*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 2965656 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10234 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 12:43:24 πμ »
Δεν υπάρχουν γιατί δεν μπαίνουν νέοι αναπληρωτές στα σδε. Οι ίδιοι πάτε συνέχεια! Το έχετε κάνει κλειστό club. Ούτε διαγωνισμός, ούτε ασεπ, ούτε τίποτα. Δεν ακυρώνω την αξία κάποιων συναδέλφων. Αλλά όπως όλοι μας αποδείξαμε, καλώς ή κακώς, την αξία μας στον ασεπ, υποχρεωτικά θα κάνετε και εσείς το ίδιο. Εκπαιδευτικοι κατώτερου Θεού δεν υπάρχουν. Δώστε ασεπ και μετά τα ξαναλέμε.

Θα διαφωνήσω εν μέρει σ'αυτό, μιλώντας από προσωπική εμπειρία πάντα... Πιστεύω πράγματι πώς όσο υπήρχε η συνένετευξη προσλάμβαναν σε μεγαλο βαθμό όποιον ήθελαν .Ποτέ μέχρι τότε  δεν είχα δουλέψει σε ΣΔΕ. Τα τελευταία χρόνια όμως (που δεν έχει πλεόν και συνένετευξη, το οποίο θεωρώ πολύ πιο δίκαιο ) με καλούν συχνά , χωρίς βύσμα ή οποιοδήποτε άλλο "ύποπτο" προσόν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10235 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 05:26:23 μμ »
Ναι, το ξέρω. Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια mariliane. Πρίν από λίγο καιρό είχα πάρει στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ και μου είχαν πει ότι για ωρομίσθιο προσωπικό δεν χρειαζόταν άδεια από ΠΥΣΔΕ. Προφανώς οι αμω εμπίπτουν σε άλλη κατηγορία.
Επίσης, ο υπάλληλος μου τόνισε ότι εφόσον δεν απασχολείσαι κάπου με πλήρες ωράριο (εδώ λογικά ανήκει και η περίπτωση των αμω), το ΙΝΕΔΙΒΙΜ δέχεται και αναγνωρίζει ως πρόσθετη απασχόληση σε δομές της διά βίου μάθησης έως 20 ώρες ανά εβδομάδα.
αρα οι αμω δεν χρειαζονται αδεια απο πυσδε;, ε; να το ξερουμε αν μας συμβει. δηλαδη αν π.χ. καποιος δουλευει αναπληρωτης μειωμενου με 15ωρο+6ωρες σδε, δεν χρειαζεται αδεια; αυτο; ευχαριστω εκ των προτερων. μονο οι ακω θελουν αδεια;

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10236 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 07:19:50 μμ »
Εργάζομαι ως αμω και ταυτόχρονα σε ΣΔΕ. Χρειάστηκε να πάρω άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου από το πυσδε κατά την εντολή της διεύθυνσης του ΣΔΕ, που δε μου επέτρεπε να ξεκινήσω το διδακτικό μου έργο εκεί χωρίς αυτό το έγγραφο και μάλιστα άμεσα.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10237 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 07:59:48 μμ »
mariliane αυτό που αναφέρει ο wam ξέρω οτι ισχύει. Αμω και ακω χρειάζεται άδεια από πύσδε. Ωρομίσθιο προσωπικό (8 ώρες και κάτω,  με κάθε επιφύλαξη) δεν χρειάζεται. Ειδικά το σδε θέλει μέσα σε 2 εβδομάδες από την πρόσληψη την άδεια. Τώρα αν το πύσδε συνεδριάσει μετά από 1 μήνα...είναι άλλο θεμα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2018, 09:05:58 μμ από killbee »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10238 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 08:12:34 μμ »
Δύο εβδομάδες διορία για την άδεια στα ΣΔΕ; Στο ΣΔΕ που δουλεύω ο διευθυντής μου ζήτησε επιμόνως την άδεια με την εξήγηση ότι στα ΣΔΕ είναι πιο αυστηρά τα πράγματα από τα ΙΕΚ και παράδειγμα, διαφορετικά δε θα μπορούσα να δουλέψω. Στην ουσία μου έδωσε προθεσμία 2 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10239 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 08:19:22 μμ »
wam εάν δεν κάνω λάθος το είχε η προκήρυξη, αλλά παραθέτω και το email ενημέρωσης που μου στάλθηκε από από το σδε:

Επίσης, σας παρακαλώ να ενημέρωσετε τους ωρομίσθιους που θα έρθουν στα σχολεία να αναλάβουν υπηρεσία για τα εξής:

 

1. Η ανάθεση των διδακτικών ωρών έγινε για το σύνολο των διαθέσιμων ωρών ανά ειδικότητα και ανάλογα με τις ανάγκες κάθε ΣΔΕ. Αυτό περιγράφεται και στο mail που έχει σταλεί σε κάθε ωρομίσθιο. Δεν μπορεί κάποιος ωρομίσθιος να πάρει λιγότερες ώρες από αυτές που του έχουν ανατεθεί στο mail ειδοποίησης για την αποδοχή ή μη της θέσης. Σε περίπτωση που προκύψουν τέτοια θέματα, σας παρακαλώ να μας ενημερώσετε άμεσα με επισυναπτόμενο έγγραφο στο mail.

