*

Αποστολέας Θέμα: Τροποποίηση εγκυκλίου - δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)  (Αναγνώστηκε 1351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Τροποποίηση εγκυκλίου - δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)
« στις: Νοέμβριος 22, 2011, 07:54:40 μμ »
Είμαι ΠΕ19 και πέρυσι ήμουν αναπληρωτής στα ολοήμερα... Φέτος έκανα απενεργοποίηση της αίτησης μου. Το θέμα αφορά όλους τους αναπληρωτές και όχι τους πληροφορικούς συγκεκριμένα. Απλά δε ξέρω που πρέπει να απευθυνθώ... Στην αίτηση των αναπληρωτών που βγαίνει κάθε χρόνο υπάρχει το εξής παράδοξο: Προβλέπεται δυνατότητα τροποποίησης της δήλωσης ενός αναπληρωτή μόνο στη περίπτωση που ο σύζυγος διοριστεί μόνιμος δημόσιος υπάλληλος. Επίσης σε περίπτωση άρνησης αναπληρωτή υπάρχει ποινή δύο ετών. Τι γίνεται όμως όταν και οι δύο σύζυγοι είναι αναπληρωτές; Το απόλυτο χάος...
Δεν υπάρχει καμία πρόνοια ενώ η ανάγκη είναι σαφώς μεγαλύτερη! Γιατί μεγαλύτερη; Μα όταν κάποιος σύζυγος διορίζεται μόνιμος  ξέρει ότι τουλάχιστον για 3 χρόνια θα είναι στο ίδιο μέρος (κι ένα σωρό άλλες διευκολύνσεις όπως αποσπάσεις αμοιβαίες μεταθέσεις άδεια εγκυμοσύνης). Η σύζυγός μου είναι αναπληρώτρια δασκάλα κι εγώ εν δυνάμει αναπληρωτής καθηγητής πληροφορικής. Έχουμε κι ένα μωράκι 5 μηνών. Τη γυναίκα μου την πήραν τον Οκτώβριο στη Φλώρινα και εγώ αν άφηνα την αίτηση (είχα τη Φλώρινα στην 20 επιλογή) θα με έπαιρναν το Νοέμβριο αναπληρωτή μειωμένου ωραρίου στη Λευκάδα... (βάση υποτίθεται έχουμε τα Γιάννενα). Με τον 3848 και το πάγωμα των προσλήψεων αν όλα πάνε καλά θα δουλεύουμε για πολλά χρόνια αναπληρωτές    Ο ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΥΟ....  Η λύση είναι απλή με μηδενικό κόστος αλλά με μεγάλη προνοιακή σημασία. Η δυνατότητα αλλαγής της δήλωσης και στους αναπληρωτές συζύγους! Υπάρχει δυνατότητα ήδη στο σύστημα (για τους μόνιμους) απλά χρειάζεται μία ελάχιστη τροποποίηση της εγκυκλίου! Φαντάζομαι δε θα είναι πολλές περιπτώσεις πανελληνίως αλλά είναι απίστευτης σημαντικότητας για αυτές τις περιπτώσεις.
Τι μπορούμε να κάνουμε για να γίνει αυτή η αλλαγή;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:38:09 μμ από peteruoi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τροποποίηση δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:41:37 »

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Τροποποίηση δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 23, 2011, 08:57:58 μμ »
οεο;

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Απ: Τροποποίηση δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:03:29 μμ »
Καμιά ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος Lothlorien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τροποποίηση δήλωσης αναπληρωτή (Πως;;;)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 01, 2011, 05:28:52 μμ »
Υποθέτω πρέπει να ρωτήσεις δικηγόρο. Το ότι δεν έχει όμως αλλάξει τόσα χρόνια μάλλον σημαίνει ότι δεν μπορεί να γίνει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 546
Σύνολο: 547

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.