*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2982001 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Παράθεση
άρθρο 46 του ν. 3996/2011, ΦΕΚ 170Α/5-8-2011
Άρθρο 46
Ασφάλιση απασχολουμένων με σύμβαση μίσθωσης έργου σε ΟΤΑ κ.λπ.
1. Οι απασχολούμενοι με σύμβαση μίσθωσης έργου που καταρτίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 του ν. 2527/1997 (Α΄ 206) σε φορείς του δημόσιου τομέα του άρθρου 51 του ν. 1892/1990 (Α΄101), καθώς και σε επιχειρήσεις των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού υπάγονται για την απασχόλησή τους αυτή στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ.
2. Για όσους απασχολήθηκαν έως την έναρξη ισχύος του παρόντος με μίσθωση έργου που καταρτίστηκε σύμφωνα με την παράγραφο 1 και στους φορείς που περιγράφονται σε αυτήν, η ασφάλιση που έχει χωρήσει στον ΟΑΕΕ παραμένει ισχυρή και δεν αναζητούνται εισφορές από το ΙΚΑ–ΕΤΑΜ και αντίστοιχα η ασφάλιση που έχει χωρήσει στο ΙΚΑ–ΕΤΑΜ παραμένει ισχυρή και  δεν αναζητούνται εισφορές από τον ΟΑΕΕ. Το εδάφιο αυτό εφαρμόζεται στους απασχολούμενους μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος με μίσθωση έργου σε φο− ρείς του δημόσιου τομέα του άρθρου 51 του ν. 1892/1990
(Α΄101) και σε επιχειρήσεις των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης α΄ και β΄ βαθμού, καθώς και σε ερευνητικούς και τεχνολογικούς φορείς του άρθρου 31 του ν. 1514/1985 (Α΄13) για δράσεις που χρηματοδοτούνται ή συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση.

παρ. 6 άρθρου 25 ν. 3846/2010, ΦΕΚ 66Α /11-5-2010
6. Οι απασχολούμενοι με σύμβαση έργου σε φορείς του δημόσιου τομέα του άρθρου 51 του ν. 1892/1990 (ΦΕΚ 101 Α΄), όπως ισχύει, σε επιχειρήσεις των Οργανισμών Τοπικής Αυτοδιοίκησης (Ο.Τ.Α.), καθώς και σε ερευνητικούς και τεχνολογικούς φορείς του ν. 1514/1985 (ΦΕΚ 13 Α΄) όπως ισχύει, για δράσεις που χρηματοδοτούνται ή συγχρηματοδοτούνται από την Ευρωπαϊκή Ένωση ή άλλους διεθνείς, δημόσιους ή ιδιωτικούς φορείς, υπάγονται υποχρεωτικά στην ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε..
Λυπάμαι αλλά βάσει
1.αυτών των νόμων
2. Η πρόσληψη γίνεται απο ΟΤΑ ( ?) (Κάτι άκουσα ότι τα ΔΙΕΚ υπάγονται πλέον οικονομικά στους δήμους).
Δεν μπορούν να γίνουν και πολλά πράγματα. Αλλά οι νόμοι αυτοί μιλάνε μόνο για ΟΑΕΕ, όχι για ΑΠΥ (εφορία κλπ).

Συνεπώς
1) πρέπει να διευκρινιστεί αν γίνεται με Απόδειξη δαπάνης και εγγραφή στον ΟΑΕΕ, να μην χρειάζεται να γίνει έναρξη στη εφορία, εφ όσον δεν είναι επιτηδευματίας ο παρέχων την υπηρεσία (http://reviews.in.gr/finance/forologia/article/?aid=1231059465)
2) Να υπάρξει συλλογική αντίδραση εναντίον του νόμου για μεταχείριση εξαρτημένης εργασίας σαν μη εξαρτημένης.

Δεν νομίζω ότι με τις παρούσες αμοιβές υπάρχει κέρδος απο το να κάνεις σύμβαση έργου με το ΔΙΕΚ. Αν όλες οι πληρωμές των οφειλομένων στους εκπαιδευτές γίνουν στην ώρα τους, τότε (τουλάχιστον) όλο το ποσό θα τα φάνε οι εισφορές ασφάλισης (δεν είναι καθόλου εύκολο να διαγραφείς απ τον ΟΑΕΕ), οι φόροι, τα πρόστιμα, αμοιβές λογιστών για το παραμικρό κλπ.

