*

Αποστολέας Θέμα: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη  (Αναγνώστηκε 7915 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5700
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:10:53 μμ »
Το πρόβλημα πλέον δεν είναι μόνο αν κάποιος γιατρός είναι στον ΕΟΠΥΥ ή όχι, αλλά και το πλαφόν των επισκέψεών του. Η αδελφή μου αρρώστησε (σημειωτέον ότι στον παιδικό σταθμό που δουλεύει έχουν αχρηστευτεί τα κλιματιστικά και δεν έχουν θέρμανση) όταν πήγε στο γιατρό, της είπε ότι έχει κλείσει τη δεκάδα που του επιτρέπουν ανά ημέρα μέχρι τις 15 Φεβρουαρίου (!) και ότι μόνο με πληρωμή μπορεί να τη δεχθεί.

ΑΙΣΧΟΣ!



« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2012, 09:13:22 μμ από apri »
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 01, 2012, 03:19:22 μμ »
Εγώ απορώ που ένα τόσο σημαντικό θέμα που είναι η ιατρική περίθαλψη πάρα πολλών ασφαλισμένων δεν είναι πρώτο θέμα στις ειδήσεις. Και εγώ αναγκάστηκα να πληρώσω για 3 επισκέψεις σε παιδίατρο περίπου 90 ευρώ (το 15% του μισθού που περιμένω!!!), αφού στη περιοχή που μένω μόνο μια παιδίατρος είναι συμβεβλημέμη με τεράστια αναμονή και το ενδεχόμενο στο τέλος να πληρώσεις κιόλας...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 02:54:02 πμ »
Στο νομό μου, τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ.
Η παιδίατρος μας ενώ ήταν στον ΟΠΑΔ και το ΙΚΑ, δεν μπήκε στον ΕΟΠΠΥ.Πληρώνουμε κανονικά.
Κοίταξα για δερματολόγο και ορθοπαιδικό και δεν είναι κανένας στον ΕΟΠΠΥ.
Πάνε οι παλιές καλές εποχές.Με κουτσουρεμένους όσο δεν πάει μισθούς θα πληρώνουμε και τους γιατρούς τώρα.

Και οι κρατήσεις βέβαια για ιατροφαρμακευτική περίθαλψη γίνονται κανονικά!

ΑΗΔΙΑ για το "κοινωνικό" μας κράτος!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος kalista

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 07:49:24 πμ »
Τι μας μένει ψηφίζουμε δαγκωτό Λοβέρδο.............να μας αποτελειώσει .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:57:25 »

Αποσυνδεδεμένος RETA.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 04:07:22 μμ »
Κι εγώ εχθές, έπαθα μεγάλη φρίκη, όταν πήρα τηλέφωνο τον οφθαλμίατρο που παρακολουθεί την κόρη μου, για να τον ρωτήσω  εάν είναι στον ΕΟΠΥΥ και μου είπε εντελώς ψυχρά, ότι δεν είναι και στην κανονική επίσκεψη, τώρα πια παίρνει 60, αλλά επειδή είμαι παλιά πελάτισσα του δημοσίου, παίρνει.....50! Τι λες ρε, πήγα να του πω, φοβερό λειτούργημα ασκείς!! Στην αρχή δείλιασα κι έβαλα τα κλάματα, γτ η κόρη μου χρειάζεται παρακολούθηση, αλλά μετά σκέφτηκα ότι δεν θα τους αφήσω να με "ρίξουν" κι άλλο ψυχολογικά κι έψαξα και την πήγα αλλού! Βέβαια στη συνέχεια απογόητεύτηκα, όταν έψαχνα τη λίστα του Εοπυυ και σε άλλες ειδικότητες και είναι μετρημένοι στα δάχτυλα..κι ακόμη? δεν έχω χρειαστεί παιδίατρο.. 
Τι να πω? πάμε κατά διαόλου!
ΠΕ 60

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:29:37 μμ »
Κάντε υπομονή . Σίγουρα θα γραφτούν κι άλλοι γιατροί στον ΕΟΠΥΥ. Απλά δυστυχώς, ακόμα κι αυτό, λίγα πρόβλήματα θα λύσει  :(

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:31:22 μμ »
με τους οδοντιατρους τι θα γινεται? γνωριζει κανεις ?

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 08:33:44 μμ »
Στο νομό μου, τα πράγματα είναι ΧΑΛΙΑ.
Η παιδίατρος μας ενώ ήταν στον ΟΠΑΔ και το ΙΚΑ, δεν μπήκε στον ΕΟΠΠΥ.Πληρώνουμε κανονικά.
Κοίταξα για δερματολόγο και ορθοπαιδικό και δεν είναι κανένας στον ΕΟΠΠΥ.
Πάνε οι παλιές καλές εποχές.Με κουτσουρεμένους όσο δεν πάει μισθούς θα πληρώνουμε και τους γιατρούς τώρα.


Στο δικό μου νομό στο ΕΟΠΠΥ έχουν "μπει" μόνο ένας παθολόγος και 2 καρδιολόγοι......