 

2. Σύμφωνα με την πρόσκληση οι ωρομίσθιοι οφείλουν να παρουσιαστούν στο ΣΔΕ εντός δύο (2) εργάσιμων ημερών μετά από την απόφαση του Δ.Σ./Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. για τη σύναψη σύμβασης μίσθωσης έργου. Εάν δεν παρουσιαστούν στο διάστημα αυτό, μετά από έγγραφη ενημέρωσή σας, η απουσία τους εκλαμβάνεται ως άρνηση και καλείται ο επόμενος στη λίστα του οριστικού πίνακα επιτυχόντων.


3. Όσοι εκ του εκπαιδευτικού προσωπικού έχουν τη δημοσιοϋπαλληλική ιδιότητα ή έχουν πλήρη απασχόληση στο δημόσιο, ευρύτερο δημόσιο τομέα, Ν.Π.Δ.Δ., ΔΕΚΟ και Ν.Π.Ι.Δ., υποχρεούνται να προσκομίσουν την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή από την εργασία τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του ν. 3528/2007, εντός δύο εβδομάδων από την απόφαση του Δ.Σ. του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. για την σύναψη σύμβασης μίσθωσης έργου.


4. Οι αναπληρωτές εκπαιδευτικοί στην Α/θμια ή στη Β/θμια Εκπαίδευση, υποχρεούνται να προσκομίσουν την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου με αμοιβή από την εργασία τους, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 31 του ν. 3528/2007 εντός δύο βδομάδων από την απόφαση του Δ.Σ. του Ι.ΝΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. για την σύναψη σύμβασης μίσθωσης έργου.

 

5. Χωρίς την άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου, δεν μπορούν να ξεκινήσουν να εργάζονται οι παραπάνω ωρομίσθιοι και δεν θα αναγνωριστούν τυχόν διδακτικές ώρες.

 

6. Οι ωρομίσθιοι έχουν την επιλογή να ασφαλιστούν στο ΙΚΑ μέσω του προγράμματος, ή εάν είναι επιτηδευματίες να προσκομίσουν την έναρξη στην εφορία με τον ΚΑΔ που θα αναγράφει "υπηρεσίες καθηγητή" ή "υπηρεσίες πρωτοβάθμιας/δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης". Όσοι επιθυμούν τον Τίτλο Κτήσης (πρώην ΑΕΔ), θα πρέπει να έχουν πλήρη απασχόληση σε άλλον εργοδότη και να προσκομίσουν κατά την πληρωμή τους πλήρη ένσημα για το διάστημα που θα έχουν εργαστεί στο ΣΔΕ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2018, 09:43:14 μμ από killbee »

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10240 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 08:36:22 μμ »
Σε φίλη μου ΔΥ η οποία έλαβε email με τις ώρες ανάθεσης, οι οδηγίες ότι πρέπει να προσκομίσει σχετικό έγγραφο από την υπηρεσία της περιλαμβάνονταν στο εμείλ. Οπότε, μην ανησυχείτε το ΙΝΕΔΙΒΙΜ στέλνει οδηγίες του τι χρειάζεται να προσκομίσει ο κάθε ωρομίσθιος.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10241 στις: Ιανουάριος 06, 2018, 09:55:52 μμ »
ευχαριστω πολυ ολους για την ενημερωση!

Αποσυνδεδεμένος passde

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10242 στις: Ιανουάριος 11, 2018, 07:42:49 πμ »
Το Σάββατο 13/1 και ώρα 10:00, ο Πανελλήνιος Σύλλογος Συμβούλων και Ωρομισθίων Καθηγητών Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (ΠΑΣΣΔΕ) θα πραγματοποιήσει την πρώτη Γενική Συνέλευση του 2018, στη μεγάλη αίθουσα του Εργατικού Κέντρου Θεσσαλονίκης (Αριστοτέλους 32 με Ολύμπου).

Καλούνται να συμμετέχουν όλα τα ταμειακώς τακτοποιημένα μέλη του συλλόγου, καθώς και όσοι πληρούν τις προϋποθέσεις και επιθυμούν να εγγραφούν στο σύλλογο, πριν την έναρξη της Γ.Σ.

