*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2979728 φορές)

Alex3 και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μην τρελαίνεστε...Οι εθελοντές όπως λέει μέσα δεν μπορούν να αξιολογήσουν μαθητές..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
εχεις δικαιο σε αυτο αλλα αν εχει αναλαβει ενα project με ενα μονιμο , τοτε βγαζει εκεινος την αξιλογηση και ολα μελι γαλα.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
το θα τρελαθούμε πήγαινε στο ότι ξεκινάει η εθελοντική εργασία κι όχι αν θα μπορούν ή όχι να αξιολογούν

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά μην το βλέπετε τόσο light το θέμα, θα σας πω την εμπειρια μου

Πριν 2 χρόνια που μας είχαν πάρει κοντα στο Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά,παρουσιάστηκα στο σχολείο και ο διευθυντής μου είπε ότι τα παιδιά μπορεί να με αντιμετωπίσουν κάπως "περίεργα". Τους λέω γιατί εγώ σήμερα ήρθα! Α είχαν εθελοντή λέει και τους είπε ότι τον διώχνουν για να πάρουν εσένα!!!!! και εγώ από το πουθενά, να πρέπει να αλλάξω ένα κλίμα που δημιουργήθηκε ερήμην μου
ένα αυτό!
Το δεύτερο και πιο κορυφαίο, μας είχε πει ο διευθυντής όσοι δεν συμπληρώναμε ωράριο να κάνουμε αίτηση για ενισχυτική να πάρουμε κάποιες ώρες την εβδομάδα. Και σε εμένα δεν τις εγκρίναν με την δικαιολογία ότι τα παιδιά κάναν το γραμματισμό μου από την αρχή της χρονιάς επειδή είχαν εθελοντή!!!

Και το τελευταίο, όταν κάναμε αναπληρώσεις, εγώ είχα τις λιγότερες ώρες επειδή θεωρητικά τα παιδιά είχαν διδαχθεί το γραμματισμό μου περισσότερο!

Άρα μια χαρά είναι πρόβλημα ο εθελοντής. Επίσης δίνει κια πατηματα στο υπουργείο να σκέφτεται αφού βολεύονται τσαμπα ποιος ο λόγος να πληρώνω??

και σε πολλά σδε που πήραν αργά φέτος, ιούνιο αν θυμάμαι καλά, βολευόταν με εθελοντές! Αν δεν είχαν όμως μια χαρά θα πιέζαν και οι διευθυντές και όλοι τους να πάρουν από την αρχή γιατί δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει αλλιώς. Πχ στο ΣΔΕ κατερίνης θυμάμαι είχα δει ότι πήραν πολλούς ωρομισθίους στο τέλος, με τοσους γραμματισμούς να λείπουν δεν θα λειτουργούσε και θα πιεζόταν για να πάρουν συναδέλφους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
LiΟ οι εθελοντές θεωρώ ότι δεν θα πληρώνονται τότε τι τους προσφέρει αυτή η απασχόληση??

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλά δεν είναι όλοι "εθελοντές", κάποιους τους βάζει 5μηνα ο Δήμος και τους βαφτίζει εθελοντές. Κάποιοι βρίσκουν πεδίο να αναζητήσουν ιδιαίτερα, όχι μόνο από τους ίδιους τους εκπαιδευόμενους, αλλά και από τα παιδιά τους. Ο δε δικός μου- ζήτησε και βεβαίωση προυπηρεσίας από τον διευθυντή- ο οποίος του την έδωσε! Μπορεί να μην μετράει αυτή τη στιγμή, αλλά ποιος σου λέει ότι δεν θα μετρήσει στο μέλλον???

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
κατάλαβα...

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε ένα υγιές περιβάλλον που διέπεται από σωστή λειτουργία των θεσμών (κείμενες διατάξεις,εργατική νομοθεσία κ.α.) αλλά κυρίως από αλληλοσεβασμό, ο εθελοντισμός θα έπρεπε να καλλιεργείται, στην ελλάδα της κρίσης και στο .... ινεδιβιμ ακόμα και μια τέτοια αγνή έννοια καταλήγει σε τερατούργημα!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδιά μην το βλέπετε τόσο light το θέμα, θα σας πω την εμπειρια μου

Πριν 2 χρόνια που μας είχαν πάρει κοντα στο Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά,παρουσιάστηκα στο σχολείο και ο διευθυντής μου είπε ότι τα παιδιά μπορεί να με αντιμετωπίσουν κάπως "περίεργα". Τους λέω γιατί εγώ σήμερα ήρθα! Α είχαν εθελοντή λέει και τους είπε ότι τον διώχνουν για να πάρουν εσένα!!!!! και εγώ από το πουθενά, να πρέπει να αλλάξω ένα κλίμα που δημιουργήθηκε ερήμην μου
ένα αυτό!
Το δεύτερο και πιο κορυφαίο, μας είχε πει ο διευθυντής όσοι δεν συμπληρώναμε ωράριο να κάνουμε αίτηση για ενισχυτική να πάρουμε κάποιες ώρες την εβδομάδα. Και σε εμένα δεν τις εγκρίναν με την δικαιολογία ότι τα παιδιά κάναν το γραμματισμό μου από την αρχή της χρονιάς επειδή είχαν εθελοντή!!!

