*

Αποστολέας Θέμα: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή  (Αναγνώστηκε 9491 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pavlosgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 09:59:52 μμ »
Στο περσινό σχολείο όπου εργαζόμουν (περιφέρεια)  είχε δημιουργηθεί κάτι παρόμοιο. Οι γονείς είχαν αναρτήσει ψευδείς πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά μ ένα βιαιο περιστατικό που είχε προκαλέσει το 14χρονο παιδί τους, (από τα πολλά) με Ασπεργκερ, ότι δηλαδή όλα τα προκάλεσε ο μαθηματικός της παράλληλης στήριξης. Η αλήθεια όμως αποδείχθηκε στο δικαστήριο, μάρτυρες υπεράσπισης πήγαν όλοι οι γονείς του Συλλόγου Γον&Κηδεμ., μαθητές και εκπαιδευτικοί. Τελικα, ο δάσκαλός πήρε αποζημίωση για ηθική βλάβη και συκοφαντική δυσφήμιση από τους γονείς. Και το κορυφαίο: πρότεινε στους γονείς να δεχθούν μέρος του ποσού προκειμένου να λάβει το παιδί τους εξατομικευμένη παρέμβαση που χρόνια αμελούσαν, με τη δικαιολογία ότι το παιδί τους είναι καλά. Δεν τα δέχθηκαν τα χρήματα και ο συνάδελφος τα προσέφερε σε αδύναμες οικονομικά οικογένειες του σχολείου. Πολλοί γονείς λειτουργούν με μίσος και εμπάθεια απέναντι σ εμάς τους εκπαιδευτικούς αντί να ασχολούνται με τα παιδιά τους.
Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:12 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:01:08 μμ »
Πάντως άμα δεν το παίζουν αλλά στην πραγματικότητα δεν είναι καλά μια λύση θα ήταν φαρμακευτική αγωγή και μετάταξη στην ΕΛΑΣ.
Μετά απόσπαση στην προσωπική φρουρά πολιτικών προσώπων (εννοείται να οπλοφορούν) και ξαφνικό σταμάτημα της φαρμακευτικής αγωγής.

 ;D ;D ;D ;D σωστός ο παίχτης!!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:09:03 μμ »
Εντάξει παιδιά καταλαβαίνετε ότι λέμε το ίδιο...τώρα μένει να δούμε σε ποια θέση θα υπάρξουν οι λιγότερες απώλειες. Και εντάξει εξαρτάται και από το είδος της τρέλας που κουβαλάει ο καθένας. Λέω καλύτερα τότε, εφόσον υπάρχουν διαφωνίες για το πόστο, να τους πάρει βοηθούς η Αννούλα που έχει και πολύ χώρο στο γραφείο της, για να την αρχίσουν καμιά μέρα στις γρήγορες όλοι μαζί :o :o : :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o
έτσι μην σας πω θα επισπεύσουμε και τον ΑΣΕΠ ;)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:11:57 μμ »
Σου χω καλύτερο:

να τους πάρουμε και να τους βάλουμε να συννενοηθουν με τους τροΪκανούς!! Αν δεν μας χαρίσουν τα δανεικά και δε  μας δώσουν και 150% αύξηση ως αποζημίωση για την ηθική βλάβη που μας προξένησαν εμένα να μη με λένε bitch!! 8) 8) 8) 8)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:36:12 »

Αποσυνδεδεμένος Κλεοπάτρα.Μ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #32 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:16:22 μμ »
Όντως bitch...ούτως ή άλλως η Τρόικα δεν θα καταλάβει την διαφορά...με παλαβούς συννενοούταν και πριν ;)
Ποτέ μην αναγνωρίσεις τα σύνορα του ανθρώπου!Να σπας τα σύνορα!
Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου.
Να πεθαίνεις και να λες: θάνατος δεν υπάρχει!
                      ΝΙΚΟΣ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος pavlosgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 10:45:29 μμ »
Συνάδελφοι μη μασάτε. Ο πατέρας αυτός έχω μάθει οτι βάζει το παιδί του και χαράζει τα αυτοκίνητα των εκπαιδευτικών του σχολείου και προκαλεί με τη συμπεριφορά του. Είναι 'γνωστός - αγροίκος' στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Συνάδελφός μου δούλευε με συμμαθητή του παιδιού του στο δημοτικό. Ο τύπος έχει έεεεενα μικρό θεματάκι με τη διαχείριση του θυμού του (ελπίζω να μην τα πληρώνει η σύζυγος του..) :P

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 11:07:38 μμ »
Στο περσινό σχολείο όπου εργαζόμουν (περιφέρεια)  είχε δημιουργηθεί κάτι παρόμοιο. Οι γονείς είχαν αναρτήσει ψευδείς πληροφορίες στο διαδίκτυο σχετικά μ ένα βιαιο περιστατικό που είχε προκαλέσει το 14χρονο παιδί τους, (από τα πολλά) με Ασπεργκερ, ότι δηλαδή όλα τα προκάλεσε ο μαθηματικός της παράλληλης στήριξης.

