθέσεις.

Αποσυνδεδεμένος gard

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #161 στις: Οκτώβριος 28, 2011, 10:56:26 μμ »
Αυτά που σκέπτομαι σχετικά με τον σύλλογο είναι τα εξής :
 1. Άμεση σύσταση συλλόγου αναπληρωτών φιλολόγων στον οποίο θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον πίνακα αναπληρωτών . Η σύσταση συλλόγου αδιόριστων φιλολόγων δεν με βρίσκει και τόσο σύμφωνο καθώς αδυνατούμε να εκπροσωπήσουμε 20.000-30.000 φιλολόγους που τώρα είναι αδιόριστοι......όπως και να ονομαστεί ο σύλλογος όμως εγω θα είμαι μελος του…
2.Ως σύλλογος αναπληρωτών θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή με εκπροσώπους των κομμάτων της αντιπολίτευσης που είναι υπεύθυνοι για τα εκπαιδευτικά θέματα . Απ όσο ξέρω κάθε κόμμα έχει και έναν αρμόδιο για τέτοια θέματα . βέβαια μπορούμε να έρθουμε και σε επαφή με εκπρόσωπο της κυβέρνησης και να πιέσουμε γενικά όλους .

3.Απο μονοί μας δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα, ως σύλλογος όμως μπορούμε έστω και με 100 άτομα για αρχή ......δηλαδή ατομικά δεν μπορούμε να διαπραγματευτούμε με κυβερνητικούς ούτε με την αντιπολίτευση. Ο σύλλογος πρέπει να ιδρυθεί .

4.Πρεπει να μάθουμε με βεβαιότητα και να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας πώς κατόρθωσε το υπουργείο να καλύψει τα κενά με τόσους λίγους ΠΕ02 αναπληρωτές και σε τι έκταση παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών .Το κλείσιμο των βιβλιοθηκών και των γραφείων όπως επίσης και οι συγχωνευσεις δεν δικαιολογούν επαρκώς την κάλυψη των κενών δεδομένου του όγκου των συνταξιοδοτήσεων στους φιλολόγους, αριθμό των οποίων ακόμα δεν γνωρίζουμε ακριβώς αλλά λογικά είναι μεγάλος .

5. Αν η παραβίαση του πλαφόν των 7 ωρών στη διδασκαλία φιλολογικών μαθημάτων από δεύτερες αναθέσεις είναι την φετινή χρονιά ο κανόνας και όχι η εξαίρεση τότε πρέπει να βρούμε τρόπο να δράσουμε γιατί το ίδιο το υπουργείο παρανομεί .....

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #162 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:18:04 πμ »
Υπάρχει ηδη η ΠΕΑΕ (Πανελληνια Ενωση Αδιοριστων Εκπαιδευτικων) γιατι οι ενεργειες μας ολες να μη γινουν μεσω αυτης?
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος korina76

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • If you're gonna dream, dream high
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #163 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 01:01:10 μμ »
Η ΠΕΑΕ είναι ήδη ενήμερη για τον υπό σύσταση σύλλογο των φιλολόγων κι έχω την γνώμη ότι επειδή και στο παρελθόν έχει κινηθεί αποτελεσματικά ότι είναι καλή σκέψη να γίνουν οι ενέργειες μέσω αυτής αφού αριθμεί έναν ικανό αριθμό φιλολόγων.http://adioristoi.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #164 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 05:48:33 μμ »
Αυτά που σκέπτομαι σχετικά με τον σύλλογο είναι τα εξής :
 1. Άμεση σύσταση συλλόγου αναπληρωτών φιλολόγων στον οποίο θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον πίνακα αναπληρωτών . Η σύσταση συλλόγου αδιόριστων φιλολόγων δεν με βρίσκει και τόσο σύμφωνο καθώς αδυνατούμε να εκπροσωπήσουμε 20.000-30.000 φιλολόγους που τώρα είναι αδιόριστοι......όπως και να ονομαστεί ο σύλλογος όμως εγω θα είμαι μελος του…
2.Ως σύλλογος αναπληρωτών θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή με εκπροσώπους των κομμάτων της αντιπολίτευσης που είναι υπεύθυνοι για τα εκπαιδευτικά θέματα . Απ όσο ξέρω κάθε κόμμα έχει και έναν αρμόδιο για τέτοια θέματα . βέβαια μπορούμε να έρθουμε και σε επαφή με εκπρόσωπο της κυβέρνησης και να πιέσουμε γενικά όλους .

3.Απο μονοί μας δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα, ως σύλλογος όμως μπορούμε έστω και με 100 άτομα για αρχή ......δηλαδή ατομικά δεν μπορούμε να διαπραγματευτούμε με κυβερνητικούς ούτε με την αντιπολίτευση. Ο σύλλογος πρέπει να ιδρυθεί .

