*

Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την προσμέτρηση της προϋπηρεσίας μετά την 1/7/2010 και πριν τον επόμενο ΑΣΕΠ;

Όχι
125 (23.5%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και διπλασιασμό μορίων δυσπρόσιτων.
26 (4.9%)
Ναι αλλά μόνο στους πίνακες αναπληρωτών και χωρίς διπλασιασμό δυσπρόσιτων.
18 (3.4%)
Ναι αλλά μόνο στον ενιαίο πίνακα διορισμών.
13 (2.4%)
Ναι αλλά μόνο για την δημιουργία ενός ενιαίου πίνακα με επιτυχία ΑΣΕΠ + προϋπηρεσία
98 (18.4%)
Ναι αλλά με εφαρμογή ολόκληρης της μοριοδότησης του 3848.
45 (8.4%)
Ναι, σε όλους τους πίνακες.
198 (37.1%)
Με μοριοδότηση προυπηρεσίας (συντελεστές) και κοινωνικών μορίων χωρίς ΑΣΕΠ
10 (1.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 527

Αποστολέας Θέμα: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.  (Αναγνώστηκε 910011 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος k.d.pe03

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1610 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:13:24 μμ »
Όλοι μαζί γιατί; Για να γίνει ΑΣΕΠ;;;;;;;;;;;
Δεν σας απασχολεί το ότι έτσι που πάει η κατάσταση οι καθηγητές θα καταλήξουν να βγάζουν 300 ευρω το μήνα και σας απασχολεί ο... ασεπ;;;;;
ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ... Τέτοιους αγωνιστές βγάζει η εκπαίδευση :P

Συμφωνω.Δεν μπορω να καταλαβω τα ατομα που επιμενουν για τον ΑΣΕΠ κατω απο τις παρουσες συνθηκες.Δηλαδη ολοι αυτοι οι υπερασπιστες θελουν να κατσουν ενα χρονο να διαβαζουν, να πανε και σε κανενα φροντιστηριο σαν καλα παιδια και να δωσυν για να διοριστουν ΠΟΣΟΙ??????10?20?Γιατι παραπανω δε το κοβω.Και μετα τι?να περιμενουμε τον επομενο ΑΣΕΠ μηπως?Και αυτη η δουλεια μεχρι που θα παει?Μεχρι να παρουμε ψυχοφαρμακα?Για τα 500 ευρω?Αυτο ειναι το προβλημα μας?Πρεπει να διεκδικησουμε διορισμο με ενα δικαιο τροπο διαφορετικο.Εχετε ακουσει κανενα αλλο κλαδο στο δημοσιο να δινει 100 φορες εξετασεις?Εχω πτυχιο ,εχω μεταπτυχιακο,γιατι πρεπει να δινω δηλ ολη την ωρα ΑΣΕΠ?Την αξια μου δεν την εχω αποδειξει μετα απο τοσες σπουδες?Καποιος αλλος τροπος δεν υπαρχει?Μεσω ΑΣΕΠ βεβαια αλλα χωρις να ειμαι υποχρεωμενη να αποστηθιζω βιβλιοθηκες καθε λιγο και λιγακι(φιλολογος γαρ).Αυτα

Συμφωνώ...Ανήγαγαν τον ΑΣΕΠ σε μεγιστο αγαθό και κριτήριο...Κάτι τέτοια άκουγε η απερχόμενη υπουργός και μας διέλυσε!

Ναι pano ετσι.Ξερεις ποσα ατομα ξερω που διοριστηκαν με τον ΑΣΕΠ και δεν μπορουσαν να μπουν στη ταξη?Και η υπηρεσια τους εχει στα γραφεια?Αντε τωρα.Συμφωνω με την αξιοκρατια αλλα δεν πιστευω οτι οι εξετασεις του ΑΣΕΠ σε κανουν καταλληλο εκπαιδευτικο
Και τι κάνει τον κατάλληλο εκπαιδευτικό,το βύσμα;Μην τρελαθούμε,τώρα!Ο ΑΣΕΠ είναι μια διαδικασία αξιολόγησης με όλα τα θετικά και τα αρνητικά της.Κανείς δεν λέει πως είναι τέλειος,όλοι όμως λένε πως είναι ο μόνος!Η ΟΛΜΕ αγωνίζεται τόσα χρόνια για να μην υπάρξουν ούτε ο ΑΣΕΠ,ούτε άλλες συμπληρωματικές του ΑΣΕΠ διαδικασίες αξιολόγησης. Όλοι την υποστήριζαν γιατί τους βόλευε,τώρα που δεν μας βολεύει,φωνάζουμε.Γι αυτό πτωχεύσαμε κύριοι:Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1611 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:23:28 μμ »
Παρακαλώ συνεχίστε με ηρεμία την συζήτηση.

