*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2977900 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ln03

  • Επισκέπτης
Κάποια στιγμή πάντως και αφού τελειώσουν αυτές οι διαδικασίες, θα πρέπει να ασχοληθούμε σοβαρά και με το θέμα της .... απαράδεκτης σύμβασης που υπογράφουμε! γιατί διαφορετικά μένουμε στην καλή θέληση του εκάστοτε διευθυντή να τα βγάλουμε πέρα!

Για πές για τη σύμβαση, γιατί δεν έχω ξαναδουλέψει σε ΣΔΕ και δεν γνωρίζω..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στα πεταχτά γτ δεν έχω πολύ χρόνο...αργότερα αν μπορέσω θα σου σκανάρω την περσινή μου
η σύμβαση απλά κατοχυρώνει στο ιδεκε αυτό που εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να γίνει, δλδ να στηριχτεί και να λειτουργήσει ένα οποιοδήποτε σχολείο της ελληνικής επικράτειας μόνο με ωρομίσθιους...και επειδή οι κύριοι την έχουν ψυλλιαστεί τη δουλειά πως η αναλογία μονίμων-ωρομισθίων είναι τραγικά δυσανάλογη, σε βάζουν να υπογράψεις ανάθεση έργου πως είσαι υποχρεωμένος περάν του ωραρίου του γραμματισμού σου, να δίνεις το παρών και να κάνεις ότι άλλο χρειαστεί για υποθέσεις του σχολείου...δλδ αν μπορούσαν να σε κουβαλάνε στο σδε κάθε απόγευμα της εβδομάδας για 5-6 ώρες, θα το κάναν!!

και το ανέκδοτο της υπόθεσης είναι τα περιβόητα ένσημα που κολλάει το ιδέκε...πακέτο κάλυψης 101 όπως όλλες οι δδβάθμιες ΑΛΛΑ χωρίς όλες τις κρατήσεις ( ασχέτως αν πολλές φορές το ίκα τις κάνει ) τι ακριβως κρατήσεις γίνονται τώρα, 2 χρόνια προσπαθώ να βγάλω άκρη με το λογιστήριο τους και με γράφουν κανονικά και  επιδεικτικά!! το αποτέλεσμα είναι πως επειδή μάλλον δεν γίνονται κρατήσεις πέραν ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης ΔΕΝ δικαιούμαστε ταμείο ανεργίας το καλοκαίρι...και λόγω της "ποιότητας" των ενσήμων ( δεν προσμετρώνται δλδ από τις υπηρεσίες του ΟΑΕΔ ) αλλά και επειδή δεν χορηγούμαστε από τον φορέα με απόλυση ( το "έργο" τελειώνει μετά τη λήξη σύμβασης ) τουτέστιν μόνο με σδε και χωρίς ένσημα από αλλού, δεν μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας!

ln03

  • Επισκέπτης
Κατάλαβα  :o

Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος dora2008

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • .."μην κλέβεις κλέφτη, μην κλέβεις κλέφτη.."
    • Προφίλ
να ρωτήσω κι εγώ ρε παιδιά με τη σειρά μου κάτι.. είμαι ΠΕ02, με μεταπτυχιακό το οποίο απέκτησα στο εξωτερικό και με μια επιτυχία στον τελευταίο ΑΣΕΠ. Για να διδάξεις στα ΣΔΕ (με τους όποιους όρους) πρέπει πρώτα να εγγραφείς στο "ενιαίο μητρώο εκπαίδευσης ενηλίκων". Σωστά? Εκεί, κι από όσο διάβασα στο ΦΕΚ, η μόνη κατηγορία που με "πιάνει", καθώς δεν έχω καθόλου εμπειρία στην εκπαίδευση ενηλίκων, είναι αυτή με όρους α. πτυχίο και β. "πιστοποιητικό εισαγωγικής επιμόρφωσης στην εκπαίδευση ενηλίκων" διαρκείας 25 ωρών. Επειδή είμαι στο νομό Πιερίας, ξέρετε καθόλου πού και πώς μπορώ να αποκτήσω αυτό το πιστοποιητικό?
ευχαριστ;v για τις όποιες απαντήσεις, αλλά καθότι νέα στο συγκεκριμένο σπορ, χρειάζομαι "διαφώτιση" ;-)
τρεις λαλούν κι οι υπόλοιποι χορεύουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος grooog

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 927
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Βγήκαν οι μοριοδοτήσεις για κάποιες περιοχές
http://www.ideke.edu.gr/press_news.asp?id=709

Αποσυνδεδεμένος eleniCH06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 186
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Και παλι τιποτα..........26 στις 42 αγγλικουδες...............παει κι αυτο.........σνιφ!!!!!!!!!
δευτερη ζωη δεν εχει

ln03

  • Επισκέπτης
Να ρωτήσω εσάς που έχετε ξαναδουλέψει σε ΣΔΕ.
Επειδή νομίζω ότι έχω καλή θέση, μπορώ να πάρω τηλέφωνο στα ΣΔΕ και να ρωτήσω αν έχουν ώρες να δώσουν;
Ποιος παίρνει τηλέφωνο και καλεί τους ωρομίσθιους, ο διευθυντής του κάθε ΣΔΕ;;

