*

Αποστολέας Θέμα: Στις φλόγες το Excel...  (Αναγνώστηκε 3922 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Στις φλόγες το Excel...
« στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:24:59 μμ »
Το θέμα αφορά εμάς που θα καταθέσουμε άμεσα αίτηση διορισμού για το Σεπτέμβρη και άρα έχει ημερομηνία λήξης...

Έχω 1-2 απορίες και θα ήθελα να με διαφωτίσει κάποιος που ξέρει περισσότερα, σε ότι μπορεί.

1) Ας πούμε ότι διορίζομαι στη Β' Ηρακλείου, μαζί με άλλους 5 της ειδικότητάς μου (ΠΕ03). Τα κενά εκεί είναι (λέμε τώρα) ακριβώς 6, δηλαδή όσα και τα άτομα. Με ποια σειρά διαλέγουμε σχολεία; Υπάρχει κάπου η επίσημη άποψη επί του θέματος; Είναι αρκετά σοβαρό νομίζω.

2) Αν βάλουμε 30 επιλογές χωρίς να τικάρουμε το "Όπου σας φωτίσει ο Θεός", αλλά όταν έρθει η σειρά μας έχουν καλυφθεί, χάνουμε το διορισμό;

Ο τίτλος του θέματος περισσότερο περιγράφει την κατάσταση στην οποία θα βρίσκομαι τις επόμενες 8 ώρες και 7 μέρες...
Προσπαθώ να οργανώσω λίγο τις διαθέσιμες πληροφορίες - πιστεύω ότι θα βοηθήσει στο να αποφύγω ηλίθιες επιλογές.
Όταν τελειώσω το αρχείο θα το ανεβάσω μήπως σας βοηθήσει κι εσάς.

Φυσικά θα χαρώ να ακούσω και άλλες ιδέες, γνώμες και προβληματισμούς για τις επιλογές σας.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:41:17 μμ »
Για την πρώτη σου ερώτηση αντιγράφω από την ιστοσελίδα της Δ/νσης Δωδ/νήσου:

ΠΔ.144/97 αρθ.2(ΦΕΚ.127 Α/20.6.97)

1.Οι διοριζόμενοι τοποθετούνται προσωρινά σε σχολικές μονάδες της περιοχής διορισμού με απόφαση των προϊσταμένων των οικείων Διευθύνσεων Εκπαίδευσης ύστερα από πρόταση του οικείου Περιφερειακού Συμβουλίου (ν.2817/2000 αρθ.8 §9). Για το σκοπό αυτό οι προϊστάμενοι των Δ/νσεων ανακοινώνουν τις κενές θέσεις των σχολείων και καλούν τους νεοδιορισθέντες να υποβάλουν δήλωση προτίμησης προσωρινής τοποθέτησης σε ένα ή περισσότερα σχολεία της περιοχής διορισμού .

2. Σε περίπτωση που οι ίδιες θέσεις ζητούνται από περισσότερους υποψήφιους:

Προτιμώνται κατά σειρά όσοι έχουν τις περισσότερες μονάδες τοποθέτησης από οικογενειακούς λόγους [Μονάδες: συζύγου:4, 1ου παιδιού:4, 2ου παιδιού:4, 3ου παιδιού:6 και 7 για κάθε ένα από τα επόμενα παιδιά (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.7 )] , συνυπηρέτησης [Μονάδες :4 (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.5,6 ) ] και εντοπιότητας [Μονάδες :2 (εφόσον ζητούν τοποθέτηση σε σχολική μονάδα Δήμου η κοινότητας που είναι δημότες. ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.9)] , όπως αυτές καθορίζονται από τις διατάξεις που ισχύουν για τις μεταθέσεις και τοποθετήσεις εκπ/κών.
 
3.Οι ανωτέρω εκπ/κοί τοποθετούνται οριστικά σύμφωνα με την διαδικασία των μεταθέσεων μέσα στην ίδια περιοχή και τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9.

