*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975034 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Οχι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το ΙΝΕΔΙΒΙΜ εστειλε σημερα στα ΣΔΕ τις ωρες (για καθε γραμματισμο) που θα καλυφθουν απο τους ωρομισθιους.
Αφου πρωτα ειχε ζητησει απο τους διευθυντες τις ωρες για Ενισχυτική που θελει το καθε ΣΔΕ...
Οι ετοιμασίες προχωρανε.
Λογικα θα εχουμε συντομα εξελιξεις!
Ας ελπισουμε οτι θα κληθουμε για πρωτη φορα νωρις!

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άσχημα νέα για τους ωρομισθιους στα ΣΔΕ. οι μονιμοι πρέπει να συμπληρώσουν ωράριο στο σχολείο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Το θετικο στοιχειο Τακη ειναι οτι πλεον φαινεται οτι ετσι θα λαβει τελος το "αραλικι" για τους αποσπασμενους.. 
Το παρτυ μαλλον τελειωσε!
Μενει να μπουν και τα ιδια κριτηρια Μονιμων και Ωρομισθιων για την επιλογη τους στα ΣΔΕ.
Και φυσικα η πιστοποίησή τους.
Οχι πλεον 2 μετρα και 2 σταθμα για την ιδια δουλειά...

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν...
Εγώ δεν ξέρω καμία περίπτωση μόνιμου που έκλεινε το ωράριο του στα ΣΔΕ κανονικά. Φυσικά δεν ξέρω όλες τις περιπτώσεις, μπορεί κάπου να υπάρχουν και τέτοιοι.
Επίσης δεν έχω δει ενισχυτικές από μόνιμους σε συστηματική βάση, που να δικαιολογεί την συμπλήρωση ωραρίου. Όχι μία φορά τον μήνα, αν τύχει. Είχα δει όμως στο παρελθόν, πριν από μερικά χρόνια, όταν οι διευθυντές μπορούσαν να διαχειριστούν τον προϋπολογισμό του κάθε ΣΔΕ, κι έδιναν ενισχυτικές ως υπερωρίες (βλέπε έξτρα χρήματα).
ΓΘΣ κι εγώ εύχομαι να τελειώσει το πάρτυ... αλλά είναι δύσκολο. Μιλάμε για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς, έναν επαγγελματικό κλάδο που δεν έχει καταφέρει δεκαετίες τώρα να ελέγξει το σύστημα των αποσπάσεων, με αποτέλεσμα αδιαφανή κριτήρια και φοβερές αδικίες μεταξύ τους, έχοντας την μίζερη ανοχή όλων, με για να βολευτούν κι αυτοί όταν έρθει η ώρα. Δεν είναι μόνο τα ΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σχετικά με αυτά που αναφέρθηκαν...
Εγώ δεν ξέρω καμία περίπτωση μόνιμου που έκλεινε το ωράριο του στα ΣΔΕ κανονικά. Φυσικά δεν ξέρω όλες τις περιπτώσεις, μπορεί κάπου να υπάρχουν και τέτοιοι.
Επίσης δεν έχω δει ενισχυτικές από μόνιμους σε συστηματική βάση, που να δικαιολογεί την συμπλήρωση ωραρίου. Όχι μία φορά τον μήνα, αν τύχει. Είχα δει όμως στο παρελθόν, πριν από μερικά χρόνια, όταν οι διευθυντές μπορούσαν να διαχειριστούν τον προϋπολογισμό του κάθε ΣΔΕ, κι έδιναν ενισχυτικές ως υπερωρίες (βλέπε έξτρα χρήματα).
ΓΘΣ κι εγώ εύχομαι να τελειώσει το πάρτυ... αλλά είναι δύσκολο. Μιλάμε για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς, έναν επαγγελματικό κλάδο που δεν έχει καταφέρει δεκαετίες τώρα να ελέγξει το σύστημα των αποσπάσεων, με αποτέλεσμα αδιαφανή κριτήρια και φοβερές αδικίες μεταξύ τους, έχοντας την μίζερη ανοχή όλων, με για να βολευτούν κι αυτοί όταν έρθει η ώρα. Δεν είναι μόνο τα ΣΔΕ...

