*

Αποστολέας Θέμα: A Senior βιβλία  (Αναγνώστηκε 9327 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
A Senior βιβλία
« στις: Οκτώβριος 28, 2011, 10:40:20 μμ »
μπορείτε να μου προτείνετε βιβλία για την A senior?δεν μπορώ να αποφασίσω.
Και επίσης αν γνωρίζετε αν ο εκδοτικός οίκος που προτείνετε δίνει δωρεάν teacher's, cd ή ότι άλλο υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A Senior βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:33 »

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 12:33:05 μμ »
anybody...help!!!!!

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 01:04:30 μμ »
Εγώ χρησιμοποιώ το Super Star 1 από Νew Editions αλλά λέω από του χρόνου να πάω σε κάτι διαφορετικό. Μέχρι πέρυσι ο εκδοτικός οίκος έδινε δωρεάν τα βιβλία του δασκάλου και τα CDs. Πάρε ένα τηλ. να δεις αν ισχύει. Μια οικονομική σειρά για το μαθητή είναι του Γρίβα το On Course 1. Eπικοινώνησε με την εταιρεία να δεις αν ακόμη δίνουν δωρεάν τα Τeacher's Books μιας κι η οικονομική πολιτική αρκετών εκδοτικών οίκων άλλαξε.  :(

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 01:29:21 μμ »
ευχαριστώ!
μια γνωστή μου πρότεινε Burlington ή macmillan (here we go --smash αντίστοιχα).τα έχεις δουλέψει ποτέ?
επίσης μου είπαν καλά λόγια για τη σειρά spark

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: A Senior βιβλία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:33 »

Αποσυνδεδεμένος MissPE06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 01:43:20 μμ »
Παρακαλώ! Όχι, δεν έχω δουλέψει τα βιβλία που αναφέρεις. Για τα Spark κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, έχω δει κι εδώ στο forum θετικές κριτικές και ίσως επιλέξω αυτά από την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 30, 2011, 05:18:35 μμ »
Τα on course είναι ίσως τα φτηνότερα της αγοράς (γύρω στα 60 ευρώ όλη η σειρά, αν τα παραγγείλεις μέσω της εταιρίας, πάρε τηλ στο Γρίβα). Κατά τη γνώμη μου παλιομοδίτικα, με αρκετές ασύνδετες ασκήσεις κ στη μοναδική φορά που τα χρησιμοποποίησα δεν "τράβηξαν" το μαθητή παραπέρα.

Τα smash τα δούλεψα πριν χρόνια, είναι απαιτητικά θεωρώ, αλλά δε με εντυπωσίασαν ώστε να τα συνεχίσω.

Δουλεύω από πέρσυ τα spark σε όλα τα επίπεδα(1-4) κ είναι ό,τι έψαχνα τόσα χρόνια κ πιστεύω κάνουν τη διαφορά στην ελληνική αγορά. Ειδικά με το ebook που είναι ένθετο στο coursebook θα ενθουσιαστείς κ εσύ κ οι μαθητές σου, καθώς-εκτός από την ύλη του βιβλίου- περιλαμβάνει κ extra υλικό (videos, games, quizzes, songs κ δε θυμάμαι  αυτή τη στιγμή αν ξεχνάω κάτι...). Μαζί με τα υπόλοιπα βιβλία της σειράς (γραμματική, λέξεων, ασκήσεων) δίνει ένα ολοκληρωμένο μάθημα κ με το παραπάνω. Είναι διαδραστικά, διασκεδαστικά, με ενδιαφέροντα θέματα(σε κάθε τέλος κεφαλάιου υπάρχει επίσης ένα μικρό comic), μοντέρνα κ επικοικωνιακά, καθώς έχει αρκετές ακουστικές ασκήσεις ( ακόμα κ στο βιβλίο εργασιών). Επίσης, δίνεται κ η ευκαιρία να αναπτυχθούν μικρά ή μεγαλύτερα projects σε διάφορα θέματα εκτός βιβλίου. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι ό,τι πιο βατό για μαθητές μέτριου επιπέδου, αλλά προσαρμόζοντάς τα στις ανάγκες τους μπορούν να τους πάνε πολλά βήματα παραπέρα κ να ξεφύγει το μάθημα από τα κλασικά δεδομένα.

