*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2980939 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rainbowman

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
Επιτελους θα δουλεψω στα ΣΔΕ λογω ανεργιας! :-)

Καποτε μοριοδοτουσαν τις συνεντευξεις βολευτηκατε πολλοι τωρα ηρθε η σειρα μας! Η δικαιη σειρα μας!

Αφού μιλάς και για συνεντεύξεις κατάλαβα και άλλα.
Δυστυχώς και σε αυτό έπεσες έξω γιατί είμαι αρκετά νέος για να ζήσω συνεντεύξεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimitraj

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 621
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Επομένως καταλαβαίνω αφού το έχω ζήσει.
Παρόλα αυτά δεν πρέπει να συμφωνήσω ότι μία μέρα ανεργίας πρέπει να δίνει τα ίδια μόρια με 800 ώρες προϋπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων ή στην τυπική εκπαίδευση.
Επειδή τυχαίνει σε κάποιον άνεργο αυτή την περίοδο να τον βολεύει δεν σημαίνει ότι είναι και λογικό.

όσο και να την επιδοτήσουν την ανεργία, και πάλι δεν μας συμφέρει εμας τους ανεργους να γραφτούμε ΟΑΕΕ για να δουλεψουμε στις παραπάνω δομές.
ΑΡΑ, ωφελούμενοι θα ειναι άλλοι.
καλή τυχη.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
όσο και να την επιδοτήσουν την ανεργία, και πάλι δεν μας συμφέρει εμας τους ανεργους να γραφτούμε ΟΑΕΕ για να δουλεψουμε στις παραπάνω δομές.
ΑΡΑ, ωφελούμενοι θα ειναι άλλοι.
καλή τυχη.
δεν υπαρχει ΟΑΕΕ στα ΣΔΕ. υπαρχει πλεον ΙΚΑ. το ΟΑΕΕ το φαγαμε και τον πληρωναμε μεχρι το ιουνιο οσοι δουλεψαμε και ειμαστε ακομα απληρωτοι. γιατι αν δουλεψεις νομιζεις οτι θα εχεις λεφτα;απλα θα κοψεις την καρτα και θα λεγεσαι εργαζομενος. (ανευ μιοσθου)!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 01:47:51 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Επομένως καταλαβαίνω αφού το έχω ζήσει.
Παρόλα αυτά δεν πρέπει να συμφωνήσω ότι μία μέρα ανεργίας πρέπει να δίνει τα ίδια μόρια με 800 ώρες προϋπηρεσία στην εκπαίδευση ενηλίκων ή στην τυπική εκπαίδευση.
Επειδή τυχαίνει σε κάποιον άνεργο αυτή την περίοδο να τον βολεύει δεν σημαίνει ότι είναι και λογικό.

Ευτυχώς που μοριοδοτούν την ανεργία ...Να δουλέψει ο κόσμος..Θεωρώ πως άμα έχεις πολλά προσόντα δε σε τρώει η ανεργία.Έπειτα όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν.Και εγώ όλη τη σταδιοδρομία μου σε σχολεία και γενικά τη ξεκίνησα μέσω ΙΕΚ ΟΑΕΔ λόγω ανεργίας. Βασικά κανείς δεν πρέπει να θεωρεί τη θεση του σε ΣΔΕ δεδομένη, δεν είναι μόνιμος άλλωστε και δε του τη χρωστάει κανείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
Δικαίως θα προσληφθείς αφού είσαι άνεργη!!! Φοβερό επιχείρημα.
Επιτέλους λοιπόν η εκπαίδευση θα φροντίσει και για την μείωση της ανεργίας! Η παραγωγή εκπαιδευτικού έργου δεν παίζει κανένα ρόλο, εφόσον τα προσόντα των εκπαιδευτικών δεν έχουν καμία σημασία πλέον.
Έχω να κάνω μία ακόμη πρόταση προς τον Υπουργό. Να προσλαμβάνονται οι εκπαιδευτικοί σε όλα τα σχολεία με κλήρωση, η οποία μάλιστα να γίνεται κάθε βδομάδα από τον ΟΠΑΠ και να υπάρχει τηλεοπτική κάλυψη ώστε να διασφαλίζεται η "δίκαιη" επιλογή των ενδιαφερομένων.
ΜΠΡΑΒΟ πάντα τέτοια αφού τέτοιοι είμαστε.

Αποσυνδεδεμένος άνοιξη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλά αν προσληφθεί δεν ξέρει και επίσης δεν ξέρει και πότε θα καλέσουν..Επίσης όταν πάει και δει δε θα είναι το ίδιο ενθουσιώδης.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Ευτυχώς που μοριοδοτούν την ανεργία ...Να δουλέψει ο κόσμος..Θεωρώ πως άμα έχεις πολλά προσόντα δε σε τρώει η ανεργία.Έπειτα όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν.Και εγώ όλη τη σταδιοδρομία μου σε σχολεία και γενικά τη ξεκίνησα μέσω ΙΕΚ ΟΑΕΔ λόγω ανεργίας. Βασικά κανείς δεν πρέπει να θεωρεί τη θεση του σε ΣΔΕ δεδομένη, δεν είναι μόνιμος άλλωστε και δε του τη χρωστάει κανείς.