Δ2/22006/25.08.99

Σε περίπτωση ισοβαθμίας κατά τις προσωρινές τοποθετήσεις προηγούνται οι εκπ/κοί που υπερέχουν κατά κριτήριο αν αυτά συντρέχουν και με την εξής σειρά:
α) στη συνυπηρέτηση β) στην εντοπιότητα γ) στους οικογενειακούς λόγους
δ) στη συνολική υπηρεσία [Μονάδες:2 για κάθε έτος υπηρεσίας (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.3,4 )]
ε) στις δυσμενείς συνθήκες σχολείων όπου υπηρέτησαν[κάθε σχολείο έχει τις δικές του μονάδες (ΠΔ 50/96 άρθρ.16 παρ.8 ) ]
Σε περίπτωση ισοβαθμίας και στα επιμέρους κριτήρια λαμβάνεται υπόψιν η ημερομηνία και η σειρά δημοσίευσης του διορισμού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.
Οι διοριζόμενοι θα καλύψουν καταρχήν λειτουργικές ανάγκες στο σχολείο των περιοχών διορισμού τους, μπορεί όμως να διατεθούν και σε σχολεία άλλης περιοχής της αρμοδιότητας του ιδίου ΠΥΣΔΕ για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 16Γ §1,2 του ν.1566/85 σε συνδυασμό με τις διατάξεις του ν.2817/2000 αρθ.8 §9 (ΦΕΚ.78 Α/14.03.2000) και του ΠΔ.144/97 αρθ.2(ΦΕΚ.127 Α/20.6.97) και με τη διαδικασία που ορίζεται στις διατάξεις αυτές.

Σημαντικό: Το αρθ.16Γ § 1,2 του ν.1566/85 αναφέρεται στη δυνατότητα του Προϊσταμένου της Δ/νσης να αποσπά για εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες εκπαιδευτικούς από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού μέχρι δύο μήνες . Η απόσπαση αυτή μπορεί να παραταθεί ως τη λήξη του διδακτικού έτους μετά από πρόταση του ΠΥΣΔΕ.


Για την δεύτερη ερώτησή σου, η απάντηση είναι ναι, αλλά για φέτος μόνο. Θα έχεις άλλη μία ευκαιρία του χρόνου. Αν κάνεις το ίδιο και τότε και πάλι έχουν καλυφθεί οι επιλογές σου, τον χάνεις οριστικά τον διορισμό...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 31, 2007, 11:51:36 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!!
Όχι μόνο απάντησες αμέσως, αλλά και με τη μεγαλύτερη δυνατή λεπτομέρεια!!

Δηλαδή εγώ που είμαι ανύπαντρος και από ΑΣΕΠ θα διαλέξω τελευταίος, έτσι;
Είναι πολύ σημαντικό αυτό, γιατί στο παράδειγμα της Β' Ηρακλείου, μπορεί να πας και Κρήτη και να πάρεις και 2 μόρια μόνο!!

Βέβαια όπως και να'ναι δεν παραπονιέμαι...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:00:43 πμ »
Έτσι είναι φίλε μου δυστυχώς. Δεν έχει σημασία ούτε η σειρά επιτυχίας στο διαγωνισμό, αλλά ούτε και με ποιο τρόπο διορίστηκες (30μηνο, ενιαίο, ΑΣΕΠ). Όλοι μπαίνουν στο ίδιο σακί και τα κριτήρια για την τοποθέτηση είναι αυτά που ονομάζουμε "κοινωνικά"... ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:04 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 01, 2007, 01:48:47 πμ »
Siobarako μου γλυκέ,εσύ με τη σειρά που έχεις θα πας σε μία από τις πρώτες σου επιλογές!!!
Αλί σε μένα που με το 259 μόνο για Έβρο και το πολύ Λήμνο είμαι :-\ :-\(ούτε φαντάρος να ήμουνα)
Πρόσεξε λοιπόν να βάλεις μέρη που να σου δίνουν και κανένα μόριο.Εγώ θα βάλω μέρη που έχω πάει,μου άρεσαν και δίνουν πάνω από 9 μόρια.(Ορεστιάδα μια χαρά είναι και δεν την βάζει κανείς)
Μήπως να κάναμε κανέναν εικονικό γάμο? ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 01, 2007, 02:54:12 πμ »
 :-*
Δεν είναι τυχαίο που πήρες τέτοιο βαθμό στο γνωστικό...
Τις καλύτερες περιοχές (κατά τη γνώμη μου) έχεις διαλέξει. Είναι οι μόνες περιοχές με στάνταρ πολλά μόρια.

