*

Αποστολέας Θέμα: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!  (Αναγνώστηκε 10002 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« στις: Οκτώβριος 18, 2011, 11:49:06 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα.Θα ήθελα τα φώτα όσων γνωρίζουν για το μεγάλο θέμα "κριτικό υπόμνημα".Αρχαιολόγος γαρ δεν έχω διδαχτεί ποτέ αλλά μου χρειάζονται για ένα μεταπτυχιακό που κάνω.Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να επεξηγεί τα σύμβολα ή τις συντομογραφίες;πως απαντάμε σε ερωτήσεις αν τελικά είναι πιο σωστή μια λέξη στο κείμενο της έκδοσης ή η λέξη που αναφέρεται εναλλακτικά στο κριτικό υπόμνημα;υπάρχει κάτι αντίστοιχο για τα λατινικά,για τα υπομνήματα του Kannicht;όποιος μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει γιατί πραγματικά πνίγομαι!!!Ευχαριστώ!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:29 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 12:21:13 πμ »
Στα βιβλια της Οξφορδης που μας διναν στη σχολη, στις πρωτες σελιδες ειχε κριτικο υπομνημα, αντιστοιχα και στα λατινικα απο τις εκδοσεις Παπαδημα. Σχολιαζαμε κυριως τον τυπο μου μας δινοταν καποιοι ομως ζητουσαν να αναφερουμε και την εκδοχη του υπομνηματος, αλλα οχι ολοι. Για να ειμαι βεβαια ειλικρινης δε διναμε και πολλη βαση στο υπομνημα αν και φιλολογοι
Δεν ξερω αν βοηθησα, το ελπιζω
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:16:26 πμ »
Στα βιβλια της Οξφορδης που μας διναν στη σχολη, στις πρωτες σελιδες ειχε κριτικο υπομνημα, αντιστοιχα και στα λατινικα απο τις εκδοσεις Παπαδημα. Σχολιαζαμε κυριως τον τυπο μου μας δινοταν καποιοι ομως ζητουσαν να αναφερουμε και την εκδοχη του υπομνηματος, αλλα οχι ολοι. Για να ειμαι βεβαια ειλικρινης δε διναμε και πολλη βαση στο υπομνημα αν και φιλολογοι
Δεν ξερω αν βοηθησα, το ελπιζω
Σε ευχαριστώ πολύ!Δηλαδή στις πρώτεςσελίδες έχει επεξηγήσεις των συμβόλων;και στα λατινικά έχει εκδώσει κάτι ο παπαδήμας;ή δεν κατάλαβα καλά;για το υπόμνημα του κανιχτ που μπορώ να βρω επεξηγήσεις για τις συντομογραφίες;σόρι για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά έχω πελαγώσει!!!

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:40:47 μμ »
Στα βιβλια της Οξφορδης που μας διναν στη σχολη, στις πρωτες σελιδες ειχε κριτικο υπομνημα, αντιστοιχα και στα λατινικα απο τις εκδοσεις Παπαδημα. Σχολιαζαμε κυριως τον τυπο μου μας δινοταν καποιοι ομως ζητουσαν να αναφερουμε και την εκδοχη του υπομνηματος, αλλα οχι ολοι. Για να ειμαι βεβαια ειλικρινης δε διναμε και πολλη βαση στο υπομνημα αν και φιλολογοι
Δεν ξερω αν βοηθησα, το ελπιζω
Σε ευχαριστώ πολύ!Δηλαδή στις πρώτεςσελίδες έχει επεξηγήσεις των συμβόλων;και στα λατινικά έχει εκδώσει κάτι ο παπαδήμας;ή δεν κατάλαβα καλά;για το υπόμνημα του κανιχτ που μπορώ να βρω επεξηγήσεις για τις συντομογραφίες;σόρι για τις πολλές ερωτήσεις,αλλά έχω πελαγώσει!!!
ναι στις πρωτες σελιδες. Θα καταλαβεις πιο ειναι. Στα λατινικα παλι τα βιβλια απο τη σχολη μας τα εδωσαν. και αυτα κεεμενο ειναι. Οχι αναλυση κριτικου υπομνηματος. Ενα απο αυτα για παραδειγμα ειναι ο Κικερονας. Και εκει στις πρωτες σελιδες εχει καποια συμβολα .Απλα σου ειπα οτι τα λατινικα ειναι απο τις εκδοσεις Παπαδημα μπας και το βρεις εξω η σε καποια βιβλιοθηκη. Ωστοσο πιστευω οτι καποιος αλλος συναδελφος θα μπορουσε να βοηθησει περισσοτερο γιατι εμεις στα Γιαννενα δεν ενβαθυναμε τοσο στο κριτικο υπομνημα. Και εχουν περασει και 7 χονια που εχω τελειωσει
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:35:29 »

Αποσυνδεδεμένος lkjhgfd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 19, 2011, 10:41:52 μμ »
για κανιχτ δεν ξερω
"Come out come out wherever you are..."

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 09:48:42 πμ »
Το κριτικό υπόμνημα και τα σύμβολά του επεξηγούνται στον Jaeger, Εισαγωγή στην Κλασική Φιλολογία και στον West, Κριτική των κειμένων και τεχνική των εκδόσεων. Το δεύτερο είναι πιο πλήρες από το πρώτο όσον αφορά το κριτικό υπόμνημα.

Σχετικά με την ερώτησή σου για τον Kannicht υποθέτω πως αναφέρεσαι στο Tragicorum Graecorum Fragmenta, όπου, όπως και σε κάθε έκδοση αρχαίων συγγραφέων, η εισαγωγή και το υπόμνημα (κριτικό και ερμηνευτικό) γράφονται στα λατινικά. Εκτός από τις συντομογραφίες τις οποίες θα βρεις στους Jaeger και West, τα λατινικά που χρησιμοποιούν οι εκδότες είναι σχετικά απλά, οπότε με τη βοήθεια ενός λεξικού ή ενός γνωστού σου που γνωρίζει καλύτερα λατινικά θα μπορέσεις να το διαβάσεις.

Τέλος, για να κρίνεις κατά πόσο ένας εκδότης χρησιμοποιεί σε κάποια περίπτωση τη σωστή γραφή, θα πρέπει να αξιολογήσεις το χωρίο από άποψη γλωσσική/γραμματική/συντακτική, μετρική (αν πρόκειται για έμμετρο λόγο) και ερμηνευτική. Γενικά, θα σου πρότεινα να συμφωνήσεις με τον εκδότη εξηγώντας την επιλογή του βάσει των κριτηρίων που σου έγραψα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος ernesto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 572
    • Προφίλ
Απ: sos βοηθεια για κριτικό υπόμνημα!!!
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 20, 2011, 08:33:24 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ,σας είμαι ευγνώμων!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 328
Σύνολο: 344

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.