*

Αποστολέας Θέμα: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?  (Αναγνώστηκε 10217 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
συνάδελφοι χρειάζομαι τη βοήθειά σας....θέλω να βοηθήσω ένα γνωστό μου παιδάκι με δυσλεξία να βελτιώσει την κατάστασή του...το ίδιο νιώθει άσχημα που η δασκάλα του βάζει να γράφει λιγότερες λέξεις από ό,τι τα άλλα παιδιά στην τάξη του...αναρωτιέται γιατί...προφανώς η κατάσταση του το γεμίζει ανασφάλεια...υπάρχει τρόπος να μάθει να γραφει σωστά όσο ακόμη είναι νωρίς?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 10:27:30 πμ »
Αν το παιδί έχει επίσημη διάγνμωση από ΚΕΔΔΥ ή Ιταροπαιδαγωγικό Κέντρο, καλό είναι να παρακολουθήσει τμήμα ένταξης στο σχολέιο (αν δεν το κάνει ήδη).
Αν υπάρχει γνωμάτευση, θα συνοδεύεται και από ΕΕΠ (εξατομικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα), που θα θέτει στόχους για το συγκεκριμένο παιδί και θα προτείνει δραστηριότητες για την επίτευξη των στόχων αυτών. Το παιδί δουλεύεται με βάση αυτούς τους στόχους.
Επίσης, κάποιος πρέπει να εξηγήσει  στο παιδί γιατί κάνει μάθημα έτσι όπως κάνει και όχι όπως κάνουν τα υπόλοιπα παιδιά. Να του λύσει τις απορίες του. Αν δεν μπορούν οι γονεία να το κάνουν (πολύ φυσιολογικό να μην μπορούν) ο καλύτερος είναι ο ψυχολόγος του ΚΕΔΔΥ (και εδώ είναι ο ρόλος το 'Υ' στον τίτλο: ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:00:46 πμ »
γιατι  θα πρεπει ενα παιδι εστω και με διαγνωση δυσλεξιας να παρακολουθει τμημα ενταξης?..προφανως κατι δεν γινεται σωστα μεσα στην ταξη απο τον εκπαιδευτικο και το παιδι αισθανεται μειονεκτικα .. το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και με ενα αλλο παιδι πχ μπορει να φορουσε .. γυαλια  αυτο που θελω να πω , για να μην παρεξηγησετε το υπεαπλουστευμενο παραδειγμα μου, ειναι οτι δεν εχει αντιμετωπιστει το θεμα με τον καταλληλο τροπο και βεβαιως ενα ΕΕΠ θα λυσει τα χερια του δασκαλου του , ο οποιος οφειλει να το ακολουθησει μεσα στην ταξη με τα υπολοιπα παιδια. η  καταλληλη ψυχολογικη υποστηριξη του παιδιου γινεται και απο τους γονεις και απο τον δασκαλο .. το ιδιο πρεπει να καταλαβει οτι δεν υστερει σε τιποτα σεσχεση με τους αλλους που γραφουν περισσοτερα  .. και τι εγινε δηλαδη? οσο μπορει ο καθενας..

Αποσυνδεδεμένος Elpida!!!

