*

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες  (Αναγνώστηκε 3796 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« στις: Ιούλιος 30, 2007, 02:18:14 μμ »
Σημερα ειδα τους ανανεωμενους πινακες των οικονομολογων.
Και πανικοβληθηκα.

Ξεκινησα να ασχολουμαι με τα θεματα της εκπαιδευσης σχετικα προσφατα. Οποτε, σιγουρα δεν τα κατεχω καλα τα θεματα.
Θετω λοιπον σε εσας τους προβληματισμους μου για να δουμε τι συμβαινει.

Μεχρι προσφατα λοιπον, δηλαδη πριν την σημερινη ανανεωση των πινακων, στον πινακα β/βαθμιας με προυπηρεσια, υπηρχαν στην αρχη του πινακα, μονο καμια 10αρια ατομα ΠΕ9, με χαρτι Ασπαιτε.

Εγω εκανα φετος τα χαρτια για πδς, και του χρονου πρωτα ο θεος θα αλλαξω πινακα και θα μπω στον Β. Ειμαι κατοχος παιδαγωγικης επαρκειας ασπαιτε.

Συζητωντας ολο το χρονο στα φορουμς για το ποσους οικονομολογους παιρνουν περιπου καθε χρονο, η απαντηση ηταν περιπου 30 για την περσινη χρονια, ή 60. Δεν θυμαμαι καλα το νουμερο.
Και γιατι να το θυμαμαι?
Αφου, για το τσεκαρισμα που αφορουσε το δικο μου μελλον στην εκπαιδευση, συμφωνα με τα περσινα στοιχεια, ή 30 επαιρναν, ή 60, ή και 15, σημασια ειχε οτι διοριζονταν ΟΛΟΙ οι κατοχοι ασπαιτε-οικονομολογοι(ειπαμε οτι υπηρχαν μονο καμια 10αρια).

Οποτε, με βαση αυτα τα δεδομενα, υπολογιζα κι εγω, οτι η ποθητη μερα του διορισμου στην εκπαιδευση, δεν θα αργουσε και για μενα.

Πειτε με χαζο, αλλα ελεγα, 'και 15 ατομα να διορισουν απο τους οικονομολογους το 2008, θα ειμαι μεσα στους διοριστεους'.

Ομως τωρα?
Ολα ανατραπηκαν?
Βλεπω στους νεους πινακες, πανω απο 70(!!!) ατομα Πε9 με πτυχιο ασπαιτε! Ζητω που καηκα!

Τι εγινε ρε παιδια? Που ηταν ολοι αυτοι? Ποτε αποφοιτησαν, πως, που?

Πειτε μου τι παιζει. Σας φαινεται φυσιολογικο? Πανε ολες οι ελπιδες μου?

Γιατι με 70 ατομα ασπαιτουχων, οσους και να διορισουν, 70 δυσκολο να παρουν. Οποτε, παει και η νεα χρονια για διορισμο? Και του παραχρονου τα ιδια?
Πελαγωσα. Δωστε μου τα φωτα σας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:20 »

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2007, 01:09:27 μμ »
Μαλλον χρειαζεται αντιπαραβολη στοιχειων. Αρχεια επιτυχοντων ασπαιτε προηγουμενων χρονιων στον κλαδο πε9, με τα ονοματα που εμφανιζονται στον πινακα Β.
Κατα καιρους ακουγονται διαφορες παρατυπιες.

Απο αυτο τον πινακα, εκτος απο οσους διοριστους φετος, θα αφαιρεθουν αλλοι? Ποτε θα γινει η νεα ανανεωση του πινακα περιπου? Τι περιμενουμε? Καποια αλλα αποτελεσματα ή συμβαντα που θα επηρεασουν την καταρτιση του πινακα?

