*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2979594 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7448 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:20:59 πμ »
Οταν λέω εμπόριο δεν εννοώ ότι στα δίνουν δώρο. Τα παίρνουμε με την αξία μας και με πολύ διάβασμα και προσπάθεια.
Απλά σε αναγκάζουν συνέχεια να παίρνεις συνέχεια και άλλο και άλλο και άλλο πτυχίο και να κάνεις και άλλα σεμινάρια.
Και εγώ είμαι συλλέκτης και γιατί μου αρέσει συνέχεια να επιμορφώνομαι και να προοδεύω αλλά και δυστυχώς γιατι πρέπει για να παραμείνω στις πρώτες θέσεις .

Χαίρομαι που το διευκρίνίζεις έτσι. Δε διαφωνώ καθόλου με την τελευταία πρόταση. Αλλά δες πχ οαεδ τι γίνεται. Εγω ουτε απέξω δε θα περάσω γιατί μετράει η προυπηρεσια στη δευτεροβάθμια κι εγω δεν έχω. Οσοι είμαστε διαβαστεροί μας συμφέρει να ισχύει αυτό με τα προσόντα. Στα άλλα προσλαμβάνονται απλοί πτυχιούχοι που δεν έχουν τίποτα άλλο ακριβώς γιατί μετράει μόνο η προυπηρεσία...πολύ αδικο δεν είναι (για την Ανοιξη το λεω αυτό); Να παρακαλάμε να γίνει κι ΑΣΕΠ να χτυπήσουμε κανένα πειραματικό που τον εχει προαπαιτουμενο.

Παιδια βαριέμαι να διορθώνω συνέχεια τα μηνύματά μου (που συνήθως τα γράφω με νεύρα πολλά) και μετά όταν τα διαβάζω απορώ με τον εαυτό μου...οπότε δείξτε κατανόηση για τα λάθη μου σε όλα τα επίπεδα...
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:25:03 πμ από Foufoutos »
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7449 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:25:57 πμ »
Τα ΣΔΕ ξεκίνησαν και δημιουργήθηκαν με πρότυπο τα Αγγλικά ΣΔΕ και οι εκπαιδευτικοί πρέπει να έχουν κατάλληλα προσόντα και να έχουν επιμορφωθεί και κατάλληλα. Συμφωνώ ότι δεν πρέπει να επιλέγονται από τον πίνακα αναπληρωτών.
Τα ΣΔΕ είναι ιδιαίτερη περίπτωση μπορεί να δίνουν απολυτήριο γυμνασίου αλλά δεν είναι δυνατόν να διδάσκουν σε ΣΔΕ αναπληρωτές οι μόνιμοι με βάση μόνο την προϋπηρεσία τους.
Δεν θα είναι πια ΣΔΕ. Ας αλλάξει όνομα τότε. Κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουμε την έννοια του ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ.
Δεν είναι ούτε ΙΕΚ ούτε γυμνάσιο.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7450 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:26:19 πμ »
Προσωπικά δε με συμφέρει ούτε και εμένα καθόλου.Το ότι κάποιοι έχουν πολλά πτυχία και μπαίνουν στα σδε δεν αφορά απαραίτητα στην καλύτερη λειτουργία των σδε. Ούτε είναι λόγος αυτός για να μη μπουν στις αιτήσεις των αναπληρωτών τα σδε.
Θεωρώ  πως από το  να υπολειτουργουν  καλύτερη λύση είναι να πάρουν αναπληρωτές.Με προσόν απαραίτητο την πιστοποίηση ενηλίκων.

Αν θεωρεί κάποιος πως τα σδε αξίζουν τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά του , ότι δεν μπορεί να βρει κάτι καλύτερο και οτι η λύση που προτείνω είναι ουτοπία ας έρθει να τα σκίσουμε μαζί με  τα δικά μου μεταπτυχιακά  .

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7451 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:30:26 πμ »
Προσωπικά δε με συμφέρει ούτε και εμένα καθόλου.Το ότι κάποιοι έχουν πολλά πτυχία και μπαίνουν στα σδε δεν αφορά απαραίτητα στην καλύτερη λειτουργία των σδε. Ούτε είναι λόγος αυτός για να μη μπουν στις αιτήσεις των αναπληρωτών τα σδε.
Θεωρώ  πως από το  να υπολειτουργουν  καλύτερη λύση είναι να πάρουν αναπληρωτές.Με προσόν απαραίτητο την πιστοποίηση ενηλίκων.

