*

Αποστολέας Θέμα: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό  (Αναγνώστηκε 7912 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:06:01 μμ »
Δεν ξέρω αν αληθεύει αλλά αξίζει να το κοιτάξουμε.



Συνάδελφοι προσοχή:
ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΝΣΤΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΜΑΣ ΔΙΟΤΙ - ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 14 ΤΟΥ 1566/1985 (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΚΑΛΕΙΤΑΙ Ο ΓΕΝ. Δ/ΝΤΗΣ ΥΠΔΒΜΘ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟ 134780/Δ2/30-11-2011 (ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΕΝ ΙΣΧΥ) ΚΑΙ ΜΕ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟ ΕΡΓΟ - ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΟΣ ΒΑΘΜΟΣ ΣΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Ο Γ ' ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΣΤ ' (΄Η ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ Ο Ε΄ ΠΟΥ ΙΣΧΥΕ ΣΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΔΗΜΟΣΙΟ).
ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ ΚΑΘΩΣ ΜΟΝΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ.
ΟΠΟΤΕ ΜΑΖΙΚΑ ΟΛΟΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΟΥΝ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ.

δεν ξέρω αν ισχύει μου το στείλανε και σας το προωθώ όποιος θέλει το μελετάει
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 07, 2011, 06:36:00 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος meliti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 06:39:27 μμ »
λογικό ακούγεται αυτό. η ολμε και η δοε τι κανουν??

Αποσυνδεδεμένος thymiaras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 09, 2011, 07:00:06 μμ »
Εγώ γιατί δεν βλέπω πουθενά στο συγκεκριμένο άρθρο να αναφέρεται κάτι σχετικό με την κατάταξη των εκπαιδευτικών ;

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 02:47:12 μμ »
Στο σχολείο μου σήμερα υπογράψαμε ολοι ατομικά Υπεύθυνες δηλώσεις με το παραπάνω κείμενο και τις στειλαμε ομαδικά στη ΔΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:06:52 »

Αποσυνδεδεμένος tinakipe17

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 03:43:14 μμ »
Στο σχολείο μου σήμερα υπογράψαμε ολοι ατομικά Υπεύθυνες δηλώσεις με το παραπάνω κείμενο και τις στειλαμε ομαδικά στη ΔΔΕ.

Καλησπερα.Και εμεις σημερα στο σχολειο μου υπογραψαμε δηλωσεις σχετικα με την ενσταση μας ως προς το ενιαιο μισθολογιο ( επειδη κανουμε εκπαιδευτικο εργο και οχι διοικητικο ) και τις στειλαμε στην ΔΔΕ.Ξεχασα να επισημανω οτι και διορισμενοι αλλα και αναπληρωτες εκαναν αυτη την δηλωση.
Η ζωή δεν μετριέται από τον αριθμό των αναπνοών που παίρνουμε,
αλλά από τις στιγμές που μας κόβουν την ανάσα!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος elf

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 04:09:31 μμ »
Προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η κίνηση. Δηλαδή το πρόβλημα δεν είναι το ενιαίο μισθολόγιο, αλλά μόνο οι αποδοχές και η κατάταξη των εκπαιδευτικών; Σε όλους οι αποδοχές μειώνονται και δεν ήταν όλοι στο ΥΠΟΙΚ να παίρνουν εκείνους τους εξωπραγματικούς μισθούς. Δεν νομίζω ότι είναι σωστό και μάλιστα τέτοια εποχή να αντιμετωπίζουμε το θέμα συντεχνιακά (εμείς προσφέρουμε διδακτικό έργο θα πάρουμε περισσότερα, οι άλλοι καλά να πάθουν).