Διαγράφτηκαν και μηνύματα που (απλώς) είχαν παράθεση σε μήνυμα που παραβίαζε τους όρους χρήσης, ενώ τα ίδια θα ήταν ΟΚ.

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1612 στις: Οκτώβριος 05, 2012, 11:55:43 μμ »
σίγουρα ο ασεπ δεν αποδεικνύει ότι κάποιος είναι καλός εκπαιδευτικός, αλλά ούτε και το να διορίζεται κανείς μόνο με προυπηρεσία (όπως μέχρι πρότινος οι δάσκαλοι με λίγα χρόνια αναπλήρωσης...) κάνει κάποιον κατάλληλο να μπει σε τάξη...Στους δασκαλους διορίστηκε και η κουτσή Μαρία χωρίς ασεπ...και δεν ήταν όλοι κατάλληλοι...

θα πρεπε να υπάρχει ένα συνδυαστικό σύστημα διορισμών και αξιολογησης των νέων εκπαιδευτικών με βάση ασεπ, προυπηρεσίας, προσόντων κ.λ.π.

Αποσυνδεδεμένος sunshine24

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 231
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Kindergärtnerin_ 90-60-90_ ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1613 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 12:14:25 πμ »
τους εχετε "φαει" τους δασκαλους. απο τη στιγμη που καποιος εχει πτυχιο εκπ/κου θεωρειται καταλληλος να διδαξει, τωρα αν στην ταξη και στην πραξη δεν μπορει να ανταπεξελθει στο εργο του ειναι αλλο θεμα. καλο διορισμο σε ολους!

δια βιου αδιοριστη
ΘΑ ΜΟΥ ΛΕΙΨΕΙΣ...
http://www.youtube.com/watch?v=cxIywbh6Cjk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:39:25 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1614 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:07:04 πμ »
Όσοι μιλούν για μαζικούς διορισμούς για όλους παραγνωρίζοντας ότι ζουν σε μια χρεοκοπημένη χώρα δεν έχουν την παραμικρή επίγνωση της πραγματικότητας. Οι μαζικοί διορισμοί στο δημόσιο σημαίνουν υπεράριθμους υπαλλήλους άρα και μεγαλύτερα ελλείμματα, μεγαλύτερα δάνεια μεγαλύτερα χρέη. Κανένας φορολογούμενος πολίτης δεν υποχρεούται να πληρώνει υπεράριθμους υπαλλήλους. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να διοριστούν όλοι όπως θα θέλαμε η μόνη λύση είναι να υπάρχει μία διαδικασία επιλογής και ο ΑΣΕΠ με όλα τα καλά και τα κακά του είναι μία τέτοια διαδικασία. Ο γραπτός διαγωνισμός είναι η πιο διαδεδομένη τακτική παγκοσμίως όταν πρέπει να επιλέξεις ένα μικρότερο αριθμό υποψηφίων μέσα από ένα μεγαλύτερο. Αντίθετα ο διορισμός με μόνο κριτήριο την προϋπηρεσία δεν αποτελεί αξιοκρατική διαδικασία επιλογης. Το ότι έτυχε εγώ να έχω μια μεγάλη προϋπηρεσία είτε επέιδή είμαι πιο παλιός είτε επειδή με ευνόησαν οι συνθήκες δε με κάνει καλύτερο από κάποιον άλλο που δεν την έχει. Αν είχε κι αυτός την ευκαιρία να είχε δουλέψει όσο κι εγώ θα το έκανε. Αυτό δε σημαίνει ότι η προυπηρεσία δεν πρέπει να μετράει καθόλου. Αλλά σίγουρα δε θα πρέπει να έχει την ίδια βαρύτητα με τον ΑΣΕΠ. Για μένα ο νόμος 3848 θα πρέπει να εφαρμοστεί το ταχύτερο δυνατό ίσως με κάποια αλλαγή ώστε να αναβαθμίζεται κάπως ο ρόλος της προυπηρεσίας κι αφού βέβαια πρώτα τελειώσουν επιτέλους με τους διοριστέους του 2009. Οποιαδήποτε αλλαγή η οποία θα μας οδηγήσει στο προηγούμενο σύστημα με τους 15 διαφορετικούς τρόπους διορισμού (60% - 40%- 24μηνο-30 μηνο) και τα γνωστά παραθυράκια με πρόσθετη, Σιβιτανίδιο, δεύτερης ευκαιρίας κτλ. θα αποτελεί πισωγύρισμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 09:11:33 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1615 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:31:55 πμ »
Alexhs_27

