*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2974966 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
αν θελουν να κλεισουν τις δομες του ΙΔΕΚΕ, ας διορισουν Ασεπιτες που δεν γνωριζουν ουτε τι εστι δια βιου μαθηση, συνεχιζομενη και αρχικη καταρτιση. φαγαμε τα νειατα μας σ'αυτες τις δομες
και σενα αγαπητη μου ποιος σου ειπε οτι οι επιτυχοντες του ασεπ δεν ξερουν τιποτε απο δια βιου μαθηση????εσυ ασεπ εδωσες ποτε σου ???γιατι αν εδωσες θα εξεταστηκες στα παιδαγωγικα...περαν αυτου οπως το χω πει και αλλου και εδω παλι , και στα σδε δεν διδασκουμε κολοκυθια,γνωσεις μεταδιδουμε στους ασκουμενους που πρεπει σαν εκπαιδευτικοι να εχουμε και αποδεδειγμανα οι ασεπιτες που εσυ λες εχουν γιατι εκατσαν τον κ2#$λο τους κατω και τις απεκτησαν...
+++ Aσε που οι μόνιμοι αποσπασμένοι διδάσκουν με νοοτροπία γενικού σχολείου προ εικοσαετίας είναι αθλιότεροι από όλους. Τουλάχιστον οι νέοι είναι ανοικτοί σε κάθε είδους καινούρια διδακτική μέθοδο και μαθαίνουν πιο εύκολα την φιλοσοφία της εκπαίδευσης ενηλίκων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
ρε παιδια λετε να ανατραπει το ολο συστημα προσληψης και στα ΣΔΕ και να παρουν μονο αυτους που εχουν δωσει και πετυχει ΑΣΕΠ? πως σας ακουγεται αυτο το σεναριο?

Απορώ πως σου κατέβηκε αυτή η ιδέα (προφανώς απ' το άγχος σου). Οι δηλώσεις της Διαμαντοπούλου αφορούν στην τυπική δευτεροβάθμια εκπαίδευση και όχι στις δομές του ΙΔΕΚΕ, που  προσφέρουν μόνο θέσεις ωρομίσθιων, χωρίς μονιμότητα. Αν αλλάξει κάτι στα ΣΔΕ, θα αποτελέσει τμήμα γενικότερων αλλαγών που θα αφορούν και στις υπόλοιπες δομές του ΙΔΕΚΕ και προφανώς δεν θα ισχύσει απ' τη φετινή χρονιά. Απ' την άλλη το γεγονός ότι τα ΣΔΕ δεν θα δίνουν πλέον προυπηρεσία για διορισμό στην τυπική δευτεροβάθμια εκπαίδευση, θα αφαιρέσει το ενδιαφέρον απ' όσους τα έβλεπαν απλά ως εφαλτήριο για διορισμό στη Δ.Ε.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 11:59:44 πμ από ioannis00 »

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Vania κι εγώ πιστεύω ότι είναι σημαντικό να έχεις δώσει ΑΣΕΠ (έχω δώσει εξάλλου αφού διάβασα αρκετά). Όμως επειδή έχω δουλέψει σε Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας, είδα ότι όλες αυτές οι ώρες που ξόδεψα διαβάζοντας Αρχαία, Ιστορία, Λογοτεχνία κλπ δεν ήταν τόσο αναγκαίες μιας και στα ΣΔΕ διδάσκουμε Γλωσσικό Γραμματισμό (κοινώς Γλώσσα) και επειδή συνήθως το επίπεδο της τάξης είναι πολύ χαμηλό, πολλές φορές κάνουμε και πράγματα του Δημοτικού. Να φανταστείς κάποιοι δεν ήξεραν την αλφαβήτα! Οπότε πιστεύω ότι το να σε παίρνουν στα ΣΔΕ μέσω ΑΣΕΠ δεν λέει και πολλα  :-\