Νομίζω ξεχνάς ότι διαλέγουν πρώτα αυτοί από το 40%, οπότε στο ίδιο καζάνι βράζουμε...

ΥΓ: Γιατί εικονικό;  ;D ;D
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 01, 2007, 12:39:45 μμ »
Μου πήρε τελικά κανά 8ωρο να φτιάξω αυτή τη μπούρδα στο Excel.

Δεν ξέρω αν θα φανεί χρήσιμο σε κανέναν άλλον εκτός από μένα.

Πάντως, έτσι κι αλλιώς δεν το ανεβάζει, γιατί μου επιτρέπει 192Κb και το αρχείο είναι 202Kb.

Τις περιοχές διορισμών για Μαθηματικούς έχει λίγο πιο μαζεμένες. Αν κάποιος θέλει να ρίξει μια ματιά, το mail μου είναι nsiomos@hol.gr.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 02, 2007, 12:27:09 πμ »
Αν δε βάλεις 'ναι σε όλα' και έχουν κενές θέσεις σε περιοχή που δεν υπάρχει στις 30 δικές σου, χάνεις το διορισμό και ξέρω δύο τέτοια άτομα που το έπαθαν και μάλιστα νομίζω από την πρώτη χρονιά διοριστέοι. Είναι σίγουρο ότι έχεις άλλη μια χρονιά ευκαιρία;

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 02, 2007, 12:33:36 πμ »
Έχω τζογάρει αρκετά στη ζωή μου φίλε Sylla, αλλά στο συγκεκριμένο θα προτιμήσω να το τικάρω τελικά.

Θα προτιμούσα όχι βέβαια, αφού φοβάμαι μη με στείλουν κάπου επαρχία με λίγα μόρια.
Αλλά δε νομίζω, κάπου θα βρεθεί θέση και για μένα στις 30 επιλογές... Ίδωμεν...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος vsk

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ0402
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 02, 2007, 12:43:51 πμ »
Έτσι ακριβώς Siobaras, μην το ρισκάρεις. Μπορεί να κάνω και λάθος εν τέλει.
Απλά, απ' όσα ξέρω, εννοούσα ότι αν κάποιος είναι διοριστέος πρώτης χρονιάς και δεν του "κάτσουν" οι περιοχές που δήλωσε, τότε μπορεί να κάνει αίτηση και την επόμενη, αφού εξακολουθούν να ισχύουν οι πίνακες διορισμού για δύο χρόνια. Φυσικά, την δεύτερη φορά για να μην χάσει το τραίνο πρέπει να τα δηλώσει όλα. Εννοείται επίσης ότι αν κάποιος είναι διοριστέος δεύτερης χρονιάς δεν θα έχει την δεύτερη ευκαιρία - πρέπει να τα δηλώσει όλα, μια και καλή.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 02, 2007, 01:31:45 πμ »
Ρε παιδιά έλεος...
Το έκανα 142Κb και με το zip έγινε 112 και πάλι δεν ανεβαίνει...

Σε λίγο δε θα μπορώ ούτε να γράψ
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 02, 2007, 08:58:03 πμ »
Υπάρχει πρόβλημα στην επισύναψη αρχείων. Κι εγώ έχω προσπαθήσει να στείλω αρχεία 50KB, αλλά δεν...
Siobaras, ανέβασέ το εδώ:
http://www.mediafire.com

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 02, 2007, 10:09:25 μμ »
Ευχαριστώ Ιωάννα.

Το αρχείο είναι εδώ : http://www.mediafire.com/?ddatunjtju9
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Στις φλόγες το Excel...
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 03, 2007, 11:31:20 μμ »
Για όποιον χρησιμοποιεί το αρχείο για την επιλογή του, βρήκα ένα λαθάκι:

Επειδή υπάρχει χωριό-σχολείο "ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΙ" και στην Χαλκιδική και στα Γρεβενά, το αρχείο παρουσιάζει τα στοιχεία του Παλαιοχωρίου ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ και στις 2 επιλογές.

Ωστόσο οι μέσες τιμές και οι τυπικές αποκλίσεις έχουν υπολογιστεί με τα κανονικά νούμερα... 
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159848
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 616
Σύνολο: 632

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.