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro spero...
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:11:33 πμ »
δηλαδή,εγώ,δεν μπορώ να τοο βοηθήσω κάπως πρακτικά στο γραπτό λόγο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 11:22:19 πμ »
υπάρχουν στο εμπόριο κάποια βιβλία για ορθογραφία για παιδια με δυσλεξια
αναζητησε τα ονοματα μποτσας τζουριαδου παντελιάδου
έχουν και διαγνωστικα τεστ και ειδικα βοηθηματα για να το βοηθησεις
αν παλι δεν τα καταφερεις στειλε πμ να σου δωσω και αλλες οδηγιες :)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 12:11:51 μμ »
γιατι  θα πρεπει ενα παιδι εστω και με διαγνωση δυσλεξιας να παρακολουθει τμημα ενταξης?..προφανως κατι δεν γινεται σωστα μεσα στην ταξη απο τον εκπαιδευτικο και το παιδι αισθανεται μειονεκτικα .. το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και με ενα αλλο παιδι πχ μπορει να φορουσε .. γυαλια  αυτο που θελω να πω , για να μην παρεξηγησετε το υπεαπλουστευμενο παραδειγμα μου, ειναι οτι δεν εχει αντιμετωπιστει το θεμα με τον καταλληλο τροπο και βεβαιως ενα ΕΕΠ θα λυσει τα χερια του δασκαλου του , ο οποιος οφειλει να το ακολουθησει μεσα στην ταξη με τα υπολοιπα παιδια. η  καταλληλη ψυχολογικη υποστηριξη του παιδιου γινεται και απο τους γονεις και απο τον δασκαλο .. το ιδιο πρεπει να καταλαβει οτι δεν υστερει σε τιποτα σεσχεση με τους αλλους που γραφουν περισσοτερα  .. και τι εγινε δηλαδη? οσο μπορει ο καθενας..


Στο ΤΕ ο ειδικός παιδαγωγός θα δείξει στο παιδί "κόλπα" για να καταφέρει να προσπεράσει τα προβλήματα που του δημιουργεί η δυσλεξία.
Επίσης, θα μπορέσει να του καλύψει τα όποια κενά έχουν δημιουργηθεί μέχρι στιγμής.

Το ιδανικό θα ήταν να μην υπήρχε το ΤΕ. Αλλά σε μια τάξη με 25 παιδιά, με συγκεκριμένη ύλη που πρέπει να "βγει" σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα, με εκπαιδευτικούς που πολλές φορές δεν είναι καταρτισμένοι για να διδάσκουν παιδιά με ειδικές ανάγκες, δεν μπορούμε να μιλάμε για κατάργηση τους.

Η δυσλεξία εμποδίζει τη μάθηση του παιδιού. Τα γυαλιά (στο παράδειγμα που ανέφερες) δεν εμποδίζουν τη μάθηση....Μπορεί να συντελέσουν στην περιθωριοποίηση του παιδιού από τους συμμαθητές του....Αυτό, όμως, αντιμετωπίζεται στην τάξη με κατάλληλο χειρισμό του δασκάλου (ξεκαθάρισμα από την αρχή, ενημέρωση γονέων για τις προθέσεις του δασκάλου, αυστηρή εφαρμογή των συμφωνηθέντων κλπ)

Όσο για την ψυχολογική υποστήριξη.....καλύτερα να αφήνουμε τον καθένα να κάνει τα της ειδικότητας του!
Σαφώς και οι εκπαιδευτικοί (κάποιο τέλος πάντων) έχουν καλή κατάρτηση στα θέματα ψυχολογίας. Αυτό, όμως, δεν τους κάνει ψυχολόγους!!!!!!! Μπορεί έχοντας όλη την καλή πρόθεση να βοηθήσουν ένα παιδί, τελικά να προκαλέσουν μεγαλύτερη ζημιά...........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 03:14:11 μμ »
η δυσλεξια δεν θεωρειται ΕΑ αλλα μαθησιακη δυσκολια.. και ως τετοια ,καθε περιπτωση μαθητη ειναι ξεχωριστη και ιδιαιτερη. Εγω τονισα , και το επαναλαμβανω, οτι δεν ειναι απαραιτητο να μπει σε τμημα ενταξης με αλλου ειδους ειδικες αναγκες..ΑΥΤΟ θα στιγματισει την ψυχολογια του παιδιου mitsy. Στο παραδειγμα με τα γυαλια ,που δεν καταλαβες το νοημα, εννοουσα οτι ο δασκαλος ΟΦΕΙΛΕΙ να προστατευει τους μαθητες του απο την καθε ειδους περιθωριοποιηση..ειτε εχει να κανει μετην εμφανιση τους, ειτε με τη φυλη , ειτε με την επιδοση τους.Αυτο δεν θελει και ιδιαιτερες γνωσεις ψυχολογιας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2012, 04:39:23 μμ »
η δυσλεξια δεν θεωρειται ΕΑ αλλα μαθησιακη δυσκολια.. και ως τετοια ,καθε περιπτωση μαθητη ειναι ξεχωριστη και ιδιαιτερη. Εγω τονισα , και το επαναλαμβανω, οτι δεν ειναι απαραιτητο να μπει σε τμημα ενταξης με αλλου ειδους ειδικες αναγκες..ΑΥΤΟ θα στιγματισει την ψυχολογια του παιδιου mitsy. Στο παραδειγμα με τα γυαλια ,που δεν καταλαβες το νοημα, εννοουσα οτι ο δασκαλος ΟΦΕΙΛΕΙ να προστατευει τους μαθητες του απο την καθε ειδους περιθωριοποιηση..ειτε εχει να κανει μετην εμφανιση τους, ειτε με τη φυλη , ειτε με την επιδοση τους.Αυτο δεν θελει και ιδιαιτερες γνωσεις ψυχολογιας.. ;)


