*

Αποστολέας Θέμα: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»  (Αναγνώστηκε 11973 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aphrodite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση! ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 13, 2011, 12:42:40 μμ »
Όποιος έχει χρόνο ας ακούσει και αυτό που παρέθεσα. Ίσως σας κάνει πιο αισιόδοξους.

http://www.ellinofreneia.net/video.php?id=997

Έχει τέσσερα μέρη η συνέντευξη.  ;)
Ακούγοντας το πρώτο μέρος, «λέμε ότι δεν έχουμε Παπά, δόξα τω Θεω»!!!
Είναι γεγονός πως είμαστε μουδιασμένοι γιατί οι γονείς μας έζησαν βολεμένοι-λίγη χούντα βίωσαν που κι αυτή σε κάποιους φαντάζει ιδανική κατάσταση-κι εμείς μεγαλώσαμε με τη βολή μας...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 13, 2011, 01:43:27 μμ από aphrodite »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 12:28:55 πμ »
Σήμερα η υφυπουργός παιδείας, κυρία Χριστοφιλοπούλου διέψευσε τις καταγγελίες των εκπαιδευτικών. Πρέπει να αποδειχτούν, τόνισε, οι καταγγελίες. Μοναδικό δελτίο ειδήσεων που αναφέρθηκε στο πρόβλημα ήταν ο Alter. Τα υπόλοιπα είχαν αυξημένο φόρτο εργασίας, προκειμένου να πετάξουν λάσπη στους εργαζόμενους που αντιστέκονται. Δεν ξέρω γιατί, αλλά στο μυαλό μου έρχονται τα λόγια του Παλαμά από το Δωδεκάλογο του γύφτου.

Στην αργατιά, στη χωρατιά το χιόνι, η γρίπη, η πείνα, οι λύκοι.

Ποτάμια, πέλαγα, στεριές ξολοθρεμός και φρίκη.

Χειμώνας άγριος. Κι η φωτιά καλοκαιριά στην κάμαρά μου.

Ντρέπομαι για τη ζέστα μου και για την ανθρωπιά μου.


Aphrodite, δεν ξέρω πόσο χρονών είναι οι γονείς σου, αλλά οι δικοί μου γονείς γεννήθηκαν μέσα στην κατοχή και μεγάλωσαν τα δύσκολα μετεμφυλιακά χρόνια. Η πείνα σημάδεψε τα παιδικά χρόνια αυτών των ανθρώπων. Και οργίζομαι που επιβάλουν στα παιδιά μας να ξαναζήσουν ό,τι και οι προηγούμενες γενιές. Δεν ξέρω, αλλά δε νομίζω ότι μπορεί να έχει κανείς στο μυαλό του αυτή τη στιγμή ότι παλεύει μόνο για το μισθό του ή την εργασιακή του ασφάλεια.  Είναι, πλέον, κάτι πολύ βαθύτερο.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10880
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #30 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 12:59:36 πμ »
Συμφωνώ μαζί σου LK. Είδα κι εγώ την είδηση στο ALTER που δεν την πέρασαν καθόλου φευγαλέα. Μπράβο στο σταθμό και στον Χατζηνικολάου που παρουσίασε το θέμα και το συζήτησε μάλιστα και με την Αλέκα Παπαρήγα. Επίσης, ο Χατζηνικολάου είπε ότι το υπουργείο παιδείας δε δέχεται την ύπαρξη τέτοιου ζητήματος, ωστόσο οι εκπαιδευτικοί και οι γιατροί που ήταν αυτόπτες μάρτυρες των περιστατικών υποσιτισμού δεν μπορούν να διαψευσθούν.

Αποσυνδεδεμένος nellynelly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 304
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 01:30:24 μμ »
http://www.athensvoice.gr/article/city-news-voices/%CF%83%CF%87%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1/%CE%B1%CF%83%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B1-%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B5%CE%BC%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B1

 τι συμβαίνει στους ανθρώπους που γράφουν αυτά τα άρθρα και κυρίως σε αυτούς που τα επικροτούν χλευάζοντας τους δασκαλους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:57:52 »

Αποσυνδεδεμένος asimos_alex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 02:06:37 μμ »
http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/360/%CE%B7-%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%87%CE%AE-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD

Αφού πιάσαμε την Αθενς βόις.. διαβάστε και το παραπάνω.. ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ? .. θα αναλάβουμε τις ευθύνες μας... ? (...)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 05:39:14 μμ »
Ζούμε τον υπαρκτό σουρεαλισμό. Στο τέλος θα μας βγάλουν και τρελούς, ότι δε βλέπουμε τι συμβαίνει γύρω μας. Εδώ εργαζόμενοι και έχουν περιορίσει την αγορά ειδών διατροφής, όχι οι άνεργοι.

