*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 909612 φορές)

0 μέλη και 8 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pink-Panther!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1207
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1512 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:33:43 μμ »
Παιδες η κατασταση ειναι τραγικη κι εσεις τσακωνεστε για το ξεκλειδωμα των πινακων... Οι προσληψεις μηδαμινες και θα παραμεινουν ετσι για τα επομενα 10 χρονια.. Κι αν ειστε 24 εχει καλως.. κατα τα 40 θα εχετε διοριστει. Αν ομως ειστε 35 - 40 ... ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! Παει το τρενο! Κι αν διοριστουμε θα παιρνουμε μετα βιας 700€ αφου πρωτα εχουμε οργωσει ολη την Ελλαδα. Δε θελω να απογοητευσω κανεναν αλλα αν συνειδητοποιησουμε ποσο ζοφερη ειναι η πραγματικοτητα ενα 90% απο μας ισως θα πρεπει να εγκαταλειψει το ονειρο δημοσιο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1513 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:37:57 μμ »
Και καλλιεργημένος και με σωστές τοποθετήσεις. Όσο και να μην εκτιμάμε τους εαυτους μας, πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι εμείς κρατάμε την ελληνική κοινωνία συμπαγή ως τώρα.Είναι ανεκτίμητη η προσφορά μας. Γιατί για να φτάσουμε ως εδώ οι περισσότεροι από εμάς εχουμε κάνει θυσίες από καρδιάς. Είμαστε από τους πλέον αξιόμαχους και τίμιους κλάδους και είναι κρίμα να τους επιτρέψουμε να μας κακομεταχειρίζονται. Δε μας αξίζει αυτό που ζούμε, όσο και αν μας κατηγορούν.Δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε επί της ουσίας. ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ.Αυτό μόνο. Καληνύχτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2012, 11:39:43 μμ από fainareti »
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1514 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:43:20 μμ »
Και οι δυο ,δικιο εχετε.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1515 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:52:47 μμ »
Πραγματικά απορώ με κάποιους συναδέλφους που είδαν τσακωμούς ή εντάσεις!!! Ειδικά απόψε σ'αυτή τη σελίδα δε διέκρινα τίποτα τέτοιο! Μάλλον κάποιοι βλέπετε παντού εχθρούς! Νόμιζα πως το forum αυτό είναι ιδανικό για ανταλλαγή απόψεων! Είπα την προσωπική μου άποψη για το ξεκλείδωμα των πινάκων και είμαι σίγουρη πως δεν πρόσβαλα κανέναν, δεν υπαινίχθηκα κάτι μεμπτό για κανέναν, μπορείτε να το δείτε κι εσείς, καθώς τα μηνύματά μου δε σβήστηκαν! Κρατήστε την αγωνιστική σας διάθεση και αντίδραση για το υπουργείο και όλους που μας καταστρέφουν τις ζωές μας!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:46:23 »

Αποσυνδεδεμένος anixia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3071
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1516 στις: Οκτώβριος 04, 2012, 11:57:05 μμ »
Φωτεινη σιγουρα δεν αναφερθηκαμε σε εσενα ,γυρνα 2-3 σελιδες πισω....

