*

Αποστολέας Θέμα: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή  (Αναγνώστηκε 10148 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 12:27:25 μμ »
Εγω ξέρω ότι δεν γινεται να αποσπαστει αναπληρωτης σε άλλο μέρος εκτος απο τον νομο που προσληφθηκε

Οι θέσεις των αναπληρωτών είναι σχεδόν προσοπωπαγείς. Σε παίρνουν στον τάδε νομό, το οποίο εσύ δήλωσες, για να καλύψεις συγκεκριμένο λειτουργικό κενό. Δεν μπορεί λοιπόν να γίνει μετακίνηση.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:49 »

Αποσυνδεδεμένος Icarus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 01:21:15 μμ »
Εγω ξέρω ότι δεν γινεται να αποσπαστει αναπληρωτης σε άλλο μέρος εκτος απο τον νομο που προσληφθηκε

Και εγώ αυτό ξέρω και αυτό ακούω από όλους όσους ρώτησα, αλλά πριν από 2 χρόνια σε σχολείο της Κρήτης, όπου υπηρέτησα, μου είπε ο διευθυντής ότι ο αναπληρωτής θεολόγος που ήταν μια χρονιά πριν από εμένα είχε πάρει απόσπαση στην Αρχιεπισκοπή Αθηνών!!! και μάλιστα με είχε ρωτήσει: καλά παίρνουν απόσπαση και οι αναπληρωτές?   :o

Αν έγινε τέτοιο πράγμα μιλάμε για καραμπινάτη παρανομία!!! Ο αναπληρωτής δεν έχει το δικαίωμα να κάνει ούτε αμοιβαία μετάθεση με άλλον αναπληρωτή...
Fly, on your way, like an eagle,
Fly as high as the sun...

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:46:34 μμ »
Ο αναπληρωτης με προβλημα υγειας δε θα πρεπε μα αντιμετωπιζεται με μεγαλυτερη ευαισθησια;Δεν το επελεξε αυτος να ειναι ειδικης κατηγοριας.Και ουτε καποιοι διευθυντες θα πρεπε να θεωρουν τις διευθυνσεις τσιφλικια τους και να κρυβουν τα κενα  για να μην μπουν οι της ειδικης κατηγοριας που προηγουνται αλλα ο δικος τους που ακολουθει.Δυστυχως ομως δεν τους περισευει συνειδηση.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 03:52:08 μμ »
Εφόσον ήξερες ότι δε θα μπορούσες να πας γιατί δήλωνες 30 περιοχές? Ξέρω πολλούς συναδέλφους που επειδή δεν μπορούμε να φύγουμε από τον τόπο κατοικίας μας δηλώνουμε κάθε χρόνο μόνο 2 περιοχές? Μήπως το σκέφτηκες εσύ λίγο πιο πονηρά έχοντας ακούσει το περσινό περιστατικό?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:37:49 »