Περισσότερες πληροφορίες για τον σύλλογο στο passde.blogspot.gr.

Αποσυνδεδεμένος Sossa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10243 στις: Ιανουάριος 25, 2018, 02:24:20 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Ξεκίνησε πάλι κατάληψη στο ΙΝΕΔΙΒΙΜ..

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10244 στις: Ιανουάριος 27, 2018, 10:55:09 μμ »
Να δούμε πότε θα ολοκληρωθεί η διαδικασία των περσινων πληρωμών-μοριοδοτησεων-ενσημων... Για τις φετινές συμβάσεις, πληρωμές, μοριοδοτησεις και ένσημα να μην ελπίζουμε σύντομα... Ειδικά για όσους ενδιαφέρονται για προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στους πίνακες αναπληρωτών, που φέτος οι αιτήσεις αναμένονται πάλι τέλη Απριλίου...

Αποσυνδεδεμένος killbee

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10245 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 12:23:56 πμ »
Για συναδέλφους που τυχόν αντιμετωπίσουν παρόμοια κατάσταση:

Σήμερα πήρα την έγκριση άδεια άσκησης ιδιωτικού έργου για διδασκαλία 15 ωρών/εβδομάδα σε ΣΔΕ (είμαι ΑΜΩ με 15 ώρες/εβδομάδα). Η αρμόδιος υπάλληλος της ΔΕ μου εξήγησε πως εάν ήμουν πλήρους ωραρίου, μπορεί και να μην την έπαιρνα (συνεχίζουν να δίνουν ατύπως maximum 10 ώρες, ωστόσο γνωρίζουν πως τυπικά δεν υπάρχει όριο ωρών).

Τώρα, για τα παρακάτω διορθώστε με εάν κάπου κάνω λάθος:
 
1. Στη ΔΕ ρώτησα εάν θα μου προσμετρηθούν οι 8 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ μαζί με τις 15 ώρες/εβδομάδα του σχολείου (της ίδιας χρονικής περιόδου) στον πίνακα αναπληρωτών, αλλά η υπάλληλος δεν ήταν σίγουρη.

2. Βάσει ΟΠΣΥΔ (και φυσικά του υπουργείου) δεν θεωρούμαι δημόσιος υπάλληλος, ούτε μισθωτός πλήρους ωραρίου, ως ΑΜΩ. Θεωρώ πως και το ΙΝΕΔΙΒΙΜ θα έχει την ίδια θεώρηση (όντας ΑΜΩ στη ΔΕ), οπότε δικαιούμαι 20 ώρες/εβδομάδα σε δομές της διά βίου μάθησης.. Ωστόσο, πέρυσι που ήμουν και πάλι ΑΜΩ (όπου συνήθως απλώνουμε τα ένσημα και τις διαθέσιμες ώρες σε όλο το εργασιακό πενθήμερο), στο ΙΚΑ είχα 25 ένσημα/μήνα (νομίζω κατά λάθος, διότι ο ΑΜΩ έχει από 21-23 ένσημα/μήνα). Υπάρχει περίπτωση κατά την εκκαθάριση το ΙΝΕΔΙΒΙΜ, να με θεωρήσει ως μισθωτό πλήρους ωραρίου (λόγω ενσήμων) και να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τις 15 ώρες/εβδομάδα του ΣΔΕ;

Συγνώμη εάν ρωτώ ίσως κάποια αυτονόητα πράγματα, αλλά εάν κάποιος μπορεί να επιβεβαιώσει τα παραπάνω (1,2), θα με βοηθούσε πολύ.
Θα επικοινωνήσω και με ΙΝΕΔΙΒΙΜ, αλλά μερικές φορές και ανάλογα τον/την υπάλληλο βγαίνω περισσότερο μπερδεμένος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 31, 2018, 12:49:08 πμ από killbee »

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10246 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 08:44:40 πμ »
Καλημέρα.
Γνωρίζει κανείς αν έχει λήξει η νέα κατάληψη; και αν έχει συνεδριάσει το συμβούλιο για να εγκρίνει τις νέες
τοποθετήσεις;

Αποσυνδεδεμένος noulitsa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσληψη Ωρομίσθιων Εκπαιδευτικών στα Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας
« Απάντηση #10247 στις: Ιανουάριος 31, 2018, 08:50:17 πμ »
Καλημέρα. Χθες αναρτήθηκαν στη "Διαύγεια" οι νέες τοποθετήσεις ωρομισθίων και σήμερα θα παρουσιαστούν στα ΣΔΕ για να αναλάβουν υπηρεσία.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 401
Σύνολο: 402

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.