Οι μαθησιακές δυσκολίες θεωρούνται ειδικές ανάγκες. Για το λόγο αυτό, ποτέ ένα παιδί με μαθησιακές δυσκολίες δεν "μπαίνει" σε κάποιο ειδικό πλαίσιο χωρίς τη σύμφωνη γνώμη του γονέα, γιατί αμέσως θεωρείται ότι έχει ειδικές ανάγκες.

Το λάθος σου είναι ότι έχεις στο μυαλό σου το ΤΕ ως μια τάξη που μπαίνουν πολλά παιδιά ταυτόχρονα.
Το ΤΕ είναι ειδικό τμήμα, όπου πηγαίνει το παιδί είτε μόνο του είτε μαζί με παιδιά που έχουν παρόμοια προβλήματα . Οι ομάδες που γίνονται δεν θα αποτελούνται π.χ. από 2 παιδιά με αυτισμό και ένα παιδί με δυσλεξία, αλλά από 3 παιδιά με δυσλεξία, ή ένα παιδί με ελαφριά καθυστέρηση και 2 με δυσλεξία, ανάλογα με την κρίση του ειδικού εκπαιδευτικού.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 10:01:07 πμ »
εγω φοβαμαι την πρακτικη του θεματος ..ετσι οπως τα λες ξερω οτι πρεπει να γινονται ..ομως αυτος ο δ/ντης που τα διαχειριζεται θα πρεπει να κατεχει το θεμα..γιατι η εμπειρια μου αλλα μου λεει ..καποια στιγμη επεσε στην αντιληψη μου και η φημη οποια μαθησιακη δυσκολια γινεται αντιληπτη να προωθειται  στα ειδικα σχολεια για να συνεχισουν να λειτουργουν...Ευτυχως που υπαρχει η ασφαλιστικη δικλειδα της απολυτης συναινεσης του γονεα..αλλιως τι θα εβλεπαν τα ματια μας.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2012, 04:47:16 μμ »
εγω φοβαμαι την πρακτικη του θεματος ..ετσι οπως τα λες ξερω οτι πρεπει να γινονται ..ομως αυτος ο δ/ντης που τα διαχειριζεται θα πρεπει να κατεχει το θεμα..γιατι η εμπειρια μου αλλα μου λεει ..καποια στιγμη επεσε στην αντιληψη μου και η φημη οποια μαθησιακη δυσκολια γινεται αντιληπτη να προωθειται  στα ειδικα σχολεια για να συνεχισουν να λειτουργουν...Ευτυχως που υπαρχει η ασφαλιστικη δικλειδα της απολυτης συναινεσης του γονεα..αλλιως τι θα εβλεπαν τα ματια μας.