Αποσυνδεδεμένος katerina.k

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:06:53 μμ »
Συνάδελφοι λυπάμαι αλλά η παραπάνω ένσταση είναι μια μ@λ@κία για να λέμε ότι κάτι κάναμε. Τι σχέση μπορεί να έχουν οι βαθμοί του νόμου του 1985 με το παρόν νέο βαθμολόγιο; Για όσους δε το έχουν καταλάβει, το "νέο" μισθολόγιο-βαθμολόγιο έγινε κυρίως για να μειωθούν οι αποδοχές των εκπαιδευτικών που αποτελούν το 1/3 των μόνιμων πολιτικών δημοσίων υπαλλήλων. Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν όλους από τον βαθμό Γ΄και πάνω; Τότε θα είχαμε όλοι εισαγωγικό μισθό 1.100 ευρώ...
Υπάρχουν θέματα σοβαρά στα οποία πρέπει εμείς και τα συνδικαλίστικά μας όργανα να επικεντρωθούν όπως η αντισυνταγματική διάταξη με την οποία μας τρώνε μέρος της προϋπηρεσίας μας, η άδικη διάκριση μεταξύ νεοδιοριζόμενων και ήδη υπηρετούντων, τα κριτήρια με τα οποία θα γίνονται οι προαγωγές από βαθμό σε βαθμό κλπ.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 05:10:13 μμ »
Συνάδελφοι λυπάμαι αλλά η παραπάνω ένσταση είναι μια μ@λ@κία για να λέμε ότι κάτι κάναμε. Τι σχέση μπορεί να έχουν οι βαθμοί του νόμου του 1985 με το παρόν νέο βαθμολόγιο; Για όσους δε το έχουν καταλάβει, το "νέο" μισθολόγιο-βαθμολόγιο έγινε κυρίως για να μειωθούν οι αποδοχές των εκπαιδευτικών που αποτελούν το 1/3 των μόνιμων πολιτικών δημοσίων υπαλλήλων. Πιστεύει κανείς ότι υπάρχει περίπτωση να μας βάλουν όλους από τον βαθμό Γ΄και πάνω; Τότε θα είχαμε όλοι εισαγωγικό μισθό 1.100 ευρώ...
Υπάρχουν θέματα σοβαρά στα οποία πρέπει εμείς και τα συνδικαλίστικά μας όργανα να επικεντρωθούν όπως η αντισυνταγματική διάταξη με την οποία μας τρώνε μέρος της προϋπηρεσίας μας, η άδικη διάκριση μεταξύ νεοδιοριζόμενων και ήδη υπηρετούντων, τα κριτήρια με τα οποία θα γίνονται οι προαγωγές από βαθμό σε βαθμό κλπ.


++++++++++++++++++++++++++++++++ ( και σαν κίνηση στρατηγικής καθόλου μα καθόλου καλή αυτή η κίνηση... )
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος npb

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 250
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 13, 2011, 09:33:25 μμ »
Για την κλοπή της προυπηρεσίας, την αδικία και την άνιση μεταχείρηση των υπαλλήλων που συνεπάγεται θα κάνουμε κάτι;
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.

Αποσυνδεδεμένος nipiagwgos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 04:04:35 μμ »
¨εχετε δίκιο ότι δεν πρέπει να διαχωριζόμαστε επειδή όμως για την κατάργηση του ενιαίου ακόμα και να γίνει κάποια στιγμή έχουμε ακόμα δρόμο καο προσπάθεια αν όντως δαιούμαστε περισσότερα χρήματα να μην το προσπαθήσουμε;και επειδή το ένα δεν αναιρεί το άλλο εννοείται ότι συνεχίζουμε τις προσπάθειες για κάτι καλύτερο για όλους.
εγώ πάντως έκρινα ότι έπρεπε να ενημερώσω και ο καθένας πράττει αναλόγως

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 04:09:13 μμ »
με τέτοιες μαζικές κινήσεις στοχοποιείτε τον κλάδο σας. Ήδη ο υπόλοιπος δημόσιος τομέας είναι έξω φρενών με τους εκπ/κούς που ενώ είναι ΤΕ κατατάσσονται ως ΠΕ και κερδίζουν βαθμούς,κλιμάκια και θέσεις ευθύνης ενώ οι υπόλοιποι όχι.... αν τώρα βγει και αυτό στη φόρα και πάτε να κερδίσετε εισαγωγική ένταξη διαφορετική τότε θα καταλήξετε .....οι εφοριακοί του δημόσιου τομέα που όλοι τους έχουν στο κράξιμο!! Αν αυτό θέλετε, πάσο....

αλλά σε τέτοιες συγκυρίες η στρατηγική είναι άλλη. Και ο νοών νοείτω.... για ευνόητους λόγους δεν μπορώ να επεκταθώ... ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 04:26:15 μμ »
Αν αναφέρεσαι στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα που μέχρι χθες λάμβανε (για δεκαετίες) από 20-200% παραπάνω αποδοχές και γελούσε με τα χάλια των εκπαιδευτικών, θα σου έλεγα τις σκέψεις μου για αυτούς αλλά είμαστε σε δημόσιο φόρουμ...
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: ένσταση για κατάταξη σε βαθμό
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 04:33:29 μμ »
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D

σαφώς και ΔΕΝ αναφέρομαι σ΄αυτούς.....αναφέρομαι σε αυτούς που πάντα λάμβαναν πολύ λιγότερα ( πχ φίλη μου στο ΤΣΑΥ, ΤΕ εκείνη, λάμβανε με το παλιό μισθολόγιο σκάρτο χιλιάρικο και είχε και δύο χρόνια παραπάνω προϋπηρεσία απο εμένα...) :P

Οι διοικητικοί του υπουργείου παιδείας επίσης λάμβαναν λιγότερα - του υγείας, του εμπορίου, της ναυτιλίας, του εσωτερικών, του Μακεδονίας -Θράκης ( όταν υπήρχε) , των μεταφορών, δημόσιας τάξης  κτλ επίσης λάμβαναν λιγότερα....

Περισσότερα λάμβαναν οι του οικονομικών, εξωτερικών και άμυνας...


πάντως, για τους τελευταίους μαζί σου στο μπινελίκωμα!!  ;)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159868
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 350
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.