*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965854 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

ln03

  • Επισκέπτης
ξ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 23, 2010, 09:35:20 μμ από ln03 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχουν βγει τα αποτελέσματα των συνεντεύξεων στα ΣΔΕ Β.Αιγαίου για ωρομίσθιους  φιλολόγους;

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μπας και εχουν δικαιο που λενε για Δεκεμβρη?

Να σου πω την αλήθεια εμένα με συμφέρει να το καθυστερήσουν για να πάρω όσα πιο πολλά μόρια γίνεται από το δυσπρόσιτο!
Αυτό όμως που φοβάμαι είναι μήπως γίνει η πρόσληψη από το μητρώο και ανατραπούν τα μέχρι τώρα δεδομένα...
πως να ανατραπουν?

ln03

  • Επισκέπτης
Εγώ για παράδειγμα δεν έχω κάνει αίτηση στο μητρώο....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
α, δεν το σκεφτηκα αυτο! αλλα το μητρωο ειναι κατι που ειχε αποφασισει να κανει η προηγουμενη κυβερνηση, με αυτη μπορει να μην ισχυσει καν!!!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
ακριβώς! δεν μπορει να λειτουργησει το μητρωο και ηδη εχει παγωσει. αποτελεσματα δε, μην περιμενουμε αν δεν οριστει γενικος γραμματεας. ποιος θα υπογραψει αλλωστε, τις λιστες; τα παλαια τακτικα μελη του ΙΔΕΚΕ; το κατ'εξοχην παρανομο!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ακριβώς! δεν μπορει να λειτουργησει το μητρωο και ηδη εχει παγωσει. αποτελεσματα δε, μην περιμενουμε αν δεν οριστει γενικος γραμματεας. ποιος θα υπογραψει αλλωστε, τις λιστες; τα παλαια τακτικα μελη του ΙΔΕΚΕ; το κατ'εξοχην παρανομο!
φτανει που οι εφημεριδες ελεγαν οτι οι γενικοι γραμματεις θα ανακοινωθουν την προηγουμενη εβδομαδα. και καλα, πες οτι γινετε τοποθετηση νεου γενικου. οι διαδικασιες θα αρχισουν αμεσως? δεν θα αλλαξει και το παλιο συμβουλιο?

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Όπως έχω γράψει και σε άλλο thread του φόρουμ οι μόνιμοι υπάλληλοι της Γ.Γ.Δ.Β.Μ. γνώριζαν ήδη απ' το καλοκαίρι ότι η διαδικασία των προσλήψεων στις διάφορες δομές του ΙΔΕΚΕ δεν θα τελείωνε σε καμία περίπτωση (δηλ. ακόμη και αν δεν γίνονταν εκλογές) πριν απ' το Δεκέμβρη. Αυτό δεν είναι παράλογο, αν σκεφτούμε ότι για πρώτη φορά έγιναν ταυτόχρονα προκηρύξεις για όλες τις δομές του ΙΔΕΚΕ και μάλιστα με πολύ μεγάλο αριθμό αιτήσεων υποψηφίων (ας όψεται η ανεργία!). Από τη μέχρι τώρα επίσημη πληροφόρηση προκύπτει ότι μόλις διοριστεί ο Γ.Γ. της Γ.Γ.Δ.Β.Μ. η διαδικασία θα συνεχιστεί κανονικά. Ακόμη και αν χρειαστεί πρώτα η τοποθέτηση νέου Δ.Σ. στο ΙΔΕΚΕ, αυτό είναι συνήθως υπόθεση ελάχιστων ημερών (αφού θα επιλεγεί απ' τον Γ.Γ.). Όσον αφορά στον Ενιαίο Μητρώο το μόνο που γνωρίζω είναι ότι αρκετά στελέχη του κυβερνώντος κόμματος που ασχολούνται με τη δια βίου μάθηση έχουν ισχυρές επιφυλάξεις.