Αυτό που λες, ναι υπάρχει ως αντίληψη.
όΠως υπάρχει και η αντίθετη αντίληψη.....ότι δεν χρειάζονται ειδικά σχολεία και όλα τα παιδιά μπορούν να βρίσκονται μέσα στη γενική τάξη, ανεξάρτητα από το όποιο προβλημα αντιμετωπίζουν*



*Σε πολλές χώρες ισχύει, αλλά με πολύ μικρά τμήματα, με ειδικούς παιδαγωγούς/παράλληλη στήριξη, με βοηθητικό προσωπικό κλπ σε κάθε σχολείο. Θέλουν να το κάνουν κιαι σε μας, αλλά πουθενά δεν υπάρχει κουβέντα για μείωση αριθμού μαθητών ή για πρόσληψη επιπλέον προσωπικού.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 24, 2012, 12:27:02 μμ »
γνωριζω πολυ καλα οτι οι ευρωπαικες πρακτικες ευνοουν την υπαρξη οχι ειδικων σχολειων αλλα την υπαρξη των μαθητων με τους υπολοιπους ..αυτο βολευει πολυ και το ΥΠΕΠΘ το ζητημα ειναι η επιμορφωση και η πρακτικη διαχειριση του πραγματος ,δασκαλοι ασχετοι και επικινδυνοι  που παλαβωνουν τους γονεις γιατι δεν ειναι ευελικτοι στον τροπο που κανουν το μαθημα τους .. βαριουνται οι ανθρωποι να ξεβολευτουν ..οροι οπως της διαφοροποιημενης παιδαγωγικης τους ειναι εντελως αγνωστοι και δεν προτιθενται και να τους μαθουν ..κριμα τα λεφτα της επιμορφωσης... 

Αποσυνδεδεμένος Ο.Ο.

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αγαπώ τον Άνθρωπο !
    • Προφίλ
Απ: πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 19, 2013, 03:52:47 μμ »
Προσωπικά πιστεύω  ότι χρειάζεται ο εκπαιδευτικός να ενημερώνεται διαρκώς (βιβλία, νέες δημοσιεύσεις, σεμινάρια) και να συμβουλεύεται ΚΕΔΔΥ , Συμβούλους και άλλους αρμόδιους και ειδικούς σε περιπτώσεις με Δυσλεξία, δυσγραφία, κ.α.... Δυστυχώς έχω δει παιδιά να αδικούνται από εκπαιδευτικούς που είχαν όλη την καλή διάθεση να βοηθήσουν αλλά αυτενεργούσαν. Και κυρίως να μην κάνει διαγνωση! Να γνωστοποιεί στους γονείς ότι υπάρχουν ΚΕΔΔΥ και Ειδικοί Παιδαγωγοί για τέτοια θέματα. Και κυρίως να δείχνει αγάπη και κατανόηση και σ΄αυτά τα παιδάκια για να μην αναστατώνεται η ψυχούλα τους.

Αποσυνδεδεμένος DespoinaF

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
πώς να βοηθήσει κανείς ένα παιδί με δυσλεξία στην γ δημοτικου?
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 12:38:24 πμ »
Καλησπέρα..
Ειμαι κι εγω μια απο τις πολλές εν δυνάμει εκπαιδευτικους και όπως η elpida!!! μου ζητήθηκα να βοηθήσω μεσα απο ιδιαίτερα μαθήματα ενα παιδάκι φίλων το οποίο εχει δυσλεξία. Με επίσημη διάγνωση..
Κατα τη φοίτηση μου, δεν μπορω να πω πως είχαμε μεγάλη ενημέρωση σχετικά με τετοιο προβλημα..
Μηπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει σχετικά; Ή αν υπάρχει κάποιο site στο οποίο μπορω να αναζητησω πληροφορίες;

Ευχαριστώ πολυ!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 454
Σύνολο: 464

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.