*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909541 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #798 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:43:58 μμ »
Δεδομένου ότι το 24μηνο προϋποθέτει επιτυχία στον ΑΣΕΠ, για όσες ειδικότητες έχουν τελειώσει οι διοριστέοι του 60%, θα μπορούσε ως δεξαμενή του 60% να αποτελέσει το 24μηνο κι έτσι να λειτουργεί το 60-40 χωρίς ξεχωριστή κατηγορία 24μήνου.Δε γνωρίζω για το νομικό μέρος μιας τέτοιας κίνησης, μία σκέψη κάνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:51 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #799 στις: Απρίλιος 02, 2012, 03:53:51 μμ »
Επισης Αντιγονη νομιζω πως απο τη στιγμη που το 60% δεν το εχει διορισει σχεδον σε καμια ειδικοτητα ολο λογω των επιλαχοντων (καποιοι δεν τους μετρανε αλλα αυτοι υπαρχουν και στους πε03,04,02 και φανταζομαι και στις αλλες ειδικοτητες) θεωρω πως δεν υπαρχει κανενα νομικο κωλυμα να διορισει 1 με 2 επιλαχοντες ή και ολους ,οσοι ειναι αυτοι (λιγοι ειναι) σε συνδυασμο με ατομα απο το 24μηνο (αν υπαρχουν) και τις ειδικες κατηγοριες (ομοιως οπου υπαρχουν). Η λογικη μου λεει πως οπου δεν εχει δε διοριζει, σιγα μην κανει νομοθετικες ρυθμισεις για να διορισει!!! Και να υπαρχει και ο φοβος για δικαστικη προσφυγη.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 03:59:37 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #800 στις: Απρίλιος 02, 2012, 04:14:18 μμ »
τα έχουμε συζητήσει εκτενώς αυτά adigoni.
πώς είναι δυνατό να διορίσει 60% από το 24μηνο;Δε στέκει ούτε λογικά ούτε νομικά.Σκέψου μόνο ότι όσοι είναι στο 24μηνο δεν είναι απαραιτήτως σε φθίνουσα σειρά στον ενιαίο.
@Touristakos:έχει ο κλάδος των φιλολόγων εκκρεμότητες στους διορισμούς του 60%;;;Ποιοι είναι αυτοί;Επιπλέον,οι επιλαχόντες είναι σαν τις Μις Ελλάς,αρρωσταίνει η κανονική και πάει η αναπληρωματική στη θέση της,έχουμε περίπτωση άρνησης διορισμού στους ΠΕ 02;Ειλικρινά,για το δεύτερο δεν έχω άμεση γνώση.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #801 στις: Απρίλιος 02, 2012, 04:16:09 μμ »
Από την ERA-NET άκουσα την είδηση και αυτό ειπώθηκε αμέσως μετά την συνομιλία που είχαν οι εκφωνητές με την κ. Χριστοφιλοπούλου. Δεν άκουσα ολόκληρη την συζήτηση αλλά υποθέτω πως η υφυπουργός απάντησε σε σχετικές ερωτήσεις ακροατών...
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 04:34:57 μμ από sikat »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:51 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #802 στις: Απρίλιος 02, 2012, 06:54:17 μμ »
Οταν βγηκε η εγκυκλιος για διορισμους ζητησε 36 θεσεις στους πε02 για διορισμο απο ασεπ για να ολοκληρωσει το συνολικο αριθμο των διορισμων απο τον ασεπ του 2008 που οφειλε. ΔΕ ΔΙΟΡΙΣΕ 36 αλλα 31 γιατι καποιοι εχουν διοριστει με αλλο τροπο (24μηνο ή ειδικες ή 40%). Αυτες οι θεσεις πρεπει καποια στιγμη να καλυφθουν. Επρεπε να γινοταν κανονικα το Σεπτεμβρη που μας περασε. Φυσικα δεν εγινε. Μπορει να γινει φετος τον Αυγουστο! Οτι λεω το λεω με βαση τη λογικη και μονο,ουτε γνωστους εχω ουτε πληροφοριες. Απλα ετσι γινοταν. Ετσι εκρεμουν και σε αλλες ειδικοτητες. Λεω παλι το παραδειγμα για φυσικους που ξερω για να καταλαβεις-ετε. Εχει διορισει 78 το 2009 και 53 το 2010 και 16 το 2011 απο ΑΣΕΠ.Συνολο 147. Μα η προκυρηξη του ασεπ το 2008 ελεγε οτι θα διορισει 156 ατομα. Κανονικα οφειλει αλλους 9. Πολυ δεν το καταλαβαινουν αυτο, ενω καποιοι αλλοι δε θελουν να το καταλαβουν και φυσικα καποιοι αλλοι το χρησιμοποιουν σαν επιχειρημα για να μη γινει ασεπ και να διαιωνιζεται το υπαρχον συστημα. Οπως και να χει ειναι μια παραμετρος βασικη κατα τη γνωμη μου... Νομιζω δεν κανω λαθος...
τα έχουμε συζητήσει εκτενώς αυτά adigoni.
πώς είναι δυνατό να διορίσει 60% από το 24μηνο;Δε στέκει ούτε λογικά ούτε νομικά.Σκέψου μόνο ότι όσοι είναι στο 24μηνο δεν είναι απαραιτήτως σε φθίνουσα σειρά στον ενιαίο.
@Touristakos:έχει ο κλάδος των φιλολόγων εκκρεμότητες στους διορισμούς του 60%;;;Ποιοι είναι αυτοί;Επιπλέον,οι επιλαχόντες είναι σαν τις Μις Ελλάς,αρρωσταίνει η κανονική και πάει η αναπληρωματική στη θέση της,έχουμε περίπτωση άρνησης διορισμού στους ΠΕ 02;Ειλικρινά,για το δεύτερο δεν έχω άμεση γνώση.

