*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2983298 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3836 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 05:17:34 μμ »
Μια στιγμούλα γιατι περδεύτηκα, δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 22,5%   όταν κόβουμε μπλοκάκι ;

επισης πρεπει να πουμε οτι οι καθηγητες με ΑΠΥ δεν πληρωνουν ΦΠΑ καθολου, καθως και δεν πληρωνουν Εμπορικο Επιμελητηριο. ειναι εξακριβωμενα!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος triffid

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3837 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 05:21:14 μμ »
Γεια χαρά συνάδελφοι/-ισσες...κι εγώ -όπως και πολλοί άλλοι όπως βλέπω - μόλις αρνήθηκα για 11 ώρες. Είναι καθαρή κοροϊδία όλο αυτό που γίνεται. Τα Παιδεία παίζει...

Καλή δύναμη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3838 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 05:24:00 μμ »
το 22,5% βεβαιως και υπαρχει, δεν ειναι ομως το ΦΠΑ των επιτηδευματιων. αυτα ειναι οπως ειπαμε και παλαιοτερα, 20% κρατησεις εφοριας οπου επιστρεφονται αν εχεις εισοδημα λιγοτερα των 5000 ευρω ετησιως, 2% χαρτοσημο και 0,5% υπερ ΟΓΑ. ΦΠΑ οπως πληρωνουν τα μαγαζια δεν εχουμε.
Μια στιγμούλα γιατι περδεύτηκα, δεν υπάρχει παρακράτηση φόρου 22,5%   όταν κόβουμε μπλοκάκι ;

επισης πρεπει να πουμε οτι οι καθηγητες με ΑΠΥ δεν πληρωνουν ΦΠΑ καθολου, καθως και δεν πληρωνουν Εμπορικο Επιμελητηριο. ειναι εξακριβωμενα!!

Αποσυνδεδεμένος helena86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3839 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 07:47:08 μμ »
Εμένα πάντως από την εφορία δεν μου το απέκλεισαν το ΦΠΑ παρότι είμαστε καθηγητές!!!Μου είπαν ότι για να μου πούν αν υπάρχει ΦΠΑ πρέπει να τους πάω ακριβώς τη σύμβαση που θα υπογράψουμε.............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3840 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 08:04:48 μμ »
Μην μπερδεύεστε! Η παροχή υπηρεσιών για καθηγητές έχει 23% ΦΠΑ. Για όποιον έχει αμφιβολία ας δει το ν.3986/2011, όπου αναφέρονται αναλυτικά όλων των ειδών οι υπηρεσίες και ο φόρος που καταβάλλεται. Υπάρχει ολόληληρο παράρτημα. Για τους καθηγητές ή γενικότερα για παροχή εκπαιδευτικών υπηρεσιών δεν υπάρχει καμία αναφορά. Προς το τέλος του παρόντος νόμου αναφέρει λοιπόν: Αγαθά και υπηρεσίες που δεν εντάσσονται στο παράρτημα αυτό ή για τα οποία υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία ως προς την ένταξή τους στον πίνακα αυτόν, συνεπεία του είδους, του προορισμού, της σύνθεσης ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, υπάγονται στον κανονικό συντελεστή Φ.Π.Α., δηλαδή 23%. Ό,τι άλλο σας λένε είναι απλώς παραπληροφόρηση.

(εδώ ο νόμος: http://www.forin.gr/articles/article/4455/suntelestes-f-p-a-agathwn-kai-uphresiwn)

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3841 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 08:11:08 μμ »
Εμένα πάντως από την εφορία δεν μου το απέκλεισαν το ΦΠΑ παρότι είμαστε καθηγητές!!!Μου είπαν ότι για να μου πούν αν υπάρχει ΦΠΑ πρέπει να τους πάω ακριβώς τη σύμβαση που θα υπογράψουμε.............

Η εκπαιδευτική δραστηριότητα απαλάσσεται του ΦΠΑ. Είναι απαραίτητο να κατατεθεί η σύμβαση έργου, στην οποία θα αναφέρονται οι ώρες και οι ημέρες απασχόλησης του εκπαιδευτικού έτσι ώστε να προκύπτει ότι πρόκειται για παροχή εξαρτημένης εργασίας. Κατά την διαδικασία της έναρξης στην αρμόδια ΔΟΥ, υπογράφετε υπεύθυνση δήλωση ότι προκειται για εξαρτημένη εργασία βασει των στοιχέιων που προκύπτουν από τη σύμβαση και απαλλάσσεστε. Δεν απαλλάσσεστε βέβαια από τη παρακράτηση του 20% της τελικής αμοιβής (στην περιπτωση που το συνολικό εισόδημα ξεπερνά τις 5000).

