*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2975161 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Δεν είναι ακριβώς ετσι, συνάδελφος απάντησε αμέσως και ηταν στη δεύτερη απόφαση.
Επίσης το σύστημα εχει το εξής ανώμαλο:
Έρχεται μαιλ στον 1ο μαθηματικό για ανάθεση 12 ώρες.
Και στο δεύτερο για 3 ώρες.
Ο πρώτος δεν αποδέχεται τη θέση και επομένως τις 12 ώρες.
Ποιος θα παρει τις 12 ώρες;
Κανονικά θα επρεπε ο αμέσως επόμενος δλδ ο 2ος
Και τις 3 ώρες ο 3ος.
Ομως το σύστημα δε μπορει να το αλλάξει αυτο ετσι:
Ο δεύτερος μένει με τις 3 ώρες και οι 12 ώρες πάνε στον τρίτο.
Ινεδιβιμ το μεγαλείο σου. Απάντησε οτι το σύστημα δε μπορει να το αλλάξει.
Ετσι ο αποκάτω δουλεύει με περισσότερες ώρες απο τον απο πανω λόγω άρνησης του παραπανω.
Καταλάβατε;
Ομοιοπαθής κ εγώ...
Αρνηθηκε ο πρωτος και ο τριτος θα παρει πιο πολλες ωρες απο εμενα.
Αφού δεν εχουμε υπογραψει ακομα αυτο δεν μπορουμε να το αλλαξουμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος dimmos1983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σωστότατο! Ίσως μερικοί/ές  εκπαιδευόμενοι/ες θα χρησιμοποιήσουν το απολυτήριο για να διοριστούν ή ίσως μερικοί/ές εκπαιδευόμενοι/ες το χρειάζονται για τη δημόσια υπηρεσία που δουλεύουν για να "διασφαλίσουν" τη θέση τους.
Ειλικρινά, συνάδελφε, με όλη αυτή την κατάσταση που έθεσες, έχω μεγάλο ηθικό δίλημμα μέσα μου. Και εάν οι εκπαιδευόμενοι/ες μου πουν: "δάσκαλε, μη μας ζορίζεις και πολύ για δύο μήνες ήρθες και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μου πουν", θα αισθανθώ να μην γράψω πως, γιατί θα το διαγράψουν. χαχαχα


Δεν υπάρχει λόγος να αισθανθείς τίποτα άσχημο. Ο υπεύθυνος της πρόσληψης μας τον Μαιο για 2 μήνες έχει όνομα επώνυμο και ιδιότητα! και τον ξέρουμε όλοι μας .....το αγόρι το όμορφο.... που έχει και καλή φωτογένεια στην τηλεόραση. Νομίζω ότι πρέπει όλοι μας -σε επίπεδο συλλόγου ΣΔΕ- να βγάλουμε μια κοινή ανακοίνωση ή ακόμα καλύτερα δια ζώσης να ενημερώσουμε τους εκπαιδευομένους ποιός είναι ο υπεύθυνος για την μη λήψη του απολυτηρίου τους. Δεν φταίμε εμείς αν μας προσλαμβάνουν τον Μαίο!!!! Αν μια ακόμα φορά σκύψουμε το κεφάλι... τότε οι καρπαζιές θα είναι ακόμα περισσότερες...
Μην ξεχνάτε έως τώρα:
1)Προσλήψεις από Μάρτιο και δώθε σχεδόν κάθε χρόνο...
2) Ατελείωτες αποσπάσεις μονίμων (ασχέτων με τα ΣΔΕ στην πλειοψηφία τους ή εν πάσει περιπτώσει με πολύ λιγότερα τυπικά προσόντα από εμας.....)
3) Πληρωμή.....όποτε...
4)Ενεργοποίηση του θεσμού του εθελοντή εκπαιδευτή
5)
6)

Εν κατακλείδι, δεν πιστεύω στις δυνατότητες  κανενος σύλλογο τύπου "ΠΑΣΔΕ" και τα ρέστα... όχι λόγω ατόμων (ούτε που τους ξέρω τους ανθρώπους) αλλά κυρίως λόγω ότι κάθε χρόνο αλλάζει η πανελλήνια σύνθεση των ωρομισθίων, άρα δεν υπάρχει μια συμπαγής ομάδα με κοινό συμφέρον.
Πιστεύω όμως και προτρέπω την δημιουργία συντονιστικού οργάνου από τους κατα ΣΔΕ συλλόγους που μετέχουν  ωρομίσθιοι. Σε κάθε ΣΔΕ να οργανωθεί μια άτυπη ομάδα ωρομισθίων που θα εκπροσωπείται στο συντονιστικό από έναν συνάδελφο. Κοινές ανακοινώσεις, κοινές δράσεις, κοινές αποφάσεις, κοινοί αγώνες....!!!Μ αυτόν τον τρόπο κάτι ίσως μπορεί να γίνει. Σ αυτή την προσπάθεια μπορεί να βοηθήσει ο ΠΑΣΔΕ με την 'εννοια της  ύπαρξης μιας στοιχειώδους οργάνωσης που δεν έχουμε οι λοιποί.