συγγνώμη Ανοιξη, αλλά το θεωρείτε λογικό 400 ώρες προϋπηρεσίας σε ΣΔΕ να ισούνται με 6 μήνες ανεργίας ;
( για να μην μιλήσω για τις επιμορφώσεις).
Η ένα διδακτορικό με 1 χρόνο ανεργίας ;;
Τα κριτήρια επιλογής,  δεν θα έπρεπε να αποσκοπούν στην πρόσληψη  του καλύτερου εκπαιδευτή;
Τους μαθητές ποιος τους σκέπτεται ;;

Αυτό που παρατηρώ γενικά είναι ότι όλοι φωνάζουμε για τα δικαιώματα μας , ο καθένας έχει την δική του οπτική γωνία ανάλογη στα προσωπικά του συμφέροντα ενώ κανείς δεν σκέφτεται την μεγάλη εικόνα.
Σε μια λογική κοινωνία, ο άνεργος , ο τρίτεκνος και δεν ξέρω ποιοι άλλοι αδικημένοι από την μοίρα η από δεν ξέρω τι άλλο ( για να μην παρεξηγηθώ και εγώ μέσα σε αυτούς είμαι), θα έπρεπε να πάρουν άλλου είδους βοήθεια.

Στην διεκδίκηση μίας οποιασδήποτε θέσης εργασίας θα έπρεπε να είμαστε όλοι ίσοι, να  μετρηθούν δηλαδή   αποκλειστικά τα προσόντα που θα οδηγήσουν  στην επιλογή του ατόμου που θα κάνει την πιο σωστή δουλειά.
Κατά την γνώμη μου, μόνο έτσι θα πάει μια κοινωνία μπροστά.

ΥΓ. Λυπάμαι εμάς τους άνεργους, αλλά λυπάμαι και αυτούς που απέκτησαν ένα διδακτορικό με τόσο κόπο. Επίσης λυπάμαι τους μαθητές πάνω στους οποίους, κάθε χρόνο, πειραματίζονται εκπαιδευτικοί που δεν έχουν ιδέα από ΣΔΕ. Δεν είδα να οργανώνεται κανένα σεμινάριο στην αρχή του σχολικού έτους,  εδώ και πολλά χρόνια  για τους αρχάριους εκπαιδευτικούς. 

 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 12:25:15 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
δεν υπαρχει ΟΑΕΕ στα ΣΔΕ. υπαρχει πλεον ΙΚΑ.

είστε σίγουρη γι αυτό ; Γιατί εγώ για σύμβαση μίσθωσης έργου άκουσα πάλι...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 14, 2015, 12:23:18 μμ από Παυλινα »

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
συγγνώμη Ανοιξη, αλλά το θεωρείτε λογικό 400 ώρες προϋπηρεσίας σε ΣΔΕ να ισούνται με 6 μήνες ανεργίας ;
( για να μην μιλήσω για τις επιμορφώσεις).
Η ένα διδακτορικό με 1 χρόνο ανεργίας ;;
Τα κριτήρια επιλογής,  δεν θα έπρεπε να αποσκοπούν στην πρόσληψη  του καλύτερου εκπαιδευτή;
Τους μαθητές ποιος τους σκέπτεται ;;

Αυτό που παρατηρώ γενικά είναι ότι όλοι φωνάζουμε για τα δικαιώματα μας , ο καθένας έχει την δική του οπτική γωνία ανάλογη στα προσωπικά του συμφέροντα ενώ κανείς δεν σκέφτεται την μεγάλη εικόνα.
Σε μια λογική κοινωνία, ο άνεργος , ο τρίτεκνος και δεν ξέρω ποιοι άλλοι αδικημένοι από την μοίρα η από δεν ξέρω τι άλλο ( για να μην παρεξηγηθώ και εγώ μέσα σε αυτούς είμαι), θα έπρεπε να πάρουν άλλου είδους βοήθεια.

Στην διεκδίκηση μίας οποιασδήποτε θέσης εργασίας θα έπρεπε να είμαστε όλοι ίσοι, να  μετρηθούν δηλαδή   αποκλειστικά τα προσόντα που θα οδηγήσουν  στην επιλογή του ατόμου που θα κάνει την πιο σωστή δουλειά.
Κατά την γνώμη μου, μόνο έτσι θα πάει μια κοινωνία μπροστά.