Εγώ χρειάζομαι συχνά ορθοπεδικό και ενδοκρινολόγο (με τις εξετάσεις που μου γράφουν οι 2 αυτοί γιατροί).......

Απλά ΤΡΑΓΙΚΑ!


Αθάνατη Ροδόπη!!!
Πράγματι η κατάσταση στην επαρχία είναι τραγική με τους γιατρούς.Πρέπει κανείς να ψάξει για κάποιες ειδικότητες σε άλλους όμορους νομούς.Και εννοείται ότι αυτό είναι ασύμφορο οικονομικά.
Έπρεπε να προβλεφθεί να υπάρχει διαθέσιμος γιατρός σε κάθε ειδικότητα σε κάθε νομό στη λίστα του ΕΟΠΥΥ. Όχι ότι θα έλυνε το πρόβλημα,αλλά πλέον είναι καθαρή κοροϊδία η κατάσταση.Αναρωτιέται γιατί έχω κρατήσεις για περίθαλψη

albedo

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:02:18 μμ »
Η κατάσταση είναι κάτι περισσότερο από τραγική... ακόμη και στην Αττική αυτοί οι οποίοι είναι συμβεβλημένοι είναι ελάχιστοι και δεν αρκούν να εξυπηρετήσουν τους ασφαλισμένους του ΟΠΑΔ... προχθές πήρα τηλέφωνο τρεις παθολόγους και ήταν και οι τρεις κλεισμένοι για έναν μήνα λόγω του πλαφόν που έχουνε... ο Θεός να βάλει το χέρι του να μην χρειαστείς κάτι επείγον... όσον αφορά τις θεραπείες σε κάποιες ειδικότητες προτείνουν όλοι τους τις πιο ακριβές και μετά σου λένε πως δεν τις δικαιολογεί το ταμείο... και το σημαντικότερο όλων είναι πως όλοι σχεδόν οι γιατροί έχουν ακόμη προ-μνημονίου τιμές στις επισκέψεις τους... Γνωρίζουν πόσο έχουνε πάει οι μισθοί μας? Στην κυριολεξία πάντως είμαστε για να μας κλαίνε και οι ρέγγες...

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:25:12 μμ »
Κάποιες ερωτήσεις παιδιά,γιατί το θέμα αυτό είναι ίσως το πιο σοβαρό στο φόρουμ.Αν είναι να πληρώνουμε και τα πιο απλά δικαιώματά μας,τότε γιατί να δεχόμαστε τόσες κρατήσεις στο μισθό μας;

Κάπου διάβασα ότι θα μπορούμε να επισκεπτόμαστε τα πολυιατρεία του νέου οργανισμού (μονάδες υγείας πρώην ΙΚΑ-ΕΤΑΜ)για εξετάσεις μετά από ραντεβού στο 184.Επίσης ότι μπορούμε να επισκεπτόμαστε μη συμβεβλημένους αλλά πιστοποιημένους για συνταγογράφηση γιατρούς (μόνο για συνταγογράφηση φαρμάκων-εξετάσεων).Επομένως δεν μπορούμε (σε περιπτώσεις μη επειγόντων περιστατικών)να κάνουμε τις εξετάσεις σε πολυιατρεία ή σε απογευματινά νοσοκομείων (εκεί νομίζω η συμβολή είναι μικρότερη,ας με διορθώσει κάποιος) και τα φάρμακα που μπορεί να χρειαζόμαστε να τα γράφουμε σε πιστοποιημένους ιδιώτες;

Τί να πω...Μη γελάτε,προσπαθώ να βρω μια λύση,γιατί αυτή η κατάσταση είναι ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ  >:(
Εγώ πάντως είμαι αποφασισμένος να μου φάνε όσα λιγότερα ευρώ γίνεται (αν μπορώ ας κάνω κι αλλιώς...).
Δεν θα βρουν δουλειά οι ιατροί στην πλάτη του κακομοίρη (έτσι μας κατάντησαν) εκπ/κού,ο οποίος έχει πληγεί (μαζί με τους νοσηλευτές) περισσότερο από όλους τους δ.υ. (τουλαχιστον οι νοσηλευτές θα έχουν καλύτερη ιατρική περίθαλψη).

http://www.scribd.com/doc/78933369/%CE%9F%CE%94%CE%97%CE%93%CE%99%CE%95%CE%A3-%CE%93%CE%99%CE%91-%CE%A4%CE%9F%CE%A5%CE%A3-%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%A3-%CE%95%CE%9F%CE%A0%CE%A0%CE%A5
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 02, 2012, 09:40:15 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:17:17 πμ »
Εγώ προσωπικά, για κάτι μη έκτακτο, προτίθεμαι να κλείνω ραντεβού σε πρωινό ιατρείο νοσοκομείου, και μετά αναρρωτική άδεια για προγραμματισμένη ιατρική εξέταση.

Συνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 09:51:03 πμ »
Εγώ προσωπικά, για κάτι μη έκτακτο, προτίθεμαι να κλείνω ραντεβού σε πρωινό ιατρείο νοσοκομείου, και μετά αναρρωτική άδεια για προγραμματισμένη ιατρική εξέταση.

