*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909542 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος protovathmites

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1148 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 08:42:25 πμ »
καλημερα δε νομιζω να απευχεται καποιος την διεξαγωγη νεου ασεπ, εξαλλου συμφωνα με το νομο αν θες δινεις σε νεο ασεπ αλλιως κρατας τον καλυτερο απο αυτους που εχεις δωσει και παιρνεις μορια με αναγωγες 0,1 0,2 κτλ αναλογα με τα χρονια προυπηρεσιας συν επιπλεον προσοντα ξενες γλωσσες Η/Υ μεταπτυχιακο κτλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:55 »

Αποσυνδεδεμένος catwoman

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2599
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1149 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 08:49:54 πμ »
καλημερα δε νομιζω να απευχεται καποιος την διεξαγωγη νεου ασεπ, εξαλλου συμφωνα με το νομο αν θες δινεις σε νεο ασεπ αλλιως κρατας τον καλυτερο απο αυτους που εχεις δωσει και παιρνεις μορια με αναγωγες 0,1 0,2 κτλ αναλογα με τα χρονια προυπηρεσιας συν επιπλεον προσοντα ξενες γλωσσες Η/Υ μεταπτυχιακο κτλ
ποτε εγινε αυτο? πρωτη φορα το ακουω!!!

Αποσυνδεδεμένος paralia1978

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1150 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:04:43 πμ »
δηλαδη αυτοι που γραψανε παρα πολυ καλα στον ασεπ παλι απεξω για να διοριζονται οσοι εχουν προυπηρεσια;; παλι;; οχι παιδια.. εφαρμογη του νομου 3848 κανονικοτατα..
  Ανοιγμα πινακων Αναπληρωτων ... οχι ΠΙΝΑΚΑ διΟΡΙΣΜΟΥ...  Δεν εχει καμια σχεση το ενα με το αλλο.  Οποιοσ θεωρει οτι  αυτα τα δυο χρονια  προϋπηρεσίας  παιζουν  μεγαλο ρολο  ειναι γελασμεν - ος -η .  Ναι κερδιζει περιπου 3,2 μοναδες ( 16 μηνες )   δηλαδη 2 ερωτησεις στο νεο ΑΣΕΠ ( περιπου ).  Οταν αλλαξει και αναγνωριστει θα γινει για τις ειδικοτητες που εχουν τελειωσει οι διοριστεοι του 2008. Καλη αναπληρωση σε ολους και σε ολες.  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:42:36 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος papagalia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 580
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1151 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:31:44 πμ »
Γενικότερα, διαφωνώ με οποιονδήποτε νόμο τραβαει το χαλί κάτω από τα πόδια των συναδέλφων. Το δίκαιο είναι, αν θέλει να τους ξεκλειδώσει, να το κάνει από το επόμενο σχολικό έτος, ούτως ώστε να μην αδικηθούν όσοι συνάδελφοι πήραν την απόφαση να μην εργαστούν ως αναπληρωτές βάσει του ισχύοντος νόμου. Δεν γίνεται παιδιά να αλλάζει ο νόμος κάθε τρεις και λίγο σε αυτή τη χώρα. Δεν μπορούμε να προγραμματίσουμε ούτε αν θα πάμε για καφέ το απόγευμα, πόσο μάλλον να πάρουμε σοβαρότερες αποφάσεις για το μέλλον μας...Τί χάλι μαύρο είναι αυτό... Πάντως κατά τη γνώμη μου, το 24μηνο είναι το καλύτερο σύστημα, γιατί με κάποιες επιτυχημένες προσπάθειες στο ΑΣΕΠ μπορείς να διοριστείς και ας μην είσαι μεσα στους-ελάχιστους- διοριστέους. Δεν παει χαμένη η προσπάθεια σου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:24:55 »

Αποσυνδεδεμένος dame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1152 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:36:09 πμ »
καλημέρα παιδιά
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τους διορισμούς που έγιναν αυτό το καλοκαίρι (29-8-2012  24μηνο και ειδικές κατηγορίες).
Δεν έπρεπε να συνοδευτούν κι από αντίστοιχους διορισμούς από τον πίνακα του ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος froski

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 82 (πρώην 17.02) Μηχανολόγος
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1153 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:37:52 πμ »
Ι have a dream...

1) Nα βρώ τον "πανέξυπνο" που πρότεινε να κλειδώσει η προϋπηρεσία
2) Να τον κλειδώσω σε ένα δωμάτιο με κάμποσους απο αυτούς που δούλεψαν τα τελευταία δύο χρόνια ( προτιμούνται αυτοί που δούλεψαν σε δυσπρόσιτα με οικογένειες πίσω - υπάρχει πληθώρα) και με άλλους τόσους που δεν τους έπαιρνε να ξεσπιτωθούν αφού έτσι κι αλλιώς η προϋπηρεσία θα μετρούσε ελάχιστα και επέλεξαν άλλον τρόπο για να αποκτήσουν μόρια ( π.χ. μεταπτυχιακό, γλώσσες)
3) Να μην τον αφήσω να βγει έξω ώσπου να βρει μια λύση που να μην αδικεί καμμιά από τις δύο ομάδες.