Αποσυνδεδεμένος joinJ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • ὁ ἀναμάρτητος ὑμῶν πρῶτος βαλέτω λίθον
    • Προφίλ
................
Νομίζω ότι πρέπει όλοι μας -σε επίπεδο συλλόγου ΣΔΕ- να βγάλουμε μια κοινή ανακοίνωση ή ακόμα καλύτερα δια ζώσης να ενημερώσουμε τους εκπαιδευομένους ποιος είναι ο υπεύθυνος για την μη λήψη του απολυτηρίου τους. Δεν φταίμε εμείς αν μας προσλαμβάνουν τον Μάιο!!!! Αν μια ακόμα φορά σκύψουμε το κεφάλι... τότε οι καρπαζιές θα είναι ακόμα περισσότερες...
................
Εν κατακλείδι, δεν πιστεύω στις δυνατότητες  κανενος σύλλογο τύπου "ΠΑΣΔΕ" και τα ρέστα... όχι λόγω ατόμων (ούτε που τους ξέρω τους ανθρώπους) αλλά κυρίως λόγω ότι κάθε χρόνο αλλάζει η πανελλήνια σύνθεση των ωρομισθίων, άρα δεν υπάρχει μια συμπαγής ομάδα με κοινό συμφέρον.
Πιστεύω όμως και προτρέπω την δημιουργία συντονιστικού οργάνου από τους κατα ΣΔΕ συλλόγους που μετέχουν  ωρομίσθιοι. Σε κάθε ΣΔΕ να οργανωθεί μια άτυπη ομάδα ωρομισθίων που θα εκπροσωπείται στο συντονιστικό από έναν συνάδελφο. Κοινές ανακοινώσεις, κοινές δράσεις, κοινές αποφάσεις, κοινοί αγώνες....!!!Μ αυτόν τον τρόπο κάτι ίσως μπορεί να γίνει. Σ αυτή την προσπάθεια μπορεί να βοηθήσει ο ΠΑΣΔΕ με την 'εννοια της  ύπαρξης μιας στοιχειώδους οργάνωσης που δεν έχουμε οι λοιποί.

Δυστυχώς, αντιλαμβάνομαι ότι τα εργασιακά μας θέματα στα ΣΔΕ κάθε χρόνο και χειρότερα... Και επίσης σκεπτόμαστε το ίδιο, δηλαδή ότι: "Αν μια ακόμα φορά σκύψουμε το κεφάλι... τότε οι καρπαζιές θα είναι ακόμα περισσότερες..."!
Προσωπικά, δεν πιστεύω ότι του χρόνου θα ξεκινήσουμε (οι ωρομίσθιοι ΣΔΕ) τον Οκτώβριο. Μπορεί να λέγεται προφορικά, αλλά εάν δεν υπάρχει γραπτή διαβεβαίωση από τους αρμόδιους φορείς, γιατί να το πιστέψουμε ότι θα το κάνουν; Μακάρι, να το κάνουν, αλλά έχω τις επιφυλάξεις μου. Μπορεί και να είναι το "τυράκι" μας, για να μας φέρουν τούμπα..ίσως..
Γενικά, μου άρεσε η συνολική πρότασή σου. Όλα αυτά που έγραψες θα μπορούσαν να συζητηθούν εκτενέστερα έστω σε ένα καφέ (εάν δεν υπάρχει κάποιος άλλος διαθέσιμος χώρος) όσο το δυνατόν το  συντομότερο. Επειδή η ιδέα είναι δική σου και ο χρόνος περνάει.., νομίζω καλό θα ήταν να ορίσεις εδώ ημερομηνία, ώρα, τόπο και έτσι να ενημερωθούν από στόμα σε στόμα..., για να προσέλθουν όσοι/όσες ωρομίσθιοι ΣΔΕ θέλουν/μπορούν σε αυτή την ανοιχτή συνάντηση (δηλαδή όχι σαν εκπρόσωποι των ΣΔΕ στη συνάντηση αυτή).


« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 05, 2017, 02:39:26 πμ από joinJ »

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτο το είδατε?

