*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2981317 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7210 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:55:18 μμ »
Μόλις ρώτησα στο Ινεδιβιμ, για το πότε βλέπουν να βγαίνει η νέα προκήρυξη και μου είπαν το εξής: "Δεν έχουμε ακόμα εικόνα. Τώρα που έχουμε νέα κυβέρνηση, θα αργήσει". Τι να πω. Από ότι είδα η νέα κυβέρνηση, μπήκε δυναμικά, άκουσα για αυξήσεις μισθών. Δεν μπορεί θα μεριμνήσει και για τους ωρομίσθιους...  :-[

Η νέα κυβέρνηση μέχρι να πάρει χαμπάρι τι είναι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα πάρει μήνες. Το ίδο είχε γίνει και την προηγούμενη φορά που άλλαξε κυβέρνηση γιαυτό και ξεκινήσαμε Μάρτιο αντί για Οκτώβριο.
Τουλάχιστον να τους κόψει να είναι ευέλικτοι να κάνουν την ανανέωση αν δουν ότι δεν προλαβαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7211 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 12:56:34 μμ »
Κάθε φορά που βγαίνει το θέμα της ανανέωσης των συμβάσεων γεμίζουμε καμιά δεκαριά σελίδες εδώ.
Δεν υπάρχει δίκαιο και άδικο εδώ ο καθένας θα πει την άποψη του από τη δικιά του σκοπιά.
Αυτός που έχει τα προσόντα δεν τον αφορά το θέμα νομίζω.
Εγω θα επαναλαμβάνω ότι με ενδιαφέρει να προσλαμβάνονται οι ωρομίσθιοι αρχές της σχολικής χρονιάς. Αυτό με νοιάζει για το αν θα είναι με ανανέωση ή με νέα προκήρυξη δεν με ενδιαφέρει γιατί αυτός που έχει τα προσόντα θα διδάξει έτσι και αλλιώς σε ΣΔΕ.
Άντε και δεν γίνει ανανέωση και βγει προκήρυξη το καλοκαίρι και δουλέψουμε όπως πριν 3 χρόνια 3,5 μήνες μόνο.
Ποιος θα είναι ευχαριστημένος.
Η απάντηση είναι κανένας εκτός απο το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.
Για αυτό όποιοι θέλουν νέα προκήρυξη καλό θα ήταν να αρχίσουν από τώρα να γκρινιάζον και να πάρουν και κανα τηλέφωνο κάτω και να μην ξυπνήσουν ξαφνικά το καλοκαίρι τη γκρίνια.
Βλέπουμε πως φέρθηκαν με τους Συμβούλους.
Αυτό θα έπρεπε να σας προβληματίσει από τώρα και να μη βγαίνετε και λέτε όχι ανανέωση. Αλλά να λέτε προκήρυξη τώρα.

Μπερδεύεις τα θέματα, το ότι στο ινεδιβίμ είναι άχρηστοι, αργούν κτλ δεν δικαιολογεί να καταφεύγουν σε λύσεις καταστρατήγησης της αξιοκρατίας. Επίσης, το θέμα δεν είναι υποκειμενικό από τη σκοπιά σου και τη σκοπιά μου...από τη στιγμή που γίνεται ανανέωση μπορεί να βρεθεί να δουλεύει πχ ο 5ος της κατάταξης γιατί ο 1ος την προηγούμενη χρονιά δεν δούλευε! Ή ακόμα μπορεί την επόμενη χρονιά κάποιος που ήταν χαμηλά να συγκεντρώνει περισσότερα μόρια λόγω σεμιναρίων/μεταπτυχιακού κτλ αλλά να βρίσκεται ξανά εκτός λόγω ανανέωσης του περσινού πρώτου! Το αν για κάποιον έχει σημασία ή όχι αυτό είναι δικό του θέμα, πάντως σίγουρα δεν χαρακτηρίζεται δίκαιο και αξιοκρατικό το σύστημα με τις ανανεώσεις!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7212 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:14:21 μμ »
Μπερδεύεις τα θέματα, το ότι στο ινεδιβίμ είναι άχρηστοι, αργούν κτλ δεν δικαιολογεί να καταφεύγουν σε λύσεις καταστρατήγησης της αξιοκρατίας. Επίσης, το θέμα δεν είναι υποκειμενικό από τη σκοπιά σου και τη σκοπιά μου...από τη στιγμή που γίνεται ανανέωση μπορεί να βρεθεί να δουλεύει πχ ο 5ος της κατάταξης γιατί ο 1ος την προηγούμενη χρονιά δεν δούλευε! Ή ακόμα μπορεί την επόμενη χρονιά κάποιος που ήταν χαμηλά να συγκεντρώνει περισσότερα μόρια λόγω σεμιναρίων/μεταπτυχιακού κτλ αλλά να βρίσκεται ξανά εκτός λόγω ανανέωσης του περσινού πρώτου! Το αν για κάποιον έχει σημασία ή όχι αυτό είναι δικό του θέμα, πάντως σίγουρα δεν χαρακτηρίζεται δίκαιο και αξιοκρατικό το σύστημα με τις ανανεώσεις!

