*

Αποστολέας Θέμα: ... άξιζε τελικά ?  (Αναγνώστηκε 2242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
... άξιζε τελικά ?
« στις: Ιανουάριος 03, 2012, 04:32:24 μμ »
... μήπως να γυρνούσα πίσω στο φροντιστήριο ?

Διορίστηκα πριν από 2 χρόνια και φέτος που γυρισα στον τόπο μου παίρνω 908 ευρώ ... ( και ένας θεός ξέρει που θα φτάσω )

Μηπως τώρα που είναι ακόμα νωρίς ( και με θυμάται ακόμα η "πιάτσα" ) να την κάνω με ελαφριά πηδηματάκια ...

Τις "δάφνες" μου τις κουβαλάω ακόμα από την παλαιότερη μου δουλειά ... να στήσω ένα φροντιστήριο μου είναι εύκολο ... Ποια είναι η άποψη σας ?

Να περιμένω 1-2 χρόνια να δώ πως θα πάει το νέο συστημα ( ξέρω ξέρω από το 1980 βγαίνουν συστήματα που θα έκλειναν τα φροντιστήρια ) και η κρίση και μετά το ξανασυζητάμε ?

Εχει κανείς ίδιους προβληματισμούς ή απαντήσεις στους δικούς μου ....

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:09 »

Αποσυνδεδεμένος kaw

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 04:36:44 μμ »
Απ'οτι γνωριζω, εχεις δικαιωμα να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων.........
Χτυπα την, δοκιμασε με το φροντιστηριο και αν δεν "τσουλισει" ξαναγυρνα στα σιγουρα.......

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 04:46:35 μμ »
Με τις πανελλαδικές να διατηρούνται με τη σημερινή τους μορφή και την επαναφορά παννελληνίων και στη β΄λυκείου μάλλον να το στήσεις το φροντιστήριο. Το όνομα το έχεις ενισχύεις την ιδιωτική πρωτοβουλία πιθανόν δημιουργείς νέες θέσεις εργασίας και βοηθάς το στόχο της κυβέρνησης για μικρότερο κράτος.
ΚΑΛΉ ΔΎΝΑΜΗ.

Αποσυνδεδεμένος Dadi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Ήταν ένας και δεν έμεινε κανένας.
    • Προφίλ
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 03, 2012, 04:58:27 μμ »
Απ'οτι γνωριζω, εχεις δικαιωμα να ζητησεις αδεια ανευ αποδοχων.........


... δεν ξέρω εαν μιλάς για την 5ετία που μπορείς να πάρεις off αλλά δεν τους εμπιστευομαι ...

Δεν μπορώ να στησω φροντιστήριο και να εάν δεν πάει καλά να γυρίσω πίσω , γιατί θα χρειαστώ μερικά ακομα άτομα για να το κάνω και σίγουρα αυτοί θα ζητήσουν την παραίτησή μου από το δημόσιο ( και λογικό είναι ... κανείς δεν συνεργάζεται υπό αυτούς τους όρους όταν ο άλλος ξέρει ότι μπορεί να φ'ύγει )

Πιστεύετε ότι θα υπάρχουν μαθητές που θα μπορούν να κρατήσουν το φροντιστηριο σε εποχές κρίσης ?

Εάν πάμε σε εξετάσεις για σχολές και μετά ( εντός των σχολών ) σε εξετάσεις για τμήματα , τότε οι κρίσημες εξετάσεις θα μεταφερθούν στις μεγάλες πόλεις ( ζω σε επαρχία ) ... τι θα γίνει τότε για τα φροντιστηρια της επαρχίας ?

Σημερα το ΓΕΛ - ΕΠΑΛ είναι στο 75-25 .... τι θα γίνει στα φροντιστηρια εάν αυτό γυρίσει στο 50-50 ( να μην πώ στο 30-70 όπως είναι ο στόχος του υπουργείου ) ... ?

Εαν μπεί ΦΠΑ στα φροτιστήριο και με ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι αυτό ΔΕΝ θα μπορεί να μετακυλιστεί στα δίδακτρα , θα μιλάμε για 10-15% μείωση στα έσοδα , που΄σημαίνει τουλάχιστον 15-20% κάτω στα κέρδη ...

Ο κουφός και ο κλανιάρης στέκουν δίπλα στα νταούλια.
MyLastFM : https://www.last.fm/user/Devote

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:03:09 »

Αποσυνδεδεμένος first

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 11:35:11 μμ »
Εγω λεω να περιμένεις μερικά χρονια ακόμα να βγει το νέο σύστημα και μετά να κάνεις κίνηση,αν ανοίξεις τώρα φροντιστηριο έχεις υπολογίσει περίπου ποσα θα βγάζεις?Επίσης το θέμα δεν ειναι αν εσύ και μόνο έχεις καλό όνομα,αλλά πρέπει και οι συνεργάτες σου να ειναι καλοί στη δουλειά τους.

Αποσυνδεδεμένος fiore

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1323
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ... άξιζε τελικά ?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 11:44:58 μμ »
νομίζω πώς πρέπι να κάνεις προσεκτικές κινήσεις. Τα  οικονομικά μέτρα είναι δυσβάστακτα για τις οικογένειες και ακόμα πιο δύσκολα φαντάζομαι σε επαρχιακή πόλη. Οι γονείς με δυσκολία κάνουν φροντιστήρια στα παιδιά τους. Γνωστός μου νέος καθηγητής έχει ανοίξει στην Αθήνα και δυσκολεύεται πάρα πολύ γιατί οι γονείς καθυστερούν τα χρήματα. Πάντως και τα ιδιωτικά σχολεία έχουν κρίση παρότι εκεί πάνε πιο οικονομικά εύρωστες οικογένειες  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161204
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 625

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.