*

Αποστολέας Θέμα: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60  (Αναγνώστηκε 49840 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #140 στις: Νοέμβριος 18, 2011, 09:29:09 μμ »
κορίτσια έχω μία απορία το ένα άτομο που πήραν  στη φάση της παραλληλης ήταν στον πίνακα της γενικής? ή ήταν στον πίνακα της εδικής?
Και στον πίνακα της γενικής να ήταν εμάς δεν μας επηρεάζει, γιατί θα είναι κάτω από τη θέση 3000...
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #141 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:01:36 μμ »
έχει τελειώσει ο πίνακας ειδικής από οσο ξέρω...άρα από της γενικής...ρε παιδιά η Ε' φάση πότε θα βγει τελικά????ξέρουμε?ΈΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #142 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:07:57 μμ »
 Η κοπέλα που πήρανε είχε σειρά διακόσια κάτι...πληροφοριακά...

Αποσυνδεδεμένος stefania29

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #143 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:16:52 μμ »
Η κοπέλα που πήρανε είχε σειρά διακόσια κάτι...πληροφοριακά...
H κοπέλα που πήρανε έχει σειρά 222 στον πίνακα ειδικής αγωγής. Στον πίνακα της γενικής αγωγής έχει σειρά 2884. Ο πίνακας της ειδικής δεν έχει τελειώσει.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 12:32:04 μμ από stefania29 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:06:31 »

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #144 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:53:41 μμ »
Η κοπέλα που πήρανε είχε σειρά διακόσια κάτι...πληροφοριακά...
H κοπέλα που πήρανε έχει σειρά 222 στον πίνακα ειδικής αγωγής. Στον πίνακα της γενικής αγωγής έχει σειρά 2884. Ο πίνακας της ειδικής δεν έχει τελειώσει.
Μήπως κατά τύχη ξέρεις πόσες έχουν μείνει στον πίνακα ειδικής;
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #145 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 12:55:12 μμ »
έχεις απόλυτο δίκιο στεφανία μου...μπαχαλο τα έχω κάνει....χαμός..ήθελα να ήξερα πώς μπορεί να μπει κάποιος στον πίνακα ειδικής...εκτός από το σκα......σεμινάριο

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #146 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 04:58:43 μμ »
τώρα πια που τα σεμινάρια έχουν πάψει να ισχύουν από τον Ιούλιο του 2010 μόνο με κατατακτήριες στο Πανεπιστήμιο  του Βόλου της Ειδικής Αγωγής και νομίζω δεν είμαι σίγουρη πως έχει και το Αριστοτέλιο της Θεσσαλονίκης αντίστιχο τμήμα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 19, 2011, 05:02:29 μμ από ELEN LIA »
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #147 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:02:54 μμ »
Αν κάνεις κατατακτήριες στο τμήμα Ειδικής Αγωγής στον Βόλο ή στο τμήμα Εκπαιδευτικής και Κοινωνικής Πολιτικής (στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας στη Θεσσαλονίκη - όχι στο Αριστοτέλειο), τότε αποκτάς δεύτερο προπτυχιακό τίτλο σπουδών (αυτόν του ειδικού εκπαιδευτικού, κανονικά και με τη βούλα!). Και μπορείς να κάνεις τα χαρτιά σου και ως αναπληρωτής ΠΕ61. Άλλο οι ΠΕ61 που βγαίνουν μόνο από τα 2 αυτά τμήματα και άλλο οι ΠΕ60.50 (για τους οποίους μιλάμε στην Παράλληλη). Τώρα πια οι νηπιαγωγοί γενικής αγωγής (όπως εμείς) που μπορούν να μπουν και στους πίνακες ειδικής αγωγής (ως ΠΕ60.50) είναι μόνο αυτοί που έχουν κάνει μεταπτυχιακά ή διδακτορικά πάνω στην ειδική αγωγή. Τα έχουμε συζητήσει βρε κορτσιούδια πολλές φορές! Εμένα μου έχουν λύσει πολλές τέτοιες απορίες άτομα της ειδικής αγωγής μέσα στο pde...

Αποσυνδεδεμένος stefania29

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #148 στις: Νοέμβριος 19, 2011, 11:35:58 μμ »
Μήπως κατά τύχη ξέρεις πόσες έχουν μείνει στον πίνακα ειδικής;
Με μια γρήγορη ματιά που έριξα περίπου 250

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #149 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 11:49:58 πμ »
και εκτός από μεταπτυχιακά, τι γίνεται με braille ας πούμε????αυτή μετράει????γιατί είδα στον πίνακα άτομα που δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακά και όμως επειδή έχουν νοηματική ή braille είναι μέσα...