SPARK ΔΑ-ΓΚΩ-ΤΟ !!! ;)

Αποσυνδεδεμένος asus07

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 412
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 31, 2011, 03:46:17 μμ »
μίλησα με εκδοτικούς οικους αλλά τελικά μονο ο burlington δινει 3 δωρεαν βιβλια.express  κάνουν 50% εκπτωση και macmillan 35%.και δεν ξερω τι να κάνω τελικα.
έχει δουλεψει κανεις βιβλία του οικου hillside press?

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 08:03:45 μμ »
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, θα γράψω εδώ κάτι που μου έκανε εντύπωση από το πρώτο μου μάθημα σε παιδάκια A Senior. Κατά τη διάρκεια του πρώτου μας μαθήματος (σημείωση: τα 2 παιδάκια είχαν κάνει τις junior τάξεις σε φροντιστήριο) το ένα κοριτσάκι με ρώτησε αν μπορεί να γράψει πάνω από μία λέξη την προφορά της στα ελληνικά. Τη ρώτησα αν το κάνανε αυτό και στο φροντιστήριο, και μου απάντησαν και τα 2 "ναι". Μου είπαν πως η καθηγήτριά τους στο φροντιστήριο τους έλεγε/ επέτρεπε να γράφουν την προφορά δίπλα στις καινούργιες αγγλικές λέξεις.

Της είπα να μη γράψει την προφορά γιατί αν και θα δυσκολευτεί λίγο στην αρχή, στην πορεία θα δει πόσο θα την ωφελήσει στην εκμάθηση της ξένης γλώσσας. Τη διαβεβαίωσα πως θα θυμάται την προφορά της οποιαδήποτε λέξης όταν τη συναντήσει ξανά και ξανά..

Απορώ πάντως με την καθηγήτρια.. δεν ήξερε πως είναι κακή εκπαιδευτική αυτή η μέθοδος, και πως μπορεί μεν να τα διευκολύνει εκείνη τη στιμγή, αλλά μακροπρόθεσμα μόνο θετικά αποτελέσματα δεν έχει για το παιδί;;

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 12:02:35 πμ »
Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα, θα γράψω εδώ κάτι που μου έκανε εντύπωση από το πρώτο μου μάθημα σε παιδάκια A Senior. Κατά τη διάρκεια του πρώτου μας μαθήματος (σημείωση: τα 2 παιδάκια είχαν κάνει τις junior τάξεις σε φροντιστήριο) το ένα κοριτσάκι με ρώτησε αν μπορεί να γράψει πάνω από μία λέξη την προφορά της στα ελληνικά. Τη ρώτησα αν το κάνανε αυτό και στο φροντιστήριο, και μου απάντησαν και τα 2 "ναι". Μου είπαν πως η καθηγήτριά τους στο φροντιστήριο τους έλεγε/ επέτρεπε να γράφουν την προφορά δίπλα στις καινούργιες αγγλικές λέξεις.

Της είπα να μη γράψει την προφορά γιατί αν και θα δυσκολευτεί λίγο στην αρχή, στην πορεία θα δει πόσο θα την ωφελήσει στην εκμάθηση της ξένης γλώσσας. Τη διαβεβαίωσα πως θα θυμάται την προφορά της οποιαδήποτε λέξης όταν τη συναντήσει ξανά και ξανά..

