*

Αποστολέας Θέμα: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;  (Αναγνώστηκε 71908 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #140 στις: Μάρτιος 03, 2012, 03:47:03 μμ »
...ξέρεις όμως panos2...ώρες ώρες νευριάζω με τους παλιότερους γιατί δεν δέχονται εμάς τους νεώτερους και τον "νέο αέρα" και θέτουν εμπόδια. Δεν λέω όλοι... Όμως κατ΄εξακολούθηση βλέπω μια μιζέρια και μια τάση να μας "φιμώσουν". Την νοοτροπία της αυθεντίας..Λες και μεις που είμαστε μικρότεροι δεν πλησιάζουμε τα σαράντα (στην Αφρική οι σαραντάρηδες θεωρούνται γέροι  :) ) και δεν έχουμε καμιά εμπειρία, δεν έχουμε υποχρεώσεις ή παιδιά -περισσότερα από κάποιους- ή δεν έχουμε δουλέψει ως τότε και μας ντάντευε ένας μπαμπάς...Θέλω να πω ότι και οι παλαιότεροι δεν θα πρέπει να απαιτούν σεβασμό, χωρίς οι ίδιοι να δείχνουν σεβασμό... Είναι κακό να μην αφήνουμε τους άλλους έστω να πουν τη γνώμη τους ... όλοι έχουμε να κερδίσουμε κάτι από τους συναδέλφους μας...
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #141 στις: Μάρτιος 03, 2012, 04:05:40 μμ »


Άσε, εγώ πλησιάζω τα πενήντα και είμαι ακόμη αναπληρωτής.
Είμαστε οι "παράπλευρες απώλειες" του νέου μισθολογίου εμείς της Β'μιας, αφού κατά κανόνα οι περισσότεροι είναι πάνω από 35 όταν διορίζονται...
Δυστυχώς, η "φιλοσοφία"  :P του νέου μισθολογίου δεν ταιριάζει καθόλου στην Β'θμια, γιατί κανένας μας δεν θα εργαστεί τόσο μέχρι να δει κάποιον αξιοπρεπή μισθό. Αυτή την ιδιαιτερότητα πρέπει να τη δούμε και να απαιτήσουμε - διεκδικήσουμε στο μέλλον κάτι καλύτερο. Τουλάχιστον να αναγνωρίζονται μισθολογικά τα χρόνια εργασίας εκτός εκπαίδευσης ή να λαμβάνεται υπόψη η ηλικία στην μισθοδοσία...
Όσο για τους παλιούς, έτσι είμαστε σαν κοινωνία. Η νοοτροπία του "παλιού" έχει βαθιές ρίζες. Ξεκινά μάλιστα από τον στρατό...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2012, 02:47:06 μμ από alexel »

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #142 στις: Μάρτιος 03, 2012, 11:13:51 μμ »

 ...Είναι αλήθεια όσα λες..Και ιδιαίτερα αυτό με τον στρατό όπου η πειθαρχία μπερδεύεται με τον αυταρχισμό και την εξουσιομανία... Αλλά να είμαστε τόσο αστοιχείωτοι, να μην έχουμε το γνώθι σε αυτόν ιδιαίτερα όσο φτάνουμε σε ωριμότερη ηλικία... Δεν είναι δίκαιο. Εν τω μεταξύ τη δύναμή μας που είναι η επιρροή στους μαθητές και οι μαθητές μεταφέρουν αυτά που τους δίνουμε στο σπίτι τους δηλαδή σε δύο τουλάχιστον ενήλικες (καμιά 200 μαθητές αν έχω επηρεάζω ίσως άμεσα 400 γονείς, οι οποίοι μπορεί να επηρεάσουν ίσως έναν άνθρωπο ο καθένας τους κοκ). Μπορούμε με αφορμή τα μαθήματά μας να κάνουμε συμμάχους τους μαθητές και τους γονείς.Να φτιάξουμε ένα δίκτυο αλληλεγγύης..Στο σχολείο μου ήδη γίνονται κινήσεις... Πρέπει να έχουμε πλάτες ... μόνο με απεργίες τέτοιου τύπου που γίνονται ως τώρα δεν αλλάζουν πολλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2012, 02:47:39 μμ από alexel »
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος mariakriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #143 στις: Μάρτιος 03, 2012, 11:56:34 μμ »
Συνάδελφοι αντιγράφω από το άλλο θέμα το μήνυμά μου, μήπως ξέρετε κάτι :