Αποσυνδεδεμένος irenead

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1222
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1517 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 07:02:34 πμ »
Συνάδελφοι οι ιδιωτικοί μπορεί να βρίσκονται στον πίνακα των αναπληρωτών αλλά δεν βρίσκονται στον πίνακα των διοριστέων παρά μόνο αν έχουν συμπληρώσει 24μήνες εργασίας σε δημόσια σχολεία.Αν ξεκλειδώσουν οι πίνακες και τους αναγνωριστεί η προϋπηρεσία αυτό σημαίνει ότι αυτομάτως θα μπουν στους πίνακες διοριστέων με την προϋπηρεσία τους συνολικά.Αυτό καταλαβαίνουμε πολύ καλά τι σημαίνει.Στο δικό μου κλάδο τουλάχιστον βρίσκονται κάποιοι με 100+μήνες προϋπηρεσίας στον πίνακα αναπληρωτών,που δεν έχουν προλάβει να μπουν στον πίνακα διοριστέων.
Δεν έχω τίποτα με τους συναδέλφους των ιδιωτικών,αλλά δεν μπορούμε να το ανεχθούμε και αυτό...
Ήδη τους δίνεται η δυνατότητα είτε να διοριστούν ως ΙΔΑΧ είτε με το 40%,προκλητικά άνιση μεταχείριση εις βάρος μας.
Δεν επιθυμώ τη διάσπαση αλλά σε κάθε περίπτωση δεν βλέπω κοινό τόπο με τους συναδέλφους των ιδιωτικών.
Δεν μπορεί εμείς να δίνουμε Ασεπ να τρέχουμε στις πινέζες του χάρτη, και αυτοί βολεμένοι στο αστικό κέντρο να θέλουν διορισμό στην δημόσια εκπαίδευση την οποία δεν υπηρέτησαν.
Σε ποιο άλλο κλάδο στο δημόσιο τομέα προβλέπεται αν απολύεσαι από την δουλειά σου στον ιδιωτικό τομέα να υπάρχει μέριμνα να διορίζεσαι στο δημόσιο?Όπως ξέρουμε πουθενά, μόνο στους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος fantastic06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1112
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1518 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:38:32 πμ »
συμφω νω μαζι σου.Επειδη λοιπον θα δουμε τους ιδιωτικους μπροστα μας και για αλλη μια φορα να μην διοριζομαστε και να ''πεφτουμε''στον πινακα διοριστεων και εγω σκεφτομαι να επικοινωνησω με δικηγορο.Δεν παει αλλο!Μειναμε αδιοριστοι γιατι καθε φορα η καθε ηγεσια του ΥΠΕΠΘ στο ονομα της δηθεν μεταρρυθμισης που θα εφερνε στην παιδεια εβρισκε τροπο να διοριζει και καμμια 100σταρια δικους τους.Οσο για τους αιρετους -που και αυτοι ειναι μια απο τα ιδια-θα μας δωσουν την ανασα η' θα παρουν αυτοι ανασα κομπαζοντας οτι πετυχαν μεγαλο κατορθωμα και ετσι πρεπει να τους ψηφισουμε και να αραξουν για μια διετια ακομη;
Συναδελφοι,μονο αν αντιδρασουμε και ομαδικα στραφουμε δικαστικα εναντιον τους θα τους σταματησουμε.Ειναι επικινδυνοι πλεον.

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1519 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:46:56 πμ »
παιδιά και εγώ είμαι πρόθυμη να σταματήσουμε αυτή την κατάφωρη επερχόμενη αδικία. Όπως είμαστε σύμφωνοι να μετράει η προυπηρεσία άλλο τόσο πρέπει να σεβαστούν και τα μόρια εκείνων που έδωσαν εξετάσεις. Επειδή τώρα του υπουργείο σκέφτεται να διορίσει κάποια από τα παιδιά του δε θα καθίσουμε θεατές στο ίδιο έργο.

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1520 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:48:40 πμ »
Συνάδελφοι ,όχι μεμονωμένες κινήσεις .Θα μαζευτούμε όλοι και θα πάμε σε δικηγόρο άμεσα .Να είναι ένας που θα μας εκπροσωπεί (δικηγόρος εννοώ).Την άλλη βδομάδα κάποιοι από εμάς θα πρέπει να πάνε στην ΟΛΜΕ και να τη θέσουμε προ των ευθυνών της ,γιατί τυχόν ασφαλιστικά μέτρα θα πρέπει να γίνουν εναντίον της .Και επαναλαμβάνω για να καταλάβουμε κάτι .Άλλο η πρωτοβάθμια και άλλο η δευτεροβάθμια .Αυτό οφείλουν να το καταλάβουν οι τύποι πάνω στο υπουργείο .

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1521 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:49:17 πμ »
συμφω νω μαζι σου.Επειδη λοιπον θα δουμε τους ιδιωτικους μπροστα μας και για αλλη μια φορα να μην διοριζομαστε και να ''πεφτουμε''στον πινακα διοριστεων και εγω σκεφτομαι να επικοινωνησω με δικηγορο.Δεν παει αλλο!Μειναμε αδιοριστοι γιατι καθε φορα η καθε ηγεσια του ΥΠΕΠΘ στο ονομα της δηθεν μεταρρυθμισης που θα εφερνε στην παιδεια εβρισκε τροπο να διοριζει και καμμια 100σταρια δικους τους.Οσο για τους αιρετους -που και αυτοι ειναι μια απο τα ιδια-θα μας δωσουν την ανασα η' θα παρουν αυτοι ανασα κομπαζοντας οτι πετυχαν μεγαλο κατορθωμα και ετσι πρεπει να τους ψηφισουμε και να αραξουν για μια διετια ακομη;
Συναδελφοι,μονο αν αντιδρασουμε και ομαδικα στραφουμε δικαστικα εναντιον τους θα τους σταματησουμε.Ειναι επικινδυνοι πλεον.

