*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965842 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος did_phd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε τα διάβασα και τα παραπάνω και το ερώτημα είναι από που προκύπτουν αυτά που υποστηρίζεις?

Αυτά νομίζω είπες ότι τα έμαθες από ΙΝΕΔΙΒΙΜ ...αλλά εγώ σε ρωτώ εάν αυτά προκύπτουν από κάποιο έγγραφο....

 δηλαδή εάν έχουν επίσημο χαρακτήρα!!!

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!



 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος did_phd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Παίδες το σύστημα έχει και πάλι πολλά που δε κολλάνε:

1) μας προσλαμβάνουν σαν ωρομίσθιους και οχι σαν αναπληρωτές και οι διαθέσιμες ώρες επρεπε να σπάνε.
Ανάλογα με το πόσες μπορουμε να πάρουμε με την υπαρχουσα εργασιακή μας κατάσταση. Μονο οςοι προςλαμβανονται αναπληρωτές ΑΜΩ ή ΑΚΩ δεν εχουν δικαίωμα να σπάσουν τις ώρες που τους ανατίθενται οχι οι ωρομιςθιοι.

2) οςοι μετα προσληφθούν ως αναπληρωτές και δεν είχαν δηλώσει 10ωρο έξ αρχής πρεπει να παραιτηθούν δλδ θα φάνε ποινή. Οποιος δε παραιτηθεί και τον αφήσουν να δουλέψε παρόλα αυτα με τροποποιηςη απο 15 π.χ ώρες; Σε 10 οταν θα παει αναπληρωτής και δεν το διώξουν τοτε θελει καταγγελία.



Ακριβώς αυτό είπαμε πιό πάνω δε διαβάζεις;


Συνάδελφε τα διάβασα και τα παραπάνω και το ερώτημα είναι από που προκύπτουν αυτά που υποστηρίζεις?

Αυτά νομίζω είπες ότι τα έμαθες από ΙΝΕΔΙΒΙΜ ...αλλά εγώ σε ρωτώ εάν αυτά προκύπτουν από κάποιο έγγραφο....

 δηλαδή εάν έχουν επίσημο χαρακτήρα!!!

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Μη λες μου απαντησατε, εσυ δν απαντησες τπτ κ εσυ ζαλιζεις το φορουμ γενικα....

η αρχική μου απάντηση  ειναι η: #9835

Αν εγώ το ζαλίζω εσύ το υποβαθμίζεις!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2550
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Αφού γίνουν οι τροποποιήσεις περιοχών θα βγουν νέοι πίνακες; Υποθέτω πως θα αλλάξουν οι προτιμήσεις και καλό θα ήταν να ξέραμε πώς θα εξελιχθεί όλο αυτό προκειμένου να έχουμε σαφή εικόνα αν έχουμε πιθανότητες να κληθούμε.

Συμφωνώ ...
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Πραγματικά ελπίζω να δημοσιευθούν οι νέες επιλογές, διαφορετικά θα είναι άλλο ένα θολό τοπίο από τα πολλά που προσφέρει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η ποινή αφορά στην παραίτηση αφού προσληφθείς. Μπορείς να αρνηθείς  την πρόσληψη στην θέση που θα προτείνουν στο μέιλ που θα στείλουν χωρίς πρόβλημα.
Νομίζω ότι μπορείς να το επιβεβαιώσεις και με ένα τηλέφωνο στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ.

Έχεις δίκιο, το λογικό με βάση την προκύρηξη αυτό είναι..δυστυχώς εκεί που τελειώνει η λογική ξεκινά το ινεδιβιμ, και τηλέφωνα δε σηκώνουν εύκολα!