Ο πατέρας αυτός έχω μάθει οτι βάζει το παιδί του και χαράζει τα αυτοκίνητα των εκπαιδευτικών του σχολείου και προκαλεί με τη συμπεριφορά του. Είναι 'γνωστός - αγροίκος' στη Διεύθυνση Εκπαίδευσης. Συνάδελφός μου δούλευε με συμμαθητή του παιδιού του στο δημοτικό. Ο τύπος έχει έεεεενα μικρό θεματάκι με τη διαχείριση του θυμού του (ελπίζω να μην τα πληρώνει η σύζυγος του..) :P

Το βρίσκω ενδιαφέρον ότι στα σχολεία που υπηρετείς, κάθε χρόνο τυχαίνει μια περίπτωση γονέα που, υποκινούμενος από εμπάθεια, χρησιμοποιεί το παιδί του για να θίξει τον κλάδο. Επί της ουσίας, αν το συγκεκριμένο παιδί όντως χαράζει τα αυτοκίνητα, ή όντως κακοποιείται στο σπίτι του, αυτό δίνει άραγε το δικαίωμα στην καλή συνάδελφο να του σπάσει τα δάκτυλα; Αν ναι, πες το ξεκάθαρα. Αν όχι, μπορείς να μας πεις τι παραπάνω προσφέρει στη συζήτηση η πληροφορία που παρέθεσες, και σε τι αποσκοπεί;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 17, 2012, 11:09:57 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος pavlosgr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 17, 2012, 11:59:00 μμ »
Οταν είσαι χρόνια στον κλάδο, τα μάτια σου βλέπουν πολλά και τα αυτιά σου ακούν πολλά από συναδέλφους, γονείς, μαθητές. Σε καμία περίπτωση, εγώ προσωπικά δεν λαμβάνω ως έγκυρη μια δημοσίευση - καταγγελία στο διαδίκτυο που δεν λαμβάνει υπόψη και τις δύο πλευρές. Επιτέλους, ας αρχίσουμε να λειτουργούμε με αλληλεγγύη μεταξύ μας προτού φτάσουμε να καταδικάσουμε συναδέλφους και να καταλήξουμε σε  πρόωρα συμπεράσματα. Δεν σού εύχομαι να βρεθείς σε ανάλογη θέση συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 12:07:05 πμ »
Θα μου επιτρέψεις να αντιμετωπίζω με την ίδια τουλάχιστον επιφυλακτικότητα τις πληροφορίες που προσκομίζεις εσύ, που αφορούν την δήθεν παραβατική συμπεριφορά του μαθητή, τον πατέρα που φέρεται να ξυλοκοπεί την οικογένειά του και όλα τα συναφή και ευφάνταστα. Αν αξιώνεις να λαμβάνουμε υπ' όψη όλες τις σχετικές μαρτυρίες πριν διαμορφώσουμε κρίση (και είναι λογική απαίτηση αυτή), το λιγότερο που μπορείς να κάνεις, ώστε να μη δίνεις την εντύπωση υποκριτή, είναι να μη διαδίδεις εσύ πληροφορίες που δεν είναι δυνατό να διασταυρωθούν. Πολύ δε περισσότερο, όταν οι πληροφορίες αυτές δεν έχουν σχέση με το περιστατικό.

