*

Αποστολέας Θέμα: Κίνηση για δημιουργία Συλλόγου Αναπληρωτών Φιλολόγων  (Αναγνώστηκε 146023 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Έφτασε, νομίζω, η ώρα - αν δεν καθυστέρησε, τραγικά - ν' αποτελέσουμε έναν επίσημο σύλλογο, που δε θ' αναλώνει χρόνο και δυνάμεις σε μια διαρκή αναμονή εμπρός σ' έναν Η/Υ, αλλά θα διεκδικήσει απαντήσεις και δεσμεύσεις γι' όσα μας αφορούν:
- β' αναθέσεις
- σύστημα με τ' οποίο θα γίνονται, προσεχώς, οι διορισμοί και οι κλήσεις των αναπληρωτών (για την ώρα είναι, αδικαιολόγητα, ασαφές)
- βελτιώσεις αυτού του συστήματος ή διεκδίκηση ενός νέου
- επαφή, μέσω εκπροσώπων μας, με πολιτική ηγεσία για όσα, κάθε χρονική περίοδο, μας αφορούν (για π.χ. θα μπορούσαμε, αντί να ελεούμε, ως μονάδες, ψίχουλα ενημέρωσης για τη Β' φάση, να  απαιτούμε την άμεση κι έγκυρη ενημέρωση, ως επίσημος σύλλογος)
- ...

Προτίθεμαι να διαθέσω το χρόνο που, δυστυχώς, η προσωρινή - ελπίζω - ανεργία μού εξασφαλίζει για την οργάνωσή μας.

Θα παρακαλούσα όλους, όσοι συμφωνούν κι ενδιαφέρονται, να μου στείλουν σε π.μ. ονοματεπώνυμο και σταθερό τηλέφωνο, προκειμένου να συντονιστούμε άμεσα. Θα ήταν σκόπιμο να επικοινωνήσουμε άνθρωποι απ' ολόκληρη την Ελλάδα, ο καθένας, δε, θα μπορούσε - με δικές του ενέργειες - να εκπροσωπήσει και συναδέλφους που δεν επισκέπτονται το φόρουμ.
Πρόθεσή μου, να μιλήσω άμεσα με δικηγόρο, προκειμένου να με κατευθύνει για την επισημοποίηση του συλλόγου, και να προκαλέσω, όσο δυνατόν πιο σύντομα, συνάντηση, στην Πάτρα όπου διαμένω, στην Αθήνα ή όπου αλλού κριθεί βολικό, προκειμένου να δρομολογήσουμε, από κοινού, τις εξελίξεις.
Αν υπάρχει Αθηναίος ή Αθηναία που επιθυμεί να προβεί σ' ενέργειες με δικηγόρο, θα ήταν προτιμότερο, μιας και η πρωτεύουσα είναι το επίκεντρο των εξελίξεων.

Επειδή ζούμε, πλέον, σε πόλεμο, μόνο συντεταγμένοι μπορούμε να συνεχίσουμε να πολεμάμε ...

Καιρός για έργα, πολλά λόγια είπαμε και είπα ... 

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2011, 08:39:09 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:04:58 πμ »
Επιπλέον, παρακαλώ, το παρόν θέμα ν' αξιοποιηθεί - αποκλειστικά - για το λόγο δημιουργίας του.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος G7 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:17:13 πμ »
Επομένως, θα αποτελούμε έναν σύλλογο που θα συνεδριάζει κι έπειτα θα έρχεται σε επαφή με το υπουργείο. Επισήμως, θα δηλώσουμε στους αιρετούς μας πως "ευχαριστούμε για τα όσα κάνετε για εμάς"... καλό!!! Προτείνω να το γνωστοποιήσουμε σε όσο το δυνατό περισσότερους..και μέσω facebook.... κι αφού η ομάδα συγκεντρώσει ικανοποιητικό αριθμό μελών, να ορίσουμε την πρώτη μας συνάντηση... πιθανότατα στην πρωτεύουσα.

Υ.Γ. Αρίστο, πιστεύω πως με εσένα να δίνεις τον ρυθμό θα νιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά... είμαι σίγουρη πως έτσι νιώθει η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων!