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:44:59 μμ »
Καλησπέρα σας! Ακολούθησα μερικές απο τις συμβουλές σας και πήρα κάποια τηλέφωνα.  Αρχικά στη ΔΔΕ της δεύτερης επιλογής μου. Η κατα τα άλλα ευγενέστατη κυρία μου είπε πως άκουσε και για μια άλλη τέτοια περίπτωση και το ψάχνουν αν γίνεται. (εγώ της εξήγησα επακριβώς το δικό μου θέμα).Μου είπε επιπλέον πως εκείνη την ώρα συνεδρίαζε το ΠΥΣΔΕ για τις τοποθετήσεις των υπεράριθμων και να καλέσω τη Δευτέρα σε έναν αριθμο που μου έδωσε, να με ενημερώσουν και για αυτό και για τα κενά της ειδικότητάς μου. Με συμβούλεψεγια να μη χάνω χρόνο να απευθυνθώ στο υπουργείο για πιο έγκυρη απάντηση. Συγκεκριμένα στο τμήμα διορισμών. Πήρα λοιπόν και η "κυρία" αφού με το ζόρι της εξήγησα, μου απάντησε με πολύ απαξιωτικό ύφος ότι " ΠΟΤΕ και ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ". Και πως ούτε άδεια δικαιούμαι  σε περίπτωση ανάγκης. Μόνο αναρρωτική οι αναπληρωτές και τίποτα άλλο. Η αλήθεια είναι ότι ήλπιζα πως θα είχα κάτι θετικό αλλά η απάντησή της και πολύ πολύ πολύ περισσότερο το ύφος της μου έκοψαν τα πόδια.. Αφήστε που δικαιούμαστε 10 μέρες κανονικής άδειας για περιπτώσεις ανάγκης ( άσχετα αν πολλές φορές παίρνουμε άδεια για να κάνουμε 3-4 ήμερο  όσοι βρισμόμαστε μακρυά απο το σπίτι μας). Όπως και να έχει εγώ θα πάρω πάλι τη Δευτέρα  τηλέφωνο. Πάντα ελπίζω να υπάρχει λύση.. Αν δε γίνεται θα πάω όπου με στείλουν και ο μισός μισθός μου θα φεύγει σε νοσοκομα, σαββατοκύριακα θα με τρώνε οι δρόμοι και στο τέλος θα απορώ γιατί τα ανέχομαι όλα αυτά αφού δεν πρόκειται να διοριστώ ποτέ με τους ρυθμούς που κάνουν τους διορισμούς...
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος tempelina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 05:59:39 μμ »
Χρειάζεται να κάνεις κάτι πιο δραστικό απο το τηλέφωνο! Τόσος κόσμος τηλεφωνεί αυτό τον καιρό για πληροφορίες κλπ οπότε δεν σε παίρνουν στα σοβαρά. Πήγαινε τη Δευτέρα το πρωί στο υπουργείο στο τμήμα διορισμών σε αυτούς που ασχολούνται με αναπληρωτές και μίλησε από κοντά. Ετοίμασε και ένα γραπτό αίτημα (με τη μορφή της αίτησης) προς το τμήμα διορισμών και πήγαινε στο πρωτόκολλο να το καταθέσεις. Και αυτό θα απευθύνεται στο τμήμα διορισμών. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν τουλάχιστον μέσα σε 50 μέρες. Ξέρω είναι αργά αλλά κάνε ότι μπορείς. Εγώ μέχρι και στην υπουργό θα πήγαινα. Έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να δεις όποιον θες. Άσχετα αν αυτο θα γίνει η όχι κάνε ότι μπορείς. Σου εύχομαι καλή τυχη.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:01:04 μμ »
καταρχήν οι αναπληρωτές διακιούνται 7 μέρες άδεια, 10 διακιούνται οι μόνιμοι (το έλεγε περσινή εγκύκλιος). Αλλά ακόμα και αυτές τις μέρες δεν είναι δεδομένο ότι θα τις πάρεις. Εξαρτάται από τον διευθυντή του σχολείου και από τον διευθυντή της Β/βάθμιας.
Επίσης, ακόμα και αν επιτρέπονται οι μετακινήσεις αναπληρωτών (που όπως είπα πολύ αμφιβάλω), είμαι σχεδόν σίγουρη ότι θα αυτό θα είναι για θέμα υγείας του ίδιου του αναπληρωτή και όχι κάποιου συγγενικού προσώπου... Ακόμα και οι μόνιμοι είναι πολύ δύσκολο να πάρουν απόσπαση (τουλάχιστον στην περιοχή μου) για λόγους υγείας συγγενικού ατόμου....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Alkyoni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 09, 2011, 06:52:42 μμ »
Χρειάζεται να κάνεις κάτι πιο δραστικό απο το τηλέφωνο! Τόσος κόσμος τηλεφωνεί αυτό τον καιρό για πληροφορίες κλπ οπότε δεν σε παίρνουν στα σοβαρά. Πήγαινε τη Δευτέρα το πρωί στο υπουργείο στο τμήμα διορισμών σε αυτούς που ασχολούνται με αναπληρωτές και μίλησε από κοντά. Ετοίμασε και ένα γραπτό αίτημα (με τη μορφή της αίτησης) προς το τμήμα διορισμών και πήγαινε στο πρωτόκολλο να το καταθέσεις. Και αυτό θα απευθύνεται στο τμήμα διορισμών. Είναι υποχρεωμένοι να σου απαντήσουν τουλάχιστον μέσα σε 50 μέρες. Ξέρω είναι αργά αλλά κάνε ότι μπορείς. Εγώ μέχρι και στην υπουργό θα πήγαινα. Έχεις δικαίωμα να ζητήσεις να δεις όποιον θες. Άσχετα αν αυτο θα γίνει η όχι κάνε ότι μπορείς. Σου εύχομαι καλή τυχη.