4.Πρεπει να μάθουμε με βεβαιότητα και να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας πώς κατόρθωσε το υπουργείο να καλύψει τα κενά με τόσους λίγους ΠΕ02 αναπληρωτές και σε τι έκταση παραβιάζεται το πλαφόν των 7 ωρών .Το κλείσιμο των βιβλιοθηκών και των γραφείων όπως επίσης και οι συγχωνευσεις δεν δικαιολογούν επαρκώς την κάλυψη των κενών δεδομένου του όγκου των συνταξιοδοτήσεων στους φιλολόγους, αριθμό των οποίων ακόμα δεν γνωρίζουμε ακριβώς αλλά λογικά είναι μεγάλος .

5. Αν η παραβίαση του πλαφόν των 7 ωρών στη διδασκαλία φιλολογικών μαθημάτων από δεύτερες αναθέσεις είναι την φετινή χρονιά ο κανόνας και όχι η εξαίρεση τότε πρέπει να βρούμε τρόπο να δράσουμε γιατί το ίδιο το υπουργείο παρανομεί .....
Συμφωνώ με όλους τους όρους που έθεσες...
 Ε... σίγουρα παραβιάζεται το όριο των 7 ωρών... Και σου εξηγώ πολύ απλά... Όταν σε ένα γυμνάσιο είναι ένας γαλλικός και 2 θεολόγοι... αντιλαμβάνεσαι ότι δουλεύοντας σε ένα και μόνο σχολείο δεν μπορούνε να καλύψουν το ωράριο τους... Άρα δανείζονται από τις ώρες ιστορίας... Αυτό πέρσι γίνονταν σε πολλά σχολεία... Φέτος γίνεται σε όλα τα σχολεία... Υπάρχουν κενά στους ξενόγλωσσους και όχι στους φιλόλογους... Οι ξενόγλωσσοι με οργανική θέση δεν μετακινούνται... καλύπτουν το ωράριο τους από τα φιλολογικά μαθήματα και έτσι φέτος δεν χρειάζονται φιλόλογους... Το όριο παραβιάζεται σίγουρα... Θέλω να δω του χρόνου που σε ένα σχολείο θα πλεονάζουν οι θεολόγοι, οι νομικοί, και οι ξενόγλωσσοι, τι θα τους κάνουν όλους αυτούς... Γιατί οι 24 ή 26 ώρες ιστορίας δεν θα τους αρκούν πλέον... Ήδη έχουν μιλήσει για εργασιακή εφεδρεία και στους εκπαιδευτικούς...
 

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #165 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 11:09:47 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Ως συντονίστρια Θεσσαλίας μιλώντας με συναδέλφους από Τρίκαλα αποφασίσαμε συνάντηση την Τετάρτη 2 Νοεμβρίου το απόγευμα για να συζητήσουμε. Θα ειδοποιήσω όλους  που μου έστειλαν τα στοιχεία τους. Εννοείται πως μπορείτε να έρθετε όλοι για να αποφασίσουμε για τις κινήσεις μας.  Όσοι είναι από μακριά και δεν μπορούν να έρθουν ας στείλουν τις προτάσεις τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2011, 05:17:40 μμ από inw »
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #166 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 05:22:28 μμ »
Συνάδελφοι ,δε βλέπω καμιά ανταπόκριση και πρέπει να ξέρετε ότι δεν μπορούμε 10 άτομα να βγάλουμε το φίδι απ' την τρύπα.Μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση έκανε ο Κλασικός: να ενημερώσουμε για τις β' αναθέσεις τα τμήματα της φιλοσοφικής.Μετά τη συνάντηση στα Τρίκαλα θα συντάξουμε επιστολή και προς τα πανεπιστήμια. 4 νομοί στη Θεσσαλία και με πήραν 10 άτομα,μετά λέμε ότι φταίνε οι ξενογλωσσούδες;Οι φιλόλογοι με τέτοια απραξία είμαστε άμοιροι ευθυνών;
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ:Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #167 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 06:07:22 μμ »
και στη Θεσσαλονίκη έχουμε τηλέφωνα από 15 άτομα!!!Πλήρης αδιαφορία και αποστασιοποίηση,λυπάμαι πραγματικά γι'αυτό.Δε χρειάζεται να είναι κανείς πολιτικοποιημένος,το αντίθετο θα έλεγα και κυρίως σε ό,τι αφορά τη συζήτηση περί ένταξης της κίνησης στην ΠΕΑΕ.Αν είναι δυνατό να μας υπερασπιστεί η ενωση στην οποία ανήκουν και οι ξενόγλωσσοι και οι θεολόγοι!Λέτε να μην έχουν πάρει είδηση τι γίνεται εις βάρος του κλάδου μας; ???Ποιον κοροϊδεύουν;Πώς όμως θα πάρουν θέση εις βάρος της πλειοψηφίας-βλέπετε οι ξενόγλωσσοι είναι και στην Πρωτοβάθμια και άρα περισσότεροι και με πιο πολλές διασυνδέσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160915
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 803
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 790
Σύνολο: 805

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.