*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977006 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gr8

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Είναι κανείς με μειωμένο ωράριο στη Δευτεροβάθμια που περιμένει πρόσληψη στα ΣΔΕ;
Τα μόρια που θα πάρει για 15 ώρες + 15 στα ΣΔΕ πόσα θα είναι συνολικά στους πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι κανείς με μειωμένο ωράριο στη Δευτεροβάθμια που περιμένει πρόσληψη στα ΣΔΕ;
Τα μόρια που θα πάρει για 15 ώρες + 15 στα ΣΔΕ πόσα θα είναι συνολικά στους πίνακες;
Για τις ώρες στα ΣΔΕ θα πάρεις μόρια μόνο για 8 ώρες και ας δούλεψες παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Να κάνω μια ερώτηση και γω τώρα bomb ...Αφού έχεις συγκεκριμένες προτάσεις και όρεξη για δράση όπως καταλαβαίνω , γιατί δε γράφεσαι κ στο σύλλογο ώστε να υποβάλλεις τις προτάσειςσου εκεί και επίσημα , παρα μόνο αρκεισαι σε συστάσεις προς τους ήδη εγγρεγραμμένους?
Δε κάνω συστάσεις προς τους ήδη εγγεγραμμένους θέτω γενικότερους προβληματισμούς πρός όλους.
Οι προτάσεις μου είναι συγκεκριμένες αλλά δε διαφέρουν από αυτές του συλλόγου, κοινά αιτήματα έχουμε.
Όρεξη για δράση έχω αλλά μέσω νομικής διεκδίκησης κάτι που ο σύλλογος από ότι έχει φανεί το αποφεύγει ή δεν επιθυμεί να ακολουθήσει αυτή την οδό. Προτιμά διαφορετικό τρόπο διεκδίκησης με τηλ, επαφές κτλ. Μπορεί να ξέρει καλύτερα.
Επομένως δεν έχω κανένα λόγο να γραφτώ σε ένα σύλλογο που οι απόψεις μας ως προς τον τρόπο διεκδίκησης των συμφερόντων διαφέρουν και ας υπάρχει όρεξη για δράση και κοινές προτάσεις.
Μάλλον δε καταλάβατε τη διαφωνία μου με το σύλλογο. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός και να σταματήσουν οι παρεξηγήσεις.

Αποσυνδεδεμένος elil39

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε κάνω συστάσεις προς τους ήδη εγγεγραμμένους θέτω γενικότερους προβληματισμούς πρός όλους.
Οι προτάσεις μου είναι συγκεκριμένες αλλά δε διαφέρουν από αυτές του συλλόγου, κοινά αιτήματα έχουμε.
Όρεξη για δράση έχω αλλά μέσω νομικής διεκδίκησης κάτι που ο σύλλογος από ότι έχει φανεί το αποφεύγει ή δεν επιθυμεί να ακολουθήσει αυτή την οδό. Προτιμά διαφορετικό τρόπο διεκδίκησης με τηλ, επαφές κτλ. Μπορεί να ξέρει καλύτερα.
Επομένως δεν έχω κανένα λόγο να γραφτώ σε ένα σύλλογο που οι απόψεις μας ως προς τον τρόπο διεκδίκησης των συμφερόντων διαφέρουν και ας υπάρχει όρεξη για δράση και κοινές προτάσεις.
Μάλλον δε καταλάβατε τη διαφωνία μου με το σύλλογο. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός και να σταματήσουν οι παρεξηγήσεις.

Όπως τα λέτε είναι τα πράγματα..
Οι Σύλλογοι κάνουν ωραίες προτάσεις, κάνουν χρήσιμες συναντήσεις. Αυτά.
Οι προσφυγές είναι για αυτούς που θέλουν αποτελεσματικότητα και διαφάνεια, γι' αυτα θα παλέψουμε;; Και δεν είναι και κοινά τα συμφέροντα άλλωστε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δε κάνω συστάσεις προς τους ήδη εγγεγραμμένους θέτω γενικότερους προβληματισμούς πρός όλους.
Οι προτάσεις μου είναι συγκεκριμένες αλλά δε διαφέρουν από αυτές του συλλόγου, κοινά αιτήματα έχουμε.
Όρεξη για δράση έχω αλλά μέσω νομικής διεκδίκησης κάτι που ο σύλλογος από ότι έχει φανεί το αποφεύγει ή δεν επιθυμεί να ακολουθήσει αυτή την οδό. Προτιμά διαφορετικό τρόπο διεκδίκησης με τηλ, επαφές κτλ. Μπορεί να ξέρει καλύτερα.
Επομένως δεν έχω κανένα λόγο να γραφτώ σε ένα σύλλογο που οι απόψεις μας ως προς τον τρόπο διεκδίκησης των συμφερόντων διαφέρουν και ας υπάρχει όρεξη για δράση και κοινές προτάσεις.
Μάλλον δε καταλάβατε τη διαφωνία μου με το σύλλογο. Ελπίζω τώρα να έγινα κατανοητός και να σταματήσουν οι παρεξηγήσεις.

