*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2981860 φορές)

Demo και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1557
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν είναι έτσι. Η εγκυκλιος μιλάει για το μισό του διδακτικού ωραρίου του νεοπροσλαμβανόμενου για την περίοδο πριν το 2010 που κλείδωσαν οι πίνακες, έτσι εξηγεί τις προυπηρεσίες πριν το 2010 και αναφέρει όλο εκείνο το κατεβατό των προυπηρεσιών που αναγνωρίζονταν πριν το 2010.Μετά το 2010 ο νόμος έλεγε ξεκάθαρα ότι η πρόσληψη θα γινόταν μόνο από τους πίνακες ασεπ και οι πινακες κλειδωσαν οπότε καμια προυπηρεσία δε φαινόταν.Το 2011 ήταν η πρώτη χρονιά με 4 ώρες ανώτατο ωρομισθίας.Οσοι δουλεψαν το 2011 ίσως θυμούνται ότι υπήρξε ένα μπάχαλο ως προς το αν θα καταχωρούνταν οι προυπηρεσίες των ΣΔΕ στο ολοκληρωμένο σύστημα του υπουργείου. Τελικά καταχωρήθηκαν αλλά κανένας δεν πήρε την ευθύνη να αποφασίσει ούτε το ανώτατο όριο, ούτε το είδος των συμβάσεων ούτε τον τρόπο της πρόσληψης, ούε πως θα δικαιολογήσουν το κομμάτι το νόμου που λέέι ότι για να μετρηθούν οι προυπηρεσίες πρέπει να προέρχονται από τον ενιαίο πίνακα μετά τον ασεπ. Πέταξαν ένα ότι τα σδε είναι ισότιμα με την τυπική και νόμιζαν ότι το ξεκαθάρισαν αλλά το έκαναν χειρότερο. Μετά άνοιξαν και τους πίνακες εν μέρει και το αποτελείωσαν.
Δυστυχώς πολλοί εκπαιδευτικοί δεν ξέρουν τι γίνεται, ή δεν ξέρουν ή μέσα το γενικό μπάχαλο θέλουν να κερδίσουν ότι μπορούν να κερδίσουν. Ευχομαι στο σύλλογο να υπάρχουν γνώστες, μόνο αυτό.
To να συζηταμε σημερα για 4 ωρες ανωτατο οριο  το ετος 2011-2012 ειναι ενα θεμα...θεμα ομως υπαρχει ΅<και πανω σε αυτο πρεπει οι συναδελφοι να το ψαξουν>ποιος θα δωσει μια απαντηση στους συναδελφους που δουλεψαν τουλαχιστον 8 ωρες!!!!!!και μην μου πεις για το χρημα!!!!για την προυπηρεσια πηγαν οι ανθρωποι....γιατι τα χρηματα δεν εφτασαν ουτε για βενζινη και τεβε...και κατι ακομη...θελω να ρωτησω αν υπαρχει συναδελφος με μειωμενα μορια για το ετος 2010-2011.....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 10:37:58 μμ από tolakis »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Ξεχνάς ότι εφόσον προσλήψεις αναπληρωτών δεν έγιναν από διαγωνισμό ασεπ, όπως προέβλεπε ο νόμος της Διαμ., με υπουργική απόφαση παρατεινόταν η μεταβατική περίοδος που προέβλεπε ο 3848. Έτσι κατάφερναν να ισχύουν οι πίνακες των αναπληρωτών-ωρομισθίων εκάστοτε σχολ. έτους. Συνεπώς, πρεπει να διερευνήσουμε τι προβλεπόταν για τους ωρομισθίους (άρα και για τους ωρομισθίους στα ΣΔΕ)  κατά τις μεταβατικές περιόδους 2010-2016.
Πολυ σωστα με υπουργικη αποφαση παρατεινοταν η μεταβατικη περιοδος.
 "Ηπροϋπηρεσία των ωρομισθίων στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας υπολογίζεται μέχρι το ήμισυ του υποχρεωτικού ωραρίου του νεοδιόριστου εκπαιδευτικού του οικείου κλάδου" τονιζεται ξεκαθαρα σε ολες τις εγκυκλιους  αναπληρωτων μετα το 2010!
Δεν γινεται αναδρομικα να ακυρωνονται τα λεγομενα της εγκυκλιου.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
xandra, επειδή όλες οι λεπτομέρειες έχουν σημασία.. ανήκουν τα ΣΔΕ στο ΙΔΕΚΕ μετά το 2011;