Δεν έχεις απαντήσει σε αυτό που ρώτησα, και με αναγκάζεις να επαναλάβω:  "αν το συγκεκριμένο παιδί όντως χαράζει τα αυτοκίνητα, ή όντως κακοποιείται στο σπίτι του, αυτό δίνει άραγε το δικαίωμα στην καλή συνάδελφο να του σπάσει τα δάκτυλα; Αν όχι, τι παραπάνω προσφέρει στη συζήτηση η πληροφορία που παρέθεσες, και σε τι αποσκοπεί;" 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 18, 2012, 12:27:19 πμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3646
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 11:26:42 πμ »
Το ποιός μπαινει στην εκπάιδευση και το πώς αξιολογείται η ψυχική υγεία αυτών που μπάινουν στην εκπαίδευση είναι μια πολύ μεγάλη πληγή....
Όταν διορίστηκα και πέρασα απο ψυχίατρο, ο μόνο που με ρώτησε ήταν αν έχω κάνει ποτέ απόπειρα αυτοκτονίας και αν έχω προβλήματα με τους γονείς μου και γι' αυτό το λόγο πάω στην άλλη άκρη της χώρας..... Συγνώμη, αλλά αυτό δεν είναι ψυχιατρική εξέταση σοβαρή! Δεν γνωρίζω πώς πρέπει να είναι η εξέταση (ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί μέχρι τώρα), αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν είναι αυτή!
Άλλωστε δεν είναι λίγα τα περιστατικά συναδέλφων που δεν αντέχουν το χώρο, και αν τους είχε γ΄νει σωστή εξέταση από νωρίς ίσως κάτι να προλάβαιναν. μην ξεχνάμε το 2006 (μπορεί και το 2005) το περιστατικό με τη νεοδιόριστη νηπιαγωγό που τη μέρα του Αγιασμού, δεν άντεξε τις φωνές των παιδιών και των γονέων, πήρε το αυτοκίνητο της για να φύγει από το σχολείο σε κακή κατάσταση και πάτησε ένα παιδί. Λίγες μέρες μετά ανακοινώθηκε ότι έπασχε από ψυχική νόσο, έπαιρνε (ή δεν τα έπαιρνε, μάλλον) ψυχοφάρμακα και όμως είχε περάσει από ψυχίατρο που την "έβγαλε" μια χαρά!
Είμαστε σε ένα χώρο ευαίσθητο. Δεν έχουμε όλοι τις απαραίτητες αντοχές. Δεν μπορεί να μας ρίχνουν σε ένα σχολείο και να επαφίεται στη δική μας θέληση το αν θα πούμε ότι δεν εντέχουμε πλέον! Οφείλει το κράτος να μας αξιολογεί ανά τακτά χρονικά διατήματα για την ψυχική και σωματική μας υγεία! Και περιλαμβάνω και τη σωματική, γιατί δεν μπορεί να ζητείται πιστοποιητικό υγείας μόνο με το διορισμό και από εκεί και πέρα να είναι στη δική μου υπευθυνότητα το αν θα πάρω άδεια όταν έχω ένα σοβαρό νόσημα (π.χ. φυματίωση)
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 01:58:00 μμ »

Οφείλει το κράτος να μας αξιολογεί ανά τακτά χρονικά διατήματα για την ψυχική και σωματική μας υγεία!

Όταν υπάρχει  υποψία για ψυχολογικά/ψυχιατρικά νοσήματα/διαταραχές, θα πρέπει να υπάρχει (αλήθεια, υπάρχει; ) διαδικασία εξέτασης/αξιολόγησης από ψυχίατρο.
Κανονικά, σε ευαίσθητους τομείς, όπως π.χ. η εκπαίδευση, οι εργαζόμενοι θα έπρεπε να περνούν ανά τακτά χρονικά διαστήματα από ψυχιατρική εξέταση.
Τέτοια ώρα, τέτοια λόγια θα μου πείτε..

Συμφωνώ και επαυξάνω σε όσα γράφετε.Μακάρι να μπορούσε να γίνει κάτι τέτοιο.
Όμως, πέρα από την οικονομική κατάσταση της χώρας μας-ακόμη κι αν αυτή άνθιζε-θεωρώ ότι μια τέτοια προσέγγιση είναι ανέφικτη στην πράξη.
Κάποιες καραμπινάτες περιπτώσεις είναι εκτός σχολικού χώρου με δική τους πρωτοβουλία, πάντως.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος 2gympefkis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καθηγήτρια ξυλοφόρτωσε μαθητή
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 18, 2012, 10:32:15 μμ »
Συνάδελφοι!!!!!  Μην πιστεύετε ότι διαβάζετε!!!!! Είδα τρεις σελίδες διάλογο, για ένα γεγονός που δεν είναι καν εξακριβωμένο τι συνέβη ούτε μέσα στο ίδιο το σχολείο που συνέβη!!!! Είμαι εκπαιδευτικός του σχολείου αυτού και ξέρω τα πράγματα από την καλή και από την ανάποδη. Μην βιάζεστε να καταδικάσετε κάποιον και μάλιστα συνάδελφο εκπαιδευτικό πριν μάθετε όλη την αλήθεια!!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 341

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.