Από τότε που εφαρμόστηκε το νεο μισθολόγιο παίρνω σταθερά το ίδιο 15νθήμερο.
Κοίταξα σήμερα το λογαριασμό μου και στις 24/02 που πληρωθήκαμε το 15νθήμερο, έχει γίνει μια κράτηση 55 € !!!
Ξέρει κανείς περί τινος πρόκειται;; Έχει γίνει κάποιο λάθος ή υπάρχει και νέα κράτηση;;

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει και ξέρει....ετσι για να ηρεμήσω λίγο μέχρι τη Δευτέρα που θα πάρω στη Δ/νση να ρωτήσω...γιατί δεν πρόκειται να κοιμηθώ...σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε για τα βασικά......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος solidarite

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #144 στις: Μάρτιος 04, 2012, 12:08:15 πμ »
Μεχρι τον Γεναρη δεν πληρωνόμασταν με το ενιαιο, απλα μας γινονταν κρατησεις αναδρομικες απο το καλοκαιρι, για εκτακτες εισφορες, υπερ ανεργων κλπ.Απο μαρτη ξεκινησαν οι κρατησεις για νοεμβρη-δεκεμβρη που δεν πληρωνομασταν με ενιαιο ενω θα επρεπε.αν εισαι βαθμο στ ή ε μιλαμε για περιπου 600 ευρω και γινονται κρατησεις σε διαφορες δοσεις : αλλους 45 το δεκαπενθημερο αλλους 90...εμεις δεν καταλαβαμε στο σχολειο με τι κριτηρια αποφασιστηκαν οι κρατησεις στον καθενα.
Περαστικα μας........
ειμαστε λιγο πανω απο τη γενια των 700 ευρω

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #145 στις: Μάρτιος 04, 2012, 01:01:01 πμ »
μπορεί να είναι από απεργία ή αναδρομικές κρατήσεις...
το ενιαίο μισθολόγιο τυπικά ξεκίνησε από το μήνα Νοέμβριο.
Όμως η καθε δευτεροβάθμια μπορεί να το λειτούργησε στην πράξη τους επόμενους μήνες πχ από Δεκέμβριο, άλλη από Ιανουάριου κοκ οπότε κάνουν και τις ανάλογες κρατήσεις

Μην ανησυχείς...ψυχραιμία...
δυστυχώς τα πράγματα θα χειροτερευουν
όπως είπα σε προηγούμενο μήνυμα εμένα σε μένα μειώνεται συνεχώς από το καλοκαίρι...




Συνάδελφοι αντιγράφω από το άλλο θέμα το μήνυμά μου, μήπως ξέρετε κάτι :

Από τότε που εφαρμόστηκε το νεο μισθολόγιο παίρνω σταθερά το ίδιο 15νθήμερο.
Κοίταξα σήμερα το λογαριασμό μου και στις 24/02 που πληρωθήκαμε το 15νθήμερο, έχει γίνει μια κράτηση 55 € !!!
Ξέρει κανείς περί τινος πρόκειται;; Έχει γίνει κάποιο λάθος ή υπάρχει και νέα κράτηση;;

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει και ξέρει....ετσι για να ηρεμήσω λίγο μέχρι τη Δευτέρα που θα πάρω στη Δ/νση να ρωτήσω...γιατί δεν πρόκειται να κοιμηθώ...σε λίγο δεν θα έχουμε ούτε για τα βασικά......