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2007, 03:17:52 μμ »
Αν και δεν το έχω ψάξει επισταμένα, στον περσινό πίνακα Β υπήρχαν όντως λίγα άτομα με παιδαγωγική κατάρτιση αλλά καμιά 60αριά στον πίνακα Γ.
Ενδέχεται λοιπόν να είναι οι ίδιοι με αυτούς που είδες εσύ στον φετινό πίνακα. Αν θέλεις να το ψάξεις όντως θα πρέπει να κάνεις έλεγχο μεταξύ των πινάκων κι επίσης να βρεις τους επιτυχόντες ΑΣΠΑΙΤΕ ΠΕ09 των τελευταίων χρόνων και μάλιστα από όλες τις πόλεις.

Υπάρχει ένα θέμα επίσης, το κατά πόσο κάποιος που έχει κάποια παιδαγωγικά μαθήματα στο πτυχίο του (ξέρω ότι πλέον στη δική μου σχολή παραδίδονται τέτοια ας πούμε) αποκτά παιδαγωγική κατάρτιση. Έχω ακούσει διάφορες εκδοχές, μία ότι είναι αρμόδιο το ΥΠΕΠΘ να το ορίσει αυτό και μία ότι είναι αρμόδια η ίδια η σχολή. Άκρη δεν έχω βγάλει. Τι να σου πω τώρα...

Αποσυνδεδεμένος cool11

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2007, 08:47:29 πμ »
Απο αυτους που θα διοριστους τωρα
(δειτε http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=821288&lngDtrID=244 )
θα αφαιρεθουν απο τους πινακες? Θα υπαρξει και αλλη ανανεωση συντομα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:20 »

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2007, 11:27:48 πμ »
buruburu  δεν κατάλαβα καλά... αν έχει κάνει κάποιος παιδαγωγικά μαθήματα στο πανεπιστήμιο του δίνει η σχολή πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτησης? Για ποιά τμήματα έχεις ακούσει ότι το κάνουν? Ποιά είναι η δικιά σου σχολή? Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να το δούμε . Ξέρεις άτομα που πήραν μ αυτό τον τρόπο παιδαγωγική επάρκεια?

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:47:55 μμ »
buruburu  δεν κατάλαβα καλά... αν έχει κάνει κάποιος παιδαγωγικά μαθήματα στο πανεπιστήμιο του δίνει η σχολή πιστοποιητικό παιδαγωγικής κατάρτησης? Για ποιά τμήματα έχεις ακούσει ότι το κάνουν? Ποιά είναι η δικιά σου σχολή? Γιατί αν ισχύει κάτι τέτοιο πρέπει να το δούμε . Ξέρεις άτομα που πήραν μ αυτό τον τρόπο παιδαγωγική επάρκεια?

Παιδιά προς Θεού, δε θέλω να δημιουργήσω λάθος εντυπώσεις...
Δεν ξέρω κανέναν που να το έχει κάνει, μου το έχουν πει άλλοι ότι κι αυτοί κάπου το έχουν ακούσει ότι γίνεται. Υποτίθεται ότι μιλάμε για τμήματα που αφορούν μη καθηγητικές σχολές οι οποίες έχουν εντάξει παιδαγωγικά μαθήματα στην ύλη τους.
Εγώ έχω τελειώσει το Οικονομικό του Καποδιστριακού αλλά επειδή τα μαθήματα προστέθηκαν αφού τελείωσα  >:( δεν ασχολήθηκα με το αν δίνουν παιδαγωγική κατάρτιση.
Εκτός κι αν μπορείς να πας να πάρεις συμπληρωματικά μαθήματα αλλά δεν έχω ακούσει κανέναν να το έχει κάνει ποτέ αυτό αφού πήρε πτυχίο...

Εσύ σε ποια σχολή είσαι; Έχετε παιδαγωγικά;

Αποσυνδεδεμένος kate1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:55:46 μμ »
εγώ έχω τελειώσει το τμήμα οικονομικών επιστημών του αριστοτελείου. Εγώ στη  σχολή μου είχα κάνει παιδαγωγικά μαθήματα. Αλλά  ξέρω  η σχολή μου δεν δίνει τέτοια πιστοποίηση. Και επιπλέον κατά τις προκυρήξεις είναι σαφές το τι δίνει παιδαγωγική κατάρτηση.Το καποδιστριακό δίνει τέτοια πιστοποίηση?