ακριβώς. +++++++++++++++++++++

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 09:33:05 πμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος panos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1616 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 09:54:41 πμ »
Και τι κάνει τον κατάλληλο εκπαιδευτικό,το βύσμα;Μην τρελαθούμε,τώρα!Ο ΑΣΕΠ είναι μια διαδικασία αξιολόγησης με όλα τα θετικά και τα αρνητικά της.Κανείς δεν λέει πως είναι τέλειος,όλοι όμως λένε πως είναι ο μόνος!Η ΟΛΜΕ αγωνίζεται τόσα χρόνια για να μην υπάρξουν ούτε ο ΑΣΕΠ,ούτε άλλες συμπληρωματικές του ΑΣΕΠ διαδικασίες αξιολόγησης. Όλοι την υποστήριζαν γιατί τους βόλευε,τώρα που δεν μας βολεύει,φωνάζουμε.Γι αυτό πτωχεύσαμε κύριοι:Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΙ ΟΧΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!!!!

Συμφωνώ με το τέλος του μηνύματός σου αλλά η αρχή μου φαίνεται παράλογη. Δηλαδή μετά τον ΑΣΕΠ αρχίζουν τα βύσματα;;;; Και ποιος σου εγγυάται εσένα πως ο ΑΣΕΠ είναι μια αδιάβλητη διαδικασία και τα θέματα δεν διαρρέουν σε ημέτερους; Ο ΑΣΕΠ είναι μια διαδικασία αλλά μη παραλογιζόμαστε και την ανάγουμε σε θεόσταλτο δίκαιο και υπέρτατο αγαθό. Κι εγώ έδωσα ΑΣΕΠ ΟΚ μη τρελαινόμαστε....Δηλαδή πιο ικανός είναι ο μελετηρός σε ένα γραπτό 4 ωρών;;; Με προυπηρεσία, μεταπτυχιακά και άλλα προσόντα κλπ είναι άχρηστος αν τη μέρα του ΑΣΕΠ (κρίσιμη κάθε 2 χρόνια εεεεεε) δεν αποδόσει για χ ψ λόγους;;;;;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 10:55:04 πμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος deepblue_1981

