*

Αποστολέας Θέμα: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία  (Αναγνώστηκε 6982 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« στις: Ιανουάριος 05, 2012, 09:34:18 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Έχω σπουδάσει Μαθηματικός και είμαι 27 ετών. Δεν έχω κάνει κάποιο μεταπτυχιακό κ τώρα σκέφτομαι να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο επιμόρφωσης που κάνει το Καποδιστριακό με τίτλο "Εκπαιδευτική Ψυχολογία". Πιστεύετε ότι θα μου φανεί χρήσιμο για διορισμό μου σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο? Ποια είναι τα απαραίτητα προσόντα με βάση τις εμπειρίες σας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 904
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 12:10:31 πμ »
Απαραίτητα προσόντα;;;

Δεν υπάρχουν αυτά.

Ένα είναι το απαραίτητο προσόν: βύσμα.

Το σεμινάριο να το κάνεις, καλό είναι. Ενδιαφέρον. Αλλά μην έχεις την εντύπωση ότι προσλαμβάνουν αυτούς που έχουν πλούσιο βιογραφικό. Βρες κάποιον (και φυσικά όχι όποιον να 'ναι) να μιλήσει για σένα, αλλιώς ξέχνα το. Βεβαίως μιλάω από προσωπική εμπειρία.


Υ.Γ. Καλή χρονιά και σένα!


« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2012, 12:14:45 πμ από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος dimitrisbm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 06, 2012, 02:52:36 πμ »
Είχα κάνει φέτος το καλοκαίρι αίτηση σε ένα ιδιωτικό μέσω email. Μου απάντησαν ότι μπορούμε να κλείσουμε ραντεβού για να προσκομίσω ο ίδιος από κοντά το βιογραφικό μου. Επειδή όμως λόγω του ότι ήταν καλοκαίρι βρισκόμουν πολύ μακρυά δεν προλάβαινα τις ημερομηνίες κ έτσι δεν πραγματοποιήθηκε ποτέ το ραντεβού αυτό. Μου ανέφεραν πως θέλουν βαθμό από 8 κ πάνω! Εγώ έχω 5.9! Πιστεύετε ότι ο βαθμός θα παίξει τόσο σημαντικό ρόλο? Αυτός είναι ο λόγος που θέλω να κάνω κάποιο σεμινάριο στα Παιδαγωγικά καθώς από ότι ξέρω μετράνε τέτοιες καταρτίσεις.
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια μου προσφέρετε!

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 09:30:39 πμ »
δεν νομιζω οτι μετραει η οποιαδηποτε καταρτιση πανω στα παιδαγωγικα, ξερω οτι ζητανε μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα για να σε παρουν στο δημοτικο ως δασκαλο, απειρα τα παραδειγματα φιλολογων παραδειγματος χαρη που ξερω που το κανουν αυτο. αλλά δεν νομιζω οτι ενα απλό σεμιναριο θα ειναι αυτο που θα βοηθησει. απο την αλλη, εχω εντυπωσιαστει! ποιο σχολειο ειναι αυτο που σου απαντησε οτι θελει να σε δει κ απο κοντα με το που εστειλες το βιογραφικο; ουαου!! γιατι εγω οσες φορες εχω στειλει βιογραφικα σε ολα τα ιδιωτικα, ελλειψει του μπαρμπα στην κορωνη, δεν εχουν ζητησει να με δουν και με αγνοησαν πανηγυρικα! μονο η ελληνογαλλικη εστειλε εστω ενα τυπικο μειλ οτι ελαβε το βιογραφικο κι αν υπαρχει θεση θα με καλεσουν για συνεντευξη... αα! και φυσικα ενα αλλο μικρο σχολειο, ουτε θυμαμαι πως το λενε που με πηραν τηλεφωνο, μιλησα με μια μεγαλη κυρια της οποιας εξηγησα οτι δουλευα αλλου και οι κενες μου ωρες ηταν συγκεκριμενες, και οταν με εδωσε να μιλησω στην υπευθυνη των αγγλικων μου λεει εχουμε κενες τις ταδε ωρες και μερες, μπορειτε; λεω οχι, εξηγησα ποιες ωρες και μερες μπορω πριν απο δεκα λεπτα... αα! μου λεει τοτε δεν γινεται τιποτα, γεια σας, και μου το εκλεισε στα μουτρα!!! ;D ;D δεν ειναι καλα οι ανθρωποι λεμε...
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 02:30:28 μμ »
Aγαπητε dimitrisbm,