Ο καθηγητής έστω κι αν εμπίπτει πλήρως στην κατηγορία της εξαρτημένης εργασίας, θεωρείται πλέον (παράνομα) εργολάβος, και έχει όλες τις υποχρεώσεις αυτές. Λογιστήριο, καταστάσεις ΦΠΑ, πρόστιμα εκπροθέσμου υποβολής καταστάσεων, τήρηση βιβλίων και στοιχείων και πρόστιμο μη σωστής τήρησης των, έλεγχο για εικονικά-πλαστά τιμολόγια, περαίωση (επιπλέον φόρο) λόγω φοροδιαφυγής που κάνουν οι έργολάβοι κλπ κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 04, 2012, 06:54:20 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος anasta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
a_pauper  τι προτείνεις;
παραδειγμα εγώ και οι υπόλοιποι συναδελφοι στο ΣΔΕ που δουλευουμε έχουμε ανοίξει βιβλία!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
a_pauper  τι προτείνεις;
παραδειγμα εγώ και οι υπόλοιποι συναδελφοι στο ΣΔΕ που δουλευουμε έχουμε ανοίξει βιβλία!
1) Κατ αρχή να μη γίνει καμμία εγγραφή στα βιβλία και στοιχεία (ΑΠΥ), για ενδεχόμενη ακύρωσή τους χωρίς έλεγχο. Αν γίνουν εγγραφές, τότε ο έλεγχος για ακύρωσή των θα καθυστερήσει και ποιος ξέρει αν θα έχει επιπλοκές. Φυσικά επιπλοκές θα έχει και η εκπρόθεσμη ενημέρωσή τους (μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα).
2) Συντομώτατα να ξεκαθαρίσει αν ο ΟΑΕΕ θεωρεί υποχρεωτική την εγγραφή στην εφορία. Ωστε να διεκδικηθεί η πληρωμή με απόδειξη δαπάνης (που δεν χρειάζεται εμπλοκή της εφορίας) και οχι ΑΠΥ (που χρειάζεται).
3) Να γίνει γνωστό στους συναδέλφους το minimum ετήσιο ποσό που θα δώσουν στον ΟΑΕΕ, λογιστή κλπ, με δεδομένο ότι μερικοί απασχολούνται για ελάχιστες ώρες, και κανείς δεν είναι σίγουρος ότι θα απασχοληθεί όλο το χρόνο. Οπότε είναι κρίμα να το διαπιστώσει μετά.

Και απο το πιο πανω ποσό, ένα 5-10% γιατί να μην δοθεί (συλλογικά) σε δικηγόρο για διεκδίκηση παραδοχής απο τα ΙΕΚ ότι η φύση της εργασίας αφορά εξαρτημένη εργασία (και οι εκπαιδευτές δεν πρέπει να υπαχθούν στους νόμους (άρθρο 46 του ν. 3996/2011) που αναφέρονται).
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος Κοροιδο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια το εργο ΣΔΕ ειναι ΕΣΠΑ πλεον, οποτε η ΕΕ θα ζητησει τις ΑΠΥ σας.
Προσωπικα δεν θα εκανα εναρξη μεχρι να με πληρωνανε.
Εγω θα θεωρουσα την ασφαλιση μεγαλυτερο προβλημα. Κανονικα με την πρόσληψή σας έπρεπε ειτε να σας ασφαλισουν στο ΙΚΑ ειτε να τους πατε βεβαιωση αυτασφαλισης (ΤΕΒΕ, κτλ). Διαφορετικα μιλαμε για μαυρη εργασια.
Εχετε υπογραψει συμβασεις? Η καθε συμβαση επρεπε να αναφερει την ιδιοτητα σας και τον αριθμο μητρωου ασφαλισης στο ταμειο αυτοαπασχολουμενων (π.χ. ΤΕΒΕ).
Προβλεπω παγωμα των πληρωμων σας εξαιτιας παραλειψεων των δημοσιων υπαλληλων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Λες ότι για το ΕΣΠΑ θα χρειαστεί ΑΠΥ. Επίσης ότι  "με την πρόσληψή σας έπρεπε ειτε να σας ασφαλισουν στο ΙΚΑ..". Δεν είναι αντιφατικά αυτά τα δύο;

Και γιατί το ΕΣΠΑ δεν δικαιολογεί αποδείξεις δαπάνης αλλά μόνο ΑΠΥ; Από που προκύπτει αυτό;