tolakis, εγώ έχω κομμένα μόρια για το 2011-2012. Τότε είχα δουλέψει.Υπήρχε κάποια διαφορά στην εγκύκλιο της προηγούμενης χρονιάς; Δε νομίζω.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 01:04:45 πμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ εχω μειωμένα μόρια κατα το ήμισυ για τη χρόνια 2012-2013.
Δλδ θα πρέπει να ανατρέξω στην εγκύκλιο των αναπληρωτών για να δω τι ίσχυε τοτε για τους ωρομίσθιους.
Παρόλα αυτά Η κατάταξη μου στον πίνακα των αναπληρωτών μέχρι πέρυσι γινόταν με προσμέτρηση ολόκληρης της προϋπηρεσίας.
Δλδ ξαφνικά τώρα ανακάλυψαν τον τροχό που πήγαν επικαιροποιήσουν και καλα τα πάντα.
Και τόσα χρόνια γιατι μας κατάταξαν στους πίνακες με ολόκληρη τη προϋπηρεσία και έκαναν προσλήψεις;
Τι πάνε ακριβώς να ανακαλέσουν και να διορθώσουν τώρα τη παρανομία τους;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
εγω το διαστημα 2010-15 εχω μειωμενα μορια κατα 10.000 περιπου. μου εβαλαν μειωμενα για 2010-12 και μου μειωσαν κατα πολυ και τις λοιπες χρονιες που μεχρι περσυ φαινοντουσαν πολυ περισσοτερα μορια.

Αποσυνδεδεμένος Άστρο

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω το διαστημα 2010-15 εχω μειωμενα μορια κατα 10.000 περιπου. μου εβαλαν μειωμενα για 2010-12 και μου μειωσαν κατα πολυ και τις λοιπες χρονιες που μεχρι περσυ φαινοντουσαν πολυ περισσοτερα μορια.
Ακριβως τα ιδια και σε εμενα. Απο 3 περιπου μορια για καθε χρονια, εχουν μειωθει παρα πολυ, μιλαμε για κατω απο 1 μοριο για καθε σχ. χρονια.
Απαραδεκτοι... προχειροτητα του νομοθετη
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Εγώ εχω μειωμένα μόρια κατα το ήμισυ για τη χρόνια 2012-2013.
Δλδ θα πρέπει να ανατρέξω στην εγκύκλιο των αναπληρωτών για να δω τι ίσχυε τοτε για τους ωρομίσθιους.
Παρόλα αυτά Η κατάταξη μου στον πίνακα των αναπληρωτών μέχρι πέρυσι γινόταν με προσμέτρηση ολόκληρης της προϋπηρεσίας.
Δλδ ξαφνικά τώρα ανακάλυψαν τον τροχό που πήγαν επικαιροποιήσουν και καλα τα πάντα.
Και τόσα χρόνια γιατι μας κατάταξαν στους πίνακες με ολόκληρη τη προϋπηρεσία και έκαναν προσλήψεις;
Τι πάνε ακριβώς να ανακαλέσουν και να διορθώσουν τώρα τη παρανομία τους;

Αυτό δεν είναι ακριβές. Μέχρι το 2010 μετρούσε όλη η προυπηρεσία οκ. Μετά το 2010 δεν μετρούσαν τίποτα. Οι πινακες ήταν παγωμένοι με τα μόρια του 2010. Το μπάχαλο έγινε με το άνοιγμα πέρσι. Γιατί άνοιξαν τους πίνακες όχι με βάση τον νόμο αλλά με βάση την υπουργική απόφαση που συνέχιζε τη μεταβατική κατάσταση αλλά με ανοιχτούς πίνακες. Αφού τους άνοιξαν με αυτό τον τρόπο κατάλαβαν ότι έκαναν βλακεία με τα ΣΔΕ και προσπαθούν να το διορθώσουν.

Υ.Γ. Οταν λέω τους άνοιξαν με αυτό τον τρόπο , εννοώ ότι τους άνοιξαν και μοριοδότησαν όχι όπως προβλέπει ο καινούριος νόμος αλλά όπως μοριοδοτούσε ο νόμος πριν το 2010.Οπως καταλαβαίνετε όμως αυτό παραβιάζει την ισονομία γιατί από τη μια περιορίζει την ανάθεση ωρών στην τυπική σε 4 ή 8 ανάλογα τη χρονιά ενώ μετράει τα μόρια των ωρομίσθιων στα ΣΔΕ με τον παλιότερο τρόπο που το ανώταρο όριο ωρομίσθιων ήταν 10-11 ώρες, το μισό του πλήρους. Ναι, αυτό με το μισό του πλήρους ίσχυε κάποτε, πριν το 2010. Οι ωρομίσθιοι της τυπικής έπαιρναν 11 ώρες και ακόμα και τότε όσες ώρες και να είχες στα ΣΔΕ 11 θα σου μετρούσαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 01:08:22 μμ από kakar »

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Τα λάθη είναι πολλαπλά. Ωρομίσθιοι 20 ωρών για μένα είναι απαράδεκτο, κανονικά έπρεπε να προσλαμβάνονται αναπληρωτές, πλήρους ή μειωμένου και μάλιστα από έναν πίνακα. Εγώ για τον έναν και μοναδικό πίνακα προσλήψεων το φωνάζω χρόνια. Προφανώς δεν συμφέρει πολλούς. Δε νομίζετε όμως ότι αυτή η κατάσταση , με προσλαμβάνουν με άλλα κριτήρια και μεταφέρω τα προυπηρεσία μου σε άλλο πίνακα με άλλα κριτήρια , πρέπει να σταματήσει;

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
όταν μιλάς για λάθη κάνεις κομματική προπαγάνδα και αθωώνεις όλους τους υπεύθυνους.