Αν θεωρεί κάποιος πως τα σδε αξίζουν τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά του , ότι δεν μπορεί να βρει κάτι καλύτερο και οτι η λύση που προτείνω είναι ουτοπία ας έρθει να τα σκίσουμε μαζί με  τα δικά μου μεταπτυχιακά  .

Δε λέμε αυτό αλλά θεωρείς οτι οι επιμορφώσεις σου, τα μεταπτυχιακά σου και η πιστοποιηση ενηλίκων δε βοηθάει στη δομή αυτή; Oλα αυτά  βοηθάνε να είσαι καλύτερος.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7452 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:33:17 πμ »
Αλήθεια δε θεωρώ πως μια επιμόρφωση σε κάνει να αγαπάς τους μαθητές και να νοιάζεσαι περισσότερο για τις ανάγκες τους.Και πίστεψε με έχω σκάσει 300 για επιμόρφωση σε σδε ειδικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:35:55 πμ από άνοιξη »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7453 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:36:50 πμ »
Αλήθεια δε θεωρώ πως μαι επιμόρφωση σε κάνει να αγαπάς τους μαθητές και να νοιάζεσαι περισσότερο για τις ανάγκες του.Και πιστεψε με έχω σκάσει 300 για επιμόρφωση σε σδε ειδικά.
Εγω νομιζω βοηθαει πολυ. Τωρα το να σε νοιαζουν οι αναγκες ειναι αλλο θεμα νομιζω και ισως αλλαζει η γνωμη των εκπαιδευομενων γι αυτο το θεμα γιατι παιζουν ρολο πολλα στο τί πιστευουν γι αυτο-αν τους καλυπτεις ή οχι.
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7454 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:44:14 πμ »
Ναι είδες?Μιλάμε για χαρτιά και δεν εξετάζουμε το πιο βασικό.Αν ο χριστιανός μπορεί να διδάξει.Εγώ ξέρω άτομα από σδε με διδακτορικά που δεν μπορούν να κάνουν μάθημα για πολλούς λόγους ο καθένας(προβλήματα με εξαρτήσεις - κρίσεις πανικού με το να πάει να κάνει μάθημα ο άλλος -καθηγητής να βρίζει χυδαία τα παιδιά).Σε αυτές τις περιπτώσεις που και μένα μου τις μετέφεραν πολλά παιδιά και τα είδα και με τα μάτια μου όσα είδα δε κουνήθηκε φύλλο με πλάτες διευθυντή.

Ευτυχώς σε αυτό νομίζω πως βοηθαει η ΑΣΠΑΙΤΕ και η τωρινή εξέταση του ΕΟΠΠΕΠ όπου τουλάχιστον εξετάζονταν τα ατομα ως προς το αυτονόητο δηλαδή την ικανότητα τους να διδάξουν.

Ας μη γελιώμαστε η διδασκαλία δεν είναι δουλειά γραφείου και δεν μπορεί να την κάνει ο καθένας όσα πτυχία και να έχει.Ο με πολλά διδακτορικά μπορεί κάλιστα να κάνει μάθημα στο πανεπιστήμιο σαν ωρομίσθιος.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:46:19 πμ από άνοιξη »

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7455 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 11:50:31 πμ »
Ναι είδες?Μιλάμε για χαρτιά και δεν εξετάζουμε το πιο βασικό.Αν ο χριστιανός μπορεί να διδάξει.Εγώ ξέρω άτομα από σδε με διδακτορικά που δεν μπορούν να κάνουν μάθημα για πολλούς λόγους ο καθένας(προβλήματα με εξαρτήσεις - κρίσεις πανικού με το να πάει να κάνει μάθημα ο άλλος -καθηγητής να βρίζει χυδαία τα παιδιά).Σε αυτές τις περιπτώσεις που και μένα μου τις μετέφεραν πολλά παιδιά και τα είδα και με τα μάτια μου όσα είδα δε κουνήθηκε φύλο με πλάτες διευθυντή.