Με έγγραφο του ο Υπουργός δίνει τη δυνατότητα στους καθηγητές Ενισχυτικής Διδασκαλίας να απασχοληθούν στα ΣΔΕ χωρίς να διευκρινίζει αν οι εκπαιδευτικοί αυτοί θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση στη διδασκαλία ενηλίκων από τον ΕΟΠΠΕΠ.
 ΘΕΜΑ: Απάντηση ερωτημάτων που αφορούν στους διδάσκοντες στην Ενισχυτική Διδασκαλία. Σε συνέχεια ερωτημάτων που ετέθησαν, σας ενημερώνουμε ότι οι διδάσκοντες στο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας, στο πλαίσιο της Πράξης «Ενισχυτική Διδασκαλία στη Β/θμια εκπαίδευση, σχολικό έτος 2016-2017», δύναται να απασχοληθούν και στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας κατά το χρονικό διάστημα που απομένει μέχρι τη λήξη των μαθημάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας (31/5/2017), υπό την προϋπόθεση ότι δεν διαταράσσεται η εύρυθμη λειτουργία του προγράμματος της Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ΕΡΕΥΝΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΓΑΒΡΟΓΛΟΥ

Διαβάστε περισσότερα: https://xenesglosses.eu/2017/05/nea-mpalomata-sta-s-d-e-kathigites-apo-tin-enischytiki-didaskalia/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
ειμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Αυτός ο υπουργός ανάλογα με τι ρουσφέτι έχει και ποιός τον πήρε το πρωί τηλέφωνο , βγάζει και ένα φιρμάνι.

Τους βάζει όλους μέσα μόνιμους, ενισυχτική , δεν θα μείνει τίποτα.

Του χρόνου να είστε σίγουροι ότι δεν θα είμαστε μέσα στους πίνακες.

Ο σύλλογος πρέπει να αντιδράσει.

Αξολογήσεις δεν πρέπει να δθούν.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι,
ειμαστε άξιοι της μοίρας μας.

Αυτός ο υπουργός ανάλογα με τι ρουσφέτι έχει και ποιός τον πήρε το πρωί τηλέφωνο , βγάζει και ένα φιρμάνι.

Τους βάζει όλους μέσα μόνιμους, ενισυχτική , δεν θα μείνει τίποτα.

Του χρόνου να είστε σίγουροι ότι δεν θα είμαστε μέσα στους πίνακες.

Ο σύλλογος πρέπει να αντιδράσει.

Αξολογήσεις δεν πρέπει να δθούν.

Καθίστε και περιμένετε το σύλλογο να αντιδράσει....
Απλά όποιος έρθει για ενισχυτική και δεν έχει καν πιστοποίηση εκπαιδευτή ενηλίκων ή οποιαδήποτε άλλη επιμόρφωση στην ΕΕ, που δε θα έχει σε καμία περίπτωση όλα αυτά που έχουν οι επιλεγέντες στου πίνακες ωρομισθίων στα ΣΔΕ θέλει άμεσα καταγγελία για το ότι δε πληροί τα κριτήρια και απευθείας σε δικηγόρο για προσβολή της διοικητικής πράξης πρόσληψης τους. Έτσι γίνονται οι δουλειές πλέον μέσω της νομικής οδού, γιατί μας πολεμάνε...αν περιμένετε από το σύλλογο καληνυχτα!!
Έτσι κι αλλιώς δεν έχει ανακοινώσει να έχει κάνει εως τώρα καμία προσφυγή αυτός ο σύλλογος.
Κανονικά θα έπρεπε την ενισχυτική να την κάνουν οι ωρομίσθιοι από τους πίνακες των σδε και όχι οι αναπληρωτές της τυπικής εκπαίδευσης. Τότε για ποια Εκπαίδευση Ενηλίκων μιλάμε;

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μην τσιμπάτε από άκυρα άρθρα και εκτίθεστε!

https://xenesglosses.eu/2015/10/eos-tis-192017-paratasi-pistopoiisis-ekpaideutikis-eparkeias-ekpaideuton-enilikon/

Αν κάποιοι έχουν λόγο να διαμαρτύρονται είναι οι αμώ της ενισχυτικής που απέρριψαν ώρες σε ΣΔΕ γιατί η αρχική προκήρυξη δεν προέβλεπε παράλληλη απασχόληση (τη στιγμή που επιτρεπόταν για τους αναπληρωτές του κανονικού προγράμματος).  Τελικά, μόλις πριν 2 μέρες, θυμήθηκαν να βγάλουν ανακοίνωση από το Υπ.Παιδείας ότι τελικά επιτρέπεται...