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #150 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 02:31:05 μμ »
και εκτός από μεταπτυχιακά, τι γίνεται με braille ας πούμε????αυτή μετράει????γιατί είδα στον πίνακα άτομα που δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακά και όμως επειδή έχουν νοηματική ή braille είναι μέσα...
Ναι, αν κάνεις νοηματική σε παίρνουν κατευθείαν. Η νοηματική έχει 4 κύκλους, αν κάνεις τους δύο (1 χρόνος επάρκειας) μπορείς να μπεις στον πίνακα της ειδικής, αν κάνεις και τους τέσσερις (δύο χρόνια επάρκειας) παίρνεις ακόμα περισσότερα μόρια. Αν έχεις μόνο Braille (που μπορείς να πάρεις το πτυχίο μέσα σε δύο μήνες) δε νομίζω να έχεις τόσα μόρια ώστε να σε καλέσουν, αν και δεν είμαι και σίγουρη. Ψάξτο αν σε ενδιαφέρει. Πάντως η νοηματική είναι σίγουρο χαρτί, ειδικά για σένα που είσαι ψηλά στον πίνακα της γενικής (γιατί κι αυτό μετράει).
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #151 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 02:56:46 μμ »
και εκτός από μεταπτυχιακά, τι γίνεται με braille ας πούμε????αυτή μετράει????γιατί είδα στον πίνακα άτομα που δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακά και όμως επειδή έχουν νοηματική ή braille είναι μέσα...

Η νοηματική γλώσσα και η Braille μετράνε, μόνο όμως ως επιπλέον προσόντα. Δλδ μόνο εφόσον έχεις μεταπτυχιακό ή/και διδακτορικό στην ΕΑ ή/και σεμινάρια ΕΑ μέχρι τις 31/8/2010 ή/και είσαι γονέας παιδιών με αναπηρία πάνω από 67%. Τα άτομα που κοιτούσες, δηλαδή, δεν μπήκαν στους πίνακες μόνο μ' ένα πιστοποιητικό γνώσης της Braille, αλλά μπορεί να είχαν π.χ. το σεμινάριο ΕΑ (πάντα μέχρι 31/8/2010 που είχαν ισχύ) συν την Braille. Και π.χ. αν πάω εγώ και πάρω πτυχίο Braille μέσα στους επόμενους μήνες, δεν μπορώ τον Ιούνιο να κάνω τα χαρτιά μου στην προκήρυξη της ειδικής αγωγής, ούτε φυσικά έχω το δικαίωμα να μπω στους πίνακές της.

Αποσυνδεδεμένος nikitri

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #152 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 03:02:48 μμ »
έχω κάνει νοηματική ρε δημητρούλα και σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου, αλλά είναι πολύ δύσκολο να πάρεις επάρκΕΙΑ, ΘΈΛΕΙ και επαφή με κωφούς για να κάνεις και εξάσκηση και πολλά χρόνια και πολλά λεφτά επίσης.στα 3 χρόνια δίνεις εξετάσεις για επάρκεια και αν είσαι τυχερός γιατί είναι μεγάλη κλίκα και εκεί.τουλάχιστον αθήνα που έκανα εγώ.εδώ θεσσαλονίκη δεν ξέρω αλλά παίζει αν είναι και χειρότερα...ναι θέλει τέτοιο ψάξιμο πια....δεν ξέρω όμως αν θα έχει νόημα όμως να δουλεύεις στο δημόσιο σε κάποια χρόνια...ψάχνομαι και από αυτή την άποψη...μπέρδεμα γενικώς...εσύ καλή μου τι σειρά έχεις αν επιτρέπεται...???

Αποσυνδεδεμένος jioannio

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ε΄φάση αναπληρωτών Νηπιαγωγών ΠΕ 60
« Απάντηση #153 στις: Νοέμβριος 20, 2011, 03:03:50 μμ »
και εκτός από μεταπτυχιακά, τι γίνεται με braille ας πούμε????αυτή μετράει????γιατί είδα στον πίνακα άτομα που δεν έχουν κάνει μεταπτυχιακά και όμως επειδή έχουν νοηματική ή braille είναι μέσα...
Ναι, αν κάνεις νοηματική σε παίρνουν κατευθείαν. Η νοηματική έχει 4 κύκλους, αν κάνεις τους δύο (1 χρόνος επάρκειας) μπορείς να μπεις στον πίνακα της ειδικής, αν κάνεις και τους τέσσερις (δύο χρόνια επάρκειας) παίρνεις ακόμα περισσότερα μόρια. Αν έχεις μόνο Braille (που μπορείς να πάρεις το πτυχίο μέσα σε δύο μήνες) δε νομίζω να έχεις τόσα μόρια ώστε να σε καλέσουν, αν και δεν είμαι και σίγουρη. Ψάξτο αν σε ενδιαφέρει. Πάντως η νοηματική είναι σίγουρο χαρτί, ειδικά για σένα που είσαι ψηλά στον πίνακα της γενικής (γιατί κι αυτό μετράει).

Όχι Demetroula, αν κάνεις νοηματική δε σε παίρνουν κατευθείαν. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για την Braille. To είχα ψάξει στη φετινή προκήρυξη της ειδικής αγωγής. Μετράνε ως πρόσθετα με την προϋπόθεση ότι διαθέτεις τα προσόντα που ανέφερα παραπάνω. Διαβάστε το και στην προκήρυξη (σελ.9)  http://dipe-d-athin.att.sch.gr/11/EGYKLIOS_EIDIKIS_AGWGIS/EGUKLIOS.pdf

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162177
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 810
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 705
Σύνολο: 721

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.