Ευτυχώς σε αυτό νομίζω πως βοηθαει η ΑΣΠΑΙΤΕ και η τωρινή εξέταση του ΕΟΠΠΕΠ όπου τουλάχιστον εξετάζονταν τα ατομα ως προς το αυτονόητο δηλαδή την ικανότητα τους να διδάξουν.

Ας μη γελιώμαστε η διδασκαλία δεν είναι δουλειά γραφείου και δεν μπορεί να την κάνει ο καθένας.

Δε μιλάω για χαρτιά αλλά για δεξιότητες-αυτο προσφερει η πιστοποιηση ενηλικων και η ασπαιτε δε διαφωνουμε. Αυτο με αυτον που βριζει κτλ τραγικο....Τωρα το αν θα τα κανεις πραξη οσα εμαθες ειναι αλλο-νομιζω ομως οτι οντως χρησιμοποιεις αρκετα απ οσα εμαθες γιατι οντως βοηθανε-γι αυτο ειμαι υπερ-οχι για το χαρτι. Ουτως η άλλως την επιμορφωση τη μεγάλη την εχω σε αντικειμενα που δε βοηθανε στη διδασκαλια. Το κανω επειδη μου αρεσει κι επειδη μονο σε τετοια βρισκω ατομα του αντιθετου φυλου με τα οποια εχω τα ιδια ενδιαφεροντα γιατι ειμαι και δυσκολο ατομα σε αυτο... ;)
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7456 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:20:53 μμ »
Προσωπικά δε με συμφέρει ούτε και εμένα καθόλου.Το ότι κάποιοι έχουν πολλά πτυχία και μπαίνουν στα σδε δεν αφορά απαραίτητα στην καλύτερη λειτουργία των σδε. Ούτε είναι λόγος αυτός για να μη μπουν στις αιτήσεις των αναπληρωτών τα σδε.
Θεωρώ  πως από το  να υπολειτουργουν  καλύτερη λύση είναι να πάρουν αναπληρωτές.Με προσόν απαραίτητο την πιστοποίηση ενηλίκων.

Αν θεωρεί κάποιος πως τα σδε αξίζουν τα πτυχία και τα μεταπτυχιακά του , ότι δεν μπορεί να βρει κάτι καλύτερο και οτι η λύση που προτείνω είναι ουτοπία ας έρθει να τα σκίσουμε μαζί με  τα δικά μου μεταπτυχιακά  .

Αν είναι να παίρνουμε και στα ΙΕΚ από τον πίνακα αναπληρωτών. Θα τρελαθούμε εντελώς σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7457 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:23:01 μμ »
Ναι είδες?Μιλάμε για χαρτιά και δεν εξετάζουμε το πιο βασικό.Αν ο χριστιανός μπορεί να διδάξει.

Ε και ο παππούς μου είναι στα μαθηματικά οικονομικά και Λογιστικά είναι τσακάλι ας τον έβαζαν στη τράπεζα με απολυτήριο λυκείου

Αποσυνδεδεμένος Foufoutos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 692
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7458 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 12:37:30 μμ »
Ε και ο παππούς μου είναι στα μαθηματικά οικονομικά και Λογιστικά είναι τσακάλι ας τον έβαζαν στη τράπεζα με απολυτήριο λυκείου

Σωστός!
stuDYING...!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7459 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:30:33 μμ »
Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί τα σδε αφού είναι τυπική εκπαίδευση δε τα βάζουν μαζί με τις αιτήσεις των αναπληρωτών.Γιατί στην τελική και οι μόνιμοι από την τυπική εκπαίδευση αποσπώνται γιατί ο ωρομίσθιος πρέπει να σκιστεί στα πτυχία για να μπει;

Μη τυπική εκπαίδευση είναι.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7460 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 04:55:02 μμ »
τα σδε ειναι τυπικη, αλλα ενηλικων

Αποσυνδεδεμένος Sextos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #7461 στις: Σεπτέμβριος 11, 2015, 05:45:35 μμ »
Τυπική είναι παιδιά, αλλά ενηλίκων. Δίνουν τίτλο σπουδών ισότιμο με το απολυτήριο του Γυμνασίου.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 463
Σύνολο: 476

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.