Για να δούμε...
Φώφη, κάνε το καλό και ρίξ' την στο γυαλό....


http://filologoi02.forumgreek.com/

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:21:52 πμ »
Επομένως, θα αποτελούμε έναν σύλλογο που θα συνεδριάζει κι έπειτα θα έρχεται σε επαφή με το υπουργείο. Επισήμως, θα δηλώσουμε στους αιρετούς μας πως "ευχαριστούμε για τα όσα κάνετε για εμάς"... καλό!!! Προτείνω να το γνωστοποιήσουμε σε όσο το δυνατό περισσότερους..και μέσω facebook.... κι αφού η ομάδα συγκεντρώσει ικανοποιητικό αριθμό μελών, να ορίσουμε την πρώτη μας συνάντηση... πιθανότατα στην πρωτεύουσα.

Υ.Γ. Αρίστο, πιστεύω πως με εσένα να δίνεις τον ρυθμό θα νιώθουμε μεγαλύτερη ασφάλεια και σιγουριά... είμαι σίγουρη πως έτσι νιώθει η συντριπτική πλειοψηφία των συναδέλφων!




Για να δούμε...


Επειδή αγνοώ τα περί facebook, θα μας εξυπηρετούσε κάποιος σχετικός να  δημοσιοποιήσει την πρόθεσή μας εκεί και όπου αλλού σκεφτούμε .... Προηγείται, όμως, η αρχική οργάνωσή μας ... Στείλτε μου τα στοιχεία που ζήτησα με π.μ.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:59:38 »

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:25:21 πμ »
Αν, πάντως, δεν οργανωθούμε ούτε τώρα - με όλα αυτά που μας "κτυπούν" - νομίζω πως όποιο μας παράπονο / διαμαρτυρία στο μέλλον θα είναι, κατά κάποιον τρόπο, αδικαιολόγητο / -η ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:35:10 πμ »
για οτι κινησεις γινουν ενημερωστε.δηλωνω συμμετοχη.μπορω να βοηθησω σε ολα εκτος απο θεματα που σχετιζονται με η/υ.εχω ασχετοσυνη κ απο facebook .οτιδηποτε στην διαθεση σας μιας κ διαμενω αθηνα.

Αποσυνδεδεμένος mariagal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:37:36 πμ »
Καλημέρα σε όλους! Μπράβο, πολύ ωραία κίνηση!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 11:37:57 πμ »
Οι ενδιαφερόμενοι, ευτυχώς, ξεκίνησαν ...

Στείλτε μου σταθερά τηλέφωνα, προκειμένου να μπορέσω να επικοινωνήσω μαζί σας, χωρίς μεγάλο κόστος ...
Θα το κάνω, το συντομότερο δυνατό.

Αυτονόητα, όποια άποψη ευπρόσδεκτη.
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:03:17 μμ »
aristos πρωτα απ όλα να πω  οτι εισαι  αξιεπαινος  για την πρωτοβουλια. δευτερον  θεωρώ  αναγκαίο  να  συνασπισθούμε  όλοι  οι  αδιόριστοι   σε  ένα  συλλογο, καθώς  οι  εξελίξεις  ειναι  ραγδαίες  και  η  ανεργία  - ακόμα και  των  τωρινών  αναπληρωτών  της  α φάσης-  σχεδόν  βέβαιη.ομως, μηπως, λεω μηπως, θα επρεπε να ενταχθουμε όλοι σε έναν απο τους υφιστάμενους  συλλογους; τι θα κερδισουμε  απο την πολυδιασπαση  σε  δυο και τρεις  συλλογους  αδιορίστων; νομιζω  πως  ειναι  πιο  αποτελεσματικό να υπαρχει  ένας  σύλλογος, μια φωνή  αντιπροσωπευσης. γιατί  σύλλογος  αδιόριστων  φιλολόγων  και  όχι  αδιόριστων  καθηγητών;