Καλη χρονια καταρχην σε ολους! το ιδιο σεμιναριο μου εκανε εντυπωση και μενα και θα θελα να παρακολουθησω. ( Σε περιπτωση που το παρακολουθησεις, πες μας πως ειναι).
Ηθελα να ρωτησω  καιτο εξης΄ απο οτι λεγεται θα ειναι απαραιτητο το πιστοποιητικο παιδαγωγικης επαρκειας
για τους εκπαιδευτικους σε περιπτωση που θελουν να συμμετεχουν στο διαγωνισμο του Ασεπ. Ειναι ομως απαραιτητο και για τον ιδιωτικο τομεα και οσον αφορα τα διαφορα σεμιναρια οπως αυτα του ΕΚΠΑ σου δινουν καποιο συν η απλα κοσμουν το βιογραφικο μας? Ευχαριστω!!!

Αποσυνδεδεμένος stargate

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 503
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 05:10:01 μμ »
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους. Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Έχω σπουδάσει Μαθηματικός και είμαι 27 ετών. Δεν έχω κάνει κάποιο μεταπτυχιακό κ τώρα σκέφτομαι να παρακολουθήσω ένα σεμινάριο επιμόρφωσης που κάνει το Καποδιστριακό με τίτλο "Εκπαιδευτική Ψυχολογία". Πιστεύετε ότι θα μου φανεί χρήσιμο για διορισμό μου σε κάποιο ιδιωτικό σχολείο? Ποια είναι τα απαραίτητα προσόντα με βάση τις εμπειρίες σας?

Γενικά ότι εκπαίδευση/επιμόρφωση έχεις είναι και προσωπικό όφελος και σίγουρα θα σε βοηθήσει και στη δουλειά.
Για το συγκεκριμένο σεμινάριο δεν ξέρω πόσο καλό είναι, αυτό μπορεί να στο πει μόνο κάποιος που το έχει παρακολουθήσει.
Τα ιδιωτικά σχολεία κοιτάνε και τα βιογραφικά και τις γνωριμίες-συστάσεις. Ειδικά με την κρίση που υπάρχει ακόμα και μια θέση να ζητάνε π.χ φιλόλογο θα τους στέλουν εκατοντάδες βιογραφικά οπότε  planety μην περιμένεις να τους καλούνε όλους για συνέντευξη.
Σίγουρα κάποια σεμινάρια σε θέματα εκπαίδευσης θα μετράγαν θετικά (όχι όσο κάποιο μεταπτυχιακό). 
 

Αποσυνδεδεμένος Danae J. Lynch

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 07, 2012, 08:02:07 μμ »
σιγουρα   stargate, πανω απο ολα πρεπει να κοιταμε αν κατι μας οφελει και μας ευχαριστει προσωπικα
γιατι δυστυχως πολλοι τρεχουμε πισω απο χαρτια απλα για να στολισουμε τα βιογραφικα μας!!!

Αποσυνδεδεμένος Κaterina

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 207
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενημερώστε με σας παρακαλώ για τα Ιδιωτικά Σχολεία
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 12:55:53 μμ »
Kαλη χρονιά σε όλους σας!

Το συγκεκριμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα εξ αποστάσεως του Καποδιστριακού το παρακολούθησα πέρυσι και έτσι έχω προσωπική εμπειρία και άποψη επί του θέματος. Και επειδή τα οφέλη και οι γνώσεις που καθένας αποκομίζει από τέτοιου είδους προγράμματα αξιολογούνται σε μεγάλο βαθμό με υποκειμενικά κριτήρια, θα ήθελα να κάνω 2-3 παρατηρήσεις που προέρχονται αποκλειστικά από τη δικιά μου εμπειρία και συνολική αίσθηση για το συγκεκριμένο πρόγραμμα.
Έχω τελειώσει Φιλολογία, είμαι 28 χρονών και τα τελευταία 8 χρόνια ασχολούμαι αποκλειστικά με τα ιδιαίτερα. Δεν έχω κάνει μεταπτυχιακό αλλά πάντοτε "κυνηγούσα'' κάθε ευκαιρία επιμόρφωσης όχι τόσο για να εμπλουτιστεί το βιογραφικό μου αλλά κυρίως από την ανάγκη και την ελπίδα να μάθω κάτι παραπάνω, που θα μπορούσε να μου φανεί χρήσιμο και να με βοηθήσει πιο αποτελεσματικά στη δουλειά μου. Με τέτοιες προσδοκίες αποφάσισα να παρακολουθήσω και το συγκεκριμένο πρόγραμμα, παρά το μεγάλο χρηματικό ποσό και τους μήνες που απαιτούνταν για την ολοκλήρωσή του.