Η είδηση ξεκίνησε από την εφημερίδα Αυγή. Νομίζω ότι το αναδημοσίευσε και το alfa-vita.  Προς τιμήν του ο Alter φρόντισε να διαδοθεί, καθώς και το ραδιόφωνο real fm. Επίσης, και ο Ριζοσπάστης την είχε πρώτη είδηση, καθώς και ο 902. Οι υπόλοιπες εφημερίδες και τα υπόλοιπα μέσα γαργάρα. Αντιθέτως, πρώτη είδηση η κομμωτική (το κούρεμα του χρέους, εννοώ). Αυτά, για να δούμε από ποιους διαμορφώνεται η συνείδησή μας.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:30:28 μμ »
η γιαγιά ευρύτερης οικογένειας 86 ετών , καλά κρατεί, ακούγοντας το έπαθε σοκ,θυμήθηκε το '40, όσοι δεν ασχολούνται γενικά με εκπαίδευση ή δεν έχουν δικά τους παιδιά δεν συνειδητοποιούν ίσως πέρα από το μικροκοσμό τους τι συμβαίνει..

δυστυχώς κι αυτό είναι σημείο των καιρών  :( :( :( :( :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος buble10

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 246
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:43:18 μμ »
"Τα 'μαθες τα νέα πατέρα; Τα παιδιά στην Ελλάδα πάνε ξανά σχολείο ξυπόλητα και πεινασμένα..."

Μήνες τώρα όπως όλοι μας προσπαθώ να κρατήσω την ψυχραιμία μου. Ακούω για ανθρώπους που χάνουν τη δουλειά τους, που δεν έχουν λεφτά ούτε για το ρεύμα και το σούπερ μάρκετ και σκύβω το κεφάλι μαζεύοντας οργή. Περιμένω να δω που είναι ο πάτος. Και κάθε μέρα πάει και πιο χαμηλά.

Όλη η υφήλιος μας δείχνει ως υπευθύνους για κάθε της δεινό. Αυτά που έχει τώρα αλλά και αυτά που θα της συμβούν στο μέλλον.
Και είκοσι πανικόβλητοι υπουργοί με το επιχείρημα ότι θέλουν να μας σώσουν από τα δεινά που οι ίδιοι προκάλεσαν, νομοθετούν χωρίς σχέδιο, χωρίς στοιχειώδη κοινωνική προστασία για τους αδύναμους. Και τελικά με τις πράξεις ή τις παραλείψεις τους μας πάνε κάθε μέρα και πιο πίσω.

Σφίγγω τα δόντια όπως όλοι. Φωνάζω όταν τους μιλάω στο τηλέφωνο. Τους γράφω κάθε μέρα πόσο έχουν χάσει τον έλεγχο. Θέλω ο εφιάλτης επιτέλους να τελειώσει, αλλά αυτός γίνεται χειρότερος κάθε μέρα.

Σήμερα το πρωί διαβάζω μια είδηση με τίτλο "μαθητές του δημοτικού λιποθυμούν από την πείνα".
Φρίττω. Γιατί φοβάμαι κάτι που δεν ομολογώ ούτε στον εαυτό μου.

Αρχίζω να διαβάζω το κείμενο που πρωτοδημοσιεύτηκε στη lifo για να δω σε ποια αφρικανική χώρα συμβαίνει αυτό.
Και στην τρίτη γραμμή του κειμένου ο φόβος γίνεται αλήθεια. Δεν είναι στην Αφρική. Ούτε στην Ασία. Είναι εδώ. Δίπλα μου. Στη γειτονιά που μεγάλωσα. Στο κέντρο της Αθήνας.