Αποσυνδεδεμένος meltia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Να ρωτήσω και εγώ κάτι.....Για Κεντρική Μακεδονία και ειδικότητα Πληροφορική, πόσους παίρνουν σε κάθε σχολείο;Δηλαδή μέχρι ποια θέση στον πίνακα έχει κάποιος ελπίδες να τον καλέσουν;Μπορεί να σε καλέσουν και τον Απρίλιο για παράδειγμα;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 09, 2009, 04:04:42 μμ από meltia »

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα για τον τρόπο πρόσληψης στα  ΣΔΕ, υπάρχει κάποιος που θα μπορούσε να με διαφωτίσει; Συγκεκριμένα: ας πούμε ότι βγαίνουν τα αποτελέσματα και είναι κάποιος στις πρώτες θέσεις. Μόνο ο πρώτος θα πάρει ώρες ή και κάποιοι απ' τους επόμενους; Σε ποιό σχολείο θα τον προσλάβουν (αφού δηλώσαμε περιφέρειες και όχι συγκεκριμένα σχολεία) και πόσες ώρες θα του δώσουν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να απαντήσει.  

Αποσυνδεδεμένος ion_04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα!

Αφού βγήκαν τα αποτελέσματα για σδε σε αρκετές περιφέρειες, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πόσα περίπου άτομα πληροφορικής πήραν πέρυσι στην Αττική.
Όχι τίποτε άλλο, αλλά να δω αν αξίζει να περιμένω τηλ ή να το ξεγράψω μια και καλή....

Thnks!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

νομίζω ότι με την προϋπηρεσία πρέπει να έγινε λάθος...με 6 χρόνια σε φροντιστήρια μου έβαλαν 2,6

0,2 έλεγαν ανα μήνα πλήρους απασχόλησης πως βγαίνει η μοριοδότηση???

στο χαρτί που προσκόμισα απο το ΙΚΑ έγραφε 9/2004 έως 3/2009 898 ημέρες εργασίας στο ένα φροντιστήριο που είμαι τώρα και στο άλλο 9/2003 έως 12/2004 180 μέρες εργασίας  σύνολο 1078 μέρες εργασίας σε φροντιστήρια και πήρα 2,6 μήπως εκαναν λάθος????

επίσης είχα και 264 μέρες εργασίας ΠΔΣ.....

Πρέπει να κάνω ένσταση τι λέτε οι παλιότεροι ?????
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:28:33 πμ από arist2 »

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ρε παιδιά ας απαντήσει κάποιος

στο χαρτί που προσκόμισα απο το ΙΚΑ έγραφε 9/2004 έως 3/2009 898 ημέρες εργασίας στο ένα φροντιστήριο που είμαι τώρα και στο άλλο 9/2003 έως 12/2004 180 μέρες εργασίας  σύνολο 1078 μέρες εργασίας σε φροντιστήρια και πήρα 2,6 μήπως εκαναν λάθος????

επίσης είχα και 264 μέρες εργασίας ΠΔΣ.....

Πρέπει να κάνω ένσταση τι λέτε οι παλιότεροι ?????

ln03

  • Επισκέπτης
Παιδιά μια ερώτηση με θέση 56 στους φιλολόγους Ελληνική γλώσσα - έχουμε καμια ελπίδα ή τίποτα πάλι θα μείνουμε με την ηθική ικανοποίηση

56ος στους 267

Κεντρική Μακεδονία είναι η περιοχή.....

νομίζω ότι με την προϋπηρεσία πρέπει να έγινε λάθος...με 6 χρόνια σε φροντιστήρια μου έβαλαν 2,6

0,2 έλεγαν ανα μήνα πλήρους απασχόλησης πως βγαίνει η μοριοδότηση??? για την προϋπηρεσία

έχω 40,6 μόρια....εγώ υπολόγιζα 5 απο τα φροντιστήρια δηλαδή κανονικά πάω στα 43

στο χαρτί που προσκόμισα απο το ΙΚΑ έγραφε 9/2004 έως 3/2009 898 ημέρες εργασίας στο ένα φροντιστήριο που είμαι τώρα και στο άλλο 9/2003 έως 12/2004 180 μέρες εργασίας  σύνολο 1078 μέρες εργασίας σε φροντιστήρια και πήρα 2,6 μήπως εκαναν λάθος????

επίσης είχα και 264 μέρες εργασίας ΠΔΣ.....

Πρέπει να κάνω ένσταση τι λέτε οι παλιότεροι ?????

για το φροντιστήριο μοριοδοτείσαι 0,5 μόρια ανά 200 ένσημα, άρα πρέπει να πάρεις 2,695 από το φροντιστήριο.
Η προυπηρεσία στην ΠΔΣ(τυπική εκπαίδευση) είναι 1 μόριο ενά έτος, πέραν της διετίας. Οπότε δεν μοριοδοτείσαι στην ΠΔΣ.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μου έβαλαν 2,6 και όχι 2,695 να κάνω ένσταση ή δεν αξίζει τον κόπο??????

40,6


μάλλον όχι απ' ότι είδα δεν κερδίζω κάτι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 09:27:43 πμ από arist2 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 557
Σύνολο: 568

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.