Αποσυνδεδεμένος buruburu

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 09
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 01, 2007, 01:07:05 μμ »
εγώ έχω τελειώσει το τμήμα οικονομικών επιστημών του αριστοτελείου. Εγώ στη  σχολή μου είχα κάνει παιδαγωγικά μαθήματα. Αλλά  ξέρω  η σχολή μου δεν δίνει τέτοια πιστοποίηση. Και επιπλέον κατά τις προκυρήξεις είναι σαφές το τι δίνει παιδαγωγική κατάρτηση.Το καποδιστριακό δίνει τέτοια πιστοποίηση?

Δε γνωρίζω, δεν έχω ρωτήσει. Αλλά λογικά αν δε δίνει η μία σχολή δε θα δίνει ούτε η άλλη.
Αν θυμάμαι καλά πρέπει να το είχα διαβάσει στο παλιό φόρουμ των ΚΕΠ, το είχε δώσει ως απάντηση κάποιος σε ερώτηση άλλου "πως γίνεται άτομα από μη καθηγητικές σχολές να εμφανίζονται στους πίνακες ότι έχουν παιδαγωγική κατάρτιση αμέσως μετά την αποφοίτηση;".
Τρέχα γύρευε...

Για δες κι αυτό το τόπικ, άνοιξε χτες http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=2514.0;topicseen
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2007, 01:09:59 μμ από buruburu »

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 13, 2007, 03:52:38 μμ »
Σημερα ανακοινωθηκα οι διορισμοι στην Β/βαθμια.
Προφανως κατι δεν ξερω γιατι δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα.
Κοιταζω το xls του υπουργειου παιδειας, δειχνει οτι διοριστηκαν 37 ατομα απο τον ενιαιο πινακα διορισμων.

Στο e-aitisi, πιν λιγες μερες, στον πινακα β, ο τελευταιος με παιδαγωγικη καταρτιση ειχε σειρα 73. (προηγουνταν τα ατομα-ειδικη κατηγορια)
Τωρα, ο τελευταιος με παιδαγωγικη καταρτιση, εχει σειρα 77.

Πως γινεται αυτο? Πως γινεται να διοριζονται 37 ατομα απο πινακα Β, και αντι να φευγει κοσμος απο την κορυφη του πινακα β, να προστιθενται????

Που πεφτω σε σφαλμα? Τι δεν γνωριζω? Τι συμβαινει?

Αποσυνδεδεμένος minus

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 26, 2007, 04:38:39 μμ »
Σκεψεις απο την τελευταια ανανεωση στους πινακες...

Ιουνη ηταν καμια 10 με ασπαιτε στον πινακα β.
Ιουλη, μετα την ανανεωση, εμφανιστηκαν καμια 70αρια(!) με ασπαιτε στον πινακα β.
Τωρα (τελευταια ανανεωση 24-8-07), εμφανιζονται πλεον καμια 30 με ασπαιτε στο πινακα β.

Τα 40 ατομα με ασπαιτε που χαθηκαν απο τον πινακα β, τι να απεγιναν? Εγω υπεθεσα οτι διοριστηκαν και αφαιρεθηκαν απο τους πινακες.

Ερχεται κι αλλη ανανεωση? Με ποιο συμβαν? Αυτοι που λεω τι μπορει να απεγιναν?

AG

  • Επισκέπτης
Απ: ΠΕ9-οικονομολογοι και διορισμοι απο πινακες
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 26, 2007, 07:04:29 μμ »
νομίζω ότι τα άτομα που αφαιρέθηκαν πρέπει να είναι αυτοί που διορίζονται. μπορείς να το συγκρίνεις κοιτώντας τους δύο πίνακες (αναπληρωτών και μόνιμων διορισμών) και να ελέγξεις εάν υπάρχουν κοινά ονόματα.

φέτος, υπάρχει περίπτωση να ζητήσουν περισσότερους οικονομολόγους ως αναπληρωτές λόγω των λιγότερων μόνιμων προσλήψεων (σε σχέση με τα δύο προηγούμενα έτη);

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 566
Σύνολο: 577

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.