Για τη συμπλήρωση ωραριου τωρα εχουμε ενδειξεις οτι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους το ζηταει! Αυτη την περιοδο..  για πρωτη φορα..  ελπιζω να μην στοχευουν στη μειωση των προσλήψεων των ωρομισθίων..  αν πραγματι οι μονιμοι κληθουν να συμπληρωνουν ωραριο ακόμα και με ενισχυτική κλπ (αλλα στην πραγματικοτητα & οχι στα χαρτια), τοτε θα καταλαβουν οτι η λουφα και η τρακα ...τελος!!!

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Για τη συμπλήρωση ωραριου τωρα εχουμε ενδειξεις οτι το ΙΝΕΔΙΒΙΜ τους το ζηταει! Αυτη την περιοδο..  για πρωτη φορα..  ελπιζω να μην στοχευουν στη μειωση των προσλήψεων των ωρομισθίων..  αν πραγματι οι μονιμοι κληθουν να συμπληρωνουν ωραριο ακόμα και με ενισχυτική κλπ (αλλα στην πραγματικοτητα & οχι στα χαρτια), τοτε θα καταλαβουν οτι η λουφα και η τρακα ...τελος!!!

Η αλήθεια είναι ότι ναι, δίνουν ενισχυτική σε μόνιμους κλπ. Οι διαμαρτυρίες έγιναν μπούμερανγκ και πάμε για μείωση θέσεων ωρομισθίων. Ούτως ή άλλως το κονδύλι είναι συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος pskouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 409
    • Προφίλ
Στο ΣΔΕ που δούλευα εγώ ΝΑΙ έχουμε μείωση ωρομισθιων μέσω της κάλυψης όλου του ωραρίου των μονίμων

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι ναι, δίνουν ενισχυτική σε μόνιμους κλπ. Οι διαμαρτυρίες έγιναν μπούμερανγκ και πάμε για μείωση θέσεων ωρομισθίων. Ούτως ή άλλως το κονδύλι είναι συγκεκριμένο.

Το θεμα ειναι: κοινα κριτηρια και απαιτήσεις για όλους! Μόνιμους και ωρομισθιους..  κοινη λιστα...  πιστοποιησεις και μοριοδοτησεις...

Αποσυνδεδεμένος kokkino_mpaloni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η αλήθεια είναι ότι ναι, δίνουν ενισχυτική σε μόνιμους κλπ. Οι διαμαρτυρίες έγιναν μπούμερανγκ και πάμε για μείωση θέσεων ωρομισθίων. Ούτως ή άλλως το κονδύλι είναι συγκεκριμένο.

Ρε συ κοράκι τα κακώς κείμενα πρέπει να συζητιούνται και να προβληματίζουν δεν είναι μόνο για κόντρες και επιθετικότητα.
Τι εννοείς μπούμερανγκ δηλαδή; Ότι έπρεπε να το βουλώσουμε για να βολευτούμε όλοι; Έχει γίνει πια κοινοτυπία η νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων... τους καταλαβαίνεις αμέσως.

Πρέπει ή δε πρέπει να συμπληρώνει ο εργαζόμενος το ωράριο του; Σαφής απάντηση, όχι σου ξου μου κι έτσι κι αλλιώς.
Όσες ώρες αφήνει κενές στο σχολείο του να ψάχνεται για αναπληρωτή, τόσες να κάνει και στα ΣΔΕ. Τις "ενισχυτικές" μπορούν να τις κάνουν και τζάμπα, οι εκπαιδευόμενοι στα ΣΔΕ το αξίζουν και με το παραπάνω.