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μια ερωτηση:
Την τριτη που ειναι οι εκλογες των καθηγητων τα σδε θα λειτουργησουν κανονικα ή θα μεινουν κλειστα?
Γνωριζει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος thelo_na_dioristo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
εργάζομαι φέτος ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου και μου ανέθεσαν 3 ώρες ωρομισθίας στα σδε. Ήθελα να ρωτήσω αν προσμετράται και η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ στον πίνακα αναπληρωτών ή αν υπάρχει πλαφόν επειδή είμαι ήδη αναπληρωτής. Επίσης υπολόγιζα να βγω ταμείο ανεργίας στις 21/6 μιας και τότε λήγει η σύμβαση μου με την πρωτοβάθμια. Η σύμβαση έργου στα ΣΔΟΕ όμως λήγει στις 31/7. Αυτό σημαίνει ότι θα χάνω το επίδομα για το ενδιάμεσο διάστημα για 3 ώρες την εμβομαδα;

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
Μια ερωτηση:
Την τριτη που ειναι οι εκλογες των καθηγητων τα σδε θα λειτουργησουν κανονικα ή θα μεινουν κλειστα?
Γνωριζει κανεις?
θα λειτουργήσουν κανονικά.

Αποσυνδεδεμένος demi1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Είμαστε .............
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
εργάζομαι φέτος ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου και μου ανέθεσαν 3 ώρες ωρομισθίας στα σδε. Ήθελα να ρωτήσω αν προσμετράται και η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ στον πίνακα αναπληρωτών ή αν υπάρχει πλαφόν επειδή είμαι ήδη αναπληρωτής. Επίσης υπολόγιζα να βγω ταμείο ανεργίας στις 21/6 μιας και τότε λήγει η σύμβαση μου με την πρωτοβάθμια. Η σύμβαση έργου στα ΣΔΟΕ όμως λήγει στις 31/7. Αυτό σημαίνει ότι θα χάνω το επίδομα για το ενδιάμεσο διάστημα για 3 ώρες την εμβομαδα;
Η προυπηρεσία από τα ΣΔΕ δεν θα μετρήσει.  Για το δεύτερο ερώτημα η απάντηση είναι ότι επίδομα θα πάρεις όταν πια θα είσαι άνεργος/η δηλαδή μετά και την δεύτερη λύση της σύμβασης από το ΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος thelo_na_dioristo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
demi1982 εισαι σίγουρη; δεν θα είμαι σε καθεστώς σποραδικής εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ειναι ετσι ακριβως οπως τα λεει η demi. Ειχα το ιδιο θεμα περυσι με τα ΙΕΚ που τελειωναν αργοτερα απο την Αθμια οπου κ εργαζομουν. Επισης ,το καθεστως σποραδικης εργασιας αφορα μονο το τουριστικα επαγγελματα οπως μου απαντησαν απο τον ΟΑΕΔ οταν χρειαστηκε να διακοψω το ταμειο ανεργιας που επαιρνα για 3 ωρες την εβδομαδα σε ΙΕΚ.

Αποσυνδεδεμένος emily_

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 883
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Καλησπέρα,
εργάζομαι φέτος ως αναπληρωτής πλήρους ωραρίου και μου ανέθεσαν 3 ώρες ωρομισθίας στα σδε. Ήθελα να ρωτήσω αν προσμετράται και η προϋπηρεσία στα ΣΔΕ στον πίνακα αναπληρωτών ή αν υπάρχει πλαφόν επειδή είμαι ήδη αναπληρωτής. Επίσης υπολόγιζα να βγω ταμείο ανεργίας στις 21/6 μιας και τότε λήγει η σύμβαση μου με την πρωτοβάθμια. Η σύμβαση έργου στα ΣΔΟΕ όμως λήγει στις 31/7. Αυτό σημαίνει ότι θα χάνω το επίδομα για το ενδιάμεσο διάστημα για 3 ώρες την εμβομαδα;

Στα ΣΔΕ εργαζόμαστε με σύμβαση έργου, οπότε δεν δικαιούμαστε επίδομα ανεργίας μετά τη λήξη της σύμβασης. Παρόλο που θα έχεις ήδη απόλυση ως αναπληρωτής, μετράει για τον ΟΑΕΔ η τελευταία σύμβαση με την οποία εργαζόσουν. Δεν ξέρω αν σε συμφέρει να χάσεις το επίδομα όλο το καλοκαίρι, για εργασία 3 ωρών στα ΣΔΕ. Παρόλ' αυτά επικοινώνησε με κάποιον υπεύθυνο από τον ΟΑΕΔ της περιοχής σου για να το επιβεβαιώσεις αυτό.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 07, 2017, 09:25:01 πμ από emily_ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.