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
αν θελουν να κλεισουν τις δομες του ΙΔΕΚΕ, ας διορισουν Ασεπιτες που δεν γνωριζουν ουτε τι εστι δια βιου μαθηση, συνεχιζομενη και αρχικη καταρτιση. φαγαμε τα νειατα μας σ'αυτες τις δομες
και σενα αγαπητη μου ποιος σου ειπε οτι οι επιτυχοντες του ασεπ δεν ξερουν τιποτε απο δια βιου μαθηση????εσυ ασεπ εδωσες ποτε σου ???γιατι αν εδωσες θα εξεταστηκες στα παιδαγωγικα...περαν αυτου οπως το χω πει και αλλου και εδω παλι , και στα σδε δεν διδασκουμε κολοκυθια,γνωσεις μεταδιδουμε στους ασκουμενους που πρεπει σαν εκπαιδευτικοι να εχουμε και αποδεδειγμανα οι ασεπιτες που εσυ λες εχουν γιατι εκατσαν τον κ2#$λο τους κατω και τις απεκτησαν...
αγαπητή Vania, αν πραγματι γνωριζες τις δομες τις δια βιου θα ηξερες προφανως οτι δεν διδασκει καποιος οπως στο τυπικο. αυτο σημαινει οτι οσο και να αριστευσει στα γνωστικα αντικειμενα του ΑΣΕΠ ειναι εκ διαμετρου αντιθετη η διδασκαλια στη δια βιου. ενεργητικες τεχνικες, διαθεματικα, project κλπ΄. τωρα, οσον αφορα εμενα-επειδη ρωτας, μαθε οτι διδασκω 20 χρονια στην εκαιδευση ενηλικων διαθετω master και διδακτορικο απο Γαλλια, ειμαι εκπαιδευτρια ενηλικων και εκπαιδευτρια εκπαιδευτων και δεν ενδιαφερομαι για τον ασεπ, οπου τον θεωρω απαραδεκτο τροπο εξετασης των εκπαιδευτικων και ουσιαστικα απαξιωσης τους. τελος πιστευω οτι θα 'πρεπε να εισαι πιο ευγενικη με τους συναδελφους σου, τους οποιους και δε γνωριζεις. τον αγωνα που εχουν κανει και εξακολουθουν να κανουν. ο ασεπ δεν ειναι μετρο καταξιωσης αλλα μετρο απαξιωσης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
απο δια βιου ξερω καλα γιατι γενικα ειμαι ψαγμενο ατομο.
και πιο πριν στο ιδιο θεμα ειπα οτι θεωρω αδικο να παιρνουν τα μοριακια τους ατομα απο τα σδε και μετα να μπαινουν στα γενικης...δεν αντιλεγω πως αλλο σδε κι αλλο γενικης (αυτα αν θες κοιταξε τα λιγο πιο πριν για να μην τα ξαναλεω)αλλα ειμαι αρνητικη σε αυτο που γινεται με την μοριοδοτητη...για αυτο ειχα πει πως τα σδε δεν θα πρεπε να μοριοδοτουνται περαν της δια βιου...
αν εχω λαθος σε αυτο πειτε μου το...

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
να ριξω βομβα;

τωρα που οι αποσπασμενοι θα γυρισουν πισω στις θεσεις τους..

.. οι μονιμοι που στελεχωνουν τα ΣΔΕ τι θα κανουν;

δεν ξερω γιαυτο ρωταω.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
μα οι μονιμοι ειναι αποσπασμενοι απο αλλα σχολεια , γιατι να αλλαξουν θεση? δεν μιλησε για τους αποσπασμενους σε αλλα σχολεια αλλα για οσους παιρνουν μορια χωρις να ειναι σε σχολειο και ειναι σε γραφεια. Κανω λαθος? δεν ξερω σιγουρα
κατι αλλο ,,,, ο γενικος γραμματεας ποτε θα βγει?

Αποσυνδεδεμένος xalakis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
    • Προφίλ
συγνωμη κιολας, αλλα τι καταλαβα εγω:

οι 10 000 αποσπασμενοι δεν ειναι ολοι τους στα γραφεια, αλλα και σε αλλους νομους ως υπεραριθμοι.