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα  που τολεει  για  10ωρο για  αναπληρωτες!Φυσικά   αν κάποιος  ειναι   μειωμενου ωραριου δε γινεται κατι τετοιο..άσκηση ιδιωτικού έργου  ζητάει  απλά!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος did_phd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά αυτό ίσως βοηθήσει


ΕΦΗΜΕΡΙΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΩΣ
ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
ΤΕΥΧΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟ Αρ. Φύλλου 1807
2 Ιουλίου 2014

Άρθρο 7
Εξωτερική Αξιολόγηση − Έλεγχος

3. Ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ανά εκπαιδευτή ενη−
λίκων, σε όλες τις δημόσιες δομές Διά Βίου Μάθησης,
ορίζονται οι είκοσι (20) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.
Όταν ο εκπαιδευτής ενηλίκων έχει την δημοσιοϋπαλλη−
λική ιδιότητα ή έχει πλήρη απασχόληση στον ιδιωτικό
τομέα, ανώτατο όριο διδακτικών ωρών ορίζονται οι δέκα
(10) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 29, 2017, 06:15:09 μμ από did_phd »

Αποσυνδεδεμένος ASTERAKI

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Kαι κάπου  αλλού  είχα διαβάσει  για την ευελιξία  του  αναπληρωτή  αλλά τώρα  βρήκα αυτό...Τολμήστε  και διεκδικείστε τα δικαιώματα  σας..και όχι στην παγίδα  της τρομολαγνείας  και το φόβο...
"Πρέπει να σημειωθεί ακόμη ότι δεν θα πρέπει να εφαρμόζεται αυστηρά το άρθρο 31 του Υ.Κ. στους προσωρινούς αναπληρωτές και ωρομίσθιους εκπ/κούς που καλούνται για την προσφορά διδακτικού έργου για περιορισμένα χρονικά διαστήματα."
https://www.facebook.com/notes/αναπληρωτεσ-δασκαλοι/άσκηση-ιδιωτικού-έργου-ή-εργασίας-από-εκπαιδευτικoύς/1108075435891576/

Εύχομαι τα  καλύτερα!!!!!!! :P

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα  που τολεει  για  10ωρο για  αναπληρωτες!Φυσικά   αν κάποιος  ειναι   μειωμενου ωραριου δε γινεται κατι τετοιο..άσκηση ιδιωτικού έργου  ζητάει  απλά!!!!!!!!!

Τί πού το λεει για το 10ωρο;
Οταν κάποιος προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου παίρνει άδεια άσκησης ιδιωτικού εργου για μεχρι 10 ώρες την εβδομάδα.
Πρώτη φορά τα ακούτε αυτα;
Ας σοβαρευτούμε λιγο.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Συνάδελφε τα διάβασα και τα παραπάνω και το ερώτημα είναι από που προκύπτουν αυτά που υποστηρίζεις?

Αυτά νομίζω είπες ότι τα έμαθες από ΙΝΕΔΙΒΙΜ ...αλλά εγώ σε ρωτώ εάν αυτά προκύπτουν από κάποιο έγγραφο....

 δηλαδή εάν έχουν επίσημο χαρακτήρα!!!

Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!




Παίδες το σύστημα έχει και πάλι πολλά που δε κολλάνε:

1) μας προσλαμβάνουν σαν ωρομίσθιους και οχι σαν αναπληρωτές και οι διαθέσιμες ώρες επρεπε να σπάνε.
Ανάλογα με το πόσες μπορουμε να πάρουμε με την υπαρχουσα εργασιακή μας κατάσταση. Μονο οςοι προςλαμβανονται αναπληρωτές ΑΜΩ ή ΑΚΩ δεν εχουν δικαίωμα να σπάσουν τις ώρες που τους ανατίθενται οχι οι ωρομιςθιοι.

2) οςοι μετα προσληφθούν ως αναπληρωτές και δεν είχαν δηλώσει 10ωρο έξ αρχής πρεπει να παραιτηθούν δλδ θα φάνε ποινή. Οποιος δε παραιτηθεί και τον αφήσουν να δουλέψε παρόλα αυτα με τροποποιηςη απο 15 π.χ ώρες; Σε 10 οταν θα παει αναπληρωτής και δεν το διώξουν τοτε θελει καταγγελία.