Συνάδελφε κάποιος μπορεί να πει το δίκαιο είναι να γίνουν 2ετής συμβάσεις και κάποιος άλλος να προσλάβουν μόνιμους και κάποιος άλλος να μη πάρουν καθόλου ωρομίσθιους και κάποιος άλλος να απολύσουν τους μόνιμους που είναι τώρα και να πάρουν με ασεπ άλλους.
Δεν μπορώ να συμμετέχω στη συζήτηση που ανοίγεις.
Επιμένω στην άποψη τα ΣΔΕ να ξεκινάνε 1 Οκτωβρίου με καθηγητές και δεν βρίσκω άδικη την ανανέωση ουτε την προκήρυξη στη σωστή ώρα. Άποψη μου και δεν μου αλλάζεις άποψη με το αν ο ένας ξεχασε να κάνει τη μία χρονιά ή την άλλη πήρε διδακτορικό ή διάφορα άλλα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7213 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:21:57 μμ »
Συνάδελφε κάποιος μπορεί να πει το δίκαιο είναι να γίνουν 2ετής συμβάσεις και κάποιος άλλος να προσλάβουν μόνιμους και κάποιος άλλος να μη πάρουν καθόλου ωρομίσθιους και κάποιος άλλος να απολύσουν τους μόνιμους που είναι τώρα και να πάρουν με ασεπ άλλους.
Δεν μπορώ να συμμετέχω στη συζήτηση που ανοίγεις.
Επιμένω στην άποψη τα ΣΔΕ να ξεκινάνε 1 Οκτωβρίου με καθηγητές και δεν βρίσκω άδικη την ανανέωση ουτε την προκήρυξη στη σωστή ώρα. Άποψη μου και δεν μου αλλάζεις άποψη με το αν ο ένας ξεχασε να κάνει τη μία χρονιά ή την άλλη πήρε διδακτορικό ή διάφορα άλλα.

Επίσης να συμπληρώσω ότι τα προσόντα τα αποκτάμε για να τα χρησιμοποιήσουμε όταν βγει μια προκήρυξη και για δική μας πρόοδο όχι βγάζουμε μια προκήρυξη επειδή πήραμε φέτος κάποια καινούργια προσόντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pde2000

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 385
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7214 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:36:41 μμ »
Έχει κανείς επίσημη απάντηση από ινεδιβιμ για τα οριστικά των συμβούλων;
 Τηλεφωνώ από το πρωί στο -684 και δεν το σηκώνει κανείς!

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7215 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:37:51 μμ »
Συνάδελφε κάποιος μπορεί να πει το δίκαιο είναι να γίνουν 2ετής συμβάσεις και κάποιος άλλος να προσλάβουν μόνιμους και κάποιος άλλος να μη πάρουν καθόλου ωρομίσθιους και κάποιος άλλος να απολύσουν τους μόνιμους που είναι τώρα και να πάρουν με ασεπ άλλους.
Δεν μπορώ να συμμετέχω στη συζήτηση που ανοίγεις.
Επιμένω στην άποψη τα ΣΔΕ να ξεκινάνε 1 Οκτωβρίου με καθηγητές και δεν βρίσκω άδικη την ανανέωση ουτε την προκήρυξη στη σωστή ώρα. Άποψη μου και δεν μου αλλάζεις άποψη με το αν ο ένας ξεχασε να κάνει τη μία χρονιά ή την άλλη πήρε διδακτορικό ή διάφορα άλλα.

Νομίζω είμαι σαφής αλλά επιμένεις να γενικεύεις, μιλάω για την επιμελώς...πρόχειρη τακτική του ινεδιβίμ τη μια χρονιά να βγάζει προκήρυξη (όπως τις περισσότερες φορές) και την άλλη να ανανεώνει συμβάσεις. Την συζήτηση δεν την άνοιξα εγώ συνάδελφε, ούτε σκοπό έχω να σου αλλάξω γνώμη, το προφανές προσπαθώ να αναδείξω. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις και συνδέεις το αυτονόητο, το να ξεκινάει εγκαίρως η σχολική χρονιά και με τους ωρομίσθιους να δουλεύουν στην ώρα τους με το αν είναι δίκαιη και αξιοκρατική η ανανέωση συμβάσεων.