Τι λέτε θα τα κατάφερνε; :)

Εύγε MARIAN03 από τα πιο πετυχημένα σχόλια που έχω διαβάσει!!!

Όσο για αυτούς που λες ότι δούλεψαν τα τελευταία δύο χρόνια (προτιμούνται αυτοί που δούλεψαν σε δυσπρόσιτα με οικογένειες πίσω) ίσως να μην είχαν την οικονομική δυνατότητα να ζήσουν χωρίς μισθό και ταυτόχρονα να κάνουν μεταπτυχιακά ή/και ξένες γλώσσες (μεγαλώνοντας και τα παιδιά). Σκέψου τον πατέρα που δουλεύει ήδη 7-8 χρόνια στην εκπ/ση (που στο κάτω κάτω δεν βοηθάει στο μεγάλωμα των παιδιών), η μητέρα να είναι άνεργη, τι άλλο έχει να προσφέρει απ'το να πάει σε δυσπρόσιτο, έστω για το μισθό και με την ελπίδα να μετρήσουν κάποτε τα μόριά του; Δεν έχουν όλοι γονείς ή άλλα εισοδήματα για να τους στηρίζουν.

Αποσυνδεδεμένος dame

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1154 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 09:47:22 πμ »
Αρα η περιθρύλητη "μεταβατικη περίοδος"  ίσχυσε μόνο για να "τακτοποιθούν" οι 24μηνήτες

Αποσυνδεδεμένος τυχερούλα2

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 908
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1155 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:14:20 πμ »
καλημερα δε νομιζω να απευχεται καποιος την διεξαγωγη νεου ασεπ, εξαλλου συμφωνα με το νομο αν θες δινεις σε νεο ασεπ αλλιως κρατας τον καλυτερο απο αυτους που εχεις δωσει και παιρνεις μορια με αναγωγες 0,1 0,2 κτλ αναλογα με τα χρονια προυπηρεσιας συν επιπλεον προσοντα ξενες γλωσσες Η/Υ μεταπτυχιακο κτλ

κρατάς έναν από τους δύο προηγούμενους ασεπ. τα περι αναγωγών πρώτη φορά το ακούω, και έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές το νομοσχέδιο.

εγώ είμαι πάντως από αυτούς που θέλουν νέο ασεπ, διότι έχω λίγα μόρια, είμαι εγκλωβισμένη σε έναν πίνακα εδώ και δύο χρόνια χωρίς να μου προσφέρει τίποτα αυτό, και έχω και την αβάντα ενός καλούτσικου βαθμού από τον προηγούμενο ασεπ (σε περίπτωση που δεν περάσω στον καινούριο).

τον διαγωνισμό τον απεύχονται όσοι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες, και επίσης ζητούν παράταση της μεταβατικής.
δεν αδικώ κανέναν... όλοι θέλουν το καλύτερο για την οικογένειά τους....
αν όμως έχουμε ελάχιστους διορισμούς την επόμενη χρονιά και αναπληρωτές συνολικά 2000 (για αθμια και βθμια) όπως επιδιώκουν, απορώ ποιοι τελικά θα είναι οι κερδισμένοι...

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1156 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 10:34:03 πμ »
καλημερα δε νομιζω να απευχεται καποιος την διεξαγωγη νεου ασεπ, εξαλλου συμφωνα με το νομο αν θες δινεις σε νεο ασεπ αλλιως κρατας τον καλυτερο απο αυτους που εχεις δωσει και παιρνεις μορια με αναγωγες 0,1 0,2 κτλ αναλογα με τα χρονια προυπηρεσιας συν επιπλεον προσοντα ξενες γλωσσες Η/Υ μεταπτυχιακο κτλ

κρατάς έναν από τους δύο προηγούμενους ασεπ. τα περι αναγωγών πρώτη φορά το ακούω, και έχω διαβάσει ουκ ολίγες φορές το νομοσχέδιο.

εγώ είμαι πάντως από αυτούς που θέλουν νέο ασεπ, διότι έχω λίγα μόρια, είμαι εγκλωβισμένη σε έναν πίνακα εδώ και δύο χρόνια χωρίς να μου προσφέρει τίποτα αυτό, και έχω και την αβάντα ενός καλούτσικου βαθμού από τον προηγούμενο ασεπ (σε περίπτωση που δεν περάσω στον καινούριο).

τον διαγωνισμό τον απεύχονται όσοι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες, και επίσης ζητούν παράταση της μεταβατικής.
δεν αδικώ κανέναν... όλοι θέλουν το καλύτερο για την οικογένειά τους....
αν όμως έχουμε ελάχιστους διορισμούς την επόμενη χρονιά και αναπληρωτές συνολικά 2000 (για αθμια και βθμια) όπως επιδιώκουν, απορώ ποιοι τελικά θα είναι οι κερδισμένοι...