Απορώ πάντως με την καθηγήτρια.. δεν ήξερε πως είναι κακή εκπαιδευτική αυτή η μέθοδος, και πως μπορεί μεν να τα διευκολύνει εκείνη τη στιμγή, αλλά μακροπρόθεσμα μόνο θετικά αποτελέσματα δεν έχει για το παιδί;;

Συμφωνώ μαζί σου στο ότι η καθηγήτρια έκανε λάθος που τους παρότρυνε να τα γράφουν στα ελληνικά αλλά πρέπει να δίνουμε και εναλλακτικές λύσεις στα 'προβλήματα' που πιστεύουν τα παιδιά οτι αντιμετωπίζουν. π.χ.
εγώ τους δίνω το site www.howjsay.com και τους λέω θα μπείτε εκεί θα γράψετε την λέξη και θα ακούσετε πως προφέρεται. Θέλουν και τα παιδιά να νοιώθουν μια ασφάλεια.

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2012, 09:55:37 πμ »
Σωστά, εγώ χρησιμοποιώ άλλο online dictionary που έχει να ακούσεις και την προφορά. Και εκτός από αυτό, έχουν και το CD ROM του μαθητή που μπορούν να το βάλουν στο σπίτι και να ακούσουν όσες φορές θέλουν την προφορά των λέξεων του βιβλίου.

Αποσυνδεδεμένος sofoula2005

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 10:06:01 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να έχει δουλέψει το spark....πρόκειται για δύο παιδια που ειναι pre-lower..θα μπορούσαμε να κάνουμε το spark to 3 ή το 4??  Αν  κάναμε το 4 στην τάξη του πτυχίου τι βιβλία προτείνετε??

Αποσυνδεδεμένος dreamer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:16:36 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να έχει δουλέψει το spark....πρόκειται για δύο παιδια που ειναι pre-lower..θα μπορούσαμε να κάνουμε το spark to 3 ή το 4??  Αν  κάναμε το 4 στην τάξη του πτυχίου τι βιβλία προτείνετε??

Δεν το έχω δουλέψει, αλλά το 4 είναι επίπεδο Intermediate (Β1), δηλαδή senior D. Για Β2 έχεις πολλές επιλογές. Πολύ καλά λόγια ακούγονται για τα βιβλία της Burlington, αλλά μπορείς να συνεχίσεις και με βιβλία της Express αν έχεις δυνατούς μαθητές.

Αποσυνδεδεμένος stavroula06

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 12:37:12 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να έχει δουλέψει το spark....πρόκειται για δύο παιδια που ειναι pre-lower..θα μπορούσαμε να κάνουμε το spark to 3 ή το 4??  Αν  κάναμε το 4 στην τάξη του πτυχίου τι βιβλία προτείνετε??
καλημερα!περσι εκανα το 3 για c senior κ φετοσ συνεχιζω με το 4. Για του χρονου σκεφτομαι το on screen της express παλι. Αν οι μαθητεσ σου δεν ειναι δυνατοι δεσ τησ burlington. Φετοσ θα κανεισ κ τη γραμματικη του spark?δε ξερω αν εχει ασκησεισ τυπου fce, γι'αυτο λεω μηπωσ κανω τησ burlington το towards mastering use of english για pre-fce. Καμια ιδεα για skills book?

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: A Senior βιβλία
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 03:54:05 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που να έχει δουλέψει το spark....πρόκειται για δύο παιδια που ειναι pre-lower..θα μπορούσαμε να κάνουμε το spark to 3 ή το 4??  Αν  κάναμε το 4 στην τάξη του πτυχίου τι βιβλία προτείνετε??
καλημερα!περσι εκανα το 3 για c senior κ φετοσ συνεχιζω με το 4. Για του χρονου σκεφτομαι το on screen της express παλι. Αν οι μαθητεσ σου δεν ειναι δυνατοι δεσ τησ burlington. Φετοσ θα κανεισ κ τη γραμματικη του spark?δε ξερω αν εχει ασκησεισ τυπου fce, γι'αυτο λεω μηπωσ κανω τησ burlington το towards mastering use of english για pre-fce. Καμια ιδεα για skills book?

Συμφωνώ με τις ανωτέρω προτάσεις βιβλίων. Για skills χρησιμοποιώ προσωπικά το new power (hillside press) και new plus(mm publications)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32327
  • Τελευταία: pante96
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161712
  • Σύνολο θεμάτων: 19233
  • Σε σύνδεση σήμερα: 576
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.