*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων  (Αναγνώστηκε 11059 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 03:48:48 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Απο οτι βλέπω φέτος βαθμολογούμε στα ΕΑΕΠ (http://www.pde.gr/index.php?page=3659).  Απο τη μια είναι καλό...αλλά απο την άλλη άντε να βγάλεις άκρη. Εδω καλά καλά δεν έχουμε μάθει τα ονόματα απο τα περισσότερα απο τα 250 παιδιά. Θα μας προβληματίσει πολύ πιστεύω το θέμα αυτό...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:45 »

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 05:12:24 μμ »
Αυτό έβλεπα και γω μόλις τώρα. Να σου πω την αλήθεια θα προτιμούσα να μη βάλω βαθμούς αλλά τελοσπάντων έχει και μια θετική πλευρά η βαθμολόγηση.

Στα 161 που προστέθηκαν φέτος δεν βαθμολογούν γιατί αναφέρει καθαρά μόνο τα 800 που λειτούργησαν πέρυσι
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 02, 2011, 05:19:20 μμ από ekalaitz »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 05:32:42 μμ »
Αυτό δεν το χα προσέξει. Πάντως εγώ τεστ δεν μπορώ να βάλω σε παιδιά που τα έχω δει πχ. 4 - 5 φορές. Έχω σχηματίσει για κάποιους μαθητές εικόνα, αλλά όχι για όλους φυσικά. Και δεν πρόκειται να με προβληματίσουν οι μικρές τάξεις. Για τις πέμπτες και τις έκτες θα υπάρξει "θέμα".

Αποσυνδεδεμένος elia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 665
  • ΠΕ86 - ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 05:54:05 μμ »
Πιθανώς να μην είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε σε αυτό το τρίμηνο βαθμολογία. Παλαιότερα πάντως μου είχε τύχει στη δευτεροβάθμια να προσληφθώ 3-4 εβδομάδες πριν το τέλος του τριμήνου και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βαθμολογήσω, αφού πρέπει να έχουν συμπληρωθεί κάμποσες εβδομάδες μαθήματος (δεν θυμάμαι όμως καθόλου πόσες). Μάλλον πρέπει να το ψάξουμε....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:52:45 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 06:10:32 μμ »
Πιθανώς να μην είμαστε υποχρεωμένοι να βάλουμε σε αυτό το τρίμηνο βαθμολογία. Παλαιότερα πάντως μου είχε τύχει στη δευτεροβάθμια να προσληφθώ 3-4 εβδομάδες πριν το τέλος του τριμήνου και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να βαθμολογήσω, αφού πρέπει να έχουν συμπληρωθεί κάμποσες εβδομάδες μαθήματος (δεν θυμάμαι όμως καθόλου πόσες). Μάλλον πρέπει να το ψάξουμε....

Και να το ψάξουμε εμείς γιατί αν περιμένουμε να μας πούνε....σωθήκαμε. Πάντως εμείς που είμαστε με πρόσληψη 1/11 πιστεύω πως θα βαθμολογήσουμε, άσχετο αν λόγω των συνεχών αλλαγών στο σχολικό πρόγραμμα και του γενικού χαμού, τώρα έχουμε αρχίσει να βάζουμε τα παιδιά σε σειρά.

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2011, 09:23:17 μμ »
Το ότι βάζουμε βαθμούς είναι πολύ καλό για μας, αφού σε μαθητές (και γονείς :))  θα δίνεται η (σωστή) εντύπωση ότι η Πληροφορική είναι  "κανονικό" μάθημα όπως τα άλλα. Επίσης χαμηλός βαθμός στους αδιάφορους μαθητές των μεγάλων τάξεων μπορεί να τους κάνει να ενδιαφερθούν περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς αν δεν έβγαινε αυτό το έγγραφο είχα σκοπό να δώσω στους γονείς ένα χαρτί με "περιγραφική" αξιολόγηση αντί για βαθμό. Βέβαια εγώ πήγα στο σχολείο τέλη Σεπτέμβρη και έχω κάνει αρκετές ώρες, δεν ξέρω τι γίνεται για όσους πήγαν π.χ. Νοέμβρη. Στη Δ/θμια νομίζω ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι δεν μπαίνει βαθμός αν δεν έχει συμπληρωθεί ικανοποιητικός αριθμός μαθημάτων, για την Α/θμια δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:25:25 πμ »
Χριστίνα, χαρτί, στυλός, κι άγιος ο θεός. Εγώ την τελευταία βδομάδα μετά από κάθε ώρα, σημειώνω στην λίστα με τα ονόματα των παιδιών λίγες λέξεις για να θυμάμαι την επίδοσή τους και την συμπεριφορά τους. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν έχω μάθει ακόμα ονόματα, φάτσες, ούτε καν τάξη δεν θυμάμαι αν τα βλέπω στο διάλλειμα :( Και πήγα και έναν μήνα νωρίτερα από σένα.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:58:31 πμ »
Πάντως  για τα καινούρια ΕΑΕΠ (από συγχώνευση) αναφέρει ότι ισχύει ό,τι αναφέρεται σε μία εγκύκλιο (Φ.7Α/601 / 118098 /Γ1/13 -10 - 2011). Την έχει βρει κανένας αυτή την εγκύκλιο;