Επίσης "...Η καθε σύμβαση έπρεπε να αναφέρει την ιδιοτητα σας και τον αριθμό μητρώου ασφάλισης στο ταμείο αυτοαπασχολούμενων.." τι σχέση εχει αυτό με το ΙΚΑ; Και γιατί χρειάζεται το ταμείο αυτοαπασχολούμενων όταν υπάρχουν Αποδείξεις Δαπάνης (οχι ΑΠΥ);

"Προσωπικα δεν θα έκανα εναρξη μεχρι να με πληρωνανε." δηλαδή πρώτα η πληρωμή και μετά η έναρξη και έκδοση ΑΠΥ; Πρωτοφανές. Πάντα η πληρωμή έπεται, έστω και στιγμιαία, από την έκδοση ΑΠΥ.
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος anasta1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Υπογράψαμε συμβάσεις κάπου μεσα στο Μάρτιο με ημερομηνία διαφορετικη ο καθενας-αναλογα με αυτην που κλήθηκε απο τον διευθυντη κάθε ΣΔΕ. Οι συμβάσεις ήρθαν στις 28 Απριλιου υπογεγραμενες απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ (που αντικατεστησε το ΙΔΕΚΕ). Απο εκει και πέρα ξεκινησε αγωνας δρόμου καθως έπρεπε να πάει ο καθενας στη εφορια, στον ΟΑΕΕ, στο επιμελητηριο κτλ (οχι απαραιτητα με αυτη τη σειρα) στο μεταξυ ο καθενας είχε διαφορετικη πληροφορηση για το αν χρειαζομαστε ΑΠΥ ή όχι!
Εγώ προσωπικά αυτο το θέμα της ασφαλισης το 'χω λύσει καθως εργαζομαι και μου "κολλάνε" ένσημα ΙΚΑ, οπότε πήρα εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ και έπειτα έκανα εναρξη στην εφορια. (δεν νομιζω οτι συμφέρει να δουλευεις πληρωνοντας και ΟΑΕΕ!)
τωρα το ερωτημα είναι αν πράγματι χρειαζομασταν το ΑΠΥ;;;;;;;;;;;;;;;;; :-\

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
επιτέλους! απόδειξη δαπάνης!!!

Αλλά να μην ξεχνάμε και το:

Και απο το πιο πανω ποσό, ένα 5-10% γιατί να μην δοθεί (συλλογικά) σε δικηγόρο για διεκδίκηση παραδοχής απο τα ΙΕΚ ότι η φύση της εργασίας αφορά εξαρτημένη εργασία (και οι εκπαιδευτές δεν πρέπει να υπαχθούν στους νόμους (άρθρο 46 του ν. 3996/2011) που αναφέρονται).

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2012, 03:23:04 μμ από a_pauper »
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
δυστυχως, εμενα σημερα απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ μου απαιτησαν ΑΠΥ!!!

Αποσυνδεδεμένος sma20

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Γεια σας και από εμένα!
Εγώ φέτος δουλεύω για πρώτη φορά στο ΣΔΕ και μέχρι τώρα δεν είμαι πουθενά ασφαλισμένη αφού δεν έχω εργαστεί κάπου αλλού.
Το ΤΕΒΕ που πήγα και είδαν την σύμβαση μου απάντησε ότι κανονικά πρέπει να μας πληρώσουν με Α.Ε.Δ.
Στην εφορία που πήγα έπειτα και που την είδαν και εκεί στον Κώδικα μου είπαν ότι κανονικά πρέπει να μας πληρώσουν με Α.Ε.Δ. αλλά γιατί πρόκειται για δημόσιο και όχι για ιδιωτικό τομέα δεν μπορούμε να υποχρεώσουμε το δημόσιο να μας πληρώσει με Α.Ε.Δ.  και αυτό μου το δικαιολόγησαν και από το γεγονός ότι η προκήρυξη το ανέφερε καθαρά ότι με Α.Π.Υ. υπογράφεις την σύμβαση.
Και κατάλαβα ότι μόνο με Α.Π.Υ. ενάρξεις και ιστορίες πρέπει να κινηθώ...
Ακόμα βέβαια δεν έχω κάνει κάτι γιατί το δικό μας Σ.Δ.Ε. δεν έχει λάβει ακόμα υπογραμμένες από το υπουργείο τις συμβάσεις μας και στο ΤΕΒΕ δεν μπορούν να με εγγράψουν χωρίς υπογραμμένη τη σύμβαση και η εφορία μου είπε πρώτα εγγραφή στο ΤΕΒΕ και μετά έναρξη στην εφορία.
Παρακαλώ αν σε κάποιον έχουν απαντήσει ότι όντως γίνεται να πληρωθούμε με Α.Ε.Δ. δώστε ένα τηλ και το όνομα αυτού που του έδωσε την πληροφορία .
Είναι κρίμα να πληρώσουμε τσάμπα το ΤΕΒΕ αν ισχύει κάτι τέτοιο!!!