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1617 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:02:36 πμ »
Όσοι μιλούν για μαζικούς διορισμούς για όλους παραγνωρίζοντας ότι ζουν σε μια χρεοκοπημένη χώρα δεν έχουν την παραμικρή επίγνωση της πραγματικότητας. Οι μαζικοί διορισμοί στο δημόσιο σημαίνουν υπεράριθμους υπαλλήλους άρα και μεγαλύτερα ελλείμματα, μεγαλύτερα δάνεια μεγαλύτερα χρέη. Κανένας φορολογούμενος πολίτης δεν υποχρεούται να πληρώνει υπεράριθμους υπαλλήλους. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει τρόπος να διοριστούν όλοι όπως θα θέλαμε η μόνη λύση είναι να υπάρχει μία διαδικασία επιλογής και ο ΑΣΕΠ με όλα τα καλά και τα κακά του είναι μία τέτοια διαδικασία. Ο γραπτός διαγωνισμός είναι η πιο διαδεδομένη τακτική παγκοσμίως όταν πρέπει να επιλέξεις ένα μικρότερο αριθμό υποψηφίων μέσα από ένα μεγαλύτερο. Αντίθετα ο διορισμός με μόνο κριτήριο την προϋπηρεσία δεν αποτελεί αξιοκρατική διαδικασία επιλογης. Το ότι έτυχε εγώ να έχω μια μεγάλη προϋπηρεσία είτε επέιδή είμαι πιο παλιός είτε επειδή με ευνόησαν οι συνθήκες δε με κάνει καλύτερο από κάποιον άλλο που δεν την έχει. Αν είχε κι αυτός την ευκαιρία να είχε δουλέψει όσο κι εγώ θα το έκανε. Αυτό δε σημαίνει ότι η προυπηρεσία δεν πρέπει να μετράει καθόλου. Αλλά σίγουρα δε θα πρέπει να έχει την ίδια βαρύτητα με τον ΑΣΕΠ. Για μένα ο νόμος 3848 θα πρέπει να εφαρμοστεί το ταχύτερο δυνατό ίσως με κάποια αλλαγή ώστε να αναβαθμίζεται κάπως ο ρόλος της προυπηρεσίας κι αφού βέβαια πρώτα τελειώσουν επιτέλους με τους διοριστέους του 2009. Οποιαδήποτε αλλαγή η οποία θα μας οδηγήσει στο προηγούμενο σύστημα με τους 15 διαφορετικούς τρόπους διορισμού (60% - 40%- 24μηνο-30 μηνο) και τα γνωστά παραθυράκια με πρόσθετη, Σιβιτανίδιο, δεύτερης ευκαιρίας κτλ. θα αποτελεί πισωγύρισμα...

Ναι,αλλά λεφτά για τις τράπεζες,τους εφοπλιστές και τους βιομήχανους έχει.Μόνο για τον λαό δεν έχει.Άσε δεν περνά άλλο αυτό το παραμύθι.
ΠΕ81

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1618 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:11:52 πμ »
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω:
1.Ακυρώστε τους εαυτούς σας όσοι έχετε μεγάλη προϋπηρεσία. Τυχαία την αποκτήσατε, όχι ότι ξεπατωθήκατε στη δουλειά τόσα χρόνια...άλλωστε τα γερικα άλογα τα σκοτώνουν πριν πεθάνουν,γιατί όχι;
2. Ο ΑΣΕΠ είναι μια αδιάβλητη διαδικασία...πόσα παιδια συνδικαλιστών έχουν διοριστεί με την πρώτη;
3.Ο 3848, Η ΤΑΦΟΠΛΑΚΑ ΤΗΣ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑΣ, εξακολουθεί να φαντάζει για κάποιους σωτηρία...ήμαρτον...
4.Πόσες φορές εσείς όλοι-και εγώ μαζί, έχετε δώσει 3, 4 φορές ασεπ και έχετε κριθεί επιτυχόντες;Αυτό δε μετράει βέβαια...
5. Έχετε άλλη μια διετία να πετάξετε στα σκουπίδια διαβάζοντας, ενώ οι υπόλοιποι δημόσιοι υπάλληλοι (βλεπε ΔΕΚΟ), ζούνε τη ζωούλα τους κανονικά και με αποδοχές που δεν πρόκειται να δείτε εσεις ούτε στον ύπνο σας;
6. Η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων θεωρεί τους εκπαιδευτικούς τεμπέληδες και άχρηστους και αντί να καμαρώνει γι΄αυτούς τους ανθρώπους, καμαρώνει για όλους αυτούς που είναι λαμόγια και άχρηστοι.
       Συμπέρασμα: όποιος δουλεύει και αγωνίζεται σε αυτή τη χώρα θεωρείται κ ο ρ ό ι δ ο...
  Και μετά αναρωτιέστε γιατί φτάσαμε  ως εδώ. Καλά να πάθουμε!
 Υ.Γ. Ο ΑΣΕΠ θα πρέπει να χορηγήσει συντάξεις σε παλαίμαχους εκπαιδευτικούς, που ενώ είχαν όλη την καλή διάθεση να προσφέρουν, δεν τα κατάφεραν...
     