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #146 στις: Μάρτιος 04, 2012, 10:29:44 πμ »


αν και δεν αρκεί το χιούμορ για να σωθούμε ;)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #147 στις: Μάρτιος 04, 2012, 02:09:19 μμ »

Μπορούμε με αφορμή τα μαθήματά μας να κάνουμε συμμάχους τους μαθητές και τους γονείς.Να φτιάξουμε ένα δίκτυο αλληλεγγύης..Στο σχολείο μου ήδη γίνονται κινήσεις... Πρέπει να έχουμε πλάτες ... μόνο με απεργίες τέτοιου τύπου που γίνονται ως τώρα δεν αλλάζουν πολλά.


Περισσότερες λεπτομέρειες για τις κινήσεις που κάνετε θέλεις να μας πεις; Γιατί απλά να καταγράφουμε τι έχουμε πάθει δεν οδηγεί σε καμιά αλλαγή, μοιρολατρούμε μόνο.



Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #148 στις: Μάρτιος 04, 2012, 02:40:10 μμ »
Έχεις τόσο δίκιο rozy4... Αναρωτιόμουν γιατί οι απεργίες μας δεν έχουν τη συμμετοχή και τις επιτυχίες που είχαν οι παλαιότερες. Δεν είναι μόνο γιατί οι περισσότεροι συνδικαλιστές ξεπουλήθηκαν... Χρειάζεται δράση, αλληλεγγύη και συνεργασία. Στον κλάδο μας που τρωγόμαστε και είμαστε μοιρασμένοι σε 500 στρατόπεδα είναι πολύ δύσκολο... Βλέπουμε πως τρωγόμαστε εδώ μέσα: Ασεπ - όχι ασέπ, προϋπηρεσία - ασέπ, φιλόλογοι - ξενόγλωσσοι, θεολόγοι, β' αναθέσεις, κλπ... ακόμα και το ενιαίο μισθολόγιο μας μοιράζει σε παλιούς και νέους! Έτσι αντίδραση δεν θα υπάρχει και το ξέρουν!
Μόνο που οι αντιδράσεις και οι επαναστάσεις έγιναν εκτός σπιτιού, στα χαρακώματα και όχι από τον καναπέ. Θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει θαύματα, γιατί θεωρώ ότι ο έλληνας ακόμη έχει μπέσα και φιλότιμο (καιρό έχω να ακούσω και να χρησιμοποιήσω αυτές τις λέξεις!). Στο πρακτικό... αποφασίζουμε να κάνουμε απεργία και τα μοιραζόμαστε όλα... δεν μπορώ να σκέφτομαι τί θα φάω, πώς θα βγάλω το μήνα ή ακόμα χειρότερα πώς θα ταίσω το παιδί μου, αν δεν υπάρχει αλληλεγγύη και σε αυτό!!! και ενώ νομίζουμε ότι δεν είμαστε έτοιμοι να κάνουμε θυσίες μας τις επιβάλουν με το ζόρι!
Together we stand!!! Divided we fall...

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #149 στις: Μάρτιος 04, 2012, 02:56:12 μμ »
Διαγράφηκαν κάποιες παραθέσεις,σε μυνήματα που υπάρχει συνέχεια και βρίσκονται το ένα κάτω από το άλλο.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος planety

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 868
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τί έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #150 στις: Μάρτιος 04, 2012, 07:35:49 μμ »
σχετικό-άσχετο: έχει πληρωθεί κανείς από τον οαεδ μετά τις ανακοινώσεις ότι κόβεται και το επίδομα κατά 22%;; εμένα ειναι να με πληρώσουν στις 7 κι έχω μεγάλη απορία τι θα μου βάλουν.. γιατί είπαν οτι θα κοπεί από 12 μαρτιου..
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 04, 2012, 08:17:38 μμ από MARKOS »
Σ' όποιον αρέσουμε, για τους άλλους δεν θα μπορέσουμε! Χρόνια τώρα...

