*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965796 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10598 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:09:44 μμ »
It' s ok. Αυτο που λες με τα ΣΔΕ και ότι πρέπει να παραιτηθεις πράγματι το έγραφε στην αίτηση ενισχυτικης 2016-2017. Από πέρυσι και μετά έχει αφαιρεθεί. Οπότε και φέτος δεν υπάρχει ασυμβίβαστο!
Σε κάθε περίπτωση θα ενημερώσω τη δευτεροβάθμια τη Δευτέρα το πρωι ότι εργαζομαι στα ΣΔΕ και ελπίζω να μην εχω καμια δυσασαρεστη εκπληξη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10599 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:10:58 μμ »
Ζητώ συγνώμη το ειδα αλλού...
Η Δευτέρα είναι κοντά, το άγχος της σωστής επιλογής τεράστιο, οπότε κάθε έγκυρη πληροφόρηση είναι πολύτιμη! Μήπως θυμάσαι πού το διάβασες, για να ανατρέξουμε εκεί, μήπως και βρούμε άκρη;

Αποσυνδεδεμένος Keravnos83

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαν κεραυνός εν αιθρία...
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10600 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:11:32 μμ »
Κ εγω εκει μπερδεύτηκα... Λαθος αιτηση... Θέλει απλα άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου... Προσοχή να γινει η αίτηση από την πρώτη μέρα!

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10601 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:14:19 μμ »
Κ εγω εκει μπερδεύτηκα... Λαθος αιτηση... Θέλει απλα άδεια ασκήσεως ιδιωτικού έργου... Προσοχή να γινει η αίτηση από την πρώτη μέρα!
Όλοι μπερδεμένοι είμαστε αυτές τις μέρες, λογικό είναι... Την άδεια τη θέλει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, σωστά; Απλά δεν έχω ακόμα καταλάβει πόσες ώρες επιπλέον του 15ωρου της ενισχυτικής μπορούμε να έχουμε στο ΣΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10602 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:19:53 μμ »
εγω πριν περσυ και προπερσυ εργαζομουν ενισχυτικη, αναπληρωτρια μειωμενου και σδε. εφτασα περσυ να παρω μεχρι στο υπουργειο για να μαθω επακριβως τι ισχυει. και μου ειπαν τα εξης: "η ενισχυτικη ειναι εσπα με συμβαση ορισμενου χρονου. απαγορευεται ρητα και κατηγορηματικα ιδιο ειδος συμβασης. η συμβαση των σδε ειναι εσπα αλλα έργου και γι' αυτο επιτρεπεται". ο περιορισμος των 10 ωρων στο σδε προερχεται απο το ινεδιβιμ και οχι απο την ενισχυτικη. και 10 και αργοτερα αλλες 10 ωρες να αιτηθει καποιος τις εγκρινει κανονικα το πυσδε. αρκει να μην συμπιπτουν τα ωραρια.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10603 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:20:50 μμ »
Όλοι μπερδεμένοι είμαστε αυτές τις μέρες, λογικό είναι... Την άδεια τη θέλει το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, σωστά; Απλά δεν έχω ακόμα καταλάβει πόσες ώρες επιπλέον του 15ωρου της ενισχυτικής μπορούμε να έχουμε στο ΣΔΕ...
για το ινεδιβιμ 10 ωρες. καμια παραπανω

Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10604 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:28:13 μμ »
Μέχρι 20 ώρες!
Ρε παιδιά, το μέχρι 10 ισχύει για τους αναπληρωτες πληρους ωραρίου.
Για τους ΑΜΩ και ωρομισθιους δεν βάζει όριο το 10.
Στην Υ.Δ. που υπογράψαμε στα σδε λέει:

β. Είμαι  Αναπληρωτής εκπαιδευτικός πλήρους ωραρίου στην Α/θμια ή στη Β/θμια Εκπαίδευση και εμπίπτω στις διατάξεις του άρθρου 38 του ν. 4387/2016.
 Θα προσκομίσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή από την εργασία μου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του Ν. 3528/2007 και δεν θα υπερβώ τις δέκα (10) διδακτικές ώρες εβδομαδιαίως.


γ. Είμαι  Αναπληρωτής εκπαιδευτικός μειωμένου ωραρίου στην Α/θμια ή στη Β/θμια  Εκπαίδευση και εμπίπτω στις διατάξεις του άρθρου 38 του ν. 4387/2016.
Θα προσκομίσω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή από την εργασία μου, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του Ν. 3528/2007. 

δ. Είμαι Ωρομίσθιος εκπαιδευτικός, εμπίπτω στις διατάξεις του άρθρου 38 του ν. 4387/2016 και δεν ασκώ επιχειρηματική δραστηριότητα.   

Μόνο για τους πλήρους βάζει όριο το 10! Το ίδιο ισχύει και μετα ΔΙΕΚ.
Ως ΑΜΩ σε ενισχυτική ή αλλού μπορείς να έχεις μέχρι 20 σε ΣΔΕ και ΔΙΕΚ, με όποιο συνδυασμό θέλεις. Πρακτικά είναι αδύνατο βέβαια να είσαι με 15 ώρες ΑΜΩ ενισχυτική και με 20 ΏΡΕς σε ΣΔΕ-ΔΙΕΚ αλλά τυπικά επιτρέπεται.               
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:30:54 μμ από konstantinos1 »

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10605 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:34:42 μμ »
εγω ειμαι αναπληρωτρια μειωμενου (15ωρο) και στο σδε και φετος, αλλα και περσυ μου ζητησαν την αδεια. στα ιεκ τιποτα!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10606 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 08:39:57 μμ »
ειδικα περσυ, επειδη δεν ανεγραφε την ημερομηνια προσληψης στην ενισχυτικη δεν ηθελαν να με πληρωσουν τον 1ο μηνα! θεωρουσαν την ημερομηνια εκδοσης της αδειας δηλαδη ενα μηνα μετα την προσληψη και εγινε χαμος βεβαια! ετσι εκανα αιτηση και ξαναπερασε απο πυσδε, οπου το πυσδε εστειλε την αδεια με fax στην ομαδα εργου του ινεδιβιμ, την τελευταια στιγμη! ετσι πληρωθηκα. περασα μεγαλες αγωνιες!