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3842 στις: Φεβρουάριος 17, 2012, 09:10:24 μμ »
ετσι ακριβως. συμφωνω απολυτα
Εμένα πάντως από την εφορία δεν μου το απέκλεισαν το ΦΠΑ παρότι είμαστε καθηγητές!!!Μου είπαν ότι για να μου πούν αν υπάρχει ΦΠΑ πρέπει να τους πάω ακριβώς τη σύμβαση που θα υπογράψουμε.............

Η εκπαιδευτική δραστηριότητα απαλάσσεται του ΦΠΑ. Είναι απαραίτητο να κατατεθεί η σύμβαση έργου, στην οποία θα αναφέρονται οι ώρες και οι ημέρες απασχόλησης του εκπαιδευτικού έτσι ώστε να προκύπτει ότι πρόκειται για παροχή εξαρτημένης εργασίας. Κατά την διαδικασία της έναρξης στην αρμόδια ΔΟΥ, υπογράφετε υπεύθυνση δήλωση ότι προκειται για εξαρτημένη εργασία βασει των στοιχέιων που προκύπτουν από τη σύμβαση και απαλλάσσεστε. Δεν απαλλάσσεστε βέβαια από τη παρακράτηση του 20% της τελικής αμοιβής (στην περιπτωση που το συνολικό εισόδημα ξεπερνά τις 5000).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 17, 2012, 09:35:39 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3843 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:02:30 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι.Μαθηματικός ΠΕ03 εδώ..
Προχτές αρνήθηκα την θέση για 15 ώρες εβδομαδιαίως και εξηγώ τους λόγους γιατί για ένα νέο συνάδελφο δεν αξίζει..
Αφού πήγα σε ΟΑΕΕ και Λογιστή έμαθα τα εξής:

ΟΑΕΕ:
110€ εγγραφή το οποίο ποσό καταβάλεται με την προσκόμιση αντιγράφου της σύμβασης.
452€ εισφορά το δίμηνο η οποία καταβάλεται μέσω ταχυδρομικής επιταγής είτε έχεις πληρωθεί από τα ΣΔΕ είτε όχι.Η εισφορά είναι δίμηνη και για κάθε μήνα καθηστέρησης της αποπληρωμής επιδέχεται έναν τόκο της τάξης του 3% για τον πρώτο μήνα καθυστέρησης και 1% για κάθε επιπλέον μήνα.Επίσης μεγάλη προσοχή σε συναδέλφους που αποδέχτηκαν την θέση.Εαν η σύμβασή σας ξεκινάει μέσα στον Φεβρουάριο θα κληθείτε να καταβάλετε στο ΟΑΕΕ και εισφορά για το πρώτο δίμηνο του 2012 (Ιανουάριο-Φεβρουάριο) έστω και αν έχετε δουλέψει μία ημέρα.
Λογιστής:
Πρέπει να ανοιχτούν βιβλία
Το ΦΠΑ καταβάλεται κάθε 3 μήνες
Στο τέλος θα ζητηθεί περαίωση που για εισόδημα άνω των 5.000€ υπάρχει ένας συντελεστής 55% επί του ποσού απ' ότι κατάλαβα που καταβάλεται αναδρομικώς.
Έξοδα λογιστή κανά 50€ το μήνα.
Σε αυτά προσθέστε:
Φόρο παρακράτησης 20% (+ χαρτόσημα κτλ)
Φόρος επιτειδεύματος 500€ το τετράμηνο για τις μεγάλες πόλεις και 400€ για τα χωριά (χωρίς να ξέρει ΚΑΝΕΙΣ αν απαλλάσεται κάποιος που δεν ειναι πάνω από 3 έτη ασφαλισμένος στον ΟΑΕΕ).Οπότε καλά θα κάνετε να το υπολογίζετε.
Λοιποί φόροι (ΟΓΑ,50€ το τρίμηνο για τους ανέργους κτλ κτλ)
Έξοδα μετακίνησης (αν χρειάζεται)