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1619 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:45:32 πμ »
Συγνώμη εκ των προτέρων για το ύφος,αλλά δεν αντέχω με αυτά που διαβάζω.Λοιπόν,για να τα ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα:η είσοδος στην τάξη χωρίς καμμιά διαδικασία επιλογής δεν εξισώνεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ με την είσοδο που οφείλεται σε μια ισότιμη και αξιοκρατική διαδικασία.

Παρατηρώ ότι όποιος δεν έχει συγκεντρώσει την προϋπηρεσία του μέσω της διαδικασίας του ΑΣΕΠ,προσπαθεί να διαστρέψει το παραπάνω αυτονόητο συμπέρασμα της κοινής λογικής.

Παρατηρώ επίσης ότι συνήθως (το επαναλαμβάνω:συνήθως,όχι πάντα) οι εκκλήσεις για ενότητα προέρχονται από αυτούς που έχουν επιδείξει μια εντελώς ατομιστική συμπεριφορά αρνούμενοι συχνά να υποβληθούν σε μια ισότιμη διαδικασία μαζί με όλους τους άλλους,προκαλώντας το κοινό περί δικαίου αίσθημα και αναιρώντας την κοινή λογική(εξαιρώ τον κλάδο των δασκάλων όπου ο διαγωνισμός δεν ήταν απαραίτητος).Το καταλαβαίνω ότι δεν μπορούν να αισθανθούν τον πόνο του άλλου,αλλά τουλάχιστον ας καταλάβουν ότι,για κάποιον που έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα προκειμένου να συγκεντρώσει την προϋπηρεσία του,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να απαρνηθεί τους κόπους του εν ονόματι μιας κουτοπόνηρης "ενότητας".Είναι σαν να αρνείται τον ίδιο του τον εαυτό.Είναι ζήτημα προσωπικής αξιοπρέπειας.

Γι'αυτό υποστηρίζω ότι πραγματική ενότητα θα επιτευχθεί μόνο εάν σεβαστούμε την κοινή λογική και στο πλαίσιο αυτό πρέπει να εφαρμοστεί όσο το δυνατό πιο γρήγορα ο 3848 (με τις απαραίτητες διορθώσεις,συμφωνώ με τον Alexhs_27).Ολα τα άλλα προέρχονται από καθαρά ιδιοτελή κίνητρα.

Διαφορετικά,όσο συνδικαλιστές και άλλοι τορπιλίζουν την δυνατότητα ένωσης γύρω από ένα ελάχιστο σημείο κοινής λογικής,οδηγούν τον κλάδο και σε επισημοποίηση της διάσπασης.Θεωρώ πως έχουν ωριμάσει οι συνθήκες πια για τη δημιουργία ενός συνδικαλιστικού φορέα όλων των δ.υ.,που να εκπροσωπεί τους μόνιμους και αναπληρωτές που διορίστηκαν είτε άμεσα είτε συγκεντρώνοντας την προϋπηρεσία τους μέσω της διαδικασίας του ΑΣΕΠ.Κι ο καθένας ας πορευτεί όπως νομίζει καλύτερα.Δεν γίνεται όμως άλλο ο διαγωνισμός να μετατρέπεται σε πλυντήριο συνειδήσεων όλων των δ.υ. ακόμα και τώρα που το πάρτι τελείωσε.Αρκετά τόσα χρόνια!