Συμφωνώ και επαυξάνω.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1522 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:54:23 πμ »
μίλησα με γνωστή μου μόλις τώρα στο υπουργείο και μου είπε ότι είμαστε μορφωμένοι άνθρωποι και ότι ουδέποτε ακούστηκε και από κανέναν ότι δε θα προσμετρηθεί ο ΑΣΕΠ. Τώρα άντε βγάλε άκρη

Αποσυνδεδεμένος smet

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1068
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1523 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 08:59:54 πμ »
Δε σας προβληματίζει ότι έφτιαξαν σχέσεις ΟΙΕΛΕ Υπουργού? απο εκεί που τους έκοψε το 40% του μισθού τους και τον κατηγορούσαν τώρα έχουν διαρκώς συναντήσεις. Και σήμερα έχουν ακόμη μια...Σίγουρα κάτι τους έδωσε....πως φοβάμαι  ότι αυτό που τους έδωσε είναι μη προσμέτρηση ΑΣΕΠ αφού δεν τους δίνεται η δυνατότητα να δώσουν και αυτοί; μακάρι να βγω ψεύτης...αλλά...

Αποσυνδεδεμένος ASPASIAO2

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1524 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 09:03:34 πμ »
ας σκεφτούμε λογικά. Τα μόρια του ΑΣΕΠ δίνονται βάσει νόμου και μόνο με νόμο μπορεί να αλλάξει αυτό. Εσείς πιστεύετε ότι το θέμα δεν τοέχει ψάξει ο υπουργός όταν άνθρωποι με ΑΣΕΠ δούλευαν τόσα χρόνια και του χρόνου θα χαθούν; Και ειδικά στους φιλολόγους είναι πολλοί αυτοί με ΑΣΕΠ. Δεν ξέρω μήπως να το βγάλουμε στα κανάλια γιατί μου φαίνεται τόσο γελοίο όσο και η ιστορία με τα 600 δισ.

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1525 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 09:07:33 πμ »
Καλημέρα! Μία μέρα έλειψα από το φόρουμ και έπεσε τέτοια βόμβα! Ζαλίστηκα με αυτά που διαβάζω στις τελευταίες σελίδες. Το μόνο λογικό που μπορώ να σκεφτώ, με όση λογική μου έχει απομείνει, είναι ότι κάτι τέτοιο ίσως αναφέρεται για τους δασκάλους, όπου δεν υπάρχουν άλλοι ασεπίτες. Άλλη λογική εξήγηση δε βρίσκω!

Για τους ιδαχ μην επαναπαυόμαστε για αριθμό... ότι μπορεί να είναι λίγοι... έτσι έλεγαν κάποιοι και για τους ΟΑΕΔίτες και τελικά ήταν πολλοί... αρκετοί ώστε να χάσουν το τρένο του διορισμού και της αναπλήρωσης ακόμα (τη χρονιά που μπήκαν στους πίνακες) πολλοί συνάδελφοι που πήγαιναν με το σταυρό στο χέρι! Τα ξέρω πολύ καλά, γιατί ήμουν από εκείνους που συμμετείχαν στο δικαστικό αγώνα. Και ένας από τους ΙΔΑΧ, πολύ είναι!

Μια σκέψη που κάνω τώρα και δε θέλω να είναι λογική: μήπως, επειδή δεν πρόκειται να γίνει ασεπ για αρκετά χρόνια, σκέφτονται ότι δεν μπορεί να ισχύουν ες αεί τα μόρια από τους ασεπ 2006 και 2008; μήπως απλά βάλουν την προϋπόθεση ασεπ σβήνοντας τα μόρια των 2 ασεπ; Τότε πολλοί που έχουμε μόρια κυρίως από ασεπ (περισσότερα ή όσα είναι τα μόρια της προϋπηρεσίας, πόσο θα καταβαραθρωθούμε στους πίνακες;
πείτε μου ότι σκέφτομαι παράλογα τώρα... δε θα παρεξηγηθώ!
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160913
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 758
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 695
Σύνολο: 703

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.056 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.