Αποσυνδεδεμένος a_pauper

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, μισώ τα δίδακτρα.
    • Προφίλ
Είναι κρίμα να πληρώσουμε τσάμπα το ΤΕΒΕ αν ισχύει κάτι τέτοιο!!!
Αλλο το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ) και άλλο η εφορία.

Η εφορία μπορεί να αποφευχθεί με ΑΕΔ. Επειδή εκδίδεται κάποιο στοιχείο ΑΕΔ, η εφορία το δέχεται. Δεν χρειάζεται να γραφεί κανείς στην εφορία σαν επαγγελματίας οταν δεν υπάρχει καθόλου ΑΠΥ αλλά μόνο ΑΕΔ, αρκετά σημαντικό αυτό.

Αλλά δυστυχώς βάσει του παράνομου, άρθρο 46 του ν. 3996/2011, ΦΕΚ 170Α/5-8-2011
υποχρεώνει ΟΑΕΕ. Οπότε...(βλέπε πάνω...)
Λεφτά υπάρχουν. Σήμερα βρήκα 1€ περπατώντας στο δρόμο. Θα συνεχίσω τις βόλτες.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
δυστυχως, παιδια, το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, δε δεχεται ΑΕΔ. για να πληρωθει καποιος θα πρεπει να κοψει αποδειξη επαγγελματικης υπηρεσιας. σημερα στο τηλεφωνο αυτο μου ειπαν. δεν αλλαξε τιποτα λενε, στη νομικη υπηρεσια του ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Νέα από εφορία: Το πρόστιμο για καθυστέρηση έναρξης είναι 50 ευρώ και εκτός από αυτό θα πρέπει να γίνει και αυτοψία ότι δεν έχει υπάρξει  από την ημερομηνία της σύμβασης άλλη συναλλαγή ( δηλαδή περνάς από τον προϊστάμενο και του εξηγείς). Το απαλλακτικό από το επαγγελματικό επιμελητήριο είναι εύκολο.
Το κέρδος από την επίδειξη της σύμβασης είναι ότι πληρώνεις στον οαεε μόνο τον μήνα που σου έγινε η πρόσληψη και όχι όλο το δίμηνο. Αυτό σημαίνει ταυτόχρονα ότι δεν είναι απαραίτητη η επίδειξη της σύμβασης και ότι εγγραφή στον οαεε και έναρξη στην εφορία με κωδικό υπηρεσίες καθηγητή μπορείς να κάνεις όποτε θέλεις ( εγγραφή οαεε περίπου 110 ευρώ). Σου δίνουν στην εφορία την επιλογή να κάνεις έναρξη με ημερομηνία έναρξης την ημερομηνία εμφάνισής σου. Σ'αυτή την περίπτωση δεν πληρώνεις πρόστιμο και απλά μένεις λιγότερο χρόνο στον οαεε. Δεν ξέρω αν είναι αποδεκτό από το ιδεκε.
Αυτά τα 160 ευρώ είναι από τα πιο ηλίθια άσκοπα και εκνευριστικά έξοδα .


Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
εγω πηγα τεβε, εφορια, ολα κανονικα με λιγη ταλαιπωρια βεβαια μιας και ειναι μεγαλη η διαδικασια, προστιμο δεν πληρωσα αλλα συναδερφος μου πληρωσε στη δικη της εφορια 60 ευρω και απ'οτι καταλαβα εξαρταται απο την εφορια αυτο.
επειδη διαβαζω για επιμελητηριο εμενα δεν μου ειπαν τπτ για επιμελητηριο και δεν πηγα συγκεκριμενα μου ειπαν οτι το γλιτωνω και δεν χρειαζεται.
μπορει να μας πει καποιος λεπτομερειες για το επιμελητηριο, αν χρειαζεται να παμε δλδ η οχι

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
απο οτι ξερω χρειαζεται να παρεις απαλλαγη απο το επιμελητηριο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159847
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 596
Σύνολο: 607

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.