Δεν υπάρχουν λάθη.

Επιλογές υπάρχουν με συγκεκριμένους σκοπούς και στόχους.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Κανέναν δεν αθωώνω, το πράγμα είναι τόσο μπερδεμένο και μπερδεύεται ακόμα περισσότερο στο πέρασμα των χρόνων. Σε όλα αυτά τα χρόνια που συμβαίνουν αυτά έχουν περάσει όλα τα βασικά κόμματα, οπότε δεν ξέρω για ποιο κόμμα  κάνω προπαγάνδα.Βασικά δεν κάνω. Δεν ξέρω γιατί το είπες αυτό.Θέλω σοβαρούς ανθρώπους στις διοικήσεις. Γίνεται;

Ναι, είναι πιθανό να μην είναι από ασχετοσύνη αλλά να υπάρχουν κατευθυντήριες γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος xandra

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
xandra, επειδή όλες οι λεπτομέρειες έχουν σημασία.. ανήκουν τα ΣΔΕ στο ΙΔΕΚΕ μετά το 2011;

tolakis, εγώ έχω κομμένα μόρια για το 2011-2012. Τότε είχα δουλέψει.Υπήρχε κάποια διαφορά στην εγκύκλιο της προηγούμενης χρονιάς; Δε νομίζω.
Το ΙΔΕΚΕ μετονομαστηκε σε ΙΝΕΔΙΒΙΜ οπως και το υπουργειο Παιδειας εχει αλλαξει τοσες ονομασιες...
Αλλου ειναι η ουσια. Προσωπικα αν με τις συγκεκριμενες εγκυκλιους διευκρινιζοταν οτι οι εκπαιδευτες στα ΣΔΕ προσλαμβανονται ως ωρομισθιοι με 4 η 8 ωρες τη βδομαδα δεν θα απερριπτα θεση αναπληρωτη μειωμενου ωραριου αν με καταλαβαινεις. Ολοι καναμε τις επιλογες με βαση τα λεγομενα των εγκυκλιων. Με ποιο δικαιωμα αναδρομικα αλλαζει αυτο;;; Ακομη κ περυσι δεν υπηρχε καμια αλλαγη στα μορια μας. Ειναι φανερο οτι η αλλαγη εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα. Αν ο συλλογος δεν θελει να βαλει δικηγορο, προσωπικα σκεφτομαι να κανω ενσταση. Φυσικα οπως καταλαβαινετε το καλυτερο ειναι να γινει συλλογικη προσφυγη αλλιως θα μας γραψουν.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Το ΙΔΕΚΕ μετονομαστηκε σε ΙΝΕΔΙΒΙΜ οπως και το υπουργειο Παιδειας εχει αλλαξει τοσες ονομασιες...
Αλλου ειναι η ουσια. Προσωπικα αν με τις συγκεκριμενες εγκυκλιους διευκρινιζοταν οτι οι εκπαιδευτες στα ΣΔΕ προσλαμβανονται ως ωρομισθιοι με 4 η 8 ωρες τη βδομαδα δεν θα απερριπτα θεση αναπληρωτη μειωμενου ωραριου αν με καταλαβαινεις. Ολοι καναμε τις επιλογες με βαση τα λεγομενα των εγκυκλιων. Με ποιο δικαιωμα αναδρομικα αλλαζει αυτο;;; Ακομη κ περυσι δεν υπηρχε καμια αλλαγη στα μορια μας. Ειναι φανερο οτι η αλλαγη εξυπηρετει συγκεκριμενα συμφεροντα. Αν ο συλλογος δεν θελει να βαλει δικηγορο, προσωπικα σκεφτομαι να κανω ενσταση. Φυσικα οπως καταλαβαινετε το καλυτερο ειναι να γινει συλλογικη προσφυγη αλλιως θα μας γραψουν.
κι εγω θα κανω ενσταση. μου ειπαν οτι για να κανω, καλο θα ειναι να εχει βγει η εγκυκλιος, οπου θα αναφερεται ο νομος αναλυτικα
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 22, 2016, 09:30:05 μμ από mariliane »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
To θέμα είναι αν μπορούμε να κάνουμε κάτι συλλογικά.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
To θέμα είναι αν μπορούμε να κάνουμε κάτι συλλογικά.
αυτο θα ηταν το καλυτερο. βεβαια, μονο στην αναδρομικη ισχυ του νομου, ισως να μπορουμε να πατησουμε. αλλα, το φεκ μιλαει για συνεχεια του νομου 3848/2010 της Διαμαντοπουλου. που σημαινει οτι τα εχουν προσχεδιασει με μεγαλη προσοχη. με αυτο τον τροπο δεν θεωρουν οτι εχει αναδρομικη ισχυ, απλά ειναι η συνεχεια του προηγουμενου και ο ωρομισθιος του τυπικου εκεινη την εποχη 2010+ ηταν με 4ωρο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 23, 2016, 02:05:39 μμ από mariliane »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.