Επίσης να συμπληρώσω ότι τα προσόντα τα αποκτάμε για να τα χρησιμοποιήσουμε όταν βγει μια προκήρυξη και για δική μας πρόοδο όχι βγάζουμε μια προκήρυξη επειδή πήραμε φέτος κάποια καινούργια προσόντα.

Επίσης άσχετο, τα προσόντα τα ανέφερα ως παράδειγμα του τι αδικίες δημιουργούνται με την ανανέωση την οποία χαρακτήρισες το ίδιο αξιοκρατική με την προκήρυξη. Για ποιο λόγο μπαίνει στη διαδικασία να τα αποκτήσει κανείς είναι δικό του θέμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 29, 2015, 01:43:34 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7216 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:43:27 μμ »
Νομίζω είμαι σαφής αλλά επιμένεις να γενικεύεις, μιλάω για την επιμελώς...πρόχειρη τακτική του ινεδιβίμ τη μια χρονιά να βγάζει προκήρυξη (όπως τις περισσότερες φορές) και την άλλη να ανανεώνει συμβάσεις. Την συζήτηση δεν την άνοιξα εγώ συνάδελφε, ούτε σκοπό έχω να σου αλλάξω γνώμη, το προφανές προσπαθώ να αναδείξω. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεις το αυτονόητο, το να ξεκινάει εγκαίρως η σχολική χρονιά και με τους ωρομίσθιους να δουλεύουν στην ώρα τους με το αν είναι δίκαιη και αξιοκρατική η ανανέωση συμβάσεων.

To προφανές που αναφέρεις δεν είναι προφανές για πολλούς.

Αποσυνδεδεμένος taekmaria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 417
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03..Το πιο τέλειο, είναι να μν είσαι τέλειος...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7217 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:47:19 μμ »

  Ας ελπίσουμε ότι δεν θα επαναληφθεί το παλαιότερο φαινόμενο...όσον αφορά την καθυστέρηση στην έναρξη των Σδε.  :o
 
Τα απίθανα είναι πιθανά, τα πιθανά είναι απίθανα... ;)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7218 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:48:06 μμ »
Σαφώς, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση θέλω να πιστεύω ότι όσοι κάνουν χρήση του φόρουμ είναι αρκετά νοήμονες για να το αντιλαμβάνονται.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7219 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:53:28 μμ »
Σαφώς, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση θέλω να πιστεύω ότι όσοι κάνουν χρήση του φόρουμ είναι αρκετά νοήμονες για να το αντιλαμβάνονται.

Νοήμονες είναι όλοι για να είναι εκπαιδευτικοί ισχυρογνώμονες ευτυχώς λίγοι.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7220 στις: Ιανουάριος 29, 2015, 01:55:34 μμ »
Καλά μην παίρνεις και όρκο..

Αποσυνδεδεμένος catwoman23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7221 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 12:58:49 μμ »
Αντί να μαλώνουμε για το...πότε θα βγει η προκύρηξη, μήπως, λέω μήπως, να πιέζαμε τώρα περισσότερο από ποτέ, τώρα με την αλλαγή της πολιτικής ηγεσίας, για αλλαγή του άθλιου καθεστώτος συμβάσεων των οποίων υπογράφουμε??!!! Αυτό θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει συνάδελφοι....Την ανύπαρκτη ασφάλιση ή την παράνομη υποχρέωση για εγγραφή στον ΟΑΕΕ αν θέλουμε να δουλεύουμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ(=παρανομία σε όλο της το μεγαλείο). Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ήταν άλλωστε που είχε αναρωτηθεί προεκλογικά για τις αθλιες παράνομες συμβάσεις που υπογράφουμε....

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7222 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:26:56 μμ »
Που να απευθυνθούμε για να πιέσουμε??

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7223 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:10:38 μμ »
Αντί να μαλώνουμε για το...πότε θα βγει η προκύρηξη, μήπως, λέω μήπως, να πιέζαμε τώρα περισσότερο από ποτέ, τώρα με την αλλαγή της πολιτικής ηγεσίας, για αλλαγή του άθλιου καθεστώτος συμβάσεων των οποίων υπογράφουμε??!!! Αυτό θα έπρεπε να σας ενδιαφέρει συνάδελφοι....Την ανύπαρκτη ασφάλιση ή την παράνομη υποχρέωση για εγγραφή στον ΟΑΕΕ αν θέλουμε να δουλεύουμε στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ(=παρανομία σε όλο της το μεγαλείο). Βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ ήταν άλλωστε που είχε αναρωτηθεί προεκλογικά για τις αθλιες παράνομες συμβάσεις που υπογράφουμε....
..καθώς επίσης και πότε θα πληρωθούμε για το μπλοκάκι που κόψαμε το δεκέμβρη; νοεμβρίου-δεκεμβρίου; ο ΟΑΕΕ μας χτυπάει την πόρτα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.132 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.