Και το τελευταίο, όταν κάναμε αναπληρώσεις, εγώ είχα τις λιγότερες ώρες επειδή θεωρητικά τα παιδιά είχαν διδαχθεί το γραμματισμό μου περισσότερο!

Άρα μια χαρά είναι πρόβλημα ο εθελοντής. Επίσης δίνει κια πατηματα στο υπουργείο να σκέφτεται αφού βολεύονται τσαμπα ποιος ο λόγος να πληρώνω??

και σε πολλά σδε που πήραν αργά φέτος, ιούνιο αν θυμάμαι καλά, βολευόταν με εθελοντές! Αν δεν είχαν όμως μια χαρά θα πιέζαν και οι διευθυντές και όλοι τους να πάρουν από την αρχή γιατί δεν θα μπορούσε να λειτουργήσει αλλιώς. Πχ στο ΣΔΕ κατερίνης θυμάμαι είχα δει ότι πήραν πολλούς ωρομισθίους στο τέλος, με τοσους γραμματισμούς να λείπουν δεν θα λειτουργούσε και θα πιεζόταν για να πάρουν συναδέλφους!
απιστευτα αυτα που καταθετεις!!!! >:( >:( >:( >:( Και εγω το ειχα παρει πολυ light αλλα καταντα να ειναι προβλημα τελικα.....τι αναλγησια ειναι αυτη, το δηλωνουν και δημοσια!

Αποσυνδεδεμένος non-stop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Φύλο: Γυναίκα
  • hellooooo!!!
    • Προφίλ
Εθελοντισμός είναι βοηθάω το γειτονάκι μου που είναι φτωχό και άρρωστοι οι γονείς του να περάσει την τάξη (ή κάτι ανάλογο). Τα υπόλοιπα είναι κοροϊδίες!!! Το να δουλεύω δωρεάν και να χάνει ο άλλος τη δουλειά του είναι απαράδεκτο!!! Η δουλειά πρέπει να αμείβεται!!

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
μα και η προυπηρεσία που θα γράψεις είναι ένα είδος αμοιβής. έτσι τουλάχιστον το βλέπουν οι "εθελοντές".

Αν το υπουργείο πει, ότι μπορούν να πάνε αναπληρωτές στην Βθμια εκπαίδευση όσοι θέλουν ΑΜΙΣΘΟΙ με μόνο όφελος ότι θα προσμετρηθεί η προυπηρεσία τους και θα μοριοδοτηθούν στον ΑΣΕΠ (όποτε γίνει), πιστεύεις ότι δεν θα πάει κανείς; Χαμός θα γίνει!! ΟΛΟΙ θα πάνε!!

κάτσε μην βάζω ιδέες στον Υπουργό  ;D

κάποτε το 1960 οι γιατροί έκαναν 6 χρόνια ειδικότητα άμισθοι!. Και φυσικά και πήγαιναν. Το όφελος; Δεν είχαν αναμονή στις ειδικότητες όπως τώρα που ξεπερνάνε τα 5 χρόνια, και φυσικά γινόνταν γιατροί 5 χρόνια νωρίτερα!

Μην το ψάχνεις. Εθελοντές πάντα θα υπάρχουν. Υπάρχει όφελος και από τις δύο πλευρές.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ναι..Εθελοντής επίσης μπορεί να είναι και ένας συνταξιούχος που δεν έχει τι να κάνει τον ελεύθερό του χρόνο...

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια βγηκε η αίτηση για κδβμ

την προυπηρεσια την φετινη την πηρε κανεις?

μηπως να αρχισουμε τα τηλ????

ελεος με αυτο το ινεδιβιμ  >:( >:( >:( >:( >:(

Αποσυνδεδεμένος Giota

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στα ΚΔΒΜ είτε είσαι πρώτος είτε είσαι τελευταίος τον ίδιο αριθμό τμημάτων θα πάρεις. Οι πίνακες είναι κυλιόμενοι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 461
Σύνολο: 473

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.