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #803 στις: Απρίλιος 02, 2012, 07:44:05 μμ »
ξέρω την περίπτωση αλλά είχα την εντύπωση ότι στους φιλολόγους τουλάχιστον προχώρησε στον πίνακα και διόρισε άλλους.Συγκεκριμένα,ένας γνωστός μου έτσι διορίστηκε πέρυσι,ήταν ο 6ος!
κι εγώ φυσικά δεν έχω άλλη γνώση επ΄αυτού.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #804 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:11:19 μμ »
Περσι και προπερσι προχωρουσε η λιστα και γιαυτο διοριζε ατομα με πιο χαμηλη σειρα στον πινακα διοριστεων του ασεπ. Φετος σε αυτες τις ειδικοτητες που και καλα διορισε οτι της ειχε απομεινει δεν μπορουσε να γινει αυτο αφου αν προχωρουσε θα πηγαινε σε επιτυχοντες αλλα μη διοριστεους.  Οποτε ολες οι ''βασικες'' εχουν ενα μικρο υπολοιπο σαν 60% το οποιο την κατοχυρωνει (ως προς το νομο και οχι ως προς την ουσια) στο οτι δεν εχουν εξαντληθει οι διοριστεοι του ασεπ.
ξέρω την περίπτωση αλλά είχα την εντύπωση ότι στους φιλολόγους τουλάχιστον προχώρησε στον πίνακα και διόρισε άλλους.Συγκεκριμένα,ένας γνωστός μου έτσι διορίστηκε πέρυσι,ήταν ο 6ος!
κι εγώ φυσικά δεν έχω άλλη γνώση επ΄αυτού.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #805 στις: Απρίλιος 02, 2012, 10:45:08 μμ »
Νομίζω ότι το πως και πόσοι θα διοριστούν τον ερχόμενο Αύγουστο θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα των εκλογών και τους συνδυασμούς δυνάμεων στη νέα κυβέρνηση. Επίσης από την έκθεση της Τροίκας για την κατάσταση της ελληνικής οικονομίας τον Ιούνιο και από το πόσο έξω θα έχει πέσει ως τότε ο προυπολογισμός του '12. Χωρίς αυτά τα σημαντικά δεδομένα δεν μπορούμε να κάνουμε προβλέψεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 02, 2012, 10:51:54 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #806 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:00:04 μμ »
μετα απο τοσες  τροπολογιες που κατατεθηκαν στη βουλη που ειναι  η ολμε και η δοε να πιεσει για ξεκλειδωμα πινακων προεκλογικα?

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #807 στις: Απρίλιος 02, 2012, 11:18:59 μμ »
Kατάντια είναι αυτό το πράγμα με τις ρουσφετολογικές τροπολογίες προεκλογικά και απόδειξη ότι για το σημερινό χάλι έχει ευθύνη και ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #808 στις: Απρίλιος 03, 2012, 02:50:39 πμ »
Νομίζω ότι το πως και πόσοι θα διοριστούν τον ερχόμενο Αύγουστο θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα των εκλογών και τους συνδυασμούς δυνάμεων στη νέα κυβέρνηση.

Πώς μπορεί, όσο είναι η Διαμαντοπούλου υπουργός να υποστηρίζουμε ότι όλα είναι προαποφασισμένα και προκαθορισμένα από την Τρόικα και οι διορισμοί φυσικά και μόλις έφυγε, αυτό να εξαρτάται από τις εκλογές;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #809 στις: Απρίλιος 03, 2012, 09:56:59 πμ »
Αυτό το οποίο έλεγα και τότε είναι ότι η Τρόικα θέτει το όριο του 1:5 (ή του 1:10 πέρσι). Το αν θα πάρεις έστω αυτούς ή λιγότερους ή κανέναν, είναι θέμα εσωτερικό. To αν και πότε θα γίνει ΑΣΕΠ, που καθορίζει και το αν θα πάρουν φέτος όλους του διοριστέους που απομένουν από το '08, είναι θέμα υπουργείου. Επίσης το αν η ΝΔ, που έχει εξαγγείλει μηδενικούς διορισμούς στο δημόσιο, βγει πρώτο κόμμα, επίσης θα καθορίσει πολλά. Και φυσικά το πόσες συνταξιοδοτήσεις θα έχουμε για το '12.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 03, 2012, 11:54:58 πμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #810 στις: Απρίλιος 03, 2012, 11:52:12 πμ »

Πιστεύω ότι τίποτα δεν είναι σίγουρο, ανεξάρτητα με το τι προκρίνουμε, πολλές φορές με υποκειμενικά κριτήρια.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος noname

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 460
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #811 στις: Απρίλιος 03, 2012, 02:49:31 μμ »
Ρίχτε και μια ματιά στην τροπολογία για τα πειραματικά. Επισημαίνω  δύο σημεία: Το ένα αφορά την προσέγγιση στο θέμα διαγωνισμός ΑΣΕΠ και το άλλο στη διαφάνεια των αποκεντρωμένων εκπαιδευτικών συστημάτων.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160912
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 740
Σύνολο: 752

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.