Ακριβώς αυτό είπαμε πιό πάνω δε διαβάζεις;



Το 2 μου το επιβεβαιωςαν οταν πήρα τηλ στο Ινεδιβιμ.
Για το 1 αναρωτιέμαι για το ποσό κουτόχορτο μασάμε με το ινεδιβμ και για τις μλκιες που μας σερβίρουν κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΑΓΕ ΣΤΑ ΤΗΛ??? ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΥΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ , ΑΝ ΜΑΣ ΚΑΛΕΣΟΥΝ ΚΑΠΟΥ Κ ΔΕΝ ΠΑΜΕ.... ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΙΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ???  Η  ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΙΝΗ????

Συγγνώμη για να καταλάβω, τί να σας απαντήσουν στο τηλ κυρία μου που γράφετε και με κεφαλαία;
Τη προκυρηξη μπήκατε στο κόπο να τη διαβάσετε; Δε χρειάζεται να σας απαντήσουν.
Οποιος προσληφθεί και παραιτηθεί παίρνει τη ποινή.
Τί δε καταλαβαινετε;

Αποσυνδεδεμένος passde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η παραπληροφόρηση σε όλο της το μεγαλείο! Κάντε λίγο κράτει όσοι, κρυμμένοι πίσω απ' την ανωνυμία του διαδικτύου, εκτοξεύετε συκοφαντίες.

Δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής περιφέρειας (δεν την έχει καν ζητήσει ο ΠΑ.Σ.Σ.Δ.Ε.) και ΚΑΝΕΝΑ μέλος του Δ.Σ. του ΠΑ.Σ.Σ.Δ.Ε. δεν είναι αναπληρωτής!

Ας προσέχουμε τι γράφουμε εναντίον ανθρώπων που ανέλαβαν εθελοντικά και χωρίς κανένα προσωπικό όφελος το βάρος της δημιουργίας και της λειτουργίας ενός συλλόγου που προασπίζει τα συμφέροντα των ωρομίσθιων εκπαιδευτών και των συμβούλων στα ΣΔΕ.

Ναι αν δεν αποδεχτείς το  σύνολο των ωρών που σου ανατίθεται με βαση οτι δηλώσεις τον Αύγουστο, αλλιώς άντε γεια.
Δλδ δηλώσεις 20 μαξ τον Αύγουστο και ο σχολειο εχει 15 αλλα ΕΣΥ τωρα τον Νοέμβρη μπορείς να πάρεις 10 γιατι είπες να βρεις δουλεια. Άντε γεια τις χάνεις.
Αν τωρα τον Αύγουστο πιςτευες Οτι το Σεπτέμβρη θα δουλεύεις αναπληρωτής ή και κάπου άλλου και δηλώσες μόλις 10, αλλα τωρα εισαι ακόμα άνεργος και το σχολειο εχει 15 ώρες, μένεις με τις 10 που δηλώσες τον Αύγουστο.
Πολυ έξυπνο το σύστημα και πολυ λογικό!
Αρκεί να σου κάτσει το Λόττο που έπαιξες τον Αύγουστο άσχετα αν εχουν περάσει 4 μήνες απο τοτε.
Καλυτερα να πας σε καφεντζου ή σε μάντη για να ξέρεις τί θα κανει τελικά το ΣΔΕ ή το ινεδιβιμ γενικότερα.
Βλέπετε το πασσδε το κανόνισε στα μέτρα του, έξ ου και η αλλαγή των περιοχών για να μη χάσουν το 10 ώρακι όσοι ήξεραν οτι θα πήγαιναν σίγουρα αναπληρωτές και εκπροσωπούν κατα βαση το σύλλογο.
Ο νοών νοείτω...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2017, 06:39:58 πμ από passde »

Αποσυνδεδεμένος did_phd

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ευχαριστώ συνάδελφε & Καλά αποτελέσματα!




 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 544

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.