Και αν στο νοσοκομείο δεν υπάρχει η ειδικότητα που θες; Ή αν υπάρχει και έχει αναμονή 6μήνες+ ;
Αν υπάρχει μόνο στο (παλιό) ΙΚΑ αλλά έχει αναμονή 3 μήνες;


Εκεί τι κάνεις;;;;;; Περιμένεις 6μηνο; Θα ξεχάσεις τι εξέταση ήθελες να κάνει μέχρι τότε!!!!

Και μην ξεχνάεμ ότι υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που προλαβαίνουν πολύ σοβαρές παθήσεις και κυριολεκτικά σώζουν ζωές. Ενδεικτικά αναφέρω το τεστ-Παπ.... Αν το κάνεις, αλλά τα αποτελέσματα βγουν σε 2 μήνες, μπορεί να είναι πολύ αργά....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:11:58 μμ »
Εγώ προσωπικά, για κάτι μη έκτακτο, προτίθεμαι να κλείνω ραντεβού σε πρωινό ιατρείο νοσοκομείου, και μετά αναρρωτική άδεια για προγραμματισμένη ιατρική εξέταση.

Και αν στο νοσοκομείο δεν υπάρχει η ειδικότητα που θες; Ή αν υπάρχει και έχει αναμονή 6μήνες+ ;
Αν υπάρχει μόνο στο (παλιό) ΙΚΑ αλλά έχει αναμονή 3 μήνες;


Εκεί τι κάνεις;;;;;; Περιμένεις 6μηνο; Θα ξεχάσεις τι εξέταση ήθελες να κάνει μέχρι τότε!!!!

Και μην ξεχνάεμ ότι υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που προλαβαίνουν πολύ σοβαρές παθήσεις και κυριολεκτικά σώζουν ζωές. Ενδεικτικά αναφέρω το τεστ-Παπ.... Αν το κάνεις, αλλά τα αποτελέσματα βγουν σε 2 μήνες, μπορεί να είναι πολύ αργά....
Τότε κλείνεις σε ιδιώτη συμβεβλημένο, πρωινό ραντεβού, μέσα στους 10, και πάλι παίρνεις άδεια αναρρωτική. Εγώ αυτό που λέω απλά είναι ότι κομμένες οι "ευγένιες" του να πηγαίνω απόγευμα στον γιατρό για να πάω το πρωί στην δουλειά. Θα γράψω όσες άδειες μπορώ και χρειάζομαι.

Διόρθωση: κανονική άδεια εννοώ. όχι αναρρωτική, λάθος γράφω παραπάνω. Κανονική για προγραμματισμένες ιατρικές εξετάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:13:48 μμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος vickyN

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 589
    • Προφίλ
Απ: Πότε ισχύει η δωρεάν ιατρική περίθαλψη
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 03, 2012, 05:23:00 μμ »

Τότε κλείνεις σε ιδιώτη συμβεβλημένο, πρωινό ραντεβού, μέσα στους 10, και πάλι παίρνεις άδεια αναρρωτική. Εγώ αυτό που λέω απλά είναι ότι κομμένες οι "ευγένιες" του να πηγαίνω απόγευμα στον γιατρό για να πάω το πρωί στην δουλειά. Θα γράψω όσες άδειες μπορώ και χρειάζομαι.

Διόρθωση: κανονική άδεια εννοώ. όχι αναρρωτική, λάθος γράφω παραπάνω. Κανονική για προγραμματισμένες ιατρικές εξετάσεις.

Σωστά! Κλείνεις εγκαίρως εξετάσεις σε νοσοκομείο, ΙΚΑ, συμβεβλημένο ιδιώτη το πρωί, έστω και με αναμονή.
Τουλάχιστον τις προληπτικές εξετάσεις μπορούμε να τις κανονίσουμε!
 Όσο για το σχολείο, νομίζω ότι είναι το τελευταίο που θα σκεφτούμε στους χαλεπούς καιρούς, φουλ οι κανονικές και οι αναρρωτικές!!!!!
Τα έκτακτα είναι το πρόβλημα και οι σοβαρές παθήσεις, αλλά και σε αυτή την περίπτωση δε νομίζω ότι και ο παλιός ΟΠΑΔ θα μας έσωζε!
Αυτό που γίνεται αντιληπτό σε μένα είναι καρτέλ γιατρών, ιδιαίτερα στην επαρχία, που εξαναγκάζουν τον πολίτη να πληρώνει για αυτά που ήδη έχει πληρώσει με τις κρατήσεις του μισθού του.
Ας μη πληρώνουμε, λοιπόν, με το παραμικρό ενισχύοντας παρόμοιες τάσεις και συμπεριφορές.
Ας εκμεταλλευτούμε έστω και τις υποτυπώδεις παροχές του ΕΟΠΥΥ.
Εγώ π.χ. εξέταση ρουτίνας που θα έκανα έξω με 30 ευρώ (τα οποία ΦΥΣΙΚΑ  δεν μου περισσεύουν) θα περιμένω 3 μήνες και θα την κάνω στο νοσοκομείο. Δε χάθηκε ο κόσμος!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.