Αποσυνδεδεμένος Min60

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10607 στις: Δεκέμβριος 08, 2018, 10:29:23 μμ »
Αν έχεις 15 ώρες στο Σδε μπορείς να πάρεις 9 ώρες ενισχυτική η υπάρχει όριο 23 ώρες συνολικά; έστω ότι μπορείς να τις πάρεις, σαν προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτων θα μετρήσουν μόνο οι ώρες της ενισχυτικής;

Αποσυνδεδεμένος elenifka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10608 στις: Δεκέμβριος 10, 2018, 10:25:35 πμ »
Αν έχεις 15 ώρες στο Σδε μπορείς να πάρεις 9 ώρες ενισχυτική η υπάρχει όριο 23 ώρες συνολικά; έστω ότι μπορείς να τις πάρεις, σαν προϋπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτων θα μετρήσουν μόνο οι ώρες της ενισχυτικής;
Δεν υπάρχει όριο στις ώρες που μπορείς να πάρεις στην ενισχυτική. Στους αναπληρωτές θα μετρήσουν οι ώρες από την ενισχυτική κανονικά και οι 8 από τα ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος katerin

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10609 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 01:10:04 μμ »
Ποτε θα βγουνε οι νεοι ωρομισθιοι σδε?δευτερη φαση εννοω

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10610 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 05:35:22 μμ »
Γνωρίζετε αν κάποιος που έχει προσληφθεί στα ΣΔΕ για 17 ώρες και τον πάρουν αναπληρωτή πλήρους, αν μπορεί να αφήσεις τις 7 ώρες και να μείνει με 10 στα ΣΔΕ?

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1200
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10611 στις: Ιανουάριος 10, 2019, 06:24:12 μμ »
Μήνυμα από ΠΑΣΣΔΕ

Αγαπητές/-οι συνάδελφοι,

Το Δ.Σ. του συλλόγου απασχολεί εδώ και καιρό το ζήτημα των συμβάσεων έργου που υπογράφουμε, αντί των συμβάσεων εργασίας που ανταποκρίνονται στη φύση της εργασίας που παρέχουμε.

Προκειμένου να διαπιστώσουμε ποια μορφή σύμβασης ανταποκρίνεται περισσότερο στα συμφέροντα των μελών του συλλόγου απευθυνθήκαμε σε δικηγόρο του Ε.Κ.Θ. και σε λογιστή. Σύμφωνα με όσα μας είπαν, οι συμβάσεις εργασίας είναι καταρχήν αναμφισβήτητα προτιμότερες γιατί:

1) Παρέχουν το δικαίωμα της πλήρους και αυστηρής προστασίας της εργατικής νομοθεσίας, πράγμα που δεν συμβαίνει με τις συμβάσεις έργου, όπως διαπιστώσαμε πρόσφατα και στην πράξη, όταν η Επιθεώρηση Εργασίας δεν δέχτηκε καταγγελία του συλλόγου, επειδή απασχολούμαστε με συμβάσεις έργου.

2) Σε περίπτωση πρόσληψης στο δημόσιο η προϋπηρεσία με συμβάσεις έργου δεν αναγνωρίζεται μισθολογικά.

3) Στους διαγωνισμούς ΑΣΕΠ η απασχόληση με συμβάσεις έργου είναι δύσκολο να αποδειχθεί ως πλήρης.

4) Από λογιστική άποψη δεν υπάρχει κάποια διαφορά για όσους έχουν ως κύριο ταμείο ασφάλισης το Ι.Κ.Α.

Οι συμβάσεις εργασίας παρουσιάζουν κάποια μειονεκτήματα μόνο για όσους έχουν ως κύριο ταμείο ασφάλισης τον ΟΑΕΕ. Συγκεκριμένα οι ελεύθεροι επαγγελματίες θα έχουν πέρα απ’ τις ασφαλιστικές τους εισφορές στον ΟΑΕΕ και πρόσθετες κρατήσεις 13,33% για την αμοιβή τους από τη σύμβαση εργασίας. Επιπλέον όσοι απασχολούνται με «μπλοκάκια» έχοντας μέχρι 2 εργοδότες με συμβάσεις έργου και αντιμετωπίζονται φορολογικά ως μισθωτοί, υπογράφοντας σύμβαση εργασίας: α) Τα εισοδήματα τους θα αθροιστούν για να υπαχθούν στην αντίστοιχη φορολογική κλίμακα, β) Έκπτωση φόρου θα έχουν μόνο για το εισόδημα απ’ τη σύμβαση εργασίας, γ) Η εισφορά αλληλεγγύης θα υπολογιστεί επί του συνολικού εισοδήματος.

Μετά απ’ αυτά το Δ.Σ. έκρινε ότι θα ήταν χρήσιμο, πριν πάρει απόφαση για τη διεκδίκηση συμβάσεων εργασίας, να ζητήσει τη γνώμη των μελών του συλλόγου. Σας καλούμε, λοιπόν, όλες και όλους, να δηλώσετε ποια μορφή σύμβασης θεωρείτε ότι ανταποκρίνεται καλύτερα στα συμφέροντά σας.

 

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς,

Το Δ.Σ. του ΠΑ.Σ.Σ.Δ.Ε.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.