ΥΓ. Λυπάμαι εμάς τους άνεργους, αλλά λυπάμαι και αυτούς που απέκτησαν ένα διδακτορικό με τόσο κόπο. Επίσης λυπάμαι τους μαθητές πάνω στους οποίους, κάθε χρόνο, πειραματίζονται εκπαιδευτικοί που δεν έχουν ιδέα από ΣΔΕ. Δεν είδα να οργανώνεται κανένα σεμινάριο στην αρχή της σχολικού έτους,  εδώ και πολλά χρόνια  για τους αρχάριους στα ΣΔΕ.

Πολύ σωστά.

Φαίη

  • Επισκέπτης
Ευτυχώς που μοριοδοτούν την ανεργία ...Να δουλέψει ο κόσμος..Θεωρώ πως άμα έχεις πολλά προσόντα δε σε τρώει η ανεργία.Έπειτα όλοι από κάπου θα πρέπει να ξεκινήσουν.Και εγώ όλη τη σταδιοδρομία μου σε σχολεία και γενικά τη ξεκίνησα μέσω ΙΕΚ ΟΑΕΔ λόγω ανεργίας. Βασικά κανείς δεν πρέπει να θεωρεί τη θεση του σε ΣΔΕ δεδομένη, δεν είναι μόνιμος άλλωστε και δε του τη χρωστάει κανείς.


Σαφέστατα μπορεί να σε περάσει κάποιος με τη μέγιστη ανεργία. Εκτός κι αν ο άνεργος δεν έχει κανένα
απολύτως προσόν, ούτε lower που λέει ο λόγος.
Και πάλι δύσκολο.

Φαίη

  • Επισκέπτης
είστε σίγουρη γι αυτό ; Γιατί εγώ για σύμβαση μίσθωσης έργου άκουσα πάλι...

http://www.nomotelia.gr/photos/File/IKA42-15.pdf

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
http://www.nomotelia.gr/photos/File/IKA42-15.pdf

ναι , το γνωρίζω αυτό. Αλλά όταν μιλάνε για σύμβαση μίσθωσης έργου,  δεν υπάρχει υποχρέωση ασφάλισης του αναδόχου σε φορέα κύριας ή επικουρικής ασφάλισης.
Παλιότερα, ( ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος-δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά ) υπογράφαμε συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου με ασφάλιση στο ΙΚΑ.
Αναρωτιέμαι μήπως η σύμβαση μίσθωσης έργου συνοδεύεται πάλι με το όριο των 5000 χιλιάδων και τα μπλοκάκια...

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Από επίσημη πηγή της ΓΓΔΒΜ&ΝΓ,
αναμένεται η δημοσίευση σε ΦΕΚ,
όπου αναστέλλεται η λειτουργία 4 Παραρτημάτων ΣΔΕ καθώς και 2 κεντρικών ΣΔΕ.

Τώρα, σχετικά με τα κριτήρια μοριοδότησης ωρομισθίων στα ΣΔΕ,
θεωρώ οτι είναι κατάφορη αδικία για όλους εκείνους που έχουν εργαστεί επί χρόνια στα ΣΔΕ,
έχουν παρακολουθήσει αρκετές επιμορφώσεις σχετικές,
να μην προσμετρώνται με μεγαλύτερο συντελεστή η διδακτική εμπειρία σε ΣΔΕ και οι σχετικές επιμορφώσεις.

Οι περισσότεροι έχουμε βιώσει πολύ καλά τον εφιάλτη της ανεργίας,
αλλά αντικειμενικά δεν αντικαθίστανται σε καμία περίπτωση η ανεργία με την διδακτική εμπειρία στα ΣΔΕ.
Θεωρώ επίσης λάθος που η ανεργία αποτελεί κριτήριο επιλογής για τα ΣΔΕ, καθώς να θυμίσω οτι η προϋπηρεσία σε ΣΔΕ προσμετράται στους πίνακες αναπληρωτών.

Η πιστοποιημένη επάρκεια επίσης, ενώ είναι υποχρωτική για να διδάξεις σε δομές δια βίου μάθησης βάσει του νόμου,
ΔΕΝ αγγίζει τους μόνιμους εκπαιδευτικούς (300 περίπου άτομα αποσπασμένοι σε ΣΔΕ),
ενώ είναι υποχρεωτική για τους ωρομίσθιους..

Η πραγματικότητα είναι εικονική τελικά κάποιες φορές και αναγκαστικά την αποδεχόμαστε.

Καλή επιτυχία σε όλους!!
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος flyhigh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Με κριτήρια που αλλαζουν διαρκώς δύσκολο να επενδύσει κανείς σε προσόντα... κι όσοι προσπάθησαν για αυτά σίγουρα δεν μπορούν παρά να νιώθουν ματαίωση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159834
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 572
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 556

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.