Τέλος, όσο αφορά στους συναδέλφους που απορούν για το πως η πολιτεία μπορεί να ανέχεται τη μακρά αναστολή λειτουργίας τόσων δομών δια βίου μάθησης, επαναλαμβάνω όσα είχα γράψει εδώ και παλιότερα. Αυτό που ενδιαφέρει το ελληνικό κράτος μέχρι σήμερα είναι η κανονική λειτουργία της τυπικής εκπαίδευσης (πρωτοβάθμιας, δευτεροβάθμιας και τριοβάθμιας), που αφορούν και στην συντριπτική πλειοψηφία του ελληνικού πληθυσμού. Η δια βίου μάθηση δεν υπήρξε ποτέ στις προτεραιότητές του, γιατί μέχρι τώρα δεν έχει καταλάβει καν τη σπουδαιότητά της.  Για την ελληνική διοίκηση της εκπαίδευσης το γεγονός ότι οι γονείς δεν θα μπορέσουν να συμμετάσχουν στις Σχολές Γονέων, οι μετανάστες στο πρόγραμμα Οδυσσέας κλπ. για μερικούς μήνες, αποτελεί απλά ασήμαντη λεπτομέρεια. Για να μην αναφερθούμε στο γεγονός ότι για τα περισσότερα απ' αυτά τα προγράμματα δεν έχει εξασφαλισθεί καν επαρκής χρηματοδότηση. Γιατί λοιπόν να βιάζονται να τα "τρέξουν"; Δεν ξέρω αν η νέα κυβέρνηση θα αναβαθμίσει πράγματι τη δια βίου μάθηση στη χώρα μας, πάντως μέχρι σήμερα η κατάσταση παραμένει τραγική.       

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ρε παιδια λετε να ανατραπει το ολο συστημα προσληψης και στα ΣΔΕ και να παρουν μονο αυτους που εχουν δωσει και πετυχει ΑΣΕΠ? πως σας ακουγεται αυτο το σεναριο?

ln03

  • Επισκέπτης
Άγνωστο. Δεν είπε τίποτα για τα ΣΔΕ.
Υποθέτω θα τα βάλει στο ίδιο καλούπι με τη Σιβιτανίδειο και τα εκκλησιαστικά.
σίγουρα θα καταργήσει τη συνέντευξη, τώρα πώς θα μας πάρει είναι άξιο απορίας!!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
θα ηταν αδικο και αισχρο η δια βιου μαθηση δεν εχει καμια σχεση με την τυπικη εκπαιδευση!!

ln03

  • Επισκέπτης
Μετά απόόλα αυτά εμένα τίποτα δεν θα μου φανεί περίεργο! είμαι έτοιμη να ακούσω τα πάντα!

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
αν θελουν να κλεισουν τις δομες του ΙΔΕΚΕ, ας διορισουν Ασεπιτες που δεν γνωριζουν ουτε τι εστι δια βιου μαθηση, συνεχιζομενη και αρχικη καταρτιση. φαγαμε τα νειατα μας σ'αυτες τις δομες

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
αν θελουν να κλεισουν τις δομες του ΙΔΕΚΕ, ας διορισουν Ασεπιτες που δεν γνωριζουν ουτε τι εστι δια βιου μαθηση, συνεχιζομενη και αρχικη καταρτιση. φαγαμε τα νειατα μας σ'αυτες τις δομες
και σενα αγαπητη μου ποιος σου ειπε οτι οι επιτυχοντες του ασεπ δεν ξερουν τιποτε απο δια βιου μαθηση????εσυ ασεπ εδωσες ποτε σου ???γιατι αν εδωσες θα εξεταστηκες στα παιδαγωγικα...περαν αυτου οπως το χω πει και αλλου και εδω παλι , και στα σδε δεν διδασκουμε κολοκυθια,γνωσεις μεταδιδουμε στους ασκουμενους που πρεπει σαν εκπαιδευτικοι να εχουμε και αποδεδειγμανα οι ασεπιτες που εσυ λες εχουν γιατι εκατσαν τον κ2#$λο τους κατω και τις απεκτησαν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 513
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.