Εν ολίγοις με 15€ μεικτά που είναι η ώρα (πτυχίο μόνο) απ΄ότι μου είπε η διευθύντρια και για 15 ώρες εβδομαδιαίως το καθαρό ποσό που μπαίνει στην τσέπη μας το μήνα είναι περίπου 150€.Δε συζητώ καν αν οι ώρες είναι λιγότερες έτσι.Το σημαντικότερο που με οδήγησε στην άρνηση της θέσης ήταν στο ότι οι εισφορές στον ΟΑΕΕ καταβάλονται κανονικά ενώ ο μισθός από τα ΣΔΕ με καθυστέρηση (από 1 μήνα εώς και 6).Κοινώς,το πιο πιθανό είναι να πλήρωνα και (πολλά) λεφτά από την τσέπη μου για να βάλω 600€ καθαρό ποσό στην άκρή όταν πληρωνόμουν από τα ΣΔΕ.
Η απόφαση είναι δικιά σας.Τα δεδομένα είναι δύο: Δουλειά σαν σκλάβος και να στα τρώνε οι άλλοι,ή άνεργος και να μην έχεις να φας.Προτίμησα το δεύτερο.
Καλό κουράγιο συνάδελφοι.
Συμφωνώ απόλυτα με τον συνάδελφο!!

Ακόμα και αν μπορείς να απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ θα έχεις τα εξής μετά από συζήτηση που είχα με λογιστή
Φόρος επιτηδεύματος που δεν ξέρουμε πόσο θα φτάσει
Άνοιγμα και κλείσιμο βιβλίων δεν το γλυτώνεις με το ΑΠΥ
Πιθανή περαίωση
Συνεπώς πας για περίπου 1600 με 2000 ευρώ για 4 μήνες  στην ουσία χωρίς να ξέρεις πόσα θα σου έρθουν φέσι να πληρώσεις.
Ειδικά την σήμερον ημέρα που δεν είναι να ρισκάρεις και να παίζεις με τα φορολογικά.
Επιπλέον η έναρξη επαγγέλματος πρέπει να έχει γίνει πριν έρθει η ώρα της πληρωμής γιατί φυσικά δεν είναι δυνατόν να κόβει κάποιος προγενέστερες αποδείξεις.

Όχι απλά δεν μένει τίποτα, αλλά μπορεί με τα σημερινά δεδομένα που δεν ξέρουμε τί άλλο φόρο θα βάλουν, μπαίνουμε και μέσα.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3844 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 03:10:25 πμ »
Με τα πολλά μίλησα με το ΙΔΕΚΕ με την κα Λάζου.

Δεν πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, αλλά για ανεξάρτητη εργασία.
Της είπα ότι ο λογιστής ζητά αντίγραφο της σύμβασης, μου είπε ότι περιμένουν να εγκριθεί από τον νομικό σύμβολο εδώ και αρκετές μέρες.

ΣΙγά μην εγκρίνει!!

Αν κόβεις αποδείξεις κάτω από 300€/ μήνα απαλλάσσεσαι από το ΦΠΑ 20%, αλλά αυτό δεν λέει κάτι, αφού δεν ξέρεις τί περαίωση και τί φορος επιτηδεύματος μπορεί να σου σκάσει.

Κατανοούν βέβαια το θέμα μου είπε η κα Λάζου!!!

Τώρα που δεν θα βρίσκουν εκπαιδευτές θα το κατανοήσουν καλύτερα!!

Τους εκπαιδευόμενους σκέφτομαι μόνο που περίμενα πως και πως από πέρυσι να τους δω.

Πάντως καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να στείλουμε όλοι μια μαζική επιστολή στο ιδεκε, ότι ο τζάμπας πέθανε πόσο μάλλον τα κοροϊδα που θα τους πληρώνουν κίολας!!

Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος annoula75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 129
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3845 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 12:58:00 μμ »
Με τα πολλά μίλησα με το ΙΔΕΚΕ με την κα Λάζου.

Δεν πρόκειται για σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, αλλά για ανεξάρτητη εργασία.
Της είπα ότι ο λογιστής ζητά αντίγραφο της σύμβασης, μου είπε ότι περιμένουν να εγκριθεί από τον νομικό σύμβολο εδώ και αρκετές μέρες.

ΣΙγά μην εγκρίνει!!

Αν κόβεις αποδείξεις κάτω από 300€/ μήνα απαλλάσσεσαι από το ΦΠΑ 20%, αλλά αυτό δεν λέει κάτι, αφού δεν ξέρεις τί περαίωση και τί φορος επιτηδεύματος μπορεί να σου σκάσει.