δλδ, η Τηλος εχει σχολειο με 5 καθηγητες και η Ξανθη σχολειο με 50.

και βρισκονται καθηγητες με 6 ωρες μαθημα την εβδομαδα, γιατι πρεπει καπως να παρουν ολοι απο κατι για να φαινεται οτι ολοι δουλευουν.

Ε, η διαμαντοπουλαινα ειπε οτι θα ξαναγυρισουν πισω να στελεχωσουν τα ξεκρεμαστα που αφησανε για να βολευτουν εις τας στεριας..

εσενα θα σε χαλαγε, οντας διορισμενη να θες να γυρισεις πχ στη Ναουσσα που ομως τυχαινει να μην εχει οργανικα κενα αλλα εχει ΣΔΕ διαθεσιμο και δεν το ξερουν πολλοι ακομη; και να αφησεις την Καρπαθο;

επαναλαμβανω, ΕΓΩ αυτο καταλαβα.

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δλδ θα στελεχωσει τα ΣΔΕ με μονιμους αποσπασμενους χωρις να εχουν κανει αιτηση καν και δεν θα παρει ωρομισθιους ή θα παρει ελαχιστους?

ln03

  • Επισκέπτης
Εγώ έμαθα ότι μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα κληθούν οι ωρομίσθιοι. Υπομονή λοιπόν!

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 :'( :'( :'( :'( ;D ;D ;D ;D ;D ;D ΠΩς ΤΟ ΕΜΑΘΕς ?

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Εγώ έμαθα ότι μέχρι το τέλος της επόμενης εβδομάδας θα κληθούν οι ωρομίσθιοι. Υπομονή λοιπόν!

Βασικά για να κληθούν πρέπει να βγάλουν πρώτα τους πίνακες, έπειτα να υπάρξει η διαδικασία των ενστάσεων, αναμονή μερικές μέρες και μετά οριστικοί πίνακες και τέλος καλούνε. Όλο αυτό το κόβω να γίνεται τέλος κάποιας επόμενης εβδομάδας. Σίγουρα πάντως όχι της επόμενης εκτός κ άμα καταπιούνε νέφτι ;D

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
για να βγουν τα προσωρινά αποτελέσματα θα πρέπει να τοποθετηθει ο γ. γραμματέας. αν δεν γινει αυτο δεν υπαρχει περιπτωση να δουμε ασπρη μερα. τωρα οσον αφορα την προυπηρεσια από τα σδε, α)ειναι λογικο να υπολογιζεται στο γενικό πίνακα διοτι οι μαθητες παίρνουν απολυτηριο γυμνασιου.και τα μορια των γυμνασιων πρεπει να υπολογιζονται β)δεν έχουν καμια σχεση με τα εκκλησ. και τη σιβιτα. διοτι εκει εισαι καθαρα ωρομισθιος (5-6ώρες)και μαλιστα, συνηθως με αρκετα προσοντα ενώ στα άλλα πας ως αναπληρωτης. συμφωνω, βεβαια στην καταργηση της συνεντευξης που παρουσιαζεται υποπτη. βεβαιως, εφέτος απο αυτα που ειδα, πηραν ολοι στη συνεντευξη απο 17 εως 20.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Σε ορισμένες περιφέρειες έχουν βγει τα προσωρινά αποτελέσματα για τα ΣΔΕ, έγιναν οι ενστάσεις και περιμένουμε τα τελικά. Πάντως τα οικονομικά για τις δομές του ΙΔΕΚΕ, με εξαίρεση ίσως τα ΣΔΕ, είναι τραγικά και δεν ξέρω τι θα μπορέσει να κάνει ο νέος Γ.Γ. Ελπίζω να μη χαθεί η χρονιά για τα ΚΕΕ και τα υπόλοιπα προγράμματα. Σε κάθε περίπτωση, το 2010 θα είναι μια καθοριστική χρονιά για το μέλλον της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης στην Ελλάδα και ας ελπίσουμε οι αλλαγές να της δώσουν την αξία που της αρμόζει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 243
Σύνολο: 244

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.