κερδισμενος δεν θα ειναι κανενας ο,τι και να γινει δυστυχως....

Αποσυνδεδεμένος ekpaideytikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1157 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:01:57 πμ »
Το λάθος του κλειδώματος των πινάκων πάνε να το ισοφαρίσουν με το λάθος του ξεκλειδώματος.
Όλοι έχουνε δίκιο. Απλά όταν αλλάζεις τα δεδομένα συνέχεια κανείς δε μπορεί να κάνει κουμάντο και όλοι στο τέλος είναι αδικημένοι. Δηλαδή κάποιος με κλειδωμένους πίνακες σκέφτηκε: "Αφού δεν έχει μόρια δηλώνω μόνο κοντά στο σπίτι μου και τέλος", και δεν δούλεψε ας πούμε πλήρους ενώ θα μπορούσε.
 Από την άλλη κάποιος που συνέχισε να δουλεύει οπουδήποτε τώρα αισθάνεται δικαιωμένος, και καλά κάνει γιατί έτσι είναι.

Το θέμα είναι ότι οι αποφάσεις αλλάζουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και κανείς δε μπορεί να προγραμματίσει Τ Ι Π Ο Τ Α !
"Let's get together and feel all right" ΠΕ86.ΕΑΕ

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1158 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:16:42 πμ »
Αρα η περιθρύλητη "μεταβατικη περίοδος"  ίσχυσε μόνο για να "τακτοποιθούν" οι 24μηνήτες

εχεις λαθος βλ. Αγγλικων , γυμναστες
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος woman3

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 529
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1159 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 11:42:20 πμ »
συνάδελφοι πουθενά δεν έχει ξαναγίνει να δουλέυουν άνθρωποι έστω και μί αμέρα και να τους λένε δούλευε δούλευε και θα δούμε αν θα σε βολέψουμε στο μέλλον , μπορεί ναι μπορεί και όχιΑυτό μόνο στον ιδιωτικό τομέα γίνεται , όχι στο δημόσιο. Τώρα αν κάποιοι πειραχτούν ή όχι πάντα σε κάθε περίπτωση υπάρχουν οι αδικημένοι και οι δικαιωμένοι. Μήπως και μέχρι τώρα έτσι δεν γινόταν ? Σε όλα τα χρόνια της εκπαίδευσης υπήρχαν τυχεροί και άτυχοι, δικαιωμένοι και αδικημένοι. Το θέμα είναι να δικαιωθούν οι περισσότεροι ή τουλάχιστον όσο το δυνατον περισσότεροι χωρίς κατηγοριοποιήσεις και ταμπέλες.

Αποσυνδεδεμένος thrileontas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 770
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1160 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:18:37 μμ »
Πολύ σωστά στα τελευταία μηνύματα γίνεται προσπάθεια να αποκατασταθεί ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ στις διαφορετικές απόψεις των συναδέλφων. Είναι αδιανόητο να κριτικάρονται τόσο άγαρμπα συνάδελφοι , επειδή έχουν διαφορετική γνώμη από κάποιον άλλον. Όλοι είμαστε στο ίδιο καράβι της αγωνίας και αβεβαιότητας , χωρίς καμία εξαίρεση και θέλετε να το βουλιάξουμε; Τέλως πάντων , η γνώμη μου είναι για το θέμα μας , ένας πίνακας και για μόνιμους και για αναπληρωτές , με μια μορφή μοριοδότησης ( ασεπ ,μεταπτυχιακά, κοινωνικά κριτήρια κλπ. )  για να είναι όσο το δυνατόν λιγότεροι οι αδικημένοι. Και πάλι κάποιοι θα αισθανθούν αδικημένοι , ανάλογα του πόσο θίγονται , αλλά νομίζω ότι δημιουργεί τις λιγότερες αδικίες.

Αποσυνδεδεμένος zzz

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1161 στις: Σεπτέμβριος 13, 2012, 12:36:02 μμ »
Όταν το κίνητρο για μεταπτυχιακό η/και διδακτορικό της πλειοψηφίας είναι ο διορισμός στο δημόσιο (και μάλιστα στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση) είναι απόλυτα κατανοητό το χαμηλό επίπεδο των σπουδών στα ιδρύματα όπου έναντι υψηλότατων (πλέον) διδάκτρων μοιράζουν απλόχερα χαρτιά...
Δεν είναι τυχαίο το ότι στο εαπ για να κάνεις μεταπτυχιακό πρέπει να πληρώσεις μια περιουσία! Αυτή την κατάσταση θέλουμε; Εντάξει, αλλά να μην παραπονιόμαστε ούτε για την έλλειψη αξιοκρατίας, ούτε για τη διαφθορά στο δημόσιο, ούτε γιατί βγαίνει η Λαγκάρντ και μας συγκρίνει απευθείας με χώρες της Αφρικής... ::)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160912
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 750
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 750

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.