*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909699 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #266 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:03:40 μμ »
Σε ποια αλαζονεία αναφέρεσαι; Αλαζόνας είναι ο δις ,τρις ακόμη και τετράκις επιτυχών; Ο άλλος ,ο αλεξιπτωτιστής τότε τι είναι;

Αναφερομαι στην αλαζονεια στους 50κις επιτυχοντες οι οποιοι θεωρουν οτι επειδη ςιναι επιτυχοντες πρεπει να διορισθουν εις βαρος των προηγουμενων.
Οι 50κις επιτυχοντες πρεπει να γνωριζουν οτι μπορει να υπηρξαν επιτυχοντες, αλλα ουδεποτε υπηρξαν τοσο καλοι , οσο επρεπε με βαση τους υπολοιπους συμμετεχοντες ωστε να τυχουν διορισμου.
Αυτο το γνωριζει κ η κουτση μαρια.
Κατα συνεπεια και στατιστικα παντα μιλωντας, οσο μεγαλυτερο ειναι το στατιστικο δειγμα  (ασεπ), τοσο πιο κοντα ειναι στην πραγματικοτητα κ το αποτελεσμα μιας επομενης προσπαθειας.
Με αλλα λογια καποια που πισνει τη βαση σε 10 ασεπ, ε δεν μπορει παρα και στον επομενο διαγωνισμο να συνεχιζει να παραμενει χαμηλα στη βαση των επιτυχοντων, αρα ουδεποτε θα βρεθει σε θεση γα διορισμο.
Τωρα που το βρηκε η καθε μια εδω μες α να θεωρει οτι ειναι κ αριστη επειδη επισνε τη βαση.........Αυτο ειναι μυστηριο!
Εκτος κ αν στηριζεται στην προυπηρεσια ή προστατευει ¨το δικιο¨ του 24 μηνιτη....

Αυτο το πραγμα το γνωριζετε βεβαιως πως αν γινει ενας νεος ασεπ, παλι θα παραμενετε χαμηλα στον πινακα των επιτυχοντων. Και ακομη γνωριζετε πολυ καλα οτι πολλοι απο αυτους στους οποιους πετατε λασπη, ειναι αδυνατον στατιστικα να πιασουν κ μονο τη βαση οπως εσεις...
Φοβοσαστε πραγματικα οσους δεν εχουν συμμετασχει σε ασεπ και γνωριζετε οτι ενας που δεν εχει συμμετασχει ποτε, δε σημαινει οτι θα πετυχει βαθμολογια χαμηλη, απλα γα να θεωρηθει επιτυχων οπως εσεις.
Αυτο το γνωριζετε και παρουσιαζετε ως μονιμο αλλοθι, οτι ταχα μου δεν εχουν δωσει ποτε ασεπ.

Τρεμετε στην ιδεα μηπως αλλαξει ο νομος Κι δε λαμβανεται καμια προυπηρεσια υποψη.
Για μεν α αυτη ειναι λυση μπροστα στην επιλεκτικη σλαζονεια σας. ΑΣΕΠ χωρις καμια προσμετρηση προυπηρεσιας, προηγουμενης επιτυχιας, πτυχιων κλπ.
Ειναι ανεπιτρεπτο να λετε οτι η δικη σας προυπηρεσια  αποκτηθηκε με κοπο, επειδη σε 6 ασεπ πιασατε τη βαση, ενω οσοι δεν ειχαν ασεπ την κατατασετε  ως προυπηρεσια του κ@€&@λου.

Πετατε λασπη και θεωρειτε ολους  ανικανους για να κατορθωσουν το μεγα επιτευγμα το δικο σας, δηλαδη να πιανουν τη βαση μετα απο 10 ασεπ.
Τωρα θα μου πει η ινω ή οποια αλλη εδω , οτι δεν επιασε  μονο τη βαση αλλα εχει πολυ υψηλη βαθμολογια και παρακατι δε διορισθηκε.
Θα της απαντησω και εγω οτι δεν κανω  τιποτε αλλο απο το να χρησιμοποιω τον ισοπεδωτικο λογο  της.
Οτι για οσο  θεωρει οτι ολοι οι μη εχοντες επιτυχια ασεπ ειναι λαμογια και οτι δολια απεκτησαν προυπηρεσια, ετσι και εγω θεωρω οτι ολοι οι μη διορισθεντες επιασαν με το ζορι μια βαση ασεπ, εξ ου και ο μη διορισμος, και οτι την επιασαν λογω μπονια και επειδη ετυχε και ειναι αθηνα.
Κοπέλα μου ακούς τι λες;Επειδή αναφέρθηκες στο όνομά μου ,θα σου πω πως ούτε στον Μπόνια πήγα ούτε Αθήνα μένω.Δώσε και εσύ και πιάστην τη βάση αφού είναι τόσο εύκολο.Ιδού η Ρόδος ,ιδού και το πήδημα.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:21 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #267 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:05:11 μμ »
Ενω τωρα γκρηνακο ειναι δυσκολο να καταλαβεις γιατι φωναζουν οσοι εχουν επιτυχια ασεπ?
Για μπες στον κοπο να ρωτησεις αν θελουν/ετε ασεπ τωρα.....
Καταρχάς να λείπουν τα υποκοριστικά και οι οικειότητες. Κατά δεύτερον δεν με ενδιαφέρει τι θέλουν και τι δεν θέλουν οι μεν και οι δε, δεν είναι θέμα δημοσκόπησης, είναι θέμα εφαρμογής νόμων και επιβολής της δικαιότερης και κατά το δυνατόν αξιοκρατικότερης διαδικασίας.
Αν παρόλα αυτά η ερώτηση σου απευθυνόταν εμμέσως σε εμένα, να σου πω ότι εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να ξαναδώσω ΑΣΕΠ, αν και η τελευταία μου επιτυχία με διασφαλίζει από το να μην δώσω αν θέλω. Άλλους τους πιάνουν ταχυπαλμίες και μόνο που ακούνε «ΑΣΕΠ».

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #268 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:05:57 μμ »
Βασικά, για να υπάρχει βελτίωση του επιπέδου εκπαίδευσης (και εκπαιδευτικών), από εδώ και πέρα - ακόμα και στην όποια μεταβατική περίοδο - θα έπρεπε υποχρεωτικά να υπάρχει η εξής ρήτρα για δορισμό
"τουλάχιστον μία επιτυχία στους τελευταίους 2 διαγωνισμούς ΑΣΕΠ"
(άντε να βάλω και 3 τελευταίους, γιατί είμαι large  :P ).

Έτσι, λοιπόν, κανείς δεν θα μπορεί να λέει για τον συνάδελφο που διορίζεται από πίνακες προϋπηρεσίας, αφού θα έχει το λεγόμενο "θεωρητικό ελάχιστο" για να υπάρχει/πιστοποιείται ένα ελάχιστο επίπεδο στους νέους εκπαιδευτικούς.
Θα μου πείτε, μόνο μια επιτυχία σε ΑΣΕΠ επιβεβαιώνει το ελάχιστο επιθυμητό επίπεδο; Όχι βέβαια. Αλλά μέχρι να βρεθεί ακόμα πιο αντικειμενικός τρόπος, ας εφαρμοστεί πρώτα αυτός.

Και όποιος κλαίγεται ότι δεν μπορεί να πιάσει μια απλή βάση στο γνωστικό του αντικείμενο, να αλλάξει καριέρα!
Θα πει κάποιος "μα.. δεν γίνεται τώρα διαγωνισμός ΑΣΕΠ και στους προηγούμενους δεν συμετείχα, ή δεν έπιασα βάση, γιατί πόνταρα μόνο στην προϋπηρεσία που μάζευα σιγά-σιγά, οργώνοντας τη χώρα...".
Κατανοητό, αλλά ας πρόσεχε! Αφού ο αρχικός στόχος του ΑΣΕΠ ήταν να εφαρμοστεί 100% μεσοπρόθεσμα, το ότι μπήκαν τα παραθυράκια πολιτικών για να διορίζονται τα παιδιά τους κάθε φορά, αφήνει παγερά αδιάφορους τους υπόλοιπους. Αν στα 10+ χρόνια εφαρμογής του ΑΣΕΠ δεν συμμετείχες ούτε μια φορά, ή, αν συμμετείχες, δεν έπιασες ούτε μια φορά τη βάση.. ποιος σου φταίει; Το ζαβό το ριζικό;

Όλα αυτά, βέβαια, είναι κυρίως σε θεωρητική βάση, μιας και οι διορισμοί είναι ελάχιστοι έως ανύπαρκτοι, και ο τρόπος τους είναι σχεδόν προαποφασισμένος.
Καταργση της επετηριδας  κ δημιουργια αλλης με ασεπ, με αλλα λογια.
Για μενα ασεπ με μηδενικη βαση,  μονο ετσι αιρονται οι οποιες αδικιες.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #269 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:12:38 μμ »
Καταργση της επετηριδας  κ δημιουργια αλλης με ασεπ, με αλλα λογια.
Για μενα ασεπ με μηδενικη βαση,  μονο ετσι αιρονται οι οποιες αδικιες.

Αν υποννοείς ότι αυτό υποστηρίζω, όχι.. λάθος κατάλαβες.
Εννοείται κατάργηση επετηρίδας (αφού για τις επόμενες δεκαετίες - τουλάχιστον - δεν μπορούν πρακτικά να γίνονται μαζικοί διορισμοί, ώστε να απορροφόνται όλοι αυτόματα με την αποφοίτηση).
Από ΄κει και πέρα, το δικαιότερο θα ήταν διαγωνισμός (βελτιωμένης μορφής βέβαια, με εισαγωγή και τεστ δεξιοτήτων στο 2ημερο του διαγωνισμού) για όλους, και μάλιστα χωρίς προσαυξήσεις (παρ' όλο που με συμφέρουν  ::) ). Ούτε καν προσαύξηση βαθμού πτυχίου θα έλεγα, αφού δεν μπορεί να γίνει αντικειμενική και δίκαιη σύγκριση πτυχίων ίδιου γνωστικού από τμήματα διαφορετικών πόλεων (είναι ένα άλλο μεγάλο θέμα αυτό).
Ό,τι έγραψες, έγραψες και κατάταξη μόνο με αυτό το βαθμό και τέλος. Η προϋπηρεσία να προσμετράται μετά τον διορισμό για βαθμολογική κλπ εξέλιξη. (στο τελευταίο θα βγουν 100αδες να με φάνε τώρα  :D )
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:21 »

nickitol

  • Επισκέπτης
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #270 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:13:52 μμ »
Σωστος..

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #271 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:33:35 μμ »
Θα παρακαλέσω όχι στις προσωπικές αναφορές. Οι διαφορές να λύνονται μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Και να πω και τη δική μου άποψη, επιλογ'η 100% μονο και μέσω ΑΣΕΠ (όποτε κι αν αυτός γίνει) και να δινει πραγματικά τη δυνατότητα στους νέους συναδέλφους να πέτυχουν. Ενα συστημα 60-40 βελτιωμένο, διχως τις αδικίες, θεωρω πως ειναι το πλεον δικαιο.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #272 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:39:36 μμ »
Οι Αλβανοί εγκαταλείπουν άρον άρον την Ελλάδα γιατί εδώ πλέον δεν υπάρχει καμία προοπτική και εμείς εδώ μαλώνουμε για έναν ασεπ που ΔΕΝ πρόκειται να γίνει.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #273 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:47:17 μμ »
Κανείς δεν μαλώνει για τίποτα. Απλά ανταλλάσσουμε απόψεις για το πως θα θέλαμε να γίνονται στο μέλλον οι διορισμοί. Γι' αυτό υπάρχουν και τα φόρουμ άλλωστε  :)
Προοπτική μπορεί να υπάρξει στη χώρα, αρκεί να το θέλει ένα μεγάλο ποσοστό του λαού (σε 2-3 μήνες θα είναι κυριολεκτικά στο χέρι του καθενός να δείξει, τουλάχιστον, αν θέλει αλλαγή ή αν θέλει να ελπίζει στο παλιό-γνωστό βόλεμα, φιλώντας κατουρημένες ποδιές).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #274 στις: Μάρτιος 14, 2012, 01:58:24 μμ »
Για να υπάρξουν διορισμοί, θα πρέπει να υπάρξουν θέσεις εργασίας.
Βλέπεις να έχει κανένας διάθεση να προσλάβει?
Βλέπεις να υπάρχει αυτή η προοπτική στο κοντινό μέλλον?
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #275 στις: Μάρτιος 14, 2012, 02:04:04 μμ »
Προσδιόρισε το "κοντινό μέλλον".
Προσωπικά, στα προηγούμενα μηνύματά μου τόνιζα ότι πρόκειται για θεωρητικές συζητήσεις. Εξάλλου, και μετά από μια καταστροφή, πρέπει να σκεφτόμαστε και τη συνέχεια.
Θα μου πεις, εδώ δεν ξέρουμε τι θα γίνει σήμερα και αύριο.. σωστά, αλλά η υφή του θέματος αυτού προδιαθέτει σε (όχι και τόσο) μελλοντικούς χρόνους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #276 στις: Μάρτιος 14, 2012, 02:08:13 μμ »
Η επόμενη διετία πχ...
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #277 στις: Μάρτιος 14, 2012, 02:09:25 μμ »
Όπως πολύ σωστά είπες....
θα πρέπει να υπάρχει και από την πλευρά του λαού διάθεση για αλλαγή.
Εσύ βλέπεις να υπάρχει?
Γιατί εγώ, βλέπω ότι λένε λένε και στο τέλος πάλι τους ίδιους θα ψηφίσουν...
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #278 στις: Μάρτιος 14, 2012, 02:43:05 μμ »
η άρση μιας τεράστιας αδικίας προ των θυρών.Ξέρω ότι υπάρχουν αντίθετες απόψεις αλλά για όσους πήραμε την πίκρα της απομάκρυνσης με τεράστιο οικονομικό και ψυχολογικό κόστος μακριά από την οικογένειά μας και συντηρώντας δύο σπίτια πρόκειται για ηθική δικαίωση πρωτίστως.
αυτό ήταν το μήνυμα που συνόδευε την ανακοίνωση της ΔΟΕ,το οποίο εκκίνησε την πιο πρόσφατη σειρά αντεγκλήσεων και με το οποίο υποτίθεται ότι αποδεικνυόμαστε κάποιοι υπερ-αισιόδοξοι,αιθεροβάμονες,κλακαδόροι,οπορτουνιστές κλπ.Πείτε μου στο Θεό σας ποιο σημείο δικαιολογεί αυτή τη συζήτηση!
Συνυπάρχουμε στο φόρουμ άνθρωποι που συναντιόμαστε και στην προσπάθεια δημιουργίας κινήσεων που θα προασπίσουν τα εργασιακά μας δικαιώματα και πραγματικά με θλίβει η απαξίωση από μέρους τους των νόμιμων δικαιωμάτων,αισθανόμενοι ότι θίγονται οι ίδιοι.Μα από πότε η ηθικότητα θίγει το δίκαιο;Και τι είναι ηθικό;Μήπως δεν είναι η ισότητα;Το μόνο για το οποίο επικροτούμε εδώ προς το παρόν είναι η αναγνώριση της προϋπηρεσίας μας.Δηλαδή ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να το ζητούμε ούτε αυτό επειδή το κόμπλεξ ορισμένων ξεπερνά το ταβάνι τους;Έλεος.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #279 στις: Μάρτιος 14, 2012, 02:53:47 μμ »
Η συζήτηση μοιραία θα έφευγε από το ξεκλείδωμα ή μη των πινάκων, γιατί η προέλευση των προυπηρεσιών που περιέχουν οι πίνακες ήταν εξαρχής το βαθύτερο ζήτημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 745
Σύνολο: 756

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.