Ζητώ από τους συναδέλφους μου να το ψάξουν. Ελπίζω να μου πουν ότι δεν ισχύει. Ότι είναι υπερβολή. Ότι πρόκειται για λάθος.
Η Ισμήνη έρχεται μετά από λίγο. 'Είναι έτσι " μου λέει. "Μου το επιβεβαιώνουν με συνέντευξη."
"Δεν μπορεί" επιμένω. "Ποιός σου μιλάει; Μήπως κάποιος τυχαίος κάτοικος της περιοχής που δεν ξέρει? Μήπως κάποιος συνδικαλιστής που θέλει να "κάνει ντόρο;"

Η απάντηση της κλείνει τη συζήτηση. "Μου το είπαν επώνυμα οι δάσκαλοι της περιοχής..."
Και το κάναμε πρώτο θέμα. Το χειρότερο πρώτο θέμα που κάναμε ποτέ. Το πιο σκληρό, το πιο πνιγηρό για το σήμερα και το αύριο ενός τόπου που οι κυβερνήτες του -σημερινοί και χθεσινοί- γύρισαν το ημερολόγιο πίσω στο 1950...
Ντροπή τους!

newsit.gr
Δ ι ο ρ ί σ τ η κ α !
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:50:18 μμ »
ZHTEITAI EΛΠΙΣ   !!!!!!!!!!!!


(συγνώμη για τα κεφαλαία αλλά δεν μπορούσα να το γράψω με μικρα γράμματα, γιατι όλα είναι μικρα γύρω μου)

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:55:14 μμ »
"Τα 'μαθες τα νέα πατέρα; Τα παιδιά στην Ελλάδα πάνε ξανά σχολείο ξυπόλητα και πεινασμένα..."
:'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'(
 >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 14, 2011, 11:56:23 μμ »
Θα έπρεπε τις ειδήσεις αυτές, αν είχαν λίγη τσίπα πάνω τους, να τις διάβαζαν έχοντας παράλληλα και μια καραμπίνα στον κρόταφο, ώστε να μας απαλλάξουν μια και καλή από την παρουσία τους.
Επίσης, θα έπρεπε κάποιες κατηγορίες ανθρώπων να τρώνε ξύλο νυχθημερόν:
1. Δημοσιογράφοι.
2. Συνδικαλιστές.
3. Πολιτικοί.

ΥΓ. Η σειρά δεν είναι τυχαία. ;)

Αποσυνδεδεμένος foinix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Να γεννηθεί η ελπίς!
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 12:27:51 πμ »
να είναι μια σειρά μπαμ κι κάτω

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 08:19:03 πμ »
Παιδιά, άδικα στεναχωρηθήκαμε!!!! Η -πάντα αξιόπιστη και ειλικρινής- υπουργός μας το διέψευσε!!! Ουφ...ηρέμησα τώρα!!! Λέω κι εγώ...στην Ελλάδα του πασοκ, στην Ελλάδα της ευημερίας να συμβαίνουν τέτοια πράγματα...!!!

Υπ. Παιδείας: λαϊκίστικη προπαγάνδα οι λιποθυμίες
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Παρασκευή 14 Οκτωβρίου 2011

Κατηγορηματικά διέψευσε χθες το υπουργείο Παιδείας πληροφορίες που δημοσιεύθηκαν περί λιποθυμίας παιδιών από ασιτία σε σχολεία της Αθήνας, κάνοντας λόγο για «λαϊκίστικη προπαγάνδα». Οι πληροφορίες προήλθαν από ανακοίνωση του Α' Συλλόγου Εκπαιδευτικών Αθηνών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, σχετικά με την κατάσταση στην οποία βρίσκονται πολλά παιδιά σε σχολεία της πρωτεύουσας εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων. Ωστόσο, το υπουργείο Παιδείας ανέφερε χθες ότι δεν έχει λάβει καμία αναφορά.

http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4665046
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2613
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: «Κυρία, ο μπαμπάς μου αυτοκτόνησε»
« Απάντηση #41 στις: Οκτώβριος 15, 2011, 08:51:56 πμ »
Εμένα δε μ' ενοχλεί τόσο η ανακοίνωση του υπουργείου, αλλά το γεγονός ότι υπάρχουν άνθρωποι που τους πιστεύουν, ακόμα.  >:(

Οι δημοσιογραφίσκοι δεν μπορούν να κάνουν ρεπορτάζ και να διαπιστώσουν αν ισχύει ή όχι; Αν έχεις μάθει όμως να κάθεσαι στη καρέκλα σου και να σε παίρνουν οι υπουργοί και να σου καθορίζουν τι θα πεις και τι θα γράψεις, μάλλον είναι εξαιρετικά δύσκολο. Προσπαθούν να πείσουν τη πλειοψηφία που μένει σε λαϊκές γειτονιές ότι δε βλέπει τι γίνεται γύρω της. ΑΙΣΧΟΣ!

Φαντάζομαι ότι όλοι καταλαβαίνουμε πως η συμμετοχή μας στις κινητοποιήσεις από δω και πέρα δεν αφορά μόνο τα δικά μας παιδιά.

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 735
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 598
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.