Κατανοούν βέβαια το θέμα μου είπε η κα Λάζου!!!

Τώρα που δεν θα βρίσκουν εκπαιδευτές θα το κατανοήσουν καλύτερα!!

Τους εκπαιδευόμενους σκέφτομαι μόνο που περίμενα πως και πως από πέρυσι να τους δω.

Πάντως καλό θα ήταν αν μπορούσαμε να στείλουμε όλοι μια μαζική επιστολή στο ιδεκε, ότι ο τζάμπας πέθανε πόσο μάλλον τα κοροϊδα που θα τους πληρώνουν κίολας!!

Η σύμβαση μίσθωσης έργου αναφέρεται σε "εργολαβία", αν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτόν τον όρο και ως εκ τούτου δεν πρόκειται για εξαρτημένη εργασία δεδομένου ότι μπορείς να δουλέυεις με άπειρες τέτοιες συμβάσεις παράλληλα. Όμως έχεις τη δυνατότητα να απαλλαγεις από ΦΠΑ αν προκύπτει από σύμβαση σου ότι εργάζεσαι στο συγκεκριμένο ΣΔΕ για συγκεκριμένες ώρες και ημέρες την εβδομάδα (που προκύπτει). Τα τμήματα ΦΠΑ των ΄ΔΟΥ σίγουρα δεν έιναι η πρώτη φορά που αντιμετωπίζουν κατι τέτοιο. Στο ΙΔΕΚΕ εννοέιται ότι δεν θα σου έλεγαν κάτι διαφορετικό. Τα δύο πρηγούμενα χρόνια ήμουν σε ΣΔΕ με σύμβαση έργου και είχα απαλλαγεί από το ΦΠΑ με αυτό τον τρόπο.

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3846 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 01:21:26 μμ »
Το μόνο που έχω να γράψω σε όσα διάβασα σχετικά με τα σδε και το μπλοκάκι της ξεφτιλας της εκπαίδευσης είναι: ουκ μπλέξεις με την εφορία γιατί κανείς δεν ξέρει τώρα από πού θα του έρθει το αγγούρι και πόσο θα πονέσει.
Εγώ δεν αποδέχτηκα και στην δήλωση μη αποδοχής έγραψα να φάνε σκατά και να τους πάρει ο διάολος έτσι που τα έκαναν.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2012, 01:48:38 μμ από balaoutis »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3847 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 01:33:44 μμ »
σας βαζουν να κανετε δηλωση παραιτησης? τι ειναι αυτο παλι?

Αποσυνδεδεμένος elenX

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3848 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 01:37:24 μμ »
στην Αττικη ή στις μεγαλες πολεις θα βρουν γιατι οι λιστες ειναι μεγαλες. υπαρχουν τελειοφοιτοι που πληρωνουν ακομα για να τους παρουν, για την προυπηρεσια. στην επαρχια, σε μικρες πολεις οπου οι λιστες ειναι μικρες, εκει θα την καταλαβουν! εκει θα υπαρξει προβλημα.
Συμφωνώ με την mariliane. Και στην επαρχία όμως θα καλυφθούν οι θέσεις χωρίς να χρειαστεί να  εξαντληθούν οι πίνακες. Για 2 ΣΔΕ που γνωρίζω στο ένα  ΣΔΕ πήγε ο πρώτος στην λίστα και στο δεύτερο  ΣΔΕ πήγε ο τρίτος στην σειρά. Ακόμα και αυτοί μετά απο λίγο  καιρό αποφασίσουν και παραιτηθούν  υπάρχουν αρκετοί ακόμη που περιμένουν...

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #3849 στις: Φεβρουάριος 18, 2012, 02:02:12 μμ »
σας βαζουν να κανετε δηλωση παραιτησης? τι ειναι αυτο παλι?

Όχι δήλωση παραίτησης, δήλωση μη αποδοχής της θέσης. Αυτό υπήρχε ανέκαθεν. Όταν αρνείσαι να πας σε μία θέση οφείλεις να το δηλώσεις εγγράφως. Έτσι ο φορέας που σε κάλεσε νομιμοποιείται να προχωρήσει στον επόμενο. Αυτό είναι δικλείδα ασφαλείας ότι δεν θα σε προσπεράσουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159863
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 473
Σύνολο: 486

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.