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:08:22 μμ »
aristos πρωτα απ όλα να πω  οτι εισαι  αξιεπαινος  για την πρωτοβουλια. δευτερον  θεωρώ  αναγκαίο  να  συνασπισθούμε  όλοι  οι  αδιόριστοι   σε  ένα  συλλογο, καθώς  οι  εξελίξεις  ειναι  ραγδαίες  και  η  ανεργία  - ακόμα και  των  τωρινών  αναπληρωτών  της  α φάσης-  σχεδόν  βέβαιη.ομως, μηπως, λεω μηπως, θα επρεπε να ενταχθουμε όλοι σε έναν απο τους υφιστάμενους  συλλογους; τι θα κερδισουμε  απο την πολυδιασπαση  σε  δυο και τρεις  συλλογους  αδιορίστων; νομιζω  πως  ειναι  πιο  αποτελεσματικό να υπαρχει  ένας  σύλλογος, μια φωνή  αντιπροσωπευσης. γιατί  σύλλογος  αδιόριστων  φιλολόγων  και  όχι  αδιόριστων  καθηγητών;

Μα υπάρχει Πανελλήνια Ένωσις Αδιόριστων Εκπαιδευτικών, η οποία μάλιστα δημιουργήθηκε μέσω αυτού του forum. Δεν ξέρω ωστόσο, αν παραμένει σε ισχύ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:11:59 μμ »
Γιατί άλλο σύλλογος αδιόριστων εκπαιδευτικών και άλλο αδιόριστων φιλολόγων...Ας προασπίσουμε την πολύπαθη ειδικότητά μας γιατί χτυπιόμαστε αλύπητα....!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος runner

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:18:51 μμ »
Γιατί άλλο σύλλογος αδιόριστων εκπαιδευτικών και άλλο αδιόριστων φιλολόγων...Ας προασπίσουμε την πολύπαθη ειδικότητά μας γιατί χτυπιόμαστε αλύπητα....!!!!!!!

αυτό  ειναι  σωστό. όμως , οταν  εκπροσωπεις  μονο  την  ειδικότητά  σου θεωρω  πως  εισαι  λιγότερο  ισχυρος  απο  όταν  μιλας  για  ολους  τους  κλαδους. εγω  θελω  αυτό  που  θα  δημιουργηθεί  να  εχει  ισχυρη  φωνή....

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:26:24 μμ »
Γιατί άλλο σύλλογος αδιόριστων εκπαιδευτικών και άλλο αδιόριστων φιλολόγων...Ας προασπίσουμε την πολύπαθη ειδικότητά μας γιατί χτυπιόμαστε αλύπητα....!!!!!!!

αυτό  ειναι  σωστό. όμως , οταν  εκπροσωπεις  μονο  την  ειδικότητά  σου θεωρω  πως  εισαι  λιγότερο  ισχυρος  απο  όταν  μιλας  για  ολους  τους  κλαδους. εγω  θελω  αυτό  που  θα  δημιουργηθεί  να  εχει  ισχυρη  φωνή....

Είμαστε η πολυπληθέστερη ειδικότητα και μας αποδεκατίζουν!!!

Αποσυνδεδεμένος V-T

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πανελλήνιος Σύλλογος Αδιόριστων Φιλολόγων
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 12:43:04 μμ »
Καλη σας μέρα και από μένα. Τόσο οι αιρετοί όσο και οι συνδικαλιστικές παρατάξεις μας έχουν στο περιθώριο. Αδιαφορούν απόλυτα για μας και απλα για τα μάτια του κόσμου "ρωτούν" αν χρειαζόμαστε κάτι. Πάντως γι' αυτούς επισήμως είμαστε "έξω" από τα ενδιαφέροντά τους. Πριν 2 βδομάδες ήρθαν 2 απ' αυτούς και δεν αναγνώριζα τον εαυτό μου από τις φωνές μου. Βγήκα εκτός εαυτού με αποτέλεσμα να ζητήσω αργότερα συγγνώμη από τους συναδέλφους μου, αν και αρκετοί από αυτούς με στήριζαν. Για όσα τους έθετα μου δήλωναν άγνοια. Στο τέλος ωρυόμενη τους είπα πως αν ήταν στο χέρι μου δεν θα τους ξανάδινα τα 35 ευρώ εισφορά που μας κρατούν για το σύλλογο γιατί εμάς δεν μας εκπροσωπούν. Εύχομαι καλή επιτυχία στην κίνηση. Δηλώνω την υποστήριξή μου και την εκτίμησή μου στο πρόσωπο του Αρίστου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 373
Σύνολο: 373

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.