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 01:22:12 πμ »
Και απαντάω στον εαυτό μου...
Αν η εγκύκλιος που αναφέρεται είναι αυτή: http://www.dipevath.gr/Egkyklioi-Dieythinsis/11-11-2011/sxet-thema4.pdf
παρότι δεν αναφέρεται καν το δικό μας μάθημα, μάλλον από τα συμφραζόμενα θα πρέπει να συμπεράνουμε ότι δεν θα βάζουμε βαθμούς, αλλά θα ζητάμε από τους γονείς υπεύθυνη δήλωση ότι δεν αξιολογούμε...  Λατρεμένη γραφειοκρατία!

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 02:46:47 πμ »
Πωπω gpapage έχεις δίκιο! Δεν το είχα προσέξει αυτό. Η οδηγία λέει ότι "μόνο ςτα 800 ςχολεία με Ενιαίο
Αναμορφωμζνο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ), που ορίςτηκαν με τη με αρ. πρωτ. Φ.3/609/
60745 /Γ1/28-5 - 2010 Τ.Α (ΦΕΚ 804Β/9-6-2010)"
Άρα όσα ΕΑΕΠ λειτουργούν από φέτος, κι όχι από πέρισυ, δεν περιλαμβάνονται!

Πάντως λάθος κατάλαβες από την Φ.7Α/601 / 118098 /Γ1/13 -10 - 2011. Αυτή αναφέρεται μόνο στα μαθήματα ξένων γλωσσών. όχι στο δικό μας. Δεν μας αφορά.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 02:54:52 πμ »
Πωπω gpapage έχεις δίκιο! Δεν το είχα προσέξει αυτό. Η οδηγία λέει ότι "μόνο ςτα 800 ςχολεία με Ενιαίο
Αναμορφωμζνο Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα (ΕΑΕΠ), που ορίςτηκαν με τη με αρ. πρωτ. Φ.3/609/
60745 /Γ1/28-5 - 2010 Τ.Α (ΦΕΚ 804Β/9-6-2010)"
Άρα όσα ΕΑΕΠ λειτουργούν από φέτος, κι όχι από πέρισυ, δεν περιλαμβάνονται!

