*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909286 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #504 στις: Μάρτιος 24, 2012, 08:27:11 μμ »
Τελικά, πιο παρτάκηδες από εμάς τους φιλολόγους δεν υπάρχουν. Green, συμφωνώ μαζί σου.


Υ.Γ. Τι κρίμα που δεν έτυχε και σε μένα να πάω σε δυσπρόσιτο, αν και το ήθελα πολύ!
Ως "κλάδο" εννοώ γενικά τους εκπαιδευτικούς, για να μην παρεξηγηθώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος faz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #505 στις: Μάρτιος 24, 2012, 08:35:52 μμ »
Η συμφωνία μου έγκειται στις μειώσεις μισθών και  προσλήψεων και σε όσα ειπώθηκαν σε άλλο θέμα από σένα, Green.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #506 στις: Μάρτιος 24, 2012, 08:38:45 μμ »
 :-X
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 27, 2012, 07:48:42 μμ από ---- »

Αποσυνδεδεμένος eri02

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1085
  • χαμογελά η ζωή σε όποιον έχει πίστη και αντοχή....
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #507 στις: Μάρτιος 24, 2012, 10:12:42 μμ »
Συγνώμη βρε συνάδελφοι ,γιατί ζω στην απόλυτη παράνοια ! Όλοι εσείς που θέλετε να ανοίξουν οι πίνακες (και σας πληροφορώ ότι είναι τόσοι και άλλοι τόσοι που ΔΕΝ θέλουν να ανοίξουν οι πίνακες )το έχετε σκεφτεί καλά ; Έχετε υπολογίσει ποια θα είναι η θέση σας αν προσμετρηθούν τα δυσπρόσιτα ή δεν ξέρω γω τι άλλο ;Για παράδειγμα αν κάποιος έχει τώρα το νούμερο 100 και οι πιο πίσω του πήγαν σε δυσπρόσιτα ή προσελήφθησαν πιο νωρίς από τον πρώτο δεν θα τον περάσουν στην κατάταξη ;Μην είστε όλοι αυθαίρετοι και επιτέλους όλοι πράξαμε καλώς ή κακώς βάσει νόμου .Αντί να χτυπιέστε για το άνοιγμα των πινάκων που θα φέρουν μεγάλες ανακατατάξεις σε πολλούς ,χωρίς ενδεχομένως να το έχετε αντιληφθεί ,προτείνετε άλλα πράγματα .Για παράδειγμα να γίνονται οι προσλήψεις από τον πίνακα των αναπληρωτών (ΤΟΝ ΚΛΕΙΔΩΜΕΝΟ)με απαραίτητη προυπόθεση μια επιτυχία στον ΑΣΕΠ .Έτσι θα προσληφθούν όλοι όσοι έχουν δουλέψει αναπληρωτές και είναι επιτυχόντες στον ΑΣΕΠ .Ποιος είναι ο λόγος να προκληθεί τώρα για άλλη μια φορά αναστάτωση σε όλους με το άνοιγμα των πινάκων ,ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.Και κάτι άλλο .Οι δάσκαλοι έχουν άλλο καθεστώς διορισμού και για αυτό ίσως οι συνδικαλιστές των δασκάλων να θέλουν να ανοίξουν οι πίνακες .Διορίζονται και χωρίς ΑΣΕΠ .Ενώ οι καθηγητές όχι .
Μα dina αν μετρουσαν τα μορια αυτα τα δυο χρονια ουτως ή αλλως δε θα υπηρχε η ανακαταταξη???? πισω απο το δαχτυλο μας γιατι να κρυβομαστε και να κανουμε πως δε βλεπουμε την αδικια??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:03:35 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #508 στις: Μάρτιος 24, 2012, 10:31:28 μμ »
Όχι ,δεν θα υπήρχε αυτή η αδικία γιατί ούτε αρνήσεις αναπληρωτών θα υπήρχαν στα δυσπρόσιτα ενώ όσοι θα ήθελαν να πάνε για τα μόρια θα πήγαιναν .Θέλω να πω ότι κακώς ,κάκιστα έκλεισαν τότε οι πίνακες όπως κακώς τώρα γίνεται ετεροχρονισμένα αυτή η συζήτηση ,η οποία δεν βγάζει και πουθενά αφού άλλοι στο τέλος θα πάρουν αποφάσεις .Ελπίζω όμως αυτή τη φορά να ερωτηθούμε !

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #509 στις: Μάρτιος 24, 2012, 10:51:33 μμ »
Eγω απο την αλλη πιστευω οτι τιποτα δεν θα γινει εκτος και αν αλλαξει με νομοθετικη ρυθμιση ο νομος 3848 και το μεταβατικο αυτου π.χ με μια αλλη κυβερνηση  60-40 προυποθεση ΑΣΕΠ.
Και ξανατονιζω το ζητημα ειναι ο μελλοντικος αριθμος διορισμων και η ''ποιοτητα'' αυτων, ολα τα αλλα ειναι δευτερευουσας σημασιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2012, 10:53:14 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #510 στις: Μάρτιος 24, 2012, 10:58:29 μμ »
Όσο παρακολουθώ αυτή τη συζήτηση τείνω προς την άποψη της Ντίνας. Κάποιοι κινήθηκαν με βάση τον νόμο και κάποιοι με βάση τον "τζόγο". Φυσικά και αυτοί που τζόγαραν θέλουν να βγουν  κερδισμένοι..., και όσο τα πράγματα γίνονται πιο δύσκολα με τους διορισμούς, όλοι παλεύουν για καλύτερο "πλασάρισμα" στους πίνακες.
Κατανοητά όλα, γιατί όσοι βρέθηκαν φέτος μακριά από την οικογένειά τους σε δυσπρόσιτο σχολείο ευελπιστούν με ένα άνοιγμα των πινάκων να είναι κοντά στην οικογένειά τους του χρόνου. Ότι και να γραφτεί περί δικαιου αυτή η ανάγκη επισκιάζει την καθαρή σκέψη...  :(
Πίσω από το κάθε nickname υπάρχουν άνθρωποι, οικογένειες, ανάγκες  και τις περισσότερες φορές μια ατέρμονη προσπάθεια και ένας πολύχρονος σχεδιασμός και αγώνας..., μόνο που οι "αντιπαραθέσεις" μας θα γίνονται όλο και πιο ήπιες, γιατί παραείναι φτωχική η Ιθάκη που κυνηγάμε... 

ΥΓ. Αν ανοίξουν οι πίνακες θα με περάσει αυτός που είναι κάτω από εμένα, γιατί κλήθηκε πιο νωρίς φέτος...
     Να μείνουν κλειδωμένοι...  >:(  ::)

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #511 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:02:54 μμ »
..., μόνο που οι "αντιπαραθέσεις" μας θα γίνονται όλο και πιο ήπιες, γιατί παραείναι φτωχική η Ιθάκη που κυνηγάμε... 
Αυτο φιλε μου συμπληρωνει τα δικα μου πιο πανω...η ουσια ειναι αριθμος διορισμων και ποιοτητα μονιμοτητας, ολα τ'αλλα ειναι για να φαγωνομαστε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2012, 11:09:02 μμ από anixia »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #512 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:20:06 μμ »
O καθένας έχει την άποψή του και είναι σεβαστή ΑΛΛΑ το να λέγεται ότι είναι "τζογαδόροι" όσοι πήγαν να δουλέψουν και μάλιστα μακριά από τα σπίτια και τις οικογένειές του είναι too much!!!
Κάποιοι κινήθηκαν με βάση τον νόμο και κάποιοι με βάση τον "τζόγο". Φυσικά και αυτοί που τζόγαραν θέλουν να βγουν  κερδισμένοι...,
Οι "τζογαδόροι" θέλουν να βγουν κερδισμένοι, λες. Εσύ όχι;
ΥΓ. Αν ανοίξουν οι πίνακες θα με περάσει αυτός που είναι κάτω από εμένα, γιατί κλήθηκε πιο νωρίς φέτος...
     Να μείνουν κλειδωμένοι...  >:(  ::)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος kosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #513 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:21:41 μμ »
Πέρα από το ερώτημα -που βλέπω ότι μας διχάζει όλους- για το αν πρέπει να ξεκλειδώσουν οι πίνακες, το βασικό είναι να γνωρίζουμε πως θα γίνουν οι διορισμοί (λέμε τώρα  :o) και οι προσλήψεις των αναπληρωτών. Εννοώ να γνωρίζουμε τη θέση μας στον πίνακα, πριν κάνουμε την αίτηση. Αυτό δε συνέβαινε τα προηγούμενα χρόνια...
Προσωπικά θέλω να ξέρω, για να αποφασίσω αν θα τσεκάρω το κουτάκι ή θα βάλω συγκεκριμένες περιοχές κοντά στον τόπο μου...

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #514 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:22:59 μμ »
Και για να ξεκαθαρίσω δε με νοιάζει που δε θα διοριστώ, τους σιχάθηκα όλους τόσα χρόνια. Δεν καίγομαι ό,τι κι αν γίνει με τους πίνακες, κλειδώσουν ή ξεκλειδώσουν. Μας έκλεψαν έτσι κι αλλιώς τα δικαιώματά μας και τα όνειρά μας, τη λαχτάρα μας -για να μην το πω αλλιώς...-γι΄αυτή τη "δουλειά". Σύγχρονους δούλους μας κατάντησαν...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 24, 2012, 11:26:05 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #515 στις: Μάρτιος 24, 2012, 11:32:49 μμ »
Φωτεινή, αυτός που πήγε μακριά από την οικογένειά του και ταυτόχρονα περίμενε να αλλάξει στο μέλλον ο νόμος, κάπου βασίζεται στην τύχη. Έχεις πάντως δίκιο. Δεν ήταν όλοι έτσι. Πολλοί έφυγαν μακριά γιατί δεν είχαν εναλλακτική λύση. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως πέρυσι είχαμε και διαφορετικά δεδομένα σε σχέση με τους μισθούς.
Όσο αφορά εμένα, ήμουν αναπληρωτής και τις 2 τελευταίες χρονιές και συνολικά δεν περιμένω κάποια συνταρακτική αλλαγή της θέσης μου με το ξεκλείδωμα των πινάκων. Ίσως μια μικρή βελτίωση.

Το τελευταίο το έγραψα για έναν νεαρό συνάδελφο που γράφει επίσης στο Forum. Αλλά δεν θα με περάσει...  :)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #516 στις: Μάρτιος 25, 2012, 12:15:06 πμ »
Το άνοιγμα των πινάκων είναι θέμα χρόνου. Από την αρχή ήταν. Δεν υπάρχει μεγαλύτερος ευτελισμός από το να μην αναγνωρίζεται η προυπηρεσία. Από την αρχή οι περισσότεροι χλευάσαμε τη διάταξη. Ο 3848 σταδιακά αποδομείται.¨Οσο για αυτούς που έχουν την πολυτέλεια να αρνούνται την εργασία σε τέτοιες περιόδους μάλλον υπάρχουν κι άλλες διέξοδοι.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #517 στις: Μάρτιος 25, 2012, 12:30:19 πμ »
Aυτό μου έκανε τρομερή εντύπωση κι εμένα! Όταν αυτός ο νόμος ήταν ακόμα στη διαβούλευση, αντιδρούσαμε όλοι στην πιθανότητα της μη προσμέτρησης της προϋπηρεσίας. Αντιδράσαμε -όσο αντιδράσαμε- αλλά έγινε νόμος και πάλι φωνάζαμε και βρίζαμε την αννούλα για την αδικία του να μη φαίνεται πουθενά η προϋπηρεσία μας. Και τώρα, που υπάρχει μία πιθανότητα (όχι βεβαιότητα) ότι θα αρθεί αυτή η αδικία, είναι κάποιοι που θα κινηθούν,λέει, νομικά επειδή υπάρχει το ενδεχόμενο να μετρήσει! Τι να πω;;; Ήδη στο Μ.Κ. δε μετράει και παίρνουμε τα ίδια λεφτά ως πρωτοδιοριζόμενοι κι ας δουλεύουμε 4+ χρόνια...Να φωνάζουμε δηλ. να μείνει πάντα στο 18 και να μην κατέβει ποτέ...;;;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160910
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 642
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 635
Σύνολο: 637

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.051 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.