Αποσυνδεδεμένος koth

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στον ουρανό ή στη γη;
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #151 στις: Μάρτιος 04, 2012, 11:10:28 μμ »

Μπορούμε με αφορμή τα μαθήματά μας να κάνουμε συμμάχους τους μαθητές και τους γονείς.Να φτιάξουμε ένα δίκτυο αλληλεγγύης..Στο σχολείο μου ήδη γίνονται κινήσεις... Πρέπει να έχουμε πλάτες ... μόνο με απεργίες τέτοιου τύπου που γίνονται ως τώρα δεν αλλάζουν πολλά.


Περισσότερες λεπτομέρειες για τις κινήσεις που κάνετε θέλεις να μας πεις; Γιατί απλά να καταγράφουμε τι έχουμε πάθει δεν οδηγεί σε καμιά αλλαγή, μοιρολατρούμε μόνο.

εντάξει μη φαντάζεσαι και κάτι σπουδαίο..πειραματιζόμαστε. Ξεκινάμε με την προϋπόθεση ότι μερικά πράγματα πρέπει να αλλάξουν από την αυλή μας. Να πάρουμε την κατάσταση στα χέρια μας. Αρχικά να ενημερώσουμε τον κόσμο ξεκινώντας από τα παιδιά. Ο καθένας στο μάθημά του. Για το τι συμβαίνει στα αλήθεια. Πχ κάνω γεωγραφία β γυμνασίου και από το 25 μάθημα και μετά πλέκεται το εγκώμιο της ΕΕ και εκθειάζονται τα οφέλη ένταξης της Ελλάδας . Βάζω ερωτηματικά στα παιδιά; Είναι έτσι; Ε τότε γιατί ο λαός έξω φωνάζει... Τα παιδιά προβληματίζονται, ήδη πολλοί γονείς είναι άνεργοι...Προτείνουν λύσεις συζητούν τα κινήματα χωρίς μεσάζοντες, ανταλλαγής κλπ. Στο σχολείο μας αποφασίσαμε να συλλέγουμε μόνιμα πράγματα και να τα διαθέτουμε σε όποιους έχουν ανάγκη. Και σε μας τους ίδους. Θα συνδεθούμε με τα δίκτυα χωρίς μεσάζοντες. Θα ενημερώσουμε τους γονείς και θα δούμε αν γίνεται να κάνουμε κάτι μαζί. Αλλά ήδη κάποιοι καθηγητές έχουν οργανώσει τις γειτονιές τους ...Δεν ξέρω αν θα πετύχει..Όμως πιστεύω ότι δεν μπορεί να συζητάμε μόνοι... Πρέπει να αλληλεπιδρούμε με τους γύρω..Ειδικά όσοι από εμάς εργαζόμαστε σε μικρές πόλεις όπου λίγο πολύ όλοι γνωρίζονται και ειδικά αν μένουμε σε χωριά... Την δουλειά μας να κάνουμε που είναι η πάλη με την άγνοια..οι απλοί άνθρωποι από κάπου περιμένουν να δουν φως... εμείς οι δημόσιοι λειτουργοί (γιατί δεν έχουμε ακόμα σπόνσορα) είμαστε καλοδεχούμενοι από αυτούς..αρκεί να τους πείσουμε ότι οι προθέσεις μας είναι αγνές  ... αυτή η δουλειά παίρνει χρόνο αλλά οδηγεί σε κοινωνικές ανατροπές. Έτσι πιστεύω...ίσως να είμαι αφελής.
...στη θάλασσα...

Αποσυνδεδεμένος atem

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 351
  • Thessaloniki
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #152 στις: Μάρτιος 04, 2012, 11:18:25 μμ »
Δυστυχως ακομη δεν παθαμε η θα παθουμε πολυ συντομα :

Απετυχαν στον Προυπολογισμο

ΥΓ.Καθε χθες και καλυτερα ... :(
Αναστασιάδης η Τάνκς;
Δογματικώς ΠΕ03.

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Εσείς τι έχετε πάθει με το νέο μισθολόγιο;
« Απάντηση #153 στις: Μάρτιος 04, 2012, 11:20:24 μμ »
Αφελής όχι δεν είσαι.......λίγο ονειροπόλος ίσως :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162164
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 518
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 730
Σύνολο: 741

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.