Διαφορετική προσέγγιση του θέματος επομένως ....κατανοητό ναι

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για τις ώρες στα ΣΔΕ θα πάρεις μόρια μόνο για 8 ώρες και ας δούλεψες παραπάνω.

Μετράνε δλδ αυτές ο 8 ώρες που είναι το πλαφόν του ωρομίσθιου καθότι απσχολούμαστε στα ΣΔΕ με συμβάσεις ωρομισθίας. Κατανοητό ως εδώ . Όμως ο συνάδελφος παραπάνω μιλάω  και για απασχόληση με σύμβαση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου τατοχρόνως. Εδω τι γίνεται? Μπορεί κανείς να παίρνει  αναλογικά τα μόρια  απο ταυτόχρονες συμβάσεις αναπληρωτή κια ωρομισθίου?

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Μετράνε δλδ αυτές ο 8 ώρες που είναι το πλαφόν του ωρομίσθιου καθότι απσχολούμαστε στα ΣΔΕ με συμβάσεις ωρομισθίας. Κατανοητό ως εδώ . Όμως ο συνάδελφος παραπάνω μιλάω  και για απασχόληση με σύμβαση αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου τατοχρόνως. Εδω τι γίνεται? Μπορεί κανείς να παίρνει  αναλογικά τα μόρια  απο ταυτόχρονες συμβάσεις αναπληρωτή κια ωρομισθίου?
παραπανω αναφερεται οτι γινονται προσπαθειες για να μας καλουν ως αναπληρωτες μειωμενου και οχι ως ωρομισθιους. αλλα αυτο δεν εχει επιτευχθει και ουτε ξερουμε αν ποτε επιτευχθει. εξαρταται απο το υπουργειο και τις αποφασεις του. δεν θα μας καλεσουν ταυτοχρονα με 2 συμβασεις!!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
προφανώς και δεν μπορούν να μας καλέσουν με δυο συμβάσεις ταυτόχρονα! Άλλο πράγμα λεω εγω(αν διαβάσεις την κουβέντα που προηγήθηκε ) ...ο συνάδελφος είπε οτι εργάζεται ήδη ως αναπληρωτής μειωμένου κανονικά σε σχολείο  και ρωτάει αν μπορεί ταυτοχρόνως να πάρει προϋπηρεσία και απο ΣΔΕ (ωρομίσθιος).Αυτές είνια οι δυο παράλληλες συμβάσεις στις οποίες αναφέρομαι

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
μεχρι 10 ωρες μπορει να εχει 2 συμβασεις. αυτο λεγεται συνεχεια. εκτος απο ενισχυτικη. απαγορευεται στο εσπα της ενισχυτικης να πληρωνεσαι απο οποιοδηποτε αλλο εσπα. μονο περσυ το επετρεψε ο γαβρογλου γιατι οι προσληψεις στα σδε εγιναν μαιο και τελη μαιου τελειωνε η ενισχυτικη

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
τα μορια που θα παρει, σ' αυτην την περιπτωση ειναι μεχρι το πληρες ωραριο του αναπληρωτη. τα υπολοιπα πανε... στον καιαδα!

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 411
    • Προφίλ
Προσοχή!!!! Ο όρος αναπληρωτής ενέχει και κινδύνους..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μεχρι 10 ωρες μπορει να εχει 2 συμβασεις. αυτο λεγεται συνεχεια. εκτος απο ενισχυτικη. απαγορευεται στο εσπα της ενισχυτικης να πληρωνεσαι απο οποιοδηποτε αλλο εσπα. μονο περσυ το επετρεψε ο γαβρογλου γιατι οι προσληψεις στα σδε εγιναν μαιο και τελη μαιου τελειωνε η ενισχυτικη

Η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει  κια για το ΕΣΠΑ που αφορά προσλήψεις σε πρωινό πρόγραμμα όμως;

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Η απαγόρευση αυτή δεν ισχύει  κια για το ΕΣΠΑ που αφορά προσλήψεις σε πρωινό πρόγραμμα όμως;
οχι δεν ισχυει. με το εσπα του πρωινου μπορεις να παρεις 10 ωρες με αδεια ιδιωτικου εργου απο πυσπε ή πυσδε

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2849
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οκ, σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159746
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 407
Σύνολο: 412

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.