Σε ευχαριστώ πολύ. Στο Υπουργείο δε μπορώ να πάω αφού είμαι 400 χιλιομετρα μακρυά.Όσο για το γραπτό αίτημα έχεις δίκιο. Δεν είναι τόσο αργά.
Νωρίτερα ξέχασα να αναφέρω πως η ευγενική κυρία στην ΔΔΕ μου είπε πως πιθανοτατα να μπορώ να αλλάξω περιοχή εντός περιφέρειας ( πχ περιφέρεια Νοτιου Αιγαίου  απο Καστελόριζο να με πάνε στην Κέα) ή νομού( πχ Κυκλάδες απο Σαντορίνη να πάω στην Κέα).  Εντός νομού ξέρω 3 περιπτώσεις που άλλαξαν περιοχή. Συνάδελφος μου προσλήφθηκε στην Β Κυκλάδων, γκρίνιαξε ότι υπάρχει κενό στη Δ ( που σε εκείνη τη φάση δεν πήραν κανέναν) και την έστειλαν στη Δ. Συν'αδελφός μου πάλι τον πήραν στη Γ κυκλάδων και λέει πως δεν ξέρει γιατί αλλά του είπαν να έρθει στη Δ τελευταία στιγμή. Και επίσης πέρυσι εκπαιδευτικός διορισμένη στη Β περιοχή  έμεινε στο γραφείο που είναι στην Α. Πρόπερσι εγώ δούλευα ωρομίσθια σε μια περιοχή και ήμουν η πρώτη που θα καλούσαν αναπληρώτρια σε επομενη φάση.Μίλησα με τον προιστάμενο και μου είπε πως αν με καλούσαν αναπληρώτρια σε περιοχή αρμοδιότητάς του διαφορετική απο αυτήν της προσληψής μου ως ωρομίσθια θα παρέμενα στην ίδια περιοχή. ( του ειχα πει πως δεν ειναι εύκολες οι μετακομίσεις απο νησί σε νησί). Ειδικά το τελευταίο έρχεται σε αντίθεση με αυτό που λένε όλοι ( και εδώ σε προηγούμενα μυνήματα) ότι οι αναπληρωτές προσλαμβάνονται ο καθένας για κάλυψη συγκεκριμένου έκτακτου κενού. Μην κοροιδευόμαστε. Κενά υπάρχουν πολλά και στο σύνολο των ειδικοτήτων και προσλαμβάνουν αναπληρωτές για να 'μπαλώσουν' αυτά τα κενά..  Το θέμα είναι ότι γενικά κυκλοφορούν τόσα πλαστά πιστοποιητικά αναπηρίας, πτυχία κλπ που πριν το πρόβλημά μου κι εγώ ήμουν αδιάλλακτη και σκληρή.. Έλεγα αυτό που αναφέρθηκε παραπάνω.. Να μη δήλωναν τις περιοχές,να καθόντουσαν σπίτι τους, να έβρισκαν άλλη δουλειά.. Και φυσικά την πληρώνουν οι πραγματικά έχοντες πρόβλημα.