Όμως:
1. Τα δίδακτρα τελικά αποδείχτηκαν πάααααρα πολλά για αυτό που υποτίθεται ότι σου προσφέρει το πρόγραμμα.

2. Πολλές από τις σημειώσεις ήταν προχειρογραμμένες έως κακογραμμένες (σε σημείο που δεν έβγαζα καν νόημα από τα όσα διάβαζα). Πέρα από αυτό, κάποια κεφάλαια ήταν αρκετά συμπυκνωμένα και θεωρώ πως είναι δύσκολο να τα κατανοήσει κάποιος που δεν έχει προηγούμενες γνώσεις (σε ένα από τα κεφάλαια χρειάστηκε να χρησιμοποιήσω κάποια από τα βιβλία ψυχολογίας και παιδαγωγικών της σχολής μου για να βγάλω νόημα). Ωστόσο, αν κάποιος θέλει να πάρει απλά μια γενική ιδέα χωρίς να τον ενδιαφέρουν οι λεπτομέρειες, τα ''πώς'' και τα ''γιατί'', τότε μπορεί αυτό να μην τον πειράξει.

3. Χωρίς καμιά προηγούμενη ενημέρωση και αντίθετα από το αρχικό ενημερωτικό φυλλάδιο, προστέθηκαν άλλες δυο ενότητες στο πρόγραμμα παρατείνοντας κατά έναν περίπου μήνα την διάρκειά του. Το χειρότερο όμως ήταν ότι η μία ενότητα ουδεμία σχέση είχε με τον τίτλο του προγράμματος αλλά αφορούσε οικονομικές έννοιες και μεθόδους υπολογισμού της απόδοσης των επενδύσεων στην εκπαίδευση (ύστερα στην αξιολόγηση έπρεπε να απαντώ σε ερωτήσεις σχετικά με τον ρόλο του διευθυντή σε μια επιχείρηση, να συντάσσω ερωτηματολόγια και άλλα τέτοια...). Το ίδιο περίπου συνέβη και με την άλλη ενότητα, που αφορούσε τις πολιτισμικές αξίες και γινόταν αναφορά πάλι και στις επιχειρήσεις.

4. Γενικά, περίμενα να βρω περισσότερες πληροφορίες ουσιαστικές και χρήσιμες για τον ρόλο και το έργο του εκπαιδευτικού, τη διαχείριση των προβλημάτων της τάξης σε πρακτικό και όχι θεωρητικό επίπεδο, το σχεδιασμό και τις μεθόδους της διδασκαλίας. Αντ' αυτού, το πρόγραμμα ήταν περισσότερο προσαρμοσμένο στις ανάγκες της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης και σε μαθήματα ως επί το πλείστον θετικά (φυσικές επιστήμες - οικονομία), γεγονός που οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ιδιότητα όσων έγραφαν τις σημειώσεις και ''δίδασκαν'' το μάθημα.

5. Τέλος, όσον αφορά τον τρόπο αξιολόγησης πολλές ερωτήσεις ήταν ανοιχτού τύπου, που θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει και χωρίς να έχει διαβάσει τις σημειώσεις της αντίστοιχης ενότητας, ενώ κάποιες από τις ερωτήσεις ανάπτυξης τις βρήκα ''χαζές'' (αλλά γι'αυτό ίσως να ευθύνεται συνολικά η αίσθησή μου για τα παιδαγωγικά). Επιπλέον, όταν έπαιρνα τα αποτελέσματα θα ήθελα να συνοδεύονται από διευκρινίσεις ή σχόλια των διορθωτών, ώστε να ξέρω τι έλειπε, τι ήταν λάθος, τι χρειαζόταν παραπάνω, τι δεν είχα καταλάβει. Όταν όμως κάνεις ένα σχέδιο μαθήματος για τον Αριστοτέλη, πώς μπορεί ένας οικονομολόγος να είναι σε θέση να κρίνει την πληρότητα ή μη της απάντησης;

Συμπέρασμα: Έχασα χρόνο, χρήμα, θύμωσα και απογοητεύθηκα και, έναν χρόνο μετά, λέω πως δεν άξιζε τελικά...
Όμως, αυτό - επαναλαμβάνω και το τονίζω- δεν μπορεί παρά να είναι μια πολύ περιορισμένη και άκρως υποκειμενική γνώμη. Δεν άξιζε για τα δικά μου δεδομένα, τις δικές μου ανάγκες, τις δικές μου προσδοκίες.

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους, δύναμη και υπομονή! :)

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2012, 09:46:38 μμ από Κaterina »
"Πάρε την λέξι μου. / Δώσε μου το χέρι σου". Α.Εμπειρίκος

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 627
Σύνολο: 646

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.