*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909718 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #532 στις: Μάρτιος 25, 2012, 12:22:07 μμ »
Να δούμε λοιπόν Green το τι θα πει και η δικαιοσύνη για το γεγονός ότι αυτός ο συμβουλευτικός χαρακτήρας δεν τηρήθηκε . Νομίζω ότι κανείς Υπουργός δεν είναι πάνω δεν από τους νόμους άλλα και τις αποφάσεις των αρμοδίων οργάνων .
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #533 στις: Μάρτιος 25, 2012, 12:37:55 μμ »
Παράθεση
Μίλησα προηγούμενα για σολιψισμό. Η επιχειρηματολογία  πιστεύω ότι πρέπει να στηρίζεται στην παραδοχή της αντικειμενικής πραγματικότητας. Διαφορετικά επικρατεί Βαβέλ.
Επίσης πρέπει να αντιλαμβανόμαστε τις έννοιες με την κοινή παραδοχή τους και όχι να αλλάζουμε το νόημά τους κατά το δοκούν.
Ναι. Αξιοκρατία. Όχι όμως μαζοχισμός. Αν είναι να μπω σε μια διαδικασία όπως του ασεπ που θα διαρκέσει 2 χρόνια μέχρι την διαμόρφωση αποτελέσματος τότε να αξίζει τον κόπο!
Αυτό λέω και ξαναλέω. Και τι εισπράττω; Επιχειρήματα θρησκευτικού φανατισμού περί ανηθικότητας, περί τιμωρίας των αμαρτωλών…
Αν είναι να δώσω με 4000 άλλους φυσικούς για να διεκδικήσουμε 50 θέσεις- και αν η τρόικα το επιτρέψει -τότε έχει νόημα να γίνει  διαγωνισμός;
 Είναι κοροϊδία. Είναι ανώφελη σπατάλη ενέργειας και υποκρισία. Καλύτερα να πάρει με κλήρωση αν έχουμε σκαλώσει τόσο και δεν  συμφωνούμε σε τίποτα, τουλάχιστον δεν θα ξεπατωθούμε για το τίποτα…
Έχω πει επανειλημμένα ότι το μείζον θέμα είναι η δραματική μείωση των διορισμών, και το επισήμανα και χθες ακριβώς σε αυτό το topic. Το να επανέλθει π.χ. το 60-40 που πάλι προϋποθέτει τη διεξαγωγή ΑΣΕΠ, λύνει το συγκεκριμένο πρόβλημα, όταν ΑΣΕΠ θα κάνουν μετά από 4 χρόνια και για ελάχιστες θέσεις; Και εν τέλει ξαναλέω ότι τίθεται άμεσα θέμα του πως θα γίνονται η διορισμοί μέχρι να γίνει ΑΣΕΠ, με όποιο σύστημα. Εγώ τουλάχιστον πρότεινα πολύ συγκεκριμένα πράγματα για αυτό. Άλλοι αναλώνονται στο τι έγινε ως τώρα ή τι θα γίνει ΟΤΑΝ γίνει ΑΣΕΠ, δηλαδή κάποια χρόνια μετά.  Φέτος, του χρόνου και του παραχρόνου, τι γίνεται;

Παράθεση
ΥΓ: ΓΡΕΕΝ τι περιμένεις ακριβώς εσύ; Δεν σε πήραν αναπληρωτή φέτος. Απ’ την άλλη σε είδα να αγωνιάς για το αν θα βάλουν τέταρτο έτος στα τεχνικά λύκεια για να δημιουργηθούν θέσεις να έχεις δουλειά.
Σε ρώτησα πάνω σε αυτό: είναι ηθικό να μπει 4ο έτος δήθεν «προαιρετικά» για να βολευτείς εσύ; Και μου απάντησες: « απολύτως ηθικό αφού με συμφέρει…» αυτή είναι μια εκδοχή του σολιψισμού και η βαθύτερη αιτία που δεν βγαίνει κανένα νόημα τόσο καιρό εδώ πέρα…
Γιατί λες ψέματα συνάδελφε; Για παράθεσέ μου το απόσπασμα που λέω  «απολύτως ηθικό αφού με συμφέρει…»;
Για το συγκεκριμένο θέμα είπα ότι ή θα γίνουν οι αλλαγές και στις δύο δομές μαζί, Νέο και Τεχνολογικό Λύκειο, γιατί εξαρχής ως αλληλένδετα σχεδιάστηκαν, ή δεν θα γίνει σε καμία. Από τη στιγμή που η εφαρμογή των νέων προγραμμάτων σπουδών επιλεκτικά στο γενικό λύκειο και όχι στο τεχνικό, πλήττουν συγκεκριμένες ειδικότητες. Και συγκεκριμένα για το 4ο έτος, σου παράθεσα και απολύτως συγκεκριμένα επιχειρήματα για την αναβάθμιση των επαγγελματικών δικαιωμάτων  μαθητών, οι οποίοι εξορισμού προορίζονται για επαγγελματίες.
Για το αν με πήραν ή όχι αναπληρωτή, το δικό σου ζόρι ποιό είναι;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2012, 12:57:12 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #534 στις: Μάρτιος 25, 2012, 01:33:57 μμ »
Συνάδελφε δεν διαφωνούμε επί της ουσίας. Ούτε εγώ είπα κάτι αντίθετο από αυτά που προανέφερες. Έμεινα εκτός 24μηνου για 0.3 του μορίου, λες να μην με συμφέρει να ξανανοίξει; Αυτό το οποίο εγώ αναφέρω συχνά, και ίσως εκεί παρεξηγούμε, είναι και το τι επιτρέπουν οι συνθήκες, όχι το τι μπορεί να ωφελεί εμένα. Είπα π.χ. και για το 24μηνο ότι και να ξανανοίξει, δεν θα αναιρέσει την ουσία, τους όσο το δυνατόν λιγότερους διορισμούς τα επόμενα χρόνια. Αν πάλι εφαρμοστούν προσλήψεις κατά 60% από το 24μηνο και κατά 40% από την προϋπηρεσία όπως λες, τότε έχουμε ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα στην προϋπηρεσία, αφού και το 24μηνο σε αυτή βασίζεται,  και εκμηδενισμό της βαθμολογίας στον ΑΣΕΠ, αφού το πόσο είχε γράψει κάποιος δεν θα εμφανίζεται πουθενά ως κριτήριο.
Εγώ θα πω πάλι την πρόταση μου, για έναν και μόνο πίνακα με ισόποσης βαρύτητας συμψηφισμό προϋπηρεσίας και βαθμολογίας ΑΣΕΠ, και εδώ τελειώνω. 

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #535 στις: Μάρτιος 25, 2012, 01:58:18 μμ »
Μην μένουμε όμως στο τι είπε ο Σπηλιωτόπουλος προεκλογικά, και η Διαμαντοπούλου πριν γίνει υπουργός θεωρούσε αδιανόητο οι αναπληρωτές να ταλαιπωρούμε για χρόνια χωρίς να υπάρχει ένας ορίζοντας 24 μηνών (μπορεί να είχε πει και λιγότερους) που αυτομάτως θα διορίζονται, και έκανε επερωτήσεις με το τσουβάλι. Όταν και ο Σπηλιωτόπουλος γίνει υπουργός (όχι πάλι..) θα ξεκινήσει τα περί έκτακτων και δραματικών συνθηκών για τη χώρα που δεν επιτρέπει διορισμούς, ενώ ο ίδιος θα ήθελε. Τα έχουμε μάθε πια.
Θέλω να πω ότι ας έχουμε υπόψη ότι ό,τι και να προτείνουμε και ό,τι και αν εφαρμοστεί, θα αφόρα πολύ μειωμένους διορισμούς τα επόμενα χρόνια. Και ίσως ειδικά για αυτό, θα πρέπει να είναι το πλέον δίκαιο σύστημα, αυτοί που πληρούν συνολικά τις καλύτερες προϋποθέσεις να μπαίνουν στην εκπαίδευση ως μόνιμοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:18:48 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #536 στις: Μάρτιος 25, 2012, 02:10:20 μμ »
Ξέρουμε όλοι ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει εμπιστοσύνη σε τίποτα. Για να αλλάξει αυτό θα χρειαστεί αλλαγή νοοτροπίας, δηλαδή χρόνια ολόκληρα. Αυτή τη στιγμή μπορούμε να πορευτούμε με ότι, έστω και αμφισβητούμενο, έχουμε στα χέρια μας. ΑΣΕΠ δεν θα γίνει σύντομα, όπως όλα δείχνουν. Χρειάζεται λοιπόν ένα "ενδιάμεσο σύστημα" ώσπου να δούμε τι θα εφαρμοστεί όταν πια ξαναγίνει ΑΣΕΠ -δηλαδή όταν πια επιτρέψουν οι συνθήκες αξιοπρεπείς διορισμούς- το οποίο να μετριάζει τις στρεβλώσεις, που προφανώς υπάρχουν και σε ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία. Εγώ πρότεινα την προυπηρεσία+ΑΣΕΠ. Ισόποσα για να μην υπάρχουν γκρίνιες. Δεν αποκλείονται έτσι και όσοι δεν έχουν ΑΣΕΠ. Ίσως και κάποια λίγα μόρια αν ο άλλος έχει μεταπτυχιακό ή πολύ περισσότερο διδακτορικό και σπούδασε 5 χρόνια παραπάνω.


Αποσυνδεδεμένος sp73

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • ...ΛΑΤΡΕΥΑ την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #537 στις: Μάρτιος 25, 2012, 05:48:37 μμ »
έχω πετύχει σε ένα διαγωνισμό (2004) και απέτυχα στον άλλο (2006), τι είμαι πετυχημένος ή αποτυχημένος; στον άλλο δεν έδωσα (2008) γιατί βάση νόμου και βάση ρύθμισεις με διορίζει ξαναλέω ο νόμος, τι πρέπει να υποστηρίζω; κακά τα ψέμματα παιδιά ο καθένας την λογική την βλέπει από την σκοπιά που τον βολεύει, το 24μηνο λέει ότι δικαιούται να διοριστεί και το 30μηνο που λέει και ο 3848 σύμφωνα με τις ανάγκες (το γράφω γιατί δεν αναφέρεται) λέει ότι πρέπει να διοριστεί. Θα μπορούσε να γίνει (που και αυτό δεν αναφέρεται) να πάρει 60-40 και όπου δεν υπάρχει, τους πρώτους μετά τους διοριστέους όπως είχε γίνει αν δεν κάνω λάθος το 2007 και άλλες αμπελοφιλοσοφίες που θα γράφουμε και θα γεμίζουν οι σελίδες....και και και ........συνεχίζεται....

Αποσυνδεδεμένος evkan2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 435
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #538 στις: Μάρτιος 25, 2012, 06:26:44 μμ »
Ίσως και κάποια λίγα μόρια αν ο άλλος έχει μεταπτυχιακό ή πολύ περισσότερο διδακτορικό και σπούδασε 5 χρόνια παραπάνω.

Όπως πάει το πράγμα όλοι για διδακτορικό θα πάμε...μέχρι να επέλθει και εκεί ο κορεσμός 8)

Αποσυνδεδεμένος neoskathigitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #539 στις: Μάρτιος 25, 2012, 07:50:05 μμ »
το διδακτορικό δεν δίνει πολλά μόρια , πολλά μόρια δίνει η προυπηρεσία μπορεί να πάρεις μέχρι και 16,8 μόρια .
Δεν ξέρω παιδιά αλλά εχω ακούσει διάφορα αλλά δεν μπορώ να τα επαληθεύσω εφόσον οι πίνακες είναι κλειδωμένοι.
Έχω ακούσει ότι άτομα πέρυσι  είχαν προσκομίσει βεβαίωση προϋπηρεσίας απο βουλγαρία και ρουμανία στην δευτεροβάθμια αλλά εγω τους έβλεπα συνέχεια  στην ελλάδα...
Εαν ήταν οι πίνακες ξεκλίδωτοι θα μπορούσα να έβγαζα συμπέρασμα εαν τρέχει τίποτα.Είναι περισσότερο διαφανές το σύστημα προσλήψεων εαν η προϋπηρεσία προστίθεται στους πίνακες κάθε χρόνο απο το να ανανεωνονται μόνο μέτα απο κάθε ΑΣΕΠ και μάλιστα όταν ο ΑΣΕΠ καθυστερεί να γίνει.


Ίσως και κάποια λίγα μόρια αν ο άλλος έχει μεταπτυχιακό ή πολύ περισσότερο διδακτορικό και σπούδασε 5 χρόνια παραπάνω.

Όπως πάει το πράγμα όλοι για διδακτορικό θα πάμε...μέχρι να επέλθει και εκεί ο κορεσμός 8)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #540 στις: Μάρτιος 25, 2012, 07:56:46 μμ »

Έχω ακούσει ότι άτομα πέρυσι  είχαν προσκομίσει βεβαίωση προϋπηρεσίας απο βουλγαρία και ρουμανία στην δευτεροβάθμια αλλά εγω τους έβλεπα συνέχεια  στην ελλάδα...


Μήπως έχεις μπερδευτεί με μεταπτυχιακά;

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #541 στις: Μάρτιος 25, 2012, 08:04:26 μμ »
Έχω ακούσει ότι άτομα πέρυσι  είχαν προσκομίσει βεβαίωση προϋπηρεσίας απο βουλγαρία και ρουμανία στην δευτεροβάθμια αλλά εγω τους έβλεπα συνέχεια  στην ελλάδα...

Και; Μήπως είναι λίγοι αυτοί που έχουν βεβαιώσεις προϋπηρεσίας από τον Άγιο Ευστράτιο χωρίς να έχουν μείνει εκεί πάνω από εβδομάδα; Ή μήπως θα προτιμούσαν ορισμένοι να υπάρχει μόνο η εγχώρια διαφθορά;

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #542 στις: Μάρτιος 25, 2012, 08:09:27 μμ »
Το δικό μου πάντως πρόβλημα είναι για ποια βεβαίωση προϋπηρεσίας σε Δευτεροβάθμια Βουλγαρίας/Ρουμανίας μπορεί κανείς να μιλά. Δεν είναι θέμα εγχώριας ή διεθνούς διαφθοράς αλλά ότι δεν προσλαμβάνονται αναπληρωτές σε αυτά τα μέρη. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Marcus

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #543 στις: Μάρτιος 25, 2012, 08:36:42 μμ »
Φαντάζομαι βεβαίωση με την οποία να πιστοποιείται 'πραγματική δημόσια υπηρεσία σε χώρες-μέλη της ΕΕ', η οποία αν δεν κάνω λάθος προσαυξάνει τη βαθμολογία στους πίνακες του ΑΣΕΠ. Δες και τη σελίδα 14579 του σχετικού ΦΕΚ (http://www.geo.aegean.gr/updates/files/[news][4e59d566b7430cf].pdf).
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2012, 08:40:24 μμ από Marcus »

Αποσυνδεδεμένος neoskathigitis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #544 στις: Μάρτιος 25, 2012, 08:42:52 μμ »
Εαν δεν προσλαβάνουν αναπληρωτές σε αυτά τα μέρη τότε οι υποψίες μου μπορεί να έχουν βάση .Ισως να μην είναι δύσκολο να φέρουν μια πλαστή βεβαίωση προϋπηρεσιας  απο αυτά τα κράτη που η διαφθορά λόγω οικονομικής κατάστασης είναι μεγάλη.Για μεταπτυχιακά έχει συμβεί , για μια βεβαίωση προϋπηρεσιας είναι πιο δύσκολο;Δεν νομίζω.
Εαν οι πίνακες ανανεωνονταί κάθε χρόνο θα υπήρχε περισσότερη διαφάνεια σε αυτό το συμπέρασμα καταλήγω.Μετά απο κάποιο καιρό  μπορεί να μην θυμάμαι τις υποψίες μου πόσο μάλλον όταν αργήσουν να ανανεωθούν οι πίνακες δηλαδή αργήσει να γίνει ΑΣΕΠ.

Το δικό μου πάντως πρόβλημα είναι για ποια βεβαίωση προϋπηρεσίας σε Δευτεροβάθμια Βουλγαρίας/Ρουμανίας μπορεί κανείς να μιλά. Δεν είναι θέμα εγχώριας ή διεθνούς διαφθοράς αλλά ότι δεν προσλαμβάνονται αναπληρωτές σε αυτά τα μέρη. Τουλάχιστον αυτό γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #545 στις: Μάρτιος 25, 2012, 09:28:34 μμ »
Εγώ θα πω πάλι την πρόταση μου, για έναν και μόνο πίνακα με ισόποσης βαρύτητας συμψηφισμό προϋπηρεσίας και βαθμολογίας ΑΣΕΠ, και εδώ τελειώνω.

Αυτό το διασφαλίζει σε κάποιο βαθμό ενιαίος πίνακας αναπληρωτών. Ίσως να ήταν καλύτερα να γίνονται στην μεταβατική περίοδο όλοι οι διορισμοί (μόνιμοι και αναπληρωτές) από τον πίνακα αναπληρωτών. Νομίζω πως μια τέτοια πρόταση θα μπορούσε να είναι κοινός τόπος - με βελτιώσεις βέβαια - για όλους...
Φυσικά όλα αυτά για τις ειδικότητες που έχει εξαντληθεί το 60 - 40...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160914
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 768
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 762
Σύνολο: 771

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.