Πάντως λάθος κατάλαβες από την Φ.7Α/601 / 118098 /Γ1/13 -10 - 2011. Αυτή αναφέρεται μόνο στα μαθήματα ξένων γλωσσών. όχι στο δικό μας. Δεν μας αφορά.
Γι' αυτό λέω ότι από τα συμφραζόμενα μπορούμε να το συμπεράνουμε... Στη νέα εγκύκλιο που έβγαλαν έχουν ένα κατεβατό που αναφέρει ξεκάθαρα ότι ισχύει ΜΟΝΟ για τα 800 και καλύπτει όλα τα μαθήματα ειδικοτήτων. Και στο τέλος κολλάνε ένα "Σας επισημαίνουμε ότι, για τους  μαθητές  που προέρχονται από  σχολεία που έχουν συγχωνευτεί, ισχύουν όσα περιγράφονται  στην με αρ. πρωτ. Φ.7Α/601 / 118098 /Γ1/13 -10 - 2011 εγκύκλιο του υπουργείου". Η συγκεκριμένη εγκύκλιος όμως αναφέρεται μόνο στις ξένες γλώσσες. Μάλλον εμείς από αυτό θα πρέπει να υποθέσουμε ότι αυτό που ισχύει για τις ξένες γλώσσες θα ισχύει και για τα υπόλοιπα αντικείμενα ειδικοτήτων... Αλλιώς θα διευκρίνιζε ξεχωριστά τι ισχύει για τις ξένες γλώσσες και για εμάς ή τις άλλες ειδικότητες, δεν θα ανέφερε την εγκύκλιο.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 12:11:40 μμ »
Γι' αυτό λέω ότι από τα συμφραζόμενα μπορούμε να το συμπεράνουμε... Στη νέα εγκύκλιο που έβγαλαν έχουν ένα κατεβατό που αναφέρει ξεκάθαρα ότι ισχύει ΜΟΝΟ για τα 800 και καλύπτει όλα τα μαθήματα ειδικοτήτων. Και στο τέλος κολλάνε ένα "Σας επισημαίνουμε ότι, για τους  μαθητές  που προέρχονται από  σχολεία που έχουν συγχωνευτεί, ισχύουν όσα περιγράφονται  στην με αρ. πρωτ. Φ.7Α/601 / 118098 /Γ1/13 -10 - 2011 εγκύκλιο του υπουργείου". Η συγκεκριμένη εγκύκλιος όμως αναφέρεται μόνο στις ξένες γλώσσες. Μάλλον εμείς από αυτό θα πρέπει να υποθέσουμε ότι αυτό που ισχύει για τις ξένες γλώσσες θα ισχύει και για τα υπόλοιπα αντικείμενα ειδικοτήτων... Αλλιώς θα διευκρίνιζε ξεχωριστά τι ισχύει για τις ξένες γλώσσες και για εμάς ή τις άλλες ειδικότητες, δεν θα ανέφερε την εγκύκλιο.
Απαπα gpapage !! Στην δημόσια διιοίκηση δεν υποθέτεις ποτέ και τίποτα :) Θα ρωτησουμε τις Διευθύνσεις μας και αυτές θα ρωτήσουν το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2011, 04:12:28 μμ »
Εννοείται ότι πρέπει να ρωτήσουμε... Και αυτοί να ρωτήσουν πιο πάνω γιατί λογικά δεν θα έχουν ιδέα τι ισχύει για την περίπτωσή μας. Με αυτές τις λακωνικές εγκυκλίους έχουμε εκπαιδευτεί να διαβάζουμε "between the lines"... Και εφόσον κάτι ισχύει για τις ξένες γλώσσες μάλλον θα μας πουν ότι το ίδιο ισχύει και για τις άλλες "νέες" ειδικότητες.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 10:24:01 μμ »
Συνάδερφοι έχετε σκεφτεί όσοι θα βαθμολογήσετε, πως θα χειριστείτε το θέμα τελικά; Εντάξει στις μικρές τάξεις δεν το συζητώ εγώ θα βάλω Α. Αλλά στις πέμπτες και στις έκτες θα υπάρχει θέμα. Η αλήθεια είναι πως δεν προλαβαίνουμε να κάνουμε σοβαρή αξιολόγηση των παιδιών και αν χρησιμοποιήσουμε διαβαθμίσεις στην βαθμολογία μας, μπορεί να αδικήσουμε κάποιους μαθητές. Ούτε μπορούμε να δούμε τι βαθμο θα βάλει ο δάσκαλος και να βάλουμε κάτι ανάλογο. Εγώ έχω εντοπίσει μαθητές που είναι πάρα πολύ καλοί σε μένα και ρωτώντας τη δασκάλα μου έχει πει πως στα μαθήματα δεν πάει καθόλου καλά.
Απο την άλλη δεν μπορείς να βάλεις σε όλους 10, επειδή στα επόμενα τρίμηνα δεν "κατεβαίνει" εύκολα ένας βαθμός. Αντιθέτως "ανεβαίνει" πολύ ευκολότερα.....
Μήπως μια λύση είναι να βαθμολογηθούν όλοι οι μαθητές της Πέμπτης και της Έκτης τάξης με 9, το οποίο αντίστοιχα θα ανέβει για τους καλούς μαθητές και ίσως θα κατέβει ή θα παραμείνει το ίδιο για αυτούς που θα έπρεπε να πάρουν κάτι λιγότερο;

Ποιές είναι οι σκέψεις σας;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 358
Σύνολο: 360

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.