@ emmaki  Σωστά λές για τις 7 ημέρες. Δικό μου το λάθος. 'Ισως πρόπερσι ήταν 10 μέρες. Ο διευθυντής πρέπει να είναι πολύ ανάποδος για να μη σου δώσει (εισηγηθεί θετικά) εκτός και αν του ζητήσεις άδεια για να πάς στην πόλη για ψώνια... Και στον δικό μου νομό είναι απίστευτα δύσκολο . Και στις 4 περιοχές. Δήλωσα πρώτη την περιοχή μου just in case  αλλά ξέρω ότι υπάρχουν υπεράριθμοι. Και όπως ανέφερα σε προηγούμενο μύνημα δεν έχω την απαίτηση να προσληφθώ στο σπίτι μου. Αλλά σε κοντινό νομό με κενά τα οποια φοβάμαι ότι θα παρουσιάσουν στις επόμενες φάσεις αναπληρωτών. Και σε περιοχή που φυσικά δηλωσα κατά προτεραιότητα.. ( δε θα ήθελα να με πάνε στην επιλογή 30 που είναι οι κυκλάδες και στην επομενη φάση να στείλουν αναπληρωτή στην επιλογή 2 ή 3 ή 4 που είναι σε απόσταση 100-150 χιλιομέτρων απο το σπίτι μου). Και ναι δήλωσα Κυκλάδες ώστε να μη μείνω άνεργη αφού δεν έβαλα το κουτάκι.
When we are no longer afraid, then we begin to live....

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 03:20:14 μμ »
Η α φαση ηταν σταχτη στα ματια χωρις να γνωριζουν τα πραγματικα κενα.Πηραμε το ρισκο κα βρεθηκαμε οπου να ναι.Μαλλον χρειαζεται μεγαλυτερη επιφυλαξη με τη ηγεσια του υπουργειο να μη μας υπολογιζει οπως φαινεται.

Αποσυνδεδεμένος ρενια

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 76
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 04:19:18 μμ »
Σημερα που ειδα την κυρια της ειδικης αγωγης το θυμηθηκα.Αναπληρωτρια δασκαλα ειδικης αγωγης επι σειρα ετων αποσπαται απο την Α περιοχη στη Γ εναν μηνα μετα την τοποθετηση της.Χωρις να ανηκει σε ειδικη κατηγορια,χωρις προβληματα υγειας.Αρα τροπος υπαρχει (για καποιους εννοειται).

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 13, 2011, 11:56:48 μμ »
Συνάδελφοι μετάθεση αναπληρωτή απο τον π.χ. Ν.Ημαθίας στον Ν.Πέλλας δεν γίνεται σε καμία περίπτωση.Το να αποσπασθεί μόνιμος εκπαιδευτικός από την Α ΗΛΕΙΑς και να πάει στην Β ΗΛΕΙΑς είναι απολύτως νόμιμο.Το να πάει αναπληρωτης απο την Α Ηλειας στη Β Ηλείας δεν το γνωρίζω αλλά δεν μου φαίνεται πιθανό.

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:03:50 πμ »
Βέβαια ακούσα προχθές την περίπτωση μιας συναδέλφισας που ήρθε αναπληρώτρια στην Γ περιοχή του νομού μου και μιλάει με τους αιρετούς,με ποιο τρόπο  να μπορέσει να πάει στη Β,αν υπάρχει κενό εκεί.Οπότε ίσως υπαρχει μια περίπτωση, απο τη μια περιοχή του ίδιου νομού, να μπορείς να πας στην άλλη, αλλά μάλλον με αθέμιτα μέσα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 14, 2011, 12:06:05 πμ από irenead »

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Μετάθεση/ απόσπαση αναπληρωτή
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 24, 2011, 06:08:01 μμ »
Σήμερα ήρθε ένα χαρτί στο σχολείο από τη δευτεροβάθμια με το οποίο ανακοινωνόταν η απόσπαση αναπληρωτή από τη Δ στη Γ Αθήνας. Δεν έγραφε το λόγο. Άρα προφανώς γίνεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159603
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 446
Σύνολο: 468

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.