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1620 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 10:54:28 πμ »
Το ότι υπήρχαν άχρηστοι πολιτικοί που έφαγαν λεφτά και έφτασαν την χώρα σ'αυτό το σημείο καθιστά δικαιολογημένη την πρόσληψη υπεράριθμων υπαλλήλων; Από που και ως που; Ίσα ίσα ένας λόγος για τον οποίο η χώρα έφτασε σ'αυτό σημείο ήταν και το ότι οι περισσότεροι πολιτικοί διόριζαν μαζικά και αναξιοκρατικά ανθρώπους με αντάλλαγμα τη ψήφο τους. Οι πολίτες οι οποίοι ξεπουλούσαν τη ψήφο τους για να διορίσουν το "παιδί" δεν είναι καθόλου αθώοι αλλά συνένοχοι μιας κατάστασης η οποία μας έφερε σ'αυτό το σημείο. Υπήρχαν και άλλοι πολιτικοί οι οποίοι δεν έταζαν "μαζικούς διορισμούς για όλους" αλλά μιλούσαν για εξορθολογισμό και μεταρρυθμίσεις στην οικονομία αλλά αυτοί δυστυχώς έμεναν πάντα στα αζήτητα.  Οι ίδιοι άνθρωποι που φώναζαν για μαζικούς διορισμούς ανεξαρτήτως εκπαιδευτικών αναγκών (βλέπε συνδικαλιστές), οι ίδιοι άνθρωποι που υποστηρίζαν πολιτικές που οδηγούν τη χώρα σε μεγαλύτερο δανεισμό άρα και μεγαλύτερη εξάρτηση από τις παγκόσμιες αγορές και το  κεφάλαιο, οι ίδιοι ξαφνικά το παίζουν αγωνιστές και επαναστάτες όταν έρχεται η ώρα να πληρώσει η χώρα τις εγκληματικές πολιτικές που οι ίδιοι υποστήριζαν και ενθάρρυναν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 10:58:33 πμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1621 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 11:01:32 πμ »
Δεν υποστηρίζω προσλήψεις με υπεραριθμίες, δε θέλω να  υπάρχει ούτε ένας υπεράριθμος εκπαιδευτικός, ούτε ένας υπεράριθμος δημόσιος υπάλληλος. Θέλω να διοριστούν όσοι πραγματικά χρειάζονται, για να έχουμε αληθινή Παιδεία, χωρίς συγχωνεύσεις, ώστε τα παιδιά να κάνουν πολλά χλμ και να ξυπνάνε από τις 5 το πρωί για να πάνε σχολείο, ούτε να συνωστίζονται σε 30άρια τμήματα. Θέλω εξορθολογισμό και μεταρρυθμίσεις, αξιοκρατία και Παιδεία. Στα άλλα που λες περί ασεπ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, διαφωνώ ως προς το ότι δεν έχουμε λεφτά για την Παιδεία λόγω χρεοκοπημένου κράτους. Να πληρώσουν αυτοί που τα έφαγαν, όχι όλοι όσοι δεν κλέψαμε ούτε 1 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2012, 11:10:22 πμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1622 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 11:09:37 πμ »
Δεν υποστηρίζω προσλήψεις με υπεραριθμίες, δε θέλω να μην υπάρχει ούτε ένας υπεράριθμος εκπαιδευτικός, ούτε ένας υπεράριθμος δημόσιος υπάλληλος. Θέλω να διοριστούν όσοι πραγματικά χρειάζονται, για να έχουμε αληθινή Παιδεία, χωρίς συγχωνεύσεις, ώστε τα παιδιά να κάνουν πολλά χλμ και να ξυπνάνε από τις 5 το πρωί για να πάνε σχολείο, ούτε να συνωστίζονται σε 30άρια τμήματα. Θέλω εξορθολογισμό και μεταρρυθμίσεις, αξιοκρατία και Παιδεία. Στα άλλα που λες περί ασεπ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, διαφωνώ ως προς το ότι δεν έχουμε λεφτά για την Παιδεία λόγω χρεοκοπημένου κράτους. Να πληρώσουν αυτοί που τα έφαγαν, όχι όλοι όσοι δεν κλέψαμε ούτε 1 ευρώ.

Δε διαφωνώ σε τίποτα από τα παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος fainareti

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εξελίξεις με το "ξεκλείδωμα" των πινάκων.
« Απάντηση #1623 στις: Οκτώβριος 06, 2012, 11:12:19 πμ »
Φωτεινή, θα συμφωνήσω μαζί σου. πρέπει να υπάρξει ένας εξορθολογισμός, αξιοκρατικά κριτήρια και ορθή κατανομή του εργατικού δυναμικού του δημοσίου φορέα.Ζητώ συγγνώμη από το φόρουμ για τους υψηλούς τόνους μου.Λέω απλά την άποψή μου και τίποτα περισσότερο.Ας μας φωτίσει Ο Θεός να κάνουμε αυτό που πρέπει και σαν κλάδος, αλλά και σε ατομικό επίπεδο ο καθένας.
Η μοίρα του ανθρώπου είναι η εξελιξη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160917
  • Σύνολο θεμάτων: 19225
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 865
Σύνολο: 874

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.