Εγώ συμφωνώ με ΓΘΣ, αν οι αποσπασμένοι αναγκαστούν επιτέλους να συμπληρώνουν ωράριο στα ΣΔΕ, και να πηγαίνουν έτσι και σε διαφορετικά ΣΔΕ, θα κάνουν αίτηση για απόσπαση αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται να διδάξουν σε μία διαφορετική δομή και όχι αυτοί που θέλουν να λουφάρουν. Και τότε ας δούμε πόσοι θα ζητήσουν απόσπαση και το ξανασυζητάμε. Συμφωνείς;



Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε συ κοράκι τα κακώς κείμενα πρέπει να συζητιούνται και να προβληματίζουν δεν είναι μόνο για κόντρες και επιθετικότητα.
Τι εννοείς μπούμερανγκ δηλαδή; Ότι έπρεπε να το βουλώσουμε για να βολευτούμε όλοι; Έχει γίνει πια κοινοτυπία η νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων... τους καταλαβαίνεις αμέσως.

Πρέπει ή δε πρέπει να συμπληρώνει ο εργαζόμενος το ωράριο του; Σαφής απάντηση, όχι σου ξου μου κι έτσι κι αλλιώς.
Όσες ώρες αφήνει κενές στο σχολείο του να ψάχνεται για αναπληρωτή, τόσες να κάνει και στα ΣΔΕ. Τις "ενισχυτικές" μπορούν να τις κάνουν και τζάμπα, οι εκπαιδευόμενοι στα ΣΔΕ το αξίζουν και με το παραπάνω.

Εγώ συμφωνώ με ΓΘΣ, αν οι αποσπασμένοι αναγκαστούν επιτέλους να συμπληρώνουν ωράριο στα ΣΔΕ, και να πηγαίνουν έτσι και σε διαφορετικά ΣΔΕ, θα κάνουν αίτηση για απόσπαση αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται να διδάξουν σε μία διαφορετική δομή και όχι αυτοί που θέλουν να λουφάρουν. Και τότε ας δούμε πόσοι θα ζητήσουν απόσπαση και το ξανασυζητάμε. Συμφωνείς;

Απολυτα...  αυτά λεω και εγω...

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε συ κοράκι τα κακώς κείμενα πρέπει να συζητιούνται και να προβληματίζουν δεν είναι μόνο για κόντρες και επιθετικότητα.
Τι εννοείς μπούμερανγκ δηλαδή; Ότι έπρεπε να το βουλώσουμε για να βολευτούμε όλοι; Έχει γίνει πια κοινοτυπία η νοοτροπία των δημοσίων υπαλλήλων... τους καταλαβαίνεις αμέσως.

Πρέπει ή δε πρέπει να συμπληρώνει ο εργαζόμενος το ωράριο του; Σαφής απάντηση, όχι σου ξου μου κι έτσι κι αλλιώς.
Όσες ώρες αφήνει κενές στο σχολείο του να ψάχνεται για αναπληρωτή, τόσες να κάνει και στα ΣΔΕ. Τις "ενισχυτικές" μπορούν να τις κάνουν και τζάμπα, οι εκπαιδευόμενοι στα ΣΔΕ το αξίζουν και με το παραπάνω.

Εγώ συμφωνώ με ΓΘΣ, αν οι αποσπασμένοι αναγκαστούν επιτέλους να συμπληρώνουν ωράριο στα ΣΔΕ, και να πηγαίνουν έτσι και σε διαφορετικά ΣΔΕ, θα κάνουν αίτηση για απόσπαση αυτοί που πραγματικά ενδιαφέρονται να διδάξουν σε μία διαφορετική δομή και όχι αυτοί που θέλουν να λουφάρουν. Και τότε ας δούμε πόσοι θα ζητήσουν απόσπαση και το ξανασυζητάμε. Συμφωνείς;
Πες τα Χρυσοστομε!!!

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, μια ερώτηση οι αιτήσεις για ωρομίσθιους έγιναν?

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Καλημέρα, μια ερώτηση οι αιτήσεις για ωρομίσθιους έγιναν?

ισχύει ο περσινός πίνακας. Μένει να ανακοινωθούν οι διαθέσιμες θέσεις και οι υποψήφιοι εκπαιδευτές  να μπουν στην πλατφόρμα για να δηλώσουν τις προτιμήσεις τους.

Αποσυνδεδεμένος Popinikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ευχαριστω

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159554
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 296
Σύνολο: 305

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.