*

Αποστολέας Θέμα: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων  (Αναγνώστηκε 11116 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:31:59 μμ »
Χριστίνα, κατ' αρχάς στην Α' και Β' δημοτικού δεν μπαίνουν βαθμοί καθόλου. Στην Γ' και Δ' μπαίνει Α, Β, Γ. Στην Ε' και ΣΤ' μπαίνει 0-10.
Η Ε' είναι ευαίσθητη τάξη, όπως μου είπε συνάδελφος δασκάλα, γιατί ο μέσος όρος μετράει του χρόνου για επιλογή σημαιοφόρου.
Άλλα πράγματα που μου είπε η συνάδελφος, είναι να συνενοηθώ με τον δάσκαλο της τάξης. Όχι να επηρεαστώ στους βαθμούς μου, αλλά να δω μη τυχόν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις σε κάποιο παιδί. Δλδ, μου λέει, μην έχει 10,10,10... και 9 πληροφορική. Θα ακολουθήσω την συμβουλή της, αν και ένα πιστεύω ότι ένα παιδί δεν αξίζει με τίποτα παραπάνω βαθμό, δεν θα τον αλλάξω ακόμα κι αν έινια διαφορετικός από των δασκάλων. Εάν "παίζεται" μάλλον θα συμπορευτώ με τους δασκάλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 04, 2011, 11:42:52 μμ »
Χριστίνα, κατ' αρχάς στην Α' και Β' δημοτικού δεν μπαίνουν βαθμοί καθόλου. Στην Γ' και Δ' μπαίνει Α, Β, Γ. Στην Ε' και ΣΤ' μπαίνει 0-10.
Η Ε' είναι ευαίσθητη τάξη, όπως μου είπε συνάδελφος δασκάλα, γιατί ο μέσος όρος μετράει του χρόνου για επιλογή σημαιοφόρου.
Άλλα πράγματα που μου είπε η συνάδελφος, είναι να συνενοηθώ με τον δάσκαλο της τάξης. Όχι να επηρεαστώ στους βαθμούς μου, αλλά να δω μη τυχόν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις σε κάποιο παιδί. Δλδ, μου λέει, μην έχει 10,10,10... και 9 πληροφορική. Θα ακολουθήσω την συμβουλή της, αν και ένα πιστεύω ότι ένα παιδί δεν αξίζει με τίποτα παραπάνω βαθμό, δεν θα τον αλλάξω ακόμα κι αν έινια διαφορετικός από των δασκάλων. Εάν "παίζεται" μάλλον θα συμπορευτώ με τους δασκάλους.

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Πόσο καιρό κάνεις μάθημα στο σχολείο σου όμως; Είσαι σε θέση να αξιολογήσεις κάθε παιδί ξεχωριστά; Εγώ έχω δει ελάχιστες φορές κάποια τμήματα λόγω συνεχών αλλαγών στο πρόγραμμα, στησίματος του εργαστηρίου κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 01:55:18 πμ »
Συμφωνώ με όσα γράφει η happiness, με την παρατήρηση ότι το βαθμό που θα βάλουμε (αν δεν είναι 10 ή Α  :)) πρέπει να μπορούμε να τον "υποστηρίξουμε" κάπως. Σκέφτομαι να βάλω αυτή τη βδομάδα στις τάξεις Γ-ΣΤ μια παρόμοια με τις ασκήσεις που κάναμε που θα τους πω ότι θα βαθμολογηθεί για να έχω κάτι σαν διαγώνισμα και βέβαια στους υπολογιστές υπάρχουν οι φάκελοι των παιδιών με τις εργασίες τους που (θεωρητικά) μπορώ να δείξω στους γονείς αν το ζητήσουν. Από ότι μου είπαν οι δάσκαλοι οι βαθμοί είναι πολύ επιεικείς, δηλαδή 9-10 σε Ε-ΣΤ (8 σπάνια βάζουνε).

Εγώ έχω εντοπίσει μαθητές που είναι πάρα πολύ καλοί σε μένα και ρωτώντας τη δασκάλα μου έχει πει πως στα μαθήματα δεν πάει καθόλου καλά.

Αυτή είναι και για μένα η πιο συχνή περίπτωση. Σε παίρνει κανονικά το 10 άσχετα τι κάνει στα άλλα μαθήματα. Το δύσκολο είναι στην αντίθετη περίπτωση, αν έχει 10 σε όλα τα άλλα π.χ. και εγώ του έχω 9. Εκεί θα πρέπει να διπλοτσεκάρω αν αξίζει το 10 στην Πληροφορική.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 08:42:51 πμ »
@happiness και @FKark

Συμφωνώ σε όσα λέτε και αυτή είναι η λογική της βαθμολόγησης στο δημοτικό. Όμως το πρόβλημα μου είναι το εξής. Εσείς ως μόνιμοι φαντάζομαι έχετε κάνει πάνω απο πχ 4 μαθήματα με κάποιο τμήμα τη φετινή χρονιά. Και για να μου λέτε πως θα αξιολογήσετε κάθε παιδί χωριστά (όπως πρέπει δηλαδή), καταλαβαίνω πως είστε κάποιο καιρό με τα παιδιά. Οι αναπληρωτές που κληθήκαμε οι πρώτοι 1/11 (δηλαδή οι περισσότεροι συνάδερφοι κλήθηκαν και αργότερα από τότε) δεν έχουμε ιδέα για τα περισσότερα παιδιά. Εγω πχ έχω μάθει περισσότερο τα δύσκολα παιδιά και τα παιδιά που έχω στο ολοήμερο. Εκεί είναι το πρόβλημα του τι κάνουμε. Και εγώ που ήμουν πέρυσι απο Σεπτέμβρη, εννοείται οτι μπορούσα να αξιολογήσω, χωρίς να με νοιάζει καν η βαθμολογία του δάσκαλου. Είχα σχηματίσει πλήρη εικόνα.

Ρωτώ λοιπόν τι θεωρεί κάποιος δίκαιο να γίνει αν ΔΕΝ ξέρεις τα παιδιά και ΔΕΝ προλαβαίνεις να τους βάλεις κάποιου είδους τεστ. Να πάρουν όλοι πχ. 10 στις 2 τελευταίες τάξεις;

Πάντως σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:03:48 »

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 09:40:27 πμ »
Σε αυτή την περίπτωση η γνώμη μου είναι ότι προλαβαινεις να βάλεις  "διαγώνισμα" αυτή τη βδομάδα (το τρίμηνο λήγει 10/12 από ότι μου είπανε) και μόνο αν αν κάποιος δεν πάει καλά σε αυτό ΚΑΙ είναι αδιάφορος ως τώρα να βάλεις κάτω από 10.

Αποσυνδεδεμένος lkt

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 10:30:15 πμ »
Κάποιος που αξίζει το 10 στα μαθηματικά ή στη γλώσσα, γιατί πρέπει ντε και καλά να αξίζει το 10 και στην Πληροφορική; Είμαι όμως σίγουρος, επειδή το έζησα πέρσι με συνάδελφο ειδικότητας που "τόλμησε" να βάλει 9 σε μαθητή της Ε' τάξης που στα υπόλοιπα μαθήματα είχε 10 (παρεμπιπτόντως ούτε και σε μένα άξιζε για 10 αλλά πέρσι δεν βαθμολογήσαμε), πως ειδικά στη συγκεκριμένη τάξη, λόγω της σημαίας, όσοι συναδελφοι κάνουν κάτι παρόμοιο είναι πιθανόν να αντιμετωπίσουν προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Kounavi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 11:25:35 πμ »
Προσωπικά διαφωνώ με την βαθμολόγηση!Η αξία ενός μαθήματος δεν φαίνεται απ το αν μπαίνει βαθμός ή όχι....και κακώς που δεν υπάρχει αντίδραση από σχολικούς συμβούλους και εκπροσώπους μας...υπάρχουν σχολεία που έχουν σοβαρά προβλήματα με εργαστήρια και μην ξεχνάμε ότι κάποια σχολεία μέχρι και μερικές μέρες πριν δεν είχαν καθηγητή πληροφορικής...

Αποσυνδεδεμένος FKark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 03:37:08 μμ »
Προσωπικά διαφωνώ με την βαθμολόγηση!Η αξία ενός μαθήματος δεν φαίνεται απ το αν μπαίνει βαθμός ή όχι....

Καλώς ή κακώς (και εγώ πιστεύω κακώς) στην ελληνική σχολική και κοινωνική πραγματικότητα η αξία του μαθήματος φαίνεται ΚΑΙ από το αν βαθμολογείται. Θα ήταν μεγάλη ήττα αν δεν βαθμολογούσαμε. Βέβαια η αξιολόγηση έχει νόημα στην (ιδανική) περίπτωση σχολείου που λειτουργεί κανονικά, με εργαστήριο "κανονικό" και καθηγητές από 1/9.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 07:21:03 μμ »
Χριστίνα στην δική σου περίπτωση, εάν θεωρείς ότι όντως δεν μπορείς να βαθμολογήσεις, και εάν μπορείς να αποδείξεις πόσες φορές έχεις μπει σε κάποια τμήματα (με τα παλιά προγράμματα), τότε μίλησε με τον διευθυντή σου για να κινήσετε την διαδικασία μη βαθμολόγησης. Κάθε δάσκαλος ή καθηγητής έχει δικαίωμα να μην βαθμολογήσει εάν όντως δεν έχει την απαιτούμενη επαφή με τα παιδιά, αλλά μπορεί να βρεις αντιδράσεις σε αυτή την κίνηση. Μίλα του όμως. Δεν χάνεις τίποτα υποθέτω.

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 08:28:21 μμ »
Από τη στιγμή που άργησαν να μας καλέσουν δε γίνεται να ζητάν να λειτουργήσουν και όλα άψογα. Εγώ αρνήθηκα να βάλω βαθμό. Παλαιότερα που ήμουν β/θμια ωρομίσθιος, η διευθύντρια μου είχε πει ότι βάση νόμου δεν έπρεπε να βαθμολογήσω.
Ίσως θα πρέπει να ψάξω το νόμο.

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 08:36:15 μμ »
Εντάξει δεν θα το φτάσω και ως εκεί. Εξάλλου με όσους δασκάλους μίλησα σήμερα μου είπαν μέσες άκρες..."Και τι σκας!! Και μεις ότι να ναι βάζουμε! Οι βαθμοί μια κοροϊδία είναι!".
Είναι να γελάς αλλά.....με τα λεφτά που παίρνουμε πια, με τον ορισμό υπεύθυνου εργαστηρίου, με το τρέξιμο που τρώμε καθημερινά +αυτό που λέει ο giak πως μας κάλεσαν τελευταία στιγμή, ας κάνουμε ότι μπορούμε καλύτερο με τις συνθήκες που υπάρχουν.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 12:22:12 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι, όσο αφορά το θέμα που με "καίει" εμένα :), η απάντηση που πήρα από την Δνση, που πήρε υπουργείο και ρώτησε, είναι ότι βαθμοί μπαίνουν ΜΟΝΟ στα 800 ΕΑΕΠ που είχαν οριστεί και λειτουργούν από πέρισυ. Όσοι είσαστε σε φετινό ΕΑΕΠ, ΔΕΝ βάζετε βαθμούς.

Αποσυνδεδεμένος gpapage

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1313
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 02:48:22 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι, όσο αφορά το θέμα που με "καίει" εμένα :), η απάντηση που πήρα από την Δνση, που πήρε υπουργείο και ρώτησε, είναι ότι βαθμοί μπαίνουν ΜΟΝΟ στα 800 ΕΑΕΠ που είχαν οριστεί και λειτουργούν από πέρισυ. Όσοι είσαστε σε φετινό ΕΑΕΠ, ΔΕΝ βάζετε βαθμούς.
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση!

Αποσυνδεδεμένος ekalaitz

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 535
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Βαθμολογία στα ΕΑΕΠ για μαθήματα ειδικοτήτων
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 06, 2011, 03:54:01 μμ »
Λοιπόν συνάδελφοι, όσο αφορά το θέμα που με "καίει" εμένα :), η απάντηση που πήρα από την Δνση, που πήρε υπουργείο και ρώτησε, είναι ότι βαθμοί μπαίνουν ΜΟΝΟ στα 800 ΕΑΕΠ που είχαν οριστεί και λειτουργούν από πέρισυ. Όσοι είσαστε σε φετινό ΕΑΕΠ, ΔΕΝ βάζετε βαθμούς.

Α σοβαρά; Αυτό ήταν λοιπόν το μεγάλο πρόβλημα;
Να σε καλά και συ και η Δ/νση που πήρε το υπουργείο που ρώτησε το γενικό γραμματέα που επικοινώνησε με την Αννούλα που ήρθε σε επαφή με τον πρωθυπουργο που συναντήθηκε με την τρόικα και μας το επιβεβαίωσαν ότι μόνο στα 800 ΕΑΕΠ θα βαθμολογήσουμε.
Όχι τίποτα άλλο γιατί δεν το διευκρινίζει και μέσα στην εγκύκλιο...
Μπράβο σου που το ψαξες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32324
  • Τελευταία: Meliki
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161501
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 524
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 376
Σύνολο: 397

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.