*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 914759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #574 στις: Μάρτιος 26, 2012, 05:46:19 μμ »
Ναι και εγω ;D
Αλλα που να ξερεις που ειναι για να διαλέξεις σε ποια κατηγορία θα μπεις;
Θα φανει ποιοι τη πατησαμε

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #575 στις: Μάρτιος 26, 2012, 06:15:53 μμ »
Joap, πρώτα από όλα να επισημάνω ότι εκτιμούσα ανέκαθεν τον τρόπο που προσέγγιζες τα πράγματα αλλά τώρα ήρθε η ώρα να διαφωνήσουμε ! Στα λεγόμενά σου ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε κουτοπόνηροι εμείς που δεν πήγαμε αναπληρωτές ή έχουμε καλούτσικη θέση στον πίνακα ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο .Δηλαδή είμαι κουτοπόνηρη που δεν θέλω για άλλη μια φορά να καταπατηθεί το δίκιο μου !Ή θεωρείς πάλι κουτοπονηριά που θέλουμε και εμείς να δικαιωθούμε μετά από τόσα χρόνια αναμονής σε πίνακες και μαυροπίνακες !Και γιατί δηλαδή να είσαι εσύ ο έξυπνος και εμείς οι υπόλοιποι οι κουτοπόνηροι .Και να σου πω κάτι ..ας μη διοριστούμε ποτέ ...αλλά όχι και να μας κοροιδεύει το κράτος πίσω από την πλάτη μας συνέχεια !Και πάλι δεν μπορώ να ακούω αυτή την καραμέλα του τύπου δεν πήγατε αναπληρωτές ...υπάρχουν και άλλοι διέξοδοι ...δηλαδή ποιες είναι αυτές οι διέξοδοι γιατί η Συγγρού και η Βουκουρεστίου μας πέφτει και λίγο μακριά ..εκτός και αν έχω τον Λάτση πατέρα (αν και συντοπίτες )και δεν το ξέρω !! 

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #576 στις: Μάρτιος 26, 2012, 06:33:29 μμ »
Ας προσθέσω άλλο ένα σχόλιο στις 42 σελίδες σχολίων που προηγήθηκαν ( γιατί τουλάχιστον, ευτυχώς ακόμη δεν μας έχει αφαιρεθεί το δικαίωμα να λέμε τη γνώμη μας).

Κατά τη γνώμη μου λοιπόν το δίκαιο είναι:

1) Για τους μόνιμους διορισμούς ( είτε πρόκειται να διοριστούν 10 άτομα είτε 10000): να διοριστούν όσοι ως τις 30-6-2010 θεμελίωναν δικαίωμα διορισμού ( είτε λόγω 30μήνου, είτε λόγω 24 μήνου, είτε λόγω επιτυχίας ΑΣΕΠ (60%) είτε λόγω ενιαίου πίνακα διορισμών (40%).Οταν διοριστούν αυτοί,  πρέπει να γίνει ΑΣΕΠ και να εφαρμοστεί ενιαία λίστα διορισμών μονίμων και αναπληρωτών όπως προβλέπεται από τον 3848/2010, με τη μοριοδότηση ΑΣΕΠ και προϋπηρεσίας που προβλέπεται σ' αυτό το νόμο.

2) Ως να γίνει νέος ΑΣΕΠ και να δημιουργηθεί η παραπάνω λίστα, ο πίνακας αναπληρωτών πρέπει να ξεκλειδώσει  και να προσμετρηθεί η προϋπηρεσία όπως γινόταν πριν από την ψήφιση του 3848/2010, γιατί αυτό είναι δίκαιο για  την πλειοψηφία των συναδέλφων που εμφανίζονται στον πίνακα κατάταξης αναπληρωτών.
Θεωρώ ότι η πλειοψηφία των αναπληρωτών που κλήθηκαν αποδέχτηκαν την πρόσκληση διότι:
α) υπήρξε η ρήτρα του διετούς αποκλεισμού από τους πίνακες σε περίπτωση άρνησης
β) δυστυχώς στη χώρα μας υπάρχει ισχυρό προηγούμενο de facto κατάργησης των νόμων ( ας θυμηθούμε τον νόμο απαγόρευσης του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους) και αυτό μετρά στις αποφάσεις που παίρνουμε

Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.


Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #577 στις: Μάρτιος 26, 2012, 06:41:19 μμ »
Δηλαδή Μαριάννα λες να ξεκλειδώσει μόνο ο πίνακας των αναπληρωτών και όχι οι άλλοι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:34:28 »

Αποσυνδεδεμένος MARIAN03

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 107
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #578 στις: Μάρτιος 26, 2012, 07:03:14 μμ »
Ναι ,  υποστηρίζω ότι μόνο οι πίνακες των αναπληρωτών πρέπει να ξεκλειδώσουν, μέχρι να γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ και να εφαρμοστεί ο νόμος 3848/2010.

(Για τους μόνιμους διορισμούς θεωρώ ότι υπήρχε ένα σύστημα που δούλευε  και κάθε εκπαιδευτικός είχε αξιόπιστα στοιχεία από χρονιά σε χρονιά για να κρίνει πώς να κινηθεί.

Η κ. Διαμαντοπούλου (για λόγους που δεν μπορώ να κατανοήσω) θέλησε να εισάγει νέο σύστημα.( Με βάση αυτό πολλοί συνάδελφοι κινήθηκαν αναλόγως π.χ. ξεκίνησαν μεταπτυχιακό που δίνει περισσότερα μόρια από την προϋπηρεσία ή ξεκίνησαν διάβασμα για το διαγωνισμό, καθώς ένας καλός βαθμός επίσης πριμοδοτεί περισσότερο από την προϋπηρεσία ή θεώρησαν ότι πρέπει να δουλέψουν για να μη χάσουν έστω και τα λίγα μόρια που παίρνουν από την προϋπηρεσία)

Δυστυχώς το πρόβλημα είναι ότι το νέο σύστημα κατέληξε σε ΚΑΝΕΝΑ σύστημα ( γιατί η μεταβατική περίοδος  αφορούσε και την τρέχουσα χρονιά).Και μετά , τι;)


Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3429
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #579 στις: Μάρτιος 26, 2012, 07:44:56 μμ »
Αμα ξεκλειδωσουν οπι πινακες δεν θα ξεκλειδωσουν μονο για τους αναπληρωτες .....Επισης προς καποια παρεξηγηση εγω προσωπικα πηγα αναπληγρωτης (λογω αναγκης δουλειας και οχι χρηματων απο την στιγμη που με πηραν στην περιοχη που ηθελα) αυτο δεν σημαινει οτι εμενα θα πρεπει να πιασει η προυπ[ηρεσια και να ανεβω πανω απο καποιον που δεν πηγε γιατι ηξερε οτι δεν θα προσμετρηθει........ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ οταν ακουω οτι υπαρχοει de facto ιστορικο σε αυτα τα πραγματα...για αυτο μας αλλαζουν καθε λιγο και λιγακι συναδελφοι και μας εμπαιζουν..

ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ να πω οτι εμενα ηδη 2 συναδελφοι οταν εμαθαν οτι γινεται κινηση για ξεκλειδωμα των πινακω εχουν ετοιμασει νομικη διαδικασια και πιστεψτε με μπορει να την κερδισουν αμα το κανουν ....μπορειτε να ρωτησετε και γνωστο σας δικηγορο .....εγω απλα ετυχε να εχω 3 γνωστους μου δικηγορους και του εξηγησα και ρωτησα και μου ειπε οτι ναι υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το κερδισουν και εκει δεν ξεκλειδωνει τπτ ...ασε που θα μεινει κλειδωμενος εως οτου ληξει η ολη νομικη διαδικασια......

ΟΠΟΤΕ μην λεμε οτι θελουμε....και μην τα κανουμε ολα οπως μας συμφερει .... για αυτο μας κοροιδευουνε....επειδη ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ στην παρανομια....

Προσοχη συναδελφοι γιατι αμα ελπιζουμε σε τεοια πραγματα και τα θεωρουμε κιολας de facto τοτε μην παραπονεθουμε αμα τα καταργησουν ολα και πανε ολα απο το 0 επειδη ετσι θελουνε ......και αρχισει αλλο προηγουμενο.... μην κοιταμε μονο την παρτη μας....το δικιο δεν βρισκεται στην ελπιδα για φαγωμα του διπλανου μου.......
Επισης πραγματικα θα ηθελα να μαθω ποιες ειναι αυτες οι αξιοπιστες πηγες που μιλανε για ξεκλειδωμα των πινακων...και απορω αν το εχουν ψαξει νομικα....και τι θα γινει σε περιπτωση προσφυγων απο αλλους συναδελφους...

ΣΥΓΝΩΜΗ για το μακροσκελες μηνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2012, 09:45:07 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος miler

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 511
  • Φύλο: Άντρας
  • Παλι απο την αρχη.....
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #580 στις: Μάρτιος 26, 2012, 08:15:31 μμ »
οπως πολυ ''δυσκολα'' κλειδωσαν ετσι μπορουν και να ξεκλειδωσουν.Δεν θα ρωτησουν κανεναν μας.
Σε τετοιο κρατος ζουμε ακομη δεν το εχετε καταλαβει;

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #581 στις: Μάρτιος 26, 2012, 09:07:27 μμ »
Το τοπίο είναι πολύ πιο μπλεγμένο πλέον και θα είναι ακόμα περισσότερο μετά τις εκλογές. Όταν ψηφίστηκε ο 3848 ήταν άλλοι οι συσχετισμοί δυνάμεων και μονοκομματική η κυβέρνηση. Πόσο εύκολα μπορεί να αλλάξει ένας νόμος από μία επόμενη κυβέρνηση, όταν αυτή θα είναι πιθανότατα συγκυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ, οπότε και προφανώς με υφυπουργό Παιδείας από το ΠΑΣΟΚ (ή και υπουργό, ανάλογα πως θα μοιράσουν τα υπουργεία); Και πολύ περισσότερο όταν τα δύο κόμματα έχουν ήδη συναινέσει σε νόμους για την παιδεία (νόμος για τα ΑΕΙ, για το Νέο Λύκειο) και ακούγεται ότι Υπουργός Παιδείας θα παραμείνει ο Μπαμπινιώτης, δεξί χέρι της Διαμαντοπούλου για τις αλλαγές σε λύκειο και πανελλαδικές.
Βελτιώσεις μπορεί να γίνουν, θεαματικές αλλαγές και καταργήσεις ολόκληρων νόμων, κατά τη γνώμη μου μην περιμένουμε σε μία τέτοια περίπτωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 26, 2012, 09:22:46 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #582 στις: Μάρτιος 26, 2012, 09:17:15 μμ »
Γιατί ,βρε Joap ,που ήταν οι "δημοκρατικά"εκλεγμένοι συνδικαλιστές της ΟΛΜΕ όταν η Διαμάντω ψήφιζε αυτό το νόμο ;Τώρα ξαφνικά τους έπιασε πρεμούρα ;We are for the festivals :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #583 στις: Μάρτιος 26, 2012, 09:40:07 μμ »
Και οταν εμεις ουτε καν σκεφτομασταν να δουλεψουμε στον οαεδ γιατι η προυπηρεσια δεν μετρουσε στο ΥΠΕΠΘ και προτιμουσαμε να δινουμε και να ξαναδινουμε ΑΣΕΠ καποιοι δουλευαν και μια ωραια πρωια η προυπηρεσια μετρησε κι ολοι αυτοι διοριστηκαν και ενστασεις γιναν αλλα τιποτα δεν εγινε γιατι σου λεει ειναι πια νομος του κρατους και δεν αλλαζει.Ετσι μπορει να γινει και τωρα και αυτα με τις ενστασεις ειναι αστεια.Τι θελω να πω:ηταν πολυ μεγαλο ρισκο να μην πας αναπληρωτης σε τετοιες εποχες και ειδικα οταν εισαι οριακα να διοριστεις.Ποιος πιστευε οτι με τα χαλια που ειχε ο νομος δεν θα γινοταν προσπαθεια να αλλαξει;Αν και οι συναδελφοι που αρνηθηκαν αναπληρωση ηταν καθολα νομοτυποι,πηραν μεγαλο ρισκο και το ξερουν καλα.Ας ελπισουμε να βρεθει τετοια λυση που να μην αδικηθει κανεις.

Αποσυνδεδεμένος root

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 284
  • ----
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #584 στις: Μάρτιος 26, 2012, 09:51:07 μμ »
Αν και με συμφέρει μιας και είμαι σε ειδικότητα που κλείδωσαν οι πίνακες "μερικώς", εντουτοις έχω έναν φίλο που είναι μέσα στους υπολοιπόμενους διορισμούς, αλλά δεν πήγε φέτος αναπληρωτής(πριν τον καλέσουν εκανε ακύρωση της αίτησης).

Πήγε με εξάμηνη σύμβαση να δουλέψει εξωτερικό. Αν ξεκλειδώσουν οι πίνακες βγαίνει εκτός... δεν το βρίσκω και πολύ δίκαιο!

Όταν λέω οι πίνακες κλείδωσαν "μερικώς" εννοώ οτι προσμετράται η παιδαγωγική επάρκεια και στον πίνακα διορισμών, με την αιτιολογία (από το υπουργείο) οτι αν κάποιος κατα την μεταβατική περίοδο γίνει πολύτεκνος δεν θα πρέπει να προσμετρηθεί???

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #585 στις: Μάρτιος 26, 2012, 10:25:42 μμ »
Δεν είπα ότι μ'αρέσει anixia και σε καμία περίπτωση δεν θα σταματήσω να φωνάζω, να παλεύω, να διεκδικώ ένα καλύτερο μέλλον. Απλά επιλέγω να μην κάνω οικογένεια, προκειμένου να ζω με αξιοπρέπεια και κυρίως με μία δουλειά!! Δεν μπορώ να κάθομαι σπίτι και να κλαίγομαι ότι δε μου φτάνει το ταμείο ανεργίας, ότι δεν γίνονται διορισμοί, ότι χάνω θέσεις στον "κλειδωμένο" κατά τ'άλλα πίνακα και απλά αρνούμαι την πρόσληψη γιατί αυτοί που μας κυβερνούν είναι λαμόγια.
Οι μαθητές στο σχολείο μου δουλεύουν 10-12 ώρες την ημέρα με 580 ευρώ και με το φόβο της απόλυσης. Εγώ γιατί να γκρινιάζω που παίρνω 900 κι ας είμαι μακριά απ'το σπίτι μου; Δυστυχώς ζούμε μια νέα χούντα.
Δεν το δέχομαι, απλά κάνω υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #586 στις: Μάρτιος 26, 2012, 10:29:50 μμ »
Ειδες που μας καταντησαν ''επιλεγω να μη κανω οικογενεια'' γραφεις ,οποτε εμεις με δυο παιδια;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #587 στις: Μάρτιος 26, 2012, 10:33:31 μμ »
Λάθος επιλογή ή καλύτερα λάθος εποχή ή μάλλον λάθος δουλειά. Δυστυχώς αυτό μας κατάντησαν. Δυστυχώς συμφωνούμε.
Σε καταλαβαίνω πάντως, κουράγιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32329
  • Τελευταία: kblala
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1162163
  • Σύνολο θεμάτων: 19242
  • Σε